احساس بوی نامطبوع در بینی و شناخت دلایل ایجاد کننده آن

احساس بوی نامطبوع  bad smell گاهی اوقات  امری طبیعی است. با این حال ، چندین بیماری – از جمله مواردی که شامل سینوس ها ، مجاری بینی و دهان است – می تواند باعث بوی بدی شود که به نظر می رسد از داخل بینی ایجاد می شود.

آشنایی با عوامل ایجاد کننده احساس بوی نامطبوع در بینی

شرایطی که ممکن است باعث بوی بد بینی شود عبارتند از:

سینوزیت حاد و مزمن

عفونت دهان یا دندان

خشکی دهان

برخی از غذاها ، نوشیدنی ها و داروها

شرایط مرتبط با توهم یا آسیب بویایی

بیشتر شرایطی که باعث ایجاد بوی نامطبوع در بینی می شود خطر ناک  نیست. با این حال ، اگر بوی نامطبوع شدید یا مزمن باشد ، می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد و ممکن است نیاز به توجه و درمان پزشکی داشته باشد.

سینوزیت حاد یا مزمن

عفونت سینوسی ، سینوزیت نامیده می شود ، حدود 31 میلیون نفر در ایالات متحده با این بیماری درگیر  هستند . سینوزیت علائمی مانند التهاب سینوس و گرفتگی بینی ایجاد می کند که می تواند در حس بویایی فرد تداخل ایجاد کند.

این وضعیت همچنین می تواند باعث بوی نامطبوع دهان و تغییر رنگ و بوی بد  ترشحات در بینی و پشت گلو شود که همه این موارد ممکن است  احساس بوی نامطبوع در بینی را ایجاد کند.

سینوزیت حاد معمولاً حدود 3–8 هفته طول می کشد ، در حالی که موارد مزمن می توانند بیشتر از 8 هفته ادامه داشته باشند. معمولا  یک عامل باکتریایی باعث سینوزیت می شود ، گرچه ویروس ها ، قارچ ها و کپک ها نیز می توانند عامل  ایجاد آن شوند.

مسائل دندانپزشکی و بهداشت نامناسب دهان و دندان

حفره ها یا سوراخ های موجود در دندان ها می توانند محل تجمع  باکتری ها شوند این باکتریها هنگام تجزیه گازهای  ناخوشایند مانند گوگرد آزاد می کنند. این حفره ها معمولاً به دلیل پوسیدگی دندان یا التهاب لثه ایجاد می شوند .

این گازهای ناخوشایند که باعث  بوی نامطبوع دهان می شوند ، می توانند از طریق سوراخهای کوچکی که در پشت دهان وجود دارند به سینوس ها راه یابند و باعث احساس  بوی بد در  بینی شوند.

بهداشت ضعیف دهان و دندان باعث افزایش تعداد ذرات غذایی در دهان می شود که تجزیه این مواد غذایی در دهان  خطر ایجاد طعم و بوی بد را افزایش می دهد.

ارتباط بیماریهای دهان و دندان با احساس بوی نامطبوع در بینی

مشکلات دندانی همچنین می تواند خطر ایجاد پلاک را افزایش دهد ، پالک یک لایه ضخیم از باکتری است که می تواند منجرب  پوسیدگی دندان شود و بافت های بین دندان و لثه را ملتهب کند (بیماری به نام پریودنتیت).

برخی از غذاها ، نوشیدنی ها و داروها

غذاها و نوشیدنی ها مملو از مولکول های میکروسکوپی است که حس بویایی را تحریک می کنند. بیشتر توانایی ما در لذت بردن از طعم و بوی غذا و نوشیدنیها  به مولکول هایی بستگی دارد که از طریق مجاری در نزدیکی محل اتصال سقف دهان به بینی به سینوس ها وارد می شوند.

با تجزیه و هضم مواد غذایی مولکولهای بو آزاد می شوند. با این حال ، برخی از غذاها و نوشیدنی ها  و همچنین برخی از داروها ، ممکن است در دهان باقی بمانند  و بوی نامطبوع را در بینی ایجاد کنند مثل :

سیر و پیاز

قهوه

غذاهای ادویه دار

نیترات و نیتریت حاصل از تجزیه غذا

آمفتامین ها

فنوتیازین ها

خشکی دهان

خشکی دهان (xerostomia  ) زمانی ایجاد می شود که جریان بزاق کافی نباشد. بیشتر افراد با خشکی دهان به طور مداوم احساس خشکی و تورم مجاری بینی را نیز تجربه می کنند. بزاق به طور مداوم میکروب ها و ذرات ناخواسته را از دهان خارج می کند. همچنین اسیدها را خنثی می کند.

بنابراین ، در صورت عدم وجود بزاق کافی ، فرد احتمالاً شرایطی را تجربه می کند که می تواند باعث بوی نامطبوع در دهان و بینی شود ، همچنین عوارضی شامل نفس بد بو  و پوسیدگی دندانها را نیز به دنبال دارد  .

خشکی دهان می تواند از عوارض جانبی رایج چندین دارو باشد . به طور کلی دلایل خشکی دهان عبارتند از:

تنفس از طریق دهان

کمبود آب بدن

داروهای ضد درد

مواد ضد احتقان

آنتی هیستامین ها

داروهای ادرار آور

مشکلات غده بزاقی ، مانند سندرم شوگرن

استعمال دخانیات

دخانیات حاوی مواد شیمیایی هستند که باعث بروز لک و ضعف دندان ها و لثه ها می شوند ، بنابراین خطر بیماری دندان و لثه را افزایش می دهند. تنباکو همچنین می تواند باعث بوی نامطبوع نفس شود .

سیگار کشیدن همچنین می تواند توانایی فرد را در چشیدن واحساس بوی مناسب غذا کاهش دهد، به این ترتیب که فرد از غذا بوی بدی را دریافت می کند در صورتی که ممکن است اصلا این طور نباشد .

فانتوسمیا

افراد مبتلا به فانتوسمیا بوی چیزهایی را که در لحظه وجود ندارند را حس می کنند .  این حالت وقتی اتفاق می افتد که در حس بویایی فرد تداخل ایجاد شود.

همه افراد مبتلا به فانتوسمیا با اندکی تفاوت بوهای مختلفی را حس می کنند  ، اما بیشتر افراد بوهای شبه موارد ذکر شده در ذیل را حس می کنند که شامل :

سوخته

فلزی

مشابه مواد شیمیایی

پوسیدگی دندان

بوی ماده فاسد شده

بوی شبیه مدفوع

حدود 10-20٪ افراد مبتلا به اختلالات بویایی  هستند . با این حال ، طیف گسترده ای از شرایط ممکن است باعث فانتوسمی شود ، از جمله:

سرماخوردگی و آنفولانزا

عفونت های سینوسی

سردردهای میگرنی

پولیپ بینی

صرع

آسیب به سر یا سکته مغزی

برخی شرایطی که باعث توهم می شوند ، مانند اسکیزوفرنی ، بیماری آلزایمر و پارکینسون

مشکلات گوارشی و سایر شرایط پزشکی

برخی از شرایط گوارشی مانند ریفلاکس اسید می تواند باعث بوی نامطبوع دهان شود. همچنین ، اگرچه شرایط نسبتاً خوش خیم معمولاً باعث احساس  بوی نامطبوع یا غیرمعمول در بینی است ، اما بندرت با بیماری های سیستمیک یا جدی تر مرتبط است که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دیابت ، که ممکن است باعث احساس بوی شیرین شود

بیماری کبدی ، که ممکن است باعث احساس  بوی شدید خاک شود

بیماری کلیه ، که ممکن است باعث ایجاد بوی شبیه آمونیاک شود

درمان ها

بهترین راه برای درمان بوی نامطبوع بینی به شرایط زمینه ای بستگی دارد. گفته می شود  ، برخی از داروهای خانگی وجود دارد که می تواند به کاهش بوی نامطبوع بینی کمک کند:

شستشوی دهان و بینی با آب نمک

استفاده از آب نمک  می تواند به طور موقت از شدت بوی بد بینی بکاهد.

پیشگیری از احساس بوی نامطبوع در بینی

طرز تهیه آب نمک

460 میلی لیتر آب را بجوشانید ، سپس بگذارید تا خنک شود.  1 قاشق چایخوری نمک و 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را در آب مخلوط کنید در حالی که کاملاً گرم است. سپس بینی را با این ترکیب شستشو دهید . این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

هیدراته بمانید

کمبود آب بدن علت اصلی شرایطی است  که منجر به بوی نامطبوع بینی می شود. مقدار مایعاتی که هر فرد روزانه نیاز دارد بستگی به  سن ، سطح فعالیت و رژیم غذایی دارد .

افرادی که بدن آنها بزاق کافی تولید نمی کند می توانند از بزاق مصنوعی استفاده کنند یا برای افزایش  تولید بزاق ،  آب نبات یا آدامس بدون قند می تواند مفید باشد . غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند ، مانند میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر ، همچنین می توانند باعث تولید بزاق شوند.

بهداشت دندان را رعایت کنید

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند با پیشگیری بیماریهای مرتبط با این عارضه از بوی نامطبوع دهان و بینی جلوگیری کند. برخی از توصیه های انجمن دندانپزشکی آمریکا عبارتند از:

دندان ها را با خمیر دندان حاوی فلوراید به مدت 2 دقیقه شستشو دهید  و هر روز دوبار مسواک بزنید.

روزانه از نخ دندان استفاده کنید.

زبان را روزانه با مسواک یا لیسه تمیز کنید.

دندان های مصنوعی را روزانه تمیز کنید.

بعد از غذا 5 دقیقه آدامس بدون قند بجوید.

مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که منجر به کم آبی بدن می شوند ، مانند قهوه و الکل را کاهش دهید.

سیگار نکشید

معاینات دوره ای دندانپزشکی را فراموش نکنید

استفاده از بعضی داروها به کاهش این مشکل کمک می کنند . برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) نیز ممکن است به درمان بیماری هایی که می توانند باعث بوی نامطبوع بینی شوند ، کمک کنند. این داروهای شامل:

اسپری ضد احتقان بینی: این دارو می تواند به کاهش التهاب مجاری بینی  و افزایش تخلیه سینوس کمک کند. بیشتر اسپری های ضد احتقان بینی برای 3-4 روز مفید هستند.

آنتی هیستامین: این دارو ضد التهاب است  و  می تواند به درمان تورم مسیرهای بینی و سینوس کمک کند.

برخی از شرایطی که باعث بوی نامطبوع بینی می شود نیاز به توجه پزشکی دارد. به عنوان مثال عفونت های سینوسی که بیش از 7 تا 10 روز طول می کشد ، باید  با آنتی بیوتیک تحت درمان قرار بگیرند.

پزشک یا متخصص آلرژی نیز ممکن است داروهای خاص یا روش های درمانی را برای کمک به فرد در کنترل شرایطی که باعث بوی بد بینی می شود تجویز کند ، از جمله:

اسپری های موضعی کورتیکواستروئیدهای بینی: این مواد به کاهش التهاب بینی و سینوس کمک می کنند.

درمان احساس بوی نامطبوع در بینی

جراحی: این روش می تواند مشکلات ساختاری مانند نقص استخوان بینی ، پولیپ بینی یا راه های هوایی بسته را اصلاح کند .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

 

4
/
5
(
27

امتیاز

)

دیدگاهتان را بنویسید