برای درمان زخم معده چی بخوریم ؟

درمان زخم معده

درمان زخم معده بر اساس شدت و علت بیماری متفاوت است، در برخی موارد زخم معده نیاز است تا از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت میکروبی در بیمار استفاده شود که میتواند ترکیبی از آنتی بیوتیک های مختلف باشد.
استفاده از آنتی اسید ها و داروهایی که مانع تولید اسید در دستگاه گوارش میشوند نیز یکی دیگر از راهکار های درمان و تسکین درد زخم معده است؛ البته استفاده طولانی مدت از این داروها میتواند سبب پوکی استخوان شود و احتمال خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. به همین دلیل از مصرف خودسرانه این داروها خودداری کنید و زیر نظر پزشک درمان دارویی خود را ادامه دهید.
استفاده از داروهایی که اثر اسید معده را کاهش می دهند و یا اثر محافظتی بر مخاط معده دارند نیز از دیگر داروهای معمول مورد استفاده در درمان زخم معده میباشد.
بیماران باید به این نکته توجه داشته باشند که حتی در صورت برطرف شدن علایم بیماری، حتما روند درمان زخم معده را ادامه دهند تا بیماری به طور کامل درمان شود.
برای بهبود سریعتر زخم معده بیمار باید در رژیم غذایی خود نیز نکاتی را رعایت کند تا از تشدید بیماری جلوگیری کند و موجب بهبود سریعتر بیماری زخم معده شود که در ادامه به آن میپردازیم.
در برخی موارد نادر ممکن است برای درمان زخم معده نیاز به عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از معده نیاز باشد.
درمان زخم معده زمان بر است و بیمار باید برای مدتی مراعات رژیم غذایی خود را بکند و در مورد مصرف غذاهایی که موجب وخیم تر شدن وضعیت بیماری میشود محتاط باشد، در صورت رعایت موارد ذکر شده به مرور زمان روند درمان تا بهبود کامل زخم معده ادامه پیدا میکند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

۸ راهکار اصلی برای درمان زخم معده

رژیم غذایی برای درمان زخم معده باید متعادل و مناسب باشد و از مصرف غذاهای پرحجم و چرب خودداری کنید.
از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه، چای و نوشابه های کافئین دار خودداری کنید، این مواد با افزایش ترشح اسید معده میتوانند موجب وخیم تر شدن وضعیت بیماری زخم معده شوند.
مصرف زیاد ادویه ها بخصوص فلفل سیاه موجب التهاب مخاط معده و افزایش ترشح اسید معده میشود و نباید در رژیم غذایی به مقدار زیاد استفاده گردند.
مصرف الکل موجب تخریب مخاط معده میشود و در روند درمان اختلال ایجاد میکند، مصرف الکل به همراه عوامل زمینه ای دیگر موجب شدت زخم معده میشود. مصرف الکل در افرادی که به زخم معده مبتلا هستند باید محدود شود.
مصرف پروبیوتیکها در درمان زخم معده میتواند موثر باشد.
مصرف میوه و سبزی کافی و دریافت کافی فیبر غذایی در درمان بیماری زخم معده اثر بخش است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

برای کاهش حالت تهوع در بیماران مبتلا به زخم معده میتوان از مقادیر کم زنجبیل استفاده کرد، توجه داشته باشید که مصرف زیاد زنجبیل میتواند با داروهایی رقیق کننده خون و داروهای کاهنده قند خون تداخل داشته باشد.
۲-۳ ساعت قبل از خواب از مصرف غذا خودداری کنید و چیزی نخورید.
استراحت کافی، آرامش و خوابریال پایه و اساس مراقبت های کلی در بیماران مبتلا به زخم معده و دوازدهه هستند، زیرا سبب ارتقاء فرایند طبیعی التیام در بدن می شوند. همچنین آموزش مهارت های آرام بودن و مقابله با استرس که می توانند به بیماران جهت مقابله با استرسور های روانی کمک کنند لازم است.
تشویق بیماران به صحبت در مورد اضطراب، عصبانیت و ناامیدی کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشند.فعالیت بدنی مناسب در برطرف شدن تنش ها کمک کننده است.
عاداتی مانند سیگار کشیدن که منجر به پیشرفت زخم می شوند، باید ترک شوند.
از مصرف داروهای معمول مانند آسپرین و NSAIDs ها بدون تجویز پزشک باید خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید