افزایش جذب کلسیم: با 7 تغییر سالم در رژیم غذایی، جذب کلسیم را افزایش دهید

irendaya.com  213 - افزایش جذب کلسیم: با 7 تغییر سالم در رژیم غذایی، جذب کلسیم را افزایش دهید

افزایش جذب کلسیم: با 7 تغییر سالم در رژیم غذایی، جذب کلسیم را افزایش دهید

کلسیم، به میزان زیاد برای رشد و استحکام استخوان ها و به میزان کم برای خون و سیستم عصبی لازم و ضروری است. نقش کلسیم در کنترل ضربان قلب، جلوگیری از لخته شدن خون و حفظ توانایی عضلات ثابت شده است. خوشبختانه راه های طبیعی برای افزایش جذب کلسیم شناخته شده اند که به کارگیری آنها مانع از ابتلا به بیماریهای ناشی از کمبود کلسیم می گردد.

افزایش دریافت کلسیم

میزان کلسیم مورد نیاز بدن بر اساس سن، جنس و قد متفاوت است. با این حال مصرف 1000 میلی گرم کلسیم در روز توصیه می شود. این میزان در زنان باردار و سالمندان می تواند به 1200 میلی گرم در روز افزایش یابد. برخی منابع غذایی کلسیم عبارتند از محصولات لبنی، کلم بروکلی، تخم مرغ، ماهی، سویا و مشتقات آن، نخود.

مطلب مرتبط: نقش کلسیم دربدن و علائم کمبود کلسیم در افراد

Depositphotos 99781394 l 2015 1 - افزایش جذب کلسیم: با 7 تغییر سالم در رژیم غذایی، جذب کلسیم را افزایش دهید

دریافت کافی ویتامین D:

کمبود ویتامین D یکی از عواملی است که منجر به فقر کلسیم در بدن می شود. ویتامین D از طریق نور خورشید و توسط پوست تولید می شود و سبب افزایش جذب کلسیم در روده ها می گردد. راه های دیگر برای دریافت این ویتامین از طریق مصرف روغن ماهی، تخم مرغ، ماهی ساردین، ماهی سالمون، قارچ و شیر می باشد.

کاهش مصرف چربیهای ناسالم:

رژیم های غذایی پرچرب از علل اختلال در جذب کلسیم می باشند. با کاهش مصرف غذاهای سرخ کرده، سوسیس و سایر چربی های اشباع باعث افزایش جذب کلسیم در بدن شوید.

کردن عمیق - افزایش جذب کلسیم: با 7 تغییر سالم در رژیم غذایی، جذب کلسیم را افزایش دهید

تعادل در مصرف پروتئین:

پروتئین ها اساس و پایه هر رژیم غذایی هستند و تا حدی برای جذب کلسیم ضروری به نظر می رسند. اما مصرف بیش از حد آنها ممکن است اثرات مخربی درجذب کلسیم داشته باشد.

بررسی نحوه طبخ غذا:

روش پخت و پز مواد غذایی ممکن است از مواردی باشد که شما آنرا نادیده می گیرید. طبخ غذا در دمای بسیار بالا سبب از بین رفتن بسیاری از مواد معدنی می شود. بنابراین بهتر است  کمترین حرارت را برای طبخ غذا در نظر بگیرید.

اجتناب از غذاهای اسیدی:

خوردن غذاهای اسیدی سبب کاهش جذب مواد معدنی ضروری شده و فقر آنها را در میان مدت و بلند مدت به همراه دارد. برای اطمینان از جذب کافی کلسیم، از مصرف بیش از حد قهوه، قند، نوشابه های گازدار، وعده های غذایی آماده پخته، مواد غذایی کنسروی و گوشت های خرد شده اجتناب کنید.

مصرف کلروفیل بیشتر:

مصرف کلروفیل یک عادت سالم برای جذب بهتر کلسیم است همچنین سبب بهبود سوخت و ساز بدن می شود.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید