آیا اضافه وزن و چاقی باعث ناباروری مردان می شود؟

obesecouple - آیا اضافه وزن و چاقی باعث ناباروری مردان می شود؟

آیا اضافه وزن و چاقی باعث ناباروری مردان می شود؟

امروزه با توجه به شیوع چاقی بخصوص در مردان موضوع چگونگی تاثیر اضافه وزن و چاقی بر باروری مردان اهمیت پیدا کرده است. چنانچه اعلت ناباروری مردان چاقی باشد، قابل درمان است. چاقی از طریق مکانیسمهای مختلف (از تغییر در فرایند تولید اسپرم گرفته تا تغییرات هورمونی) باروری مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. برای تشخیص اینکه یک نفر دارای چاقی یا اضافه وزن است محاسبه شاخص توده بدنی (BMI Body Mass Index) بهترین راه می باشد. از نظر پزشکی اضافه وزن با چاقی متفاوت است، در حقیقت چاقی یک بیماری است. اگر BMI زیر 25 باشد وزن بدن طبیعی است، BMIمابین 30-26 اضافه وزن محسوب می شود و اگر BMI  بیش از 30 باشد فرد دارای چاقی مرضی است. هر قدر وزن بالاتر باشد احتمال ناباروری در مرد بیشتر می شود.

مطلب مرتبط:  رژیم غذایی مناسب برای افزایش قدرت باروری در مردان

اضافه وزن و چاقی در مردان موارد زیر را تحت تاثیر قرار می دهد:

  • تغییر در فرایند تولید اسپرم، تعداد اسپرم، حرکت اسپرم، شکل اسپرم
  • میزان آسیب به DNA اسپرم
  • تغییر در عملکرد جنسی
  • اختلال نعوظ
  • کاهش میل جنسی
  • تغییرات هورمونی
  • کم کاری غدد جنسی
  • تغییر میزان گلوبولین متصل کننده هورمونهای جنسی
  • تغییر در میزان ترشح هورمونهای LH و FSH از غده هیپوفیز

095106056 21892ad3 5544 4ae0 951d 8e2c22ebfb0e - آیا اضافه وزن و چاقی باعث ناباروری مردان می شود؟

تحقیقات نشان می دهد تعداد اسپرم در مردان چاق  22 درصد کمتر از مردان با وزن طبیعی است. هر 7 کیلو اضافه وزن 10 درصد قدرت باروری مرد را کاهش می دهد. از این رو  میزان ناباروری مردان چاق دو برابر مردان با وزن طبیعی است. برای عملکرد طبیعی بیضه ها، عملکرد طبیعی دو غده مهم هیپوتالاموس و هیپوفیز نیز لازم است. در مردان محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – بیضه وجود دارد. با شروع بلوغ غده هیپوتالاموس هورمونی بنام GnRH ترشح می کند که این هورمون از طریق جریان خون به غده هیپوفیز فرستاده شده و سبب ترشح دو نوع هورمون توسط غده هیپوفیز به نامهای LH و FSH می شود. این دو هورمون از طریق جریان خون به بیضه ها برده شده و هورمون LH  سبب ترشح هورمون تستوسترون توسط بیضه ها و هورمون FSH سبب تولید اسپرم توسط بیضه ها می شود.

مطلب مرتبط: عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

حال بررسی می کنیم که چاقی چگونه باعث کاهش عملکرد بیضه ها می شود. ده درصد از هورمون مردانه تستوسترون در بافت چربی به هورمون زنانه استرادیول تبدیل می شود. هورمون استرادیول اثر مهاری قوی بر روی غده هیپوفیز دارد در نتیجه ترشح هورمون ها از هیپوفیز دچار اختلال شده و چون بیضه ها تحت تاثیر هورمونهای مترشحه از هیپوفیز فعالیت می کنند در نتیجه عملکرد طبیعی بیضه ها کاهش می یابد و کمتر هورمون تستوسترون ترشح می کنند. بعلاوه هورمون استرادیول اضافی در مردان سبب رشد سینه ها می شود و مردان چاق معمولا دارای سینه های بزرگتر هستند. همین مشکل در جوانانی که جهت بدن سازی از هورمون تستوسترون استفاده می کنند، اتفاق می افتد. میزان هورمون تستوسترون در مردان چاق 24 درصد کمتر از مردان با وزن طبیعی می باشد. بعلاوه، چاقی باعث کاهش ترشح هورمون GnRH از غده هیپوتالاموس می شود و بدنبال آن عملکرد غده هیپوفیز و بیضه ها بیشتر کاهش می یابد.

در مواردی علی رغم اقدامات درمانی صحیح نتیجه درمان مناسب نیست. در بسیاری از موارد برای درمان بیماریهای مختلف باید سبک زندگی را تغییر داد. یک مرد چاق که سیگار نیز می کشد باید ابتدا وزن خود را کاهش داده و سیگار را ترک کند و بعد نسبت به درمان ناباروری اقدام کند.در مردانیکه دچار چاقی مرضی هستند و نابارور می باشند معمولا کاهش وزن فرایند طولانی مدت و زمان بر است در این بیماران باید با تجویز دارو کمبودهای هورمونی جبران و تولید اسپرم را بهبود بخشید.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید