انواع رژیم لاغری | انواع رژیم لاغری سریع | انواع رژیم لاغری یک ماهه

امروزه نام بسیاری از انواع رژیم لاغری به گوش همه ی ما میرسداما باید بدانیم آیاهمه این رژیم ها مناسب هستند؟ و مارو به هدف موردنظرمون میرسونند؟ های زیبا امروز میخواهد پاسخ تمامی سوالات شما را در این مقاله بدهد همراه ما باشید.

انواع رژیم لاغری سالم و موثر

انواع رژیم لاغری سالم و موثر

پیش از انتخاب یک رژیم غذایی بهتره راجع به انواع رژیم لاغری اطلاعاتی جمع کنید، با مزایا و معایب آن‌ها آشنا بشید و سپس بهترین رژیم را انتخاب کنید.

در واقع کسی نمیتونه یک رژیم را به عنوان بهترین نوع از رژیم‌های لاغری معرفی کنه بلکه هر فرد با توجه به ذائقه، میزان وزن دلخواه برای کاهش، بیماری‌های فرد یا موارد دیگر میتونه یک نوع رژیم موثر باشه. پس حتما برای رژیم لاغری مناسب ابتدا از تمام جوانب آن مطلع بشید و سپس آن را انتخاب کنید. البته بهترین حالت مشورت با پزشک متخصص تغذیه است.

انواع رژیم های لاغری موثر

  • رژیم کم کربوهیدرات

همه انواع این رژیم شامل کم کردن مصرف روزانه کربوهیدرات هستند. در واقع این رژیم برای وادار کردن بدن به مصرف ذخایر چربی به جای کربوهیدرات به عنوان منبع اصلی انرژیه. در واقع در هنگام نبود کربوهیدرات بدن به طور خودکار به سمت مصرف چربی ذخیره شده میره.

 رژیم کتوژنیک یا همان کم کربوهیدرات در واقع اشتهای شما را نیز کاهش میده و به دنبال آن باعث کاهش کالری مصرفی میشه. مطالعات نشان میده که رژِیم کتوژِنیک دو برابر اغلب رژیم‌های معروف دیگر مثل رژیم کم چربی، باعث کاهش کالری میشه. این رژیم برای لاغری به خصوص در افراد چاق، و از بین بردن چربی ناحیه شکم بسیار موثره.

البته رژیم کم کربوهیدرات خطراتی هم به همراه دارد. همه افراد امکان استفاده از این رژیم را ندارند چرا که ممکنه در برخی افراد موجب افزایش کلسترول بد بشه یا در موارد خاص باعث شرایط جدی کتواسیدوزیس بشه که این مورد بیشتر در بانوان باردار دیده میشه. اما به طور کلی این رژیم برای عموم مردم بی خطره.

برای دانستن همه چیز درباره رژیم لاغری به مقاله دانستنی های رژیم لاغری مراجعه کنید.

رژیم لاغری کم کربوهیدرات یا کتوژنیک

  • رژیم چربی بسیار پایین

همانطور که از اسم این رژیم مشخصه این اساس آن کم کردن میزان چربی مصرفی روزانه است. طرفداران این رژیم معتقدند در انواع قدیمی آن میزان مصرف چربی به حدی پایین بوده که حتی موجب میشه فرایند لاغری به درستی انجام نگیره.

این رژیم در طولانی مدت بی‌فایده خواهد بود. اما طبق مشاهدات به دست آمده در مورد افراد بسیار چاق به خوبی عمل میکنه و در دسته بندی در انواع رژیم لاغری، توسط این دسته از افراد بسیار مورد استقبال قرار میگیره. در مطالعاتی نشان داده که این رژیم در افراد با وزن بسیار بالا باعث کاهش وزن متوسط حدودا 60 کیلوگرم شده.

رژیم چربی بسیار پایین میتونه باعث بهبود بیماری‌هایی از جمله فشار خون و کلسترول بالای خون، موثر باشه. همچنین توانسته تا حدی موجب بهبود دیابت نوع دوم شود و در موارد خاص باعث کند شدن روند بیماری MS بشه.

بیشتر بخوانبد: آشپزی رژیمی

رژیم محدوده‌ای

در انواع رژیم لاغری، این مورد یکی از رژیم‌های متعادله. مصرف پروتئین 3/1 و میوه و سبزیجات 3/2 میزان وعده غذاییه. البته میزان اندکی چربی‌های تک اشباع شده مثل روغن آووکادو، روغن زیتون و بادام نیز شامل این رژیم میباشند. و در عوض از مصرف کربوهیدرات‌های با GI بالا خودداری میشه.

طبق برخی مطالعات این روش نسبت به سایرین کاهش وزن کمتری داشته اما در عین حال برخی دیگر معتقدند تا حد زیادی در کاهش وزن موثره. به هر حال این رژِیم لاغری میتونه در کنترل قند خون و کاهش دور کمر موثر باشه. و درباره معایب این رژیم باید گفت که این رژیم باعث محدود شدن مصرف منابع مفیدی از کربوهیدرات مثل موز و سیب میشه.

محدودیت زیاد برخی رژیم‌های لاغری و ممنوعیت مصرف بعضی مواد غذایی از معایب آن‌هاست.

انواع رژیم لاغری سریع

انواع رژیم لاغری سریع

در بین همه ی مواردی وجود دارد که در میزان زمان کم، باعث کاهش وزن زیاد میشه. اما اغلب این رژیم‌ها باعث صدمه به بدن میشه و باید با آگاهی مناسب و یا زیر نظر پزشک انجام بشه. همچنین باید بدونید تمامی انواع این رژیم لاغری نیازمند اراده بسیار قوی میباشند. در ادامه ما موردی از انواع رژیم لاغری سریع را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم.

  • فاز اول: سم زدایی از بدن در 2 روز:

این فاز در پی آنه تا با استفاده مکرر از سبزیجات و میوه جات به شرح زیر، در کاهش وزن سهیم باشد:

صبحانه: چهار عدد پرتقال و نارنگی(هر کدام به صورت مجزا)

میان وعده صبح: دو عدد لیوان سر پر آب لیمو و پرتقال به همراه شاه توت و کیوی (میتونه جداگانه میل نمود.)

ناهار: دو عدد سیب به همراه دو فنجان انگور و دو قاچ از یک هندوانه

عصرانه :دو عدد نارنگی و گریپ فروت(هر کدام به صورت مجزا)

شام: دو عدد موز و شش عدد بیسکوییت به همراه شش برش آناناس

فاز دوم: فازی سخت و نفس گیر در 15 روز:

در این فاز رژیم غذایی بسیار فشرده میشه.

صبحانه:دو عدد برش نان و میوه ی فصل مانند گریپ فرودت(هر کدام به صورت مجزا)، چای بدون شکر و یا قهوه بدون شیر و شکر.

ناهار:دو تکه گوشت کم چربی یا مرغ، دو برش نان و گوجه فرنگی در سالاد.

شام: میگو یا ماهی به همراه سالاد سبزیجات(غذای دریایی)

در کنار رعایت نکات بالا، میزان حجم غذای وارد شده به بدن به میزان زیادی کاهش پیدا میکنه که این کار با انتخاب بشقاب و قاشق کوچک برای فرد صورت میپذیره.

شما میتوانید برنامه رژیم غذایی سالم را با کلیلک برروی لینک قبل مشاهده نمایید.

انواع رژیم های لاغری معروف دنیا

رژیم های معروف دنیا

انواع رژیم های لاغری با دستورالعمل های خاص خودشان در دنیا وجود دارند که هر یک طرفداران خاص خود را دارند. بعضی از این رژیم ها با افزایش تعداد بازه زمانی و کاهش مصرف مواد غذایی به کوچک شدن معده و در نتیجه به لاغری تدریجی میپردازند.

در سایر انواع رژیم های لاغری، کاهش مصرف کربوهیدرات و چربی ها توصیه شده و در دیگر موارد، خوردن سبزیجات توصیه میشه.

رژیم غذایی پالئو :

مصرف سبزی ها، دانه ها و پروتئین های کم چرب در این رژیم غذایی برخلاف مصرف کربوهیدرات ها، غلات، مواد لبنی و غذاهای فرآوری شده که به شدت اجتناب شده، به شدت توصیه شده است.

این رژیم غذایی حاوی مزایا و معایبی به شرح زیر است:

مزایای آن: کاهش وزن، کاهش مصرف کربوهیدرات، کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر قند خون، فشار خون و بیماری های قلبی.

معایب آن:این رژیم غذایی با حذف موادی مانند حبوبات و سبزیجات از سبد غذایی روزانه افراد، باعث نرسیدن ویتامین ها و مواد ضروری بدن که برای سلامت و رشد مفید هستند، میشه.

رژیم لاغری پالئو با جایگزین کردن سوخت چربی به جای کربوهیدرات میزان زیادی از چربی‌‌های بدن را کم می‌کند.برای بدست آوردن اصلاعات بیشتر درباره رژیم پالئو مقاله رژیم پالئو چیست را مطالعه نمایید.

رژیم غذایی دوکان:

این رژیم در چهار فاز اجرا شده و با کم کردن وزن، سعی در نگهداری پروتئین و کاهش کربوهیدرات در بدن میکند. فازهای آن به میزان نیاز افراد متفاوت بوده و موادی در آن اجباری و اختیاری است که در کاهش وزن بسیار موثر بوده است.

از مزایای آن، کاهش وزن فوق العاده این رژیم، زبان‌زد خاص و عام است که البته تحقیقات زیادی روی آن صورت نگرفته است. در این رژیم، کاهش وزن به همراه کاهش ماهیچه ها در بدن انجام می شود که می تواند به بافت بدن و سیستم ایمنی آسیب وارد کند. 

  • رژیم غذایی آتکینز:

این رژیم غذایی به مصرف مستمر چربی و پروتئین اشاره دارد و با کاهش اشتها و اجتناب از مصرف کربوهیدرات، به کاهش وزن منجر بشه. چهار مرحله در این رژیم وجود دارد که طی آن کربوهیدرات های سالمی وارد زنجیره غذایی افراد میشه.

از جمله مزایای این رژیم غذایی، کاهش وزن فوق العاده آن نسبت به سایر رژیم های غذایی مشابه است. همچنین این رژیم غذایی خاص، در پیشگیری از دریافت بیماری هایی مانند: قند خون، کلسترول و فشار خون بسیار موثر بوده است.

این رژیم غذایی در کنار فواید و مزایای بسیاری که نام برده شد، حاوی معایبی است که گفتن آنها خالی از لطف نیست. از جمله اینکه، این رژیم ممکن است برای گروه خاصی از افراد مفید فایده نباشد و باعث مشکلاتی در بدن و سلامت فرد شود.

رژیم لاغری آتکینز تکیه بر مصرف پروتئین دارد

رژیم با تکیه بر مصرف پروتئین دارد
  • رژیم غذایی HCG :

رژیم غذایی بسیار سریع با کاهش وزن تقریبی 1 کیلوگرم در روزه که اغلب ورزشکاران میتونند در زمان نزدیکی به مسابقات از آن بهره بگیرند. این رژیم غذایی در سه مرحله انجام شده و در طول این مراحل، از هورمون ها و مواد خاصی زیر نظر دکتر و با مشاوره ی او انجام میشه.

این رژیم غذایی، با مصرف کم کالری، بدن را مجبور به ذخیره مواد موجود در بدن و حفظ انرژی میکنه. چنین رژیم غذایی، بسیار کالری کمی دارد که همین امر منجر به کاهش وزن در افراد میشه و تنها مزیت این رژیم غذایی محسوب میشه.

معایب آن مانند دیگر رژیم های غذایی، از دست دادن ماهیچه و بافت عضله ای در بدن با کاهش مواد دریافتی بدن است که میتونه به سلامت بدن آسیب برساند. اثراتی که این رژیم غذایی بر بدن می‌گذار عبارتند از : سردرد، افسردگی و خستگی افراده. البته سازمان FDA مخالف انجام این رژیم بوده و به افراد توصیه نمیکنه.

انواع رژیم لاغری یک ماهه

این نوع رژیم جزو دسته بندی رژیم‌های سریع میباشد پس باید توجه داشته باشید که مهم‌ترین اصل هماهنگی آن با پزشک برای اطمینان از مناسب بودن رژیم برای بدن شما و بعد از آن داشتن اراده قویه. در ادامه یکی از انواع این رژیم را به شما معرفی میکنیم

رژیم پاکسازی 22 روزه

رژیم پاکسازی 22 روزه

در اتمام این دوره بیست و دو روزه میزان وزن کم شده بین 12 تا 15 کیلوه.

روز اول و دوم: برای تمام روز دو کفش دست نان گندم سبوس‌دار، یک تا دو لیوان شیر و یک لیوان آب گوجه فرنگی. (توجه کنید که در روزهای اول ممکنه سخت باشد پس تحمل کنید و صبور باشید تا بدن بعد از یک الی دو روز به آن عادت کند.)

روز سوم و چهارم:

صبحانه بین ساعت 8 الی 9 صبح: یک فنجان قهوه با شیر، 2/1 ق چ عسل، 2/1 ق چ کره و یک کف دست نان گندم سبوس دار.

ناهار بین ساعات 1 الی 2: 100 گرم گوشت ماهی یا گوشت قرمز، یک لیوان آب گوشت و یک کف دست نان گندم سبوس‌دار.

عصرانه بین 4 الی 5 عصر: 1 لیوان شیر یا چای و 2/1 ق چ عسل.

شام ساعت 7 عصر: 100 گرم گوشت پخته یا 2 عدد تخم‌مرغ آب‌پز، یک لیوان شیر و 50 گرم پنیر.

روز پنجم و ششم:

صبحانه بین ساعت 8 الی 9 صبح: 2 عدد سیب یا پرتقال

ناهار بین ساعات 1 الی 2: سوپ سبزیجات و سالاد سبزیجات بدون سیب زمینی.

عصرانه بین 4 الی 5 عصر: 2 عدد سیب یا پرتقال

شام ساعت 7 عصر: سالاد سبزیجات شامل کلم برگ، چغندر و هویج، یک لیوان چای، یک ق چ عسل و یک کف دست نان سبوس‌دار.

بعد از اتمام 6 روز از ابتدای این رژیم دوباره شروع کنید تا دوره 20 روزه شما تمام بشه. اما برای کاهش احتمال صدمه به متابولیسم بدن لازم است چند مورد را رعایت کنید:

روزی 1 مولتی ویتامین مصرف و از پنیر محلی با نمک کم استفاده کنید

داشتن یک برنامه برای رژیم غذایی می‌تواند به پروسه لاغری شما نظم، جدیت و تاثیر بیشتری ببخشد.

رژیم لاغری خاص

رژیم لاغری خاص

اغلب سلبریتی‌ها، افرادی مثل مدل‌های لباس، بازیگران و خواننده‌های سرتاسر جهان برای حفظ استایل بدنی خود از رژیم‌های لاغری خاصی استفاده می‌کنند که معمولا میزان بسیاری کمی از مواد غذایی را شامل میشه.

گاهی این افراد اطلاعاتی از برنامه رژیم لاغری روزانه خود را فاش میکنه اما باید بدانید مدتی طول کشیده تا از برنامه عادی خود به این برنامه سختگیرانه برسند و شروع یک رژیم از مرحله پیشرفته آن کار خطرناکیه.

علاوه بر آن معمولا افراد مشهور بخشی از رژیم غذایی خود را در اختیار عموم قرار میده و این میزان اطلاعات برای شروع و نتیجه بخشی یک رژیم لاغری کافی نیست. پس برای دریافت این دسته از انواع رژیم لاغری حتما به متخصص مراجعه کنید.

بهترین رژیم لاغری دنیا

همانطور که پیش از این گفتیم، بهترین رژیم دنیا را نمیتونه تعیین کرد چرا که خوب یا بد بودن یک رژیم بسته به شرایط فرد متفاوته و ممکن است یک رژیم بر روی دو انسان نتایج کاملا متفاوتی در پیش داشته باشد. اما میتوان با استفاده از نظر سنجی‌ها چند رژیم محبوب‌تر در جهان را فهرست کرد. هرچه که یک رژِیم محبوب‌‌تر باشد به طور معمول خبر از موفقیت بیشتر آن رژیم دارد.

داشتن رژیم لاغری مناسب می‌تواند نقش موثری در کاهش وزن شما داشته باشد.

پرطرفدارترین رژیم لاغری

باید بدانید امروزه یکی از محبوب‌ترین نمونه از انواع رژِیم لاغری، رژِیم وگان است چرا که به جز برنامه‌ای برای لاغری یک نوع روش تغذیه نیز هست. فلسفه‌هایی در پست این رژیم وجود دارد که همین‌ها باعث تبلیغ و حمایت بیشتر افراد دوست‌دار محیط زیست از این رژیم میشه.

در این نوع رژیم غذایی از مصرف بعضی از انواع ویتامین D، گوشت و سایر محصولات آن به شدت اجتناب میکنه که این امر نوعی حفاظت از حیات وحش محسوب شده و در راستای سلامت حیوانات قرار دارد. جایگزین گوشت در این رژیم غذایی، تخم مرغ، لبنیات، عسل و … قرار میگیره.

این رژیم غذایی حاوی مزایا و معایبی به شرح زیر است:

مزایای آن : این رژیم نوعی سبزی خواری به حساب میاید که با استفاده از سبزیجات میتونه علاوه بر کاهش مشکلات گوارشی، معده را مدت زمان بیشتری پر نگه دارد و این امر به کاهش تعداد وعده های غذایی منجر میشه. احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت را کاهش داده و خطر ابتلا به آلزایمر را کم میکنه.

معایب آن: با اینکه در این رژیم، افراد کالری زیادی را از دست میده، اما این رژیم، رژیم غذایی مناسبی برای کم کردن وزن به حساب نمیاد. همچنین ممکن است حذف گوشت از چرخه غذایی، منجر به کاهش مواد ضروری بدن مانند: ویتامین B، آهن، کلسیم، ید و اسیدهای چرب میشه.

رژیم غذایی وگان از جمله محبوب ترین رژیم‌های لاغری در جهان است.

انواع رژیم غذایی بیماران

انواع رژیم غذایی بیماران

رژیم غذایی برای بیماران جزو انواع رژیم لاغری خاصه. برخی بیماری‌ها با استفاده از رژیم‌های لاغری تا حد زیادی بهبود پیدا میکنند. مثل بیماری‌های دیابت، فشارخون و دیگر بیماری‌های ناشی از حضور غیرطبیعی مواد مغذی در بدن است.

به جز آن بیماری‌هایی که به دلیل وزن زیاد بوجود آمده یا به این دلیل تشدید یافته اند نیازمند رژیم غذایی برای بهبود هستند مثل رد مفاصل، کمردرد، مشکلات زانو و دیگر بیماری‌هایی از این قبیل.

مهم‌ترین نکته درباره این رژیم‌ها آن است که فرد به دلیل داشتن بیماری دارای خطوط قرمز در رابطه با مصرف مواد غذاییه پس توصیه میشه در این موارد با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

برای دریافت بهترین نوع رژیم لاغری بخصوص برای افراد بیمار، به پزشکان متخصص تغذیه مراجعه کنید.

انواع رژیم های غذایی بدنسازی

در رژیم‌های لاغری بدنسازی پروتئین را افزایش و کربوهیدرات و چربی را کم میکنه. در حقیقت جایگزین شده. شما میتونید با دانستن مواد غذایی قابل مصرف برای وعده غذایی مناسب بدنسازی یک رژیم ایجاد کنید.

این مواد عبارتند از: روغن نارگیل، پنیر محلی با سدیم محلی، سیب، اسفناج و سفید تخم مرغ. توصیه می‌شود اغلب با استفاده از همین مواد، وعده‌های غذایی خود را آماده کنید تا پروسه بدنسازی به درستی انجام شود.

رژیم غذایی مناسب برای بدنسازی معمولا شامل میزان زیادی پروتئین می‌باشد.

برای بدست آوردن اطلاعات >> بیشتر<< روی لینک کلیلک نمایید.

خلاصه نکات مقاله

بهترین رژیم آنه که با ویژگی‌های بدنی شما مطابقت داشته باشد و طبق متابولیسم شما طراحی شده باشد. برای دست‌یابی به این رژیم باید انواع رژیم لاغری را شناخت و بررسی کرد تا به یک رژیم مطلوب رسید. علاوه بر آن رژیم‌های لاغری تنها برای تناسب اندام نیستند بلکه در مواردی میتونند باعث بهبود بیماری در افراد شوند.

دیدگاهتان را بنویسید