سوشی یک نوع سنتی از غذاهای ژاپنی است که در سراسر جهان بسیار محبوب است (۱).

اگرچه بسیاری از مردم سوشی را با ماهی خام مرتبط می دانند، اما می توان آن را با انواع غذاهای دریایی پخته نیز درست کرد. سایر مواد شامل سبزیجات و برنج سرکه دار پیچیده شده در جلبک دریایی خشک شده (معروف به نوری) است.

چه سوشی را در خانه درست کرده باشید و چه در بیرون از خانه غذا خورده باشید، ممکن است مقداری از آن باقی مانده باشد. اما چگونه می توانید سوشی را ذخیره کنید تا در زمان دیگری بخورید؟

این مقاله مدت زمان ماندگاری سوشی، بهترین راه‌های نگهداری آن و چگونگی شناسایی علائم فساد را پوشش می‌دهد.

یک نفر باقیمانده سوشی را بسته بندی می کند.در پینترست به اشتراک بگذارید
فیلیپو باچی/گتی ایماژ

سوشی قبل از فاسد شدن چقدر می تواند دوام بیاورد؟

مواد اصلی موجود در سوشی شما عمر مفید و دستورالعمل های نگهداری کلی آن را تعیین می کند.

به طور کلی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) توصیه می کند که باقیمانده غذاها را نباید بیش از ۲ ساعت در دمای اتاق نگهداری کرد و اگر در خارج از منزل غذا می خورید و دمای آن بالاتر از ۹۰ است، نباید بیش از ۱ ساعت نگهداری شود.oF (32oج) (۲).

این دستورالعمل برای سوشی خام مانند ساشیمی و سوشی پخته شده مانند رول تمپورا یا کالیفرنیا کاربرد دارد.

با این حال، هنگام نگهداری سوشی در یخچال، وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) توصیه می کند که ماهی خام و صدف را می توان به مدت ۱ تا ۲ روز در یخچال نگهداری کرد، اما در صورت پختن ۳ تا ۴ روز (۳).

هدف این است که سوشی را از دمای “منطقه خطر” ۴۰ تا ۱۴۰ دور نگه داریدoF (4-60oج) برای جلوگیری از رشد سریع باکتری، که خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را افزایش می دهد (۳).

نوع سوشینگهداری در دمای اتاقنگهداری در یخچال
خام (به عنوان مثال ساشیمی)تا ۲ ساعت۱-۲ روز
پخته شده (به عنوان مثال مارماهی، رول های کالیفرنیا)تا ۲ ساعت۳-۴ روز

خلاصه

سوشی خام را می‌توان تا ۲ ساعت در دمای اتاق و ۱ تا ۲ روز در یخچال نگهداری کرد، اما سوشی پخته را می‌توان ۳ تا ۴ روز در یخچال نگهداری کرد.

نحوه نگهداری ایمن سوشی باقی مانده

ماهی خام و غذاهای دریایی – از جمله سوشی – باید در بسته بندی پلاستیکی، فویل یا کاغذ ضد رطوبت بسته بندی شوند و طبق دستورالعمل FDA برای نگهداری ماهی خام و غذاهای دریایی در یخچال یا فریزر نگهداری شوند.۴).

از طرف دیگر، می توانید آن را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید که باعث کاهش رطوبت و رشد باکتری ها می شود. از ظروفی که به خوبی بسته نمی شوند خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث رشد باکتری ها یا فساد مواد غذایی شوند.۵).

سوشی خام و پخته شده را به ترتیب تا ۲ و ۴ روز در یخچال قرار دهید. سوشی ممکن است برای نگهداری طولانی تر منجمد شود. با این حال، کیفیت محصول ممکن است به خطر بیفتد.

خلاصه

برای نگهداری ایمن، سوشی باید در ظروف پلاستیکی قرار داده شود و در ظروف دربسته در زمان های توصیه شده در بالا در یخچال قرار گیرد.

علائم فساد در سوشی

در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از حواس خود برای تشخیص بد بودن غذای سوشی خود استفاده کنید:

  • بو. عمل باکتری ها ممکن است باعث فاسد شدن سوشی و انتشار بوی نامطبوع شود. اگر سوشی را در یخچال نگهداری کرده اید، حتماً قبل از خوردن آن را از نظر بوهای تند استشمام کنید.۵).
  • نگاه کسل کننده. اگرچه نگهداری سوشی در یخچال ممکن است کمی طعم و بافت آن را تغییر دهد، اما سوشی را به صورت بصری برای تغییرات قابل توجه در رنگ یا سایر علائم فساد مانند کپک بررسی کنید.
  • اسلایم. وقتی غذاها بد می شوند، به خصوص برنج، اغلب لجن ایجاد می کنند. اگر روی باقی مانده غذای خود لجن دیدید یا احساس کردید، سوشی را بیرون بریزید.

خلاصه

از حواس خود استفاده کنید تا با استشمام بوهای تند، بررسی بصری برای تغییر رنگ یا کپک زدن و لمس کردن آن برای یافتن لجن، تعیین کنید که آیا سوشی شما بد شده است یا خیر.

خطرات خوردن سوشی فاسد

ماهی خام و غذاهای دریایی، مانند سوشی و ساشیمی، بیشتر حاوی انگل ها و باکتری هایی هستند که می توانند به انسان منتقل شوند و باعث بیماری های ناشی از غذا شوند (۶، ۷).

آنیساکیدوزیس – عفونت لارو روده – یک بیماری شایع مرتبط با سوشی در ژاپن است، در حالی که سوشی با شیوع سالمونلا در ایالات متحده مرتبط است.۱، ۸).

اگرچه علائم فردی ممکن است متفاوت باشد، اما شایع ترین علائم یک بیماری ناشی از غذا اسهال، استفراغ، حالت تهوع، و گرفتگی معده است.۱، ۹).

موارد مسمومیت غذایی ممکن است شدید باشد، به ویژه در میان افرادی که در معرض خطر بالاتری از عوارض در نظر گرفته می شوند، از جمله کودکان خردسال، افراد مسن، افراد باردار و کسانی که دارای شرایط سلامتی خاصی هستند.

علاوه بر خطر بیماری های ناشی از غذا، سوشی ممکن است منبع جیوه باشد – یک فلز سنگین سمی که در مقادیر زیاد ممکن است به مغز، روده و کلیه ها آسیب برساند.۱۰).

خلاصه

خطر اصلی مصرف سوشی فاسد، ابتلا به یک بیماری ناشی از غذا است، اگرچه سوشی به عنوان یک غذا ممکن است منبع فلز سنگین سمی جیوه باشد.

خط پایین

سوشی یک غذای محبوب ژاپنی است که اغلب با انواع غذاهای دریایی خام و پخته شده، سبزیجات، برنج سرکه دار و جلبک دریایی خشک (نوری) تهیه می شود.

به احتمال زیاد حاوی انگل و باکتری است و باید به طور مناسب ذخیره شود تا خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا کاهش یابد.

سوشی خام مانند ساشیمی را می توان برای ۱ تا ۲ روز در یخچال نگهداری کرد، در حالی که سوشی پخته شده می تواند ۳ تا ۴ روز بماند. هیچ کدام از این دو نوع نباید بیش از ۲ ساعت در دمای اتاق نگهداری شوند.