آنچه در مورد ماساژ نمی‌دانستید

آنچه در مورد ماساژ نمی‌دانستید

  • تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که ماساژ می‌تواند برای درمان اضطراب، فراموشی ناشی از استرس، مشکلات مفاصل، سردرد، مشکلات گوارشی و جراحات ناشی از ورزش مفید باشد.
  • ترومبوز، پوکی استخوان شدید، شکستگی‌های استخوانی و حتی خونریزی‌های داخلی می‌تواند از اثرات ماساژ باشد.

 

مشت و مال اصولی

چند سالی است نوع دیگری از فعالیت فیزیکی به طور فراگیر وارد دنیای سلامت و شیوه زندگی شده که طرفداران زیادی نیز دارد. امروزه تقریبا همه مردم با واژه ماساژ و ماساژ‌درمانی آشنایی دارند. ماساژ در گذشته نیز استفاده می‌شد و افرادی در حمام‌های عمومی این کار را برای مردم انجام می‌‌دادند؛ شیوه‌ای که شاید در گذشته بیشتر برای تفنن انجام می‌شد و کسی از خواص آن آگاهی نداشت. امروزه مراکز ماساژ‌درمانی ایجاد شده و هر فردی می‌تواند با مراجعه به این مراکز خدمات مورد‌نظر خود را دریافت کند.

 

تاریخچه

تاریخچه ماساژ به 2700 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. این کار به عنوان یک روش درمانی در چین انجام می‌شده است. با این حال با استناد به مدارک موجود می‌توان گفت تقریبا همه کشورهایی که قدمت چندین‌هزار‌ساله دارند از این نوع درمان استفاده می‌کرده‌اند که ایران نیز از آن جمله بوده است. امروزه انواع مختلفی از ماساژ به‌وجود آمده‌است که گفته می‌شود هر‌یک فواید خاص خود را دارد. تبلیغات زیادی نیز برای ماساژ انجام می‌شود.

 

انواع ماساژ

ماساژ به‌صورت کلی به فشار و مالش وارد شده به تاندون‌ها، لیگمان‌ها و عضلات بدن برای ایجاد اثرات درمانی گفته می‌شود. ماساژ از فشار خیلی کم تا فشار عمیق می‌تواند متفاوت باشد و انواع مختلفی دارد که در ادامه نام آنها گفته می‌شود.

* ماساژ سوئدی: ماساژی است که به آرامی انجام شده و نقاط سطحی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای عروق و پوست مناسب است.

* ماساژ نقاط تحریک: این ماساژ نقاطی را که می‌تواند به عضلات بعد از جراحات فرم دهند را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

* ماساژ عمیق: ماساژی است که نقاط عمیق‌تر بدن مانند عضلات را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و برای جلوگیری از ایجاد جراحات و یا درمان آنها استفاده می‌شود.

* ماساژ ورزشی: این نوع ماساژ شباهت زیادی به ماساژ سوئدی دارد ولی برای ورزشکاران و رفع مشکلات ناشی از جراحات استفاده می‌شود.

2-3.jpg

برخی فواید ماساژ

ماساژ یکی از زیرمجموعه‌های طب مکمل محسوب می‌شود و اثر درمانی دارد. مطالعات زیادی در زمینه ماساژ در حال انجام است و شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ماساژ می‌تواند برای درمان برخی بیماری‌ها مفید واقع شود. علاوه بر آن تحقیقات متعدد نشان داده‌اند که ماساژ می‌تواند برای درمان اضطراب، فراموشی ناشی از استرس، مشکلات مفاصل، سردرد، مشکلات گوارشی و جراحات ناشی از ورزش مفید باشد.

به غیر از موارد ذکر شده، شرکت‌کنندگانی که در یک تحقیق علمی در مورد فواید ماساژ حضور داشتند، موارد شگفت‌انگیزی را در مورد آن عنوان کرده‌اند. فواید بسیار جالبی که برخی از آنها حتی به ذهن خطور نمی‌کند ولی در عمل موثر واقع شده است.

 

خواب بهتر

گفته می‌‌شود ماساژ با راهکارهایی که دارد می‌تواند سطح کورتیزول بدن را کاهش دهد و همین موضوع موجب کاهش استرس و کیفیت بهتر در خواب می‌شود. فرد به‌راحتی و بدون مشکل به خواب می‌رود چرا‌که استرسی در وجود او نیست که بتواند از خواب خوش او جلوگیری کند.

 

انرژی بیشتر

برخی افراد شرکت کننده در این تحقیق اشاره کرده‌اند که بعد از ماساژ انرژی زیادی را در خود احساس می‌کنند و می‌توانند کارهای خود را بهتر انجام دهند. البته مکانیسم این عمل مشخص نشده است ولی جالب است که تا به حال گفته می‌شد ماساژ می‌تواند موجب افزایش آرامش بدن شود و بحثی از انرژی به میان نیامده بود.

 

بهبود کیفیت ذهنی

همانطور که گفته شد ماساژ موجب احساس آرامش می‌شود و همین آرامش روی ذهن فرد نیز اثر می‌گذارد. ماساژ موجب ترشح اندورفین که هورمون حال خوب بدن و شادابی است می‌شود و می‌تواند روی تصمیم‌گیری‌ها تاثیر داشته باشد. به همین دلیل است که ذهن عملکرد بهتری دارد و می‌تواند برای حل مشکلات پیرامونش چاره‌اندیشی کند. داشتن ذهنی آرام این قدرت را به فرد می‌دهد تا تمرکز کند و به نتیجه بهتری از کارهای خود بگیرد.

 

افزایش عزت نفس

بسیار برای هر فردی پیش آمده که به او گفته شده زیادی چاق هستی، زشت هستی و بسیاری از صفات دیگر به او نسبت داده شده است. ماساژ موجب می‌شود شما یاد بگیرید که خودتان از هر چیز دیگری در دنیا مهم‌تر هستید. خودتان را دوست داشته باشید و به سلامت خودتان اهمیت دهید. شما دوست‌داشتنی، زیبا و مهم هستید و هیچ‌کس نمی‌تواند در مورد شما نظرات نامربوطی مطرح کند. بدن شما پیام ماساژ را دریافت می‌کند و این باور ایجاد می‌شود که شما مهم هستید و عزت نفس شما افزایش می‌یابد.

 

افزایش صمیمیت

درست است که به نظر می‌رسد این اتفاق عجیب باشد ولی بعد از مدتی و با مرور زمان این حس ایجاد می‌شود. اینکه شما اعتماد و صمیمیت بیشتری نسبت به انسان‌های اطرافتان حس می‌کنید. اینکه دنیا را بسیار زیباتر از گذشته می‌بینید و حس می‌کنید نیاز است با دیگران صحبت کنید و حرف‌های آنها را بشنوید و آنها نیز حرف‌های شما را گوش کنند.

ماساژ-تایلندی.jpg

چند نکته

ماساژ علاوه بر فواید فراوانی که دارد، دارای نکات خاصی است که حتما باید آنها را نیز مد نظر داشت. عدم توجه به این موارد حتی گاهی می‌تواند مشکلاتی برای بدن ایجاد کند به همین دلیل انجام روش‌های اصولی ماساژ با توجه به این نکات و مشورت با پزشک معالج در موارد خاص ضرورت دارد.

 

  1. باید به این نکته توجه داشت که انجام روش‌های مختلف ماساژ هیچ‌گاه نمی‌تواند جایگزین درمان‌های معمول شود و باید به عنوان درمان مکمل و با مشورت پزشک انجام شود.
  2. ترومبوز، پوکی استخوان شدید، شکستگی‌های استخوانی و حتی خونریزی‌های داخلی می‌تواند از اثرات ماساژ باشد.
  3. درصورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما باید بابت ماساژ از پزشک خود مشورت دریافت کنید.
  4. در صورتی که بیماری خاصی مانند سرطان دارید باید برای انجام هرگونه ماساژ به پزشک خود مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی ماساژها برای شما مناسب نباشد.
  5. اگر باردار هستید نیز حتما در مورد انجام ماساژ با پزشک خود مشورت کنید زیرا تحقیقات نشان داده‌اند برخی ماساژها ممکن است موجب زایمان زودرس شوند.

 

همیشه ماساژ داشته باشیم

ماساژ باید مداوم باشد و شما نمی‌توانید با یک بار ماساژ انتظار داشته باشید نتایج دلخواه خود را کسب کنید. پس باید به یک دوره آموزشی اکتفا نکنید و این کار را به‌صورت مداوم انجام دهید. البته اگر قرار باشد برای ماساژ به مراکز بیرون مراجعه کنید نیاز به پرداخت هزینه‌های بالا دارد که ممکن است از نظر اقتصادی برای شما ایجاد مشکل کند. بنابراین باید یاد بگیرید که خود این کار را انجام دهید. امروزه کلاس‌های زیادی برای برگزاری دوره‌های آموزش ماساژ وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. فیلم‌های آموزشی ماساژ نیز در اینترنت و فضای مجازی موجود هستند که می‌توانید با دانلود آنها از چگونگی ماساژها آگاه شوید.

 

ابزاری برای ماساژ

یکی از ابزاری که در تبلیغات زیاد به آن اشاره می‌شود صندلی یا مبل ماساژ است. این صندلی‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به بودجه و هزینه شما می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد. قیمت آنها نیز از 700‌هزار تا چند‌میلیون تومان متفاوت است. برخی از آنها تنها به صورت لرزشی کار می‌کنند. برخی دیگر حالت بدن را اسکن کرده و مطابق با حالت بدن، به فرد ماساژ می‌دهند. برخی برای نواحی ران‌ها و کف ما نیز ماساژهای خاص دارند. البته این نکته را باید توجه داشته باشید که پیش از خرید صندلی ماساژ با یک متخصص فیزیوتراپیست یا پزشک در این باره مشورت کنید. شاید نواحی از بدن شما نیاز به ماساژ نداشته باشد و ماساژ اثرات سوئی روی آن داشته باشد. بنابراین باید ببینید که چه خدماتی می‌توانید از صندلی ماساژ دریافت کنید و سپس خریداری کنید. البته در این زمینه تبلیغات فراوانی صورت می‌گیرد که بهتر است تنها از منابع مطلع اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید و هر تبلیغی را باور نکنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید