آیا بیماری مالاریا درمان دارد؟

مالاریا یک بیماری کشنده است که از طریق گزش یک پشه عفونی بنام آنوفیل منتقل می شود. این پشه حامل انگل پلاسمودیوم است که با گزش انسان، انگل به درون جریان خون وارد می شود. این انگل ها ابتدا وارد کبد شده و درآنجا رشد می کنند. بعد از چند روز انگل های بالغ وارد جریان خون شده و گلبول های قرمز را آلوده می کنند. انگل ها طی 48 تا 72 ساعت درون گلبول های قرمز تکثیر شده و موجب افزایش شمار گلبول های قرمز می شوند. این انگل ها گلبول های قرمز را آلوده کرده و علایم بیماری را طی 2 تا 3 روز در فرد ایجاد می کنند.

بیماری مالاریا در مناطق گرمسیری یافت می شود زیرا انگل مالاریا در این نقاط رشد و نمو بیشتری دارد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، نیمی از جمعیت دنیا در سال 2015 به بیماری مالاریا مبتلا شدند.  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده امریکا 1700 مورد از ابتلا به بیماری مالاریا را گزارش داد.

 

مالاریا بدلیل گزش پشه آلوده به انگل پلاسمودیوم روی میدهد. 4 نوع انگل مالاریا وجود دارد که می تواند انسان را مبتلا کند: انگل پلاسمودیوم، اوال، مالاریا و فالسیپاریوم. مادر مبتلا به مالاریا می تواند بیماری را به نوزادش انتقال دهد که به این بیماری، مالاریای مادرزادی گفته می شود. مالاریا بواسطه خون، کاشت بافت و استفاده از سوزن ها یا سرنگ های مشترک منتقل می شود.

 

علایم مالاریا معمولا طی 10 روز تا 4 هفته در فرد ظاهر می شود و در برخی موارد این علایم چندین ماه ظاهر و نمایان نمی شوند.  برخی انگل های مالاریا وارد بدن می شوند اما در یک دوره طولانی نهفته می باشند.

 

-لرزش خفیف تا شدید، تب شدید، تعریق زیاد، سردرد، تهوع، استفراغ، دل درد، کم خونی، درد عضله، کما، تشنج، مدفوع خونی

 

پزشک با مطالعه پرونده بیمار و سابقه سفرهای او به نقاط گرمسیر، انجام آزمایش خون، طحال و کبد می تواند بیماری مالاریا را تشخیص دهد. این آزمایشات می تواند به تشخیص بیماری، نوع انگل، تعیین دارو، میزان تاثیر بیماری بر کم خونی و بافت های اصلی بدن کمک کند.

 

  • تورم عروق و رگ های مغز یا مالاریای مغز
  • تجمع آب درون ریه و مشکلات تنفسی و التهاب ریه
  • نارسایی کلیه، کبد و طحال
  • کم خونی ناشی از نابودی گلبول های قرمز خون
  • افت قند خون

 

درمان این بیماری در بیمارستان انجام می شود و پزشک درمان و دارو را براساس نوع انگل تجویز می کند. در برخی موارد انگل ها به داروها مقاوم بوده و درمان به درستی انجام نمی شود که در چنین شرایطی، پزشک از داروهای مختلف و جایگزین استفاده کرده و یا نوع دارو و درمان را تغییر میدهد. عمر انگل های مالاریا متفاوت است بطوری که برخی از آنها به مدت طولانی در بدن زندگی کرده و موجب عود یا بازگشت بیماری می شوند. در صورت ابتلا به مالاریا، پزشک داروهایی را برای پیشگیری از عود بیماری در آینده تجویز می کند. 

 

بیماری مالاریا عوارضی دارد که باید از بروز آن پیشگیری نمود. مالاریای مغز که موجب تورم عروق و رگ های مغز می شود به مغز آسیب می زند. بنابراین امید بیماران مبتلا به انگل های مقاوم به دارو بسیار کم است. در این بیماران، مالاریا ممکن است دوباره عود کند و امراض دیگری را بوجود آورد. 

 

هیچ واکسنی برای پیشگیری از بیماری مالاریا وجود ندارد. در صورت سفر به مناطقی که بیماری مالاریا در آنها شایع است و یا زندگی در چنین مناطقی با پزشک صحبت کنید. پزشک ممکن است برخی داروها را برای پیشگیری از این بیماری به شما تجویز کند.

 

  • دوری از زیستگاه و محل زندگی پشه مالاریا
  • پوشاندن بدن به طور کامل (استفاده از لباس های آستین بلند و شلوارهای بلند)
  • استفاده از اسپری حشره کش حاوی DEET که به پیشگیری از بیماری مالاریا کمک می کند.
  • استفاده از نقشه برای آگاهی از محل زندگی پشه مالاریا 

گرد آورنده: زهرا محبی

دیدگاهتان را بنویسید