استخوان های شکسته: انواع، علائم و درمان


چرا استخوان ها می شکنند؟

استخوان ها بافت سختی هستند اما می توانند بشکنند.

در کنار دندان ها، استخوان ها سخت ترین ساختار بدن انسان هستند. در حالی که ما آنها را سفت و سخت می دانیم، استخوان ها در هنگام فشار فیزیکی اندکی می دهند. در صورت فشار بیش از حد ممکن است استخوان ها بشکنند. در برخی از انواع شکستگی ها، ممکن است به جای شکستن تمام طول، ترک بخورند. با برخی از انواع شکستگی استخوان، استخوان در واقع خرد می شود. برخی از بیماری‌ها مانند پوکی استخوان یا سرطان استخوان‌ها را شکننده‌تر می‌کنند، بنابراین بیشتر در معرض آسیب‌هایی مانند شکستگی هستند. ضربه به استخوان ها حتی می تواند باعث کبودی استخوان شود.

ویژگی های شکستگی استخوان

انواع مختلفی از شکستگی استخوان وجود دارد.

پزشکان از اصطلاحات مختلفی برای توصیف شکستگی استخوان استفاده می کنند. درجه شکستگی و وجود یا عدم وجود زخم باز مرتبط با شکستگی عواملی هستند که پزشکان برای توصیف شکستگی استخوان از آن استفاده می کنند. شکستگی بسته شکستگی است که از طریق پوست نمی شکند. به آن شکستگی ساده نیز می گویند. برعکس شکستگی مرکب یا شکستگی باز است. این نوع شکستگی که در آن استخوان از طریق پوست می شکند. شکستگی جزئی به شکستگی گفته می شود که در آن استخوان تا آخر شکسته نشود. شکستگی کامل شکستگی را توصیف می کند که در آن استخوان به دو یا چند قطعه شکسته می شود. اگر قطعات یک استخوان شکسته در یک ردیف قرار گیرند، این یک شکستگی بدون جابجایی را توصیف می کند. اگر تکه های استخوان شکسته در یک ردیف قرار نگیرند، این یک شکستگی جابجا شده را توصیف می کند. شکستگی گرین استیک شکستگی است که در آن استخوان خم می شود و مانند شاخه درختی که خم می شود ترک می خورد. این نوع شکستگی ها معمولا در کودکان زیر ۱۰ سال که استخوان های نرمی دارند اتفاق می افتد.

انواع شکستگی استخوان

انواع مختلفی از شکستگی استخوان وجود دارد.

چندین اصطلاح دیگر وجود دارد که پزشکان برای توصیف انواع مختلف شکستگی ها استفاده می کنند.

  • شکستگی عرضی شکستگی استخوانی است که مستقیماً از روی استخوان عبور می کند.
  • شکستگی مورب شکستگی استخوانی است که در آن استخوان با زاویه شکسته می شود.
  • شکستگی خرد شده شکستگی استخوانی است که در آن استخوان به حداقل ۳ تکه خرد می شود.
  • شکستگی استرسی یک شکستگی خط مو است که اغلب در استخوان های پا یا ساق پا به دلیل ضربه های مکرر مانند دویدن اتفاق می افتد.
  • شکستگی چوب سبز جایی است که استخوان از یک طرف خم می شود و از طرف دیگر می شکند یا ترک می خورد، شبیه به شاخه درخت تازه.

انواع دیگری از شکستگی استخوان غیر از موارد ذکر شده در بالا وجود دارد. شایع ترین نقاط بدن برای شکستگی ترقوه (استخوان گردن)، مچ دست، مچ پا و لگن است. همچنین امکان شکستن استخوان های ساعد (زندان و رادیوس)، ساق پا (درشت نی، نازک نی)، پشت (مهره) و سایر استخوان های بدن وجود دارد.

شکستگی ممکن است باعث درد شود

شکستن استخوان دردناک است، اما برخی افراد ممکن است هیچ دردی را تجربه نکنند.

گاهی اوقات یک شکستگی کوچک باعث درد یا درد فوری نمی شود. گاهی اوقات فردی که دچار شکستگی می شود در شوک قرار می گیرد، بنابراین ممکن است بلافاصله درد ناشی از شکستگی استخوان را احساس نکند. برخی از شکستگی ها بسیار دردناک هستند. درد یا یک درد عمیق و شدید است یا ممکن است مانند یک درد شدید باشد. کودکانی که دچار شکستگی های کوچک می شوند ممکن است هیچ دردی را تجربه نکنند و حتی متوجه شکستگی استخوان خود نشوند.

علائم شکستگی استخوان

درد، تورم و کبودی از علائم شکستگی استخوان هستند.

علائم شکستگی استخوان علاوه بر درد، علائم دیگری نیز دارد. ممکن است ترکیبی از موارد زیر را در محل آسیب مشاهده کنید، از جمله:

  • کبودی
  • تورم
  • گرما
  • ضعف
  • بدشکلی

همچنین در صورت شکستن استخوان ممکن است دچار لرز شوید یا احساس سرگیجه یا پف کردگی کنید. برخی از افراد از حال می روند. ممکن است متوجه شوید که ناحیه آسیب دیده بدن درست به نظر نمی رسد. ممکن است نتوانید ناحیه آسیب دیده را مانند حالت عادی حرکت دهید. یک استخوان شکسته ممکن است به نظر برسد که در یک زاویه عجیب خم شده است.

مرحله بهبودی التهابی

در مرحله بهبودی اولیه، در ابتدا لخته خون در محل شکستگی تشکیل می شود.

چه مدت طول می کشد تا یک شکستگی بهبود یابد؟ مرحله حاد التیام پس از شکستگی استخوان از چند روز تا حدود یک هفته طول می کشد. در مراحل اولیه بهبودی شکستگی، ناحیه آسیب دیده متورم می شود و لخته خون در محل شکستگی ایجاد می شود. سلول های ایمنی مواد زائد را حذف می کنند و با میکروب هایی که در محل آسیب دیده هستند مبارزه می کنند. بدن رگ های خونی جدیدی را در اطراف ناحیه رشد می کند تا به روند بهبودی کمک کند. رگ های خونی اکسیژن و مواد مغذی را به استخوان شکسته می رسانند تا به بهبود آن کمک کنند. آنها همچنین سلول های ایمنی را تولید می کنند که “پاکسازی” محل را تسهیل می کند.

فاز ترمیمی پینه نرم

یک پینه نرم به تدریج جایگزین لخته خون می شود.

اولین بخش از مرحله ترمیمی ترمیم استخوان تقریباً ۴ تا ۲۱ روز پس از شکستگی استخوان رخ می دهد. در این مرحله برای بهبود استخوان، پینه نرمی در اطراف استخوان شکسته تشکیل می‌شود. کلاژن به منطقه مهاجرت می کند و به تدریج جایگزین لخته خون می شود. پینه به اندازه استخوان قوی نیست اما سفت تر از لخته خون است. به همین دلیل است که گچ گرفتن در دوران بهبودی بسیار مهم است. هنگامی که بهبودی در حال رخ دادن است، استخوان را در جای خود نگه می دارد. اگر استخوان در این مدت حرکت کند، پینه ممکن است بشکند و بهبودی را بیشتر به تاخیر بیندازد.

فاز ترمیمی پینه سخت

پینه سخت استخوان اسفنجی است که در فضای بین قطعات شکسته شده استخوان تشکیل می شود.

مرحله ترمیم کالوس سخت ترمیم استخوان حدود ۲ هفته پس از شکستگی استخوان شروع می شود. سلول‌هایی به نام استئوبلاست مواد معدنی را به بافت اضافه می‌کنند تا استخوان جدیدی را در پل بین قطعات شکسته استخوان تشکیل دهند. بافت به دست آمده پینه سخت نامیده می شود. این مرحله از ترمیم استخوان تقریباً ۶ تا ۱۲ هفته پس از شکستگی استخوان است.

فاز بازسازی

بازسازی استخوان منجر به تشکیل استخوان جدید می شود.

مرحله بازسازی در طول ترمیم استخوان به فرآیند تشکیل استخوان جدید اشاره دارد. در طول این مرحله، سلول‌هایی به نام استئوکلاست‌ها استخوان اضافی تشکیل‌شده را حذف می‌کنند تا استخوان شکل اصلی خود را حفظ کند. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که فعالیت معمول خود را در این مرحله از سر بگیرید زیرا در واقع به بهبود استخوان کمک می کند. این طولانی ترین مرحله بهبودی است و ممکن است حدود ۴ تا ۸ ماه طول بکشد. ممکن است تا ۹ سال پس از تجربه شکستگی استخوان طول بکشد.

درمان شکستگی استخوان

گچ باعث بی حرکتی استخوان می شود در حالی که پس از شکستگی بهبود می یابد.

درمان شکستگی استخوان شامل بازگرداندن استخوان در جای خود است. پزشک ارتوپد ممکن است از کیس، آتل یا بریس برای نگه داشتن استخوان در جای خود و بی حرکت کردن اندام آسیب دیده استفاده کند. قالب‌ها معمولاً از گچ یا فایبرگلاس ساخته می‌شوند. بسته به نوع شکستگی و محل شکستگی، گچ، بریس یا آتل ممکن است به طور کامل ناحیه آسیب‌دیده را بی‌حرکت کند یا امکان حرکت کنترل‌شده محدود مفاصل مجاور را تا زمانی که در بهبودی اختلالی ایجاد نکند، فراهم کند. پزشک ممکن است برای درد دارو تجویز کند.

درمان شکستگی پیچیده

شکستگی شدید استخوان ممکن است نیاز به درمان پیچیده داشته باشد.

اگر دچار شکستگی پیچیده استخوانی مانند استخوانی که سوراخ شده یا از پوست بیرون زده است یا نوع دیگری از شکستگی شدید، ممکن است نیاز به درمان پیچیده باشد. ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. گاهی اوقات، جراحان ارتوپد از پین، پیچ، صفحه یا میله برای نگه داشتن قطعات استخوان در جای خود استفاده می کنند تا به درستی بهبود یابند. برخی از آنها ممکن است پس از بهبودی آسیب در بدن باقی بمانند. در موارد دیگر ممکن است پس از بهبودی برداشته شوند. برای برخی از انواع شکست، کشش مورد نیاز است. کشش سیستمی از قرقره‌ها و وزنه‌ها است که استخوان‌ها را در موقعیت صحیح نگه می‌دارد تا بتوانند بهبود یابند.

بهبود زودهنگام شکستگی استخوان

پس از شکستگی استخوان به خود فرصت کافی برای بهبودی بدهید.

روند ترمیم استخوان شکسته زمان می برد. بهبودی پس از شکستگی استخوان ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. عواملی مانند سن، سلامت کلی، و نوع استراحتی که متحمل شدید، همگی بر زمان بهبودی تأثیر دارند. به ویژه مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را پس از شکستگی در ۱ تا ۲ هفته اول دنبال کنید. به خود فشار نیاورید. طبق دستور استراحت کنید و از قسمت آسیب دیده بدن خود استفاده نکنید. خودمراقبتی خوب را تمرین کنید. سیگار نکش. اگر پزشک فیزیوتراپی برای شما تجویز کرده است، تمرینات را طبق دستور انجام دهید. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و مطمئن شوید که کلسیم و ویتامین D کافی برای بازسازی استخوان های سالم دریافت می کنید.

هفته های ۳ تا ۵ بهبود شکستگی استخوان

فعالیت ملایم عضلات را تقویت کرده و سفتی را کاهش می دهد.

مهم است که استخوان شکسته شما در طول بهبودی بی حرکت باشد، اما ماهیچه ها زمانی که از آنها استفاده نمی کنید شروع به آتروفی می کنند. ممکن است ضعیف و سفت شوید. اگر پزشک در این مدت فیزیوتراپی تجویز کرد، تمرینات را طبق دستور انجام دهید. این به کاهش سفتی و ساخت ماهیچه کمک خواهد کرد. حرکت همچنین به شکستن بافت اسکار کمک می کند. همچنین ممکن است عادت کنید که به تدریج از قسمت آسیب دیده بدن دوباره استفاده کنید، هرچند آهسته و آرام. پزشک ممکن است برای بررسی روند بهبودی آسیب، عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز کند.

هفته های ۶ تا ۸ بهبود شکستگی استخوان

بعد از برداشتن گچ ممکن است ناحیه آسیب دیده کوچکتر و پرموتر به نظر برسد.

در این مرحله از بهبودی، پزشک ممکن است گچ را خارج کند. از آنجایی که پوست و موهای شما نور را ندیده اند، ممکن است متوجه موهای بدن شوید که بسیار تیره تر از حد معمول هستند. ممکن است پوست شما بیش از حد رنگ پریده و پوسته پوسته شود. ناحیه آسیب دیده کوچکتر از آنچه که شما به دیدن آن عادت دارید به نظر می رسد زیرا عضلات به دلیل عدم استفاده آتروفی شده اند. توصیه های پزشکی را دنبال کنید و طبق دستور پزشک به انجام فیزیوتراپی ادامه دهید. با فعالیت های معمول خود در محدوده تعیین شده توسط پزشک و فیزیوتراپ به حالت عادی برگردید. فعالیت به بهبودی کامل شما کمک می کند، اما زیاده روی در آن می تواند بهبودی شما را به عقب براند.

چه زمانی باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید

در صورت بروز علائم و نشانه های ناراحت کننده در هنگام شکستگی استخوان به پزشک خود مراجعه کنید.

تشخیص و درمان انواع رایج شکستگی ها نسبتاً ساده است. اگر هر یک از علائم و نشانه های زیر را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر نواحی پوست شما آبی شد یا گچ شما خیلی سفت یا شل شد، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر نمی توانید انگشتان دست یا پا را حرکت دهید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر تورم، قرمزی، تب یا ترشحات بدبو در نزدیکی محل آسیب دیدید، ممکن است عفونت داشته باشید، پس به پزشک مراجعه کنید. بدتر شدن درد دلیلی برای نگرانی است. همچنین در صورت بروز بی حسی، گزگز، یا احساس سوزن سوزن شدن در اندام آسیب دیده، باید به پزشک مراجعه کنید.