اگر مکرر دچار عفونت‌های مجاری ادراری (UTIs) می‌شوید، احتمالاً به شما گفته شده است که آب زغال اخته بنوشید و در پیشگیری و درمان این عفونت‌های ناراحت‌کننده مؤثر است.

اما آیا آب زغال اخته واقعا برای افراد مبتلا به UTI مفید است؟ و آیا اضافه کردن آب زغال اخته به رژیم غذایی شما به کاهش خطر عفونت ادراری کمک می کند؟

این مقاله هر آنچه را که باید در مورد آب زغال اخته و عفونت های ادراری بدانید توضیح می دهد تا به شما کمک کند افسانه ها را از علم جدا کنید.

زغال اخته خام در یک آبکشدر پینترست به اشتراک بگذارید
کلودیا لومل/استاکسی یونایتد

آب زغال اخته و عفونت های ادراری: افسانه در مقابل علم

UTI یک عفونت باکتریایی شایع، به ویژه در میان زنان است.

در واقع، ۵۰ درصد از زنان، در مقایسه با ۱۲ درصد از مردان، در طول زندگی خود به عفونت ادراری مبتلا می شوند. علاوه بر این، تا ۳۰ درصد از زنان جوان مبتلا به عفونت ادراری مکرر هستند که می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی آنها تأثیر بگذارد.۱، ۲).

علاوه بر داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، بسیاری از مردم از داروهای طبیعی برای پیشگیری و درمان عفونت ادراری استفاده می کنند.

آب زغال اخته و مکمل های آب زغال اخته شاید محبوب ترین درمان های طبیعی برای UTI باشند.

زغال اخته حاوی ترکیباتی مانند اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها است که ممکن است به درمان و پیشگیری از UTI کمک کند.

این ترکیبات ممکن است کمک کنند (۲):

 • با توانایی باکتری ها برای چسبیدن به پوشش مجرای ادرار تداخل می کند
 • کاهش التهاب
 • تعدیل باکتری های روده
 • کاهش تعداد باکتری های نگهداری شده در “مخزن” در مثانه و دستگاه گوارش که می تواند منجر به UTI شود.

با این وجود، ممکن است تعجب کنید که آیا آب زغال اخته در پیشگیری و درمان UTI موثر است یا خیر.

ممکن است به پیشگیری از عفونت ادراری در برخی افراد کمک کند

برخی تحقیقات نشان می دهد که آب کرن بری و مکمل های کرن بری ممکن است خطر ابتلا به عفونت های ادراری را در جمعیت های خاصی کاهش دهد.

یک بررسی از ۷ مطالعه با کیفیت بالا که شامل ۱۴۹۸ زن سالم بود نشان داد که مصرف آب زغال اخته و مکمل های کرن بری خطر عود UTI را تا ۲۶ درصد کاهش می دهد.۳).

بررسی دیگری به این نتیجه رسید که به نظر می رسد محصولات کرن بری از عفونت ادراری در زنان جلوگیری می کند، اما برای این منظور در میان افرادی که در معرض افزایش خطر ابتلا به عفونت ادراری هستند، مفید نیستند.۴).

یافته‌های سایر مطالعات همچنین نشان داده‌اند که محصولات زغال اخته، از جمله آب زغال اخته، ممکن است به جلوگیری از عود UTI در چند جمعیت مختلف کمک کند، از جمله (۵، ۶، ۷، ۸، ۹):

 • زنان با سابقه عفونت ادراری
 • سالمندان در خانه های سالمندان
 • در غیر این صورت بچه های سالم

برخی از یافته‌ها همچنین نشان می‌دهند که کپسول‌های آب زغال‌اخته ممکن است به کاهش عفونت‌های ادراری در زنانی که تحت جراحی‌های زنان و زایمان قرار گرفته‌اند، کمک کند.۱۰).

توجه به این نکته مهم است که عصاره کرن بری، که با آب زغال اخته متفاوت است، دارای شواهد بیشتری است که از توانایی آن برای کمک به جلوگیری از عود عفونت های ادراری در جمعیت های خاص حمایت می کند.

این به این دلیل است که مکمل های کرن بری منبع غلیظ تری از ترکیبات فعالی هستند که تصور می شود در درمان UTI مفید هستند.

یک مطالعه اخیر بین ۱۴۵ زن سالم با سابقه عفونت ادراری یا مکرر، اثرات مصرف روزانه پروآنتوسیانیدین های کرن بری را بررسی کرد. کسانی که دوز بالا را مصرف کردند، ۱۸.۵ میلی گرم عصاره پروآنتوسیانیدین کرن بری را دو بار در روز به مدت ۲۴ هفته دریافت کردند.۱۱).

پروآنتوسیانیدین ها نوعی ترکیب پلی فنلی هستند که به طور طبیعی در زغال اخته متمرکز شده است.

این مطالعه نشان داد که زنانی که کمتر از ۵ عفونت ادراری را در سال تجربه می‌کردند، در مقایسه با زنانی که دوز کنترلی ۱ میلی‌گرم را دو بار در روز مصرف می‌کردند، ۴۳ درصد کاهش در UTI داشتند.۱۱).

با این حال، این مطالعه نشان داد که مصرف این دوز بالا منجر به کاهش قابل توجهی در UTI در گروه کلی زنان بزرگسالی که عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری داشتند، نمی‌شود. این اثر تنها در میان افرادی که کمتر دچار عفونت ادراری شده بودند معنی‌دار بود (۱۱).

در حالی که برخی از مطالعات نشان می دهد که محصولات زغال اخته مانند آب و عصاره ممکن است به کاهش عود UTI در برخی افراد کمک کند، محققان هنوز دقیقاً مطمئن نیستند که کدام اجزای کرن بری مسئول اثرات محافظتی احتمالی خود در برابر UTI هستند.۲).

علاوه بر این، تصور می شود که ژنتیک، سلامت ایمنی، متابولیسم و ​​تفاوت در باکتری های روده ممکن است بر اثربخشی محصولات زغال اخته در برابر عفونت های ادراری تأثیر بگذارد. به عبارت دیگر، ممکن است در برخی افراد موثرتر از دیگران باشد (۲).

به علاوه، همه مطالعات درمان زغال اخته را برای پیشگیری از عفونت ادراری مفید تشخیص نداده اند. محققان اذعان دارند که مطالعات بزرگتر و با کیفیت بالا برای درک بهتر اینکه چگونه محصولات زغال اخته بر سلامت دستگاه ادراری تأثیر می گذارد، مورد نیاز است.

احتمالاً درمان خوبی برای UTIs فعال نیست

در حالی که محصولات زغال اخته به محافظت در برابر عود UTI در برخی افراد کمک می کند، شواهدی مبنی بر استفاده از آب زغال اخته و محصولات آب زغال اخته برای بهبود علائم در افرادی که UTI فعال دارند، ضعیف است.

یک بررسی که شامل سه مطالعه با کیفیت بالا بود به این نتیجه رسید که به طور کلی، شواهد کافی برای نشان دادن اینکه عصاره زغال اخته به درمان عفونت های ادراری فعال کمک می کند وجود ندارد.۱۲).

مطالعه دیگری که شامل ۴۶ زن بود نشان داد که مصرف کپسول های کرن بری هم به تنهایی و هم در ترکیب با آنتی بیوتیک ها ممکن است به کاهش نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک و بهبود برخی علائم مرتبط با UTI در زنان مبتلا به عفونت ادراری فعال کمک کند.۱۳).

ذکر این نکته مهم است که این یک مطالعه امکان سنجی با ۴۶ شرکت کننده بود که برای ارزیابی امکان پذیر بودن مطالعه در مقیاس بزرگتر طراحی شده بود. بنابراین، نتایج آن ممکن است به اندازه نتایج یک مطالعه بزرگتر و با کیفیت بالا قوی نباشد.

برخی از زنان در این مطالعه خاطرنشان کردند که مصرف مکمل‌های کرن بری به کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک کمک کرده و به «پاک کردن عفونت» سریع‌تر از آنتی‌بیوتیک‌ها به تنهایی کمک می‌کند، در حالی که برخی دیگر با مصرف مکمل‌های کرن‌بری هیچ بهبودی را گزارش نکردند.

توجه به این نکته مهم است که اکثر تحقیقات موجود بر روی استفاده از محصولات زغال اخته برای جلوگیری از عفونت های ادراری متمرکز شده اند، نه درمان عفونت های فعال.

در حال حاضر، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد محصولات زغال اخته در کاهش علائم UTI یا تسریع بهبودی از UTIs فعال موثر هستند.

برای تعیین اینکه آیا محصولات زغال اخته مانند آب زغال اخته و کپسول های کرن بری ممکن است به درمان عفونت های ادراری فعال کمک کنند، تحقیقات با کیفیت بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

شواهد نشان می دهد که محصولات زغال اخته مانند آب زغال اخته و عصاره های زغال اخته ممکن است به جلوگیری از عود UTI در برخی افراد کمک کند. با این حال، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد آنها برای عفونت های ادراری فعال مفید هستند.

چقدر مصرف کنیم

بر اساس یافته‌های تحقیقاتی، اگر از آب زغال اخته برای کمک به جلوگیری از عود عفونت ادراری استفاده می‌کنید، دوز ۸ تا ۱۰ اونس (۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی‌لیتر) در روز ممکن است مؤثرترین باشد.۱۴).

یک مطالعه با کیفیت بالا در سال ۲۰۱۶ به بررسی اثرات مصرف روزانه آب زغال اخته بر روی ۳۷۳ زن با سابقه UTI اخیر پرداخت. این نشان داد که افرادی که روزانه ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتر) آب زغال اخته به مدت ۲۴ هفته می نوشند نسبت به گروه دارونما، عفونت های ادراری کمتری داشتند.۵).

زنان در گروه کرن بری مجموعاً ۳۹ عفونت ادراری تشخیص داده شده را تجربه کردند، در حالی که زنان گروه دارونما مجموعاً ۶۷ عفونت ادراری تشخیص داده شده را تجربه کردند.۵).

دوز مکمل کرن بری بسته به مواد تشکیل دهنده متفاوت است. تحقیقات نشان داده است که دوزهای عصاره زغال اخته از ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در روز ممکن است عود UTI را در برخی افراد کاهش دهد.۱۴).

انواع مختلفی از مکمل های کرن بری در بازار وجود دارد، بنابراین مهم است که دستورالعمل های مربوط به محصول خاص خود را برای توصیه های دوز بخوانید.

اگر به طور مکرر عفونت های ادراری را تجربه می کنید و علاقه مند به استفاده از آب زغال اخته یا مکمل های کرن بری برای کمک به پیشگیری از آنها هستید، بهتر است ابتدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

اگرچه برخی شواهد نشان می‌دهند که زغال اخته ممکن است به جلوگیری از عود UTI در برخی افراد کمک کند، درمان‌های دیگر ممکن است مؤثرتر و مناسب‌تر باشند.

خلاصه

توصیه های دوز بسته به نوع محصول کرن بری متفاوت است. برخی تحقیقات نشان می دهد که دوز ۸ تا ۱۰ اونس آب زغال اخته (۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر) در روز ممکن است عود UTI را در برخی افراد کاهش دهد.

سایر درمان های طبیعی UTI

اگر مکرراً به عفونت‌های ادراری مبتلا می‌شوید و به راه‌های طبیعی برای جلوگیری از بازگشت آن‌ها علاقه دارید، برخی از این نکات مبتنی بر شواهد را امتحان کنید:

 • هیدراته بمانید. برخی از مطالعات نشان داده اند که نوشیدن حداقل ۶-۸ فنجان (۱.۵-۲ لیتر) آب در روز ممکن است از عود UTI در افراد خاص محافظت کند.۱۵، ۱۶).
 • مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها را کاهش دهید. رژیم های غذایی سرشار از نوشابه، قهوه، الکل، نوشیدنی های مصنوعی شیرین شده و پروتئین های حیوانی ممکن است خطر عفونت ادراری را افزایش داده و علائم را تشدید کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است (۱۷، ۱۸، ۱۹).
 • از جلو به عقب پاک کنید. برای زنان، پاک کردن جلو به عقب، به جای پشت به جلو، پس از استفاده از توالت ممکن است به کاهش خطر UTI کمک کند.۲۰).
 • دفع ادرار را به تاخیر نیندازید. تاخیر در دفع ادرار یا انتظار برای ادرار کردن، با افزایش خطر عفونت ادراری مکرر در زنان همراه است. ادرار نکردن به اندازه کافی می تواند باعث تجمع باکتری در داخل دستگاه ادراری شود.۲۱).
 • فعال تر شوید و وزن بدن خود را سالم نگه دارید. وزن بیشتر و کم تحرک بودن با نرخ بالاتر عفونت های ادراری راجعه مرتبط است. حفظ وزن بدن سالم و انجام فعالیت بدنی کافی (در صورت توانایی) ممکن است خطر شما را کاهش دهد.۲۰، ۲۱).
 • سایر مکمل ها و درمان های بالقوه مفید. مکمل‌های دیگر مانند D-mannose، سویه‌های خاص پروبیوتیک، و محصولات زغال اخته همراه با بره موم، و همچنین واکسن‌ها و عوامل تنظیم‌کننده ایمنی ممکن است برای برخی افراد گزینه‌ای باشند.۲۲).

اگر فکر می کنید عفونت ادراری دارید، به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. UTI ها می توانند به عفونت های جدی تهدید کننده زندگی تبدیل شوند.

اگر مکرر به UTI مبتلا می شوید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد کار کنید تا یک برنامه درمانی بر اساس نیازهای سلامتی خاص خود ارائه دهید.

خلاصه

برخی از نکات طبیعی برای پیشگیری از عفونت ادراری عبارتند از: هیدراته ماندن، پاک کردن جلو به عقب، کاهش مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها، درگیر شدن در فعالیت بدنی و حفظ وزن بدن سالم.

خط پایین

تحقیقات نشان می دهد که محصولات زغال اخته مانند آب زغال اخته و مکمل های عصاره زغال اخته ممکن است خطر عود UTI را در برخی افراد کاهش دهد. با این حال، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد این محصولات به درمان UTI موجود کمک می کنند.

اگر مکرراً به عفونت‌های ادراری مبتلا می‌شوید و می‌خواهید از بازگشت آن‌ها جلوگیری کنید، با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود برای ارائه برنامه‌ای که ممکن است شامل مصرف مکمل‌ها و سایر اصلاحات در شیوه زندگی باشد، همکاری کنید.