بررسی بهترین سن برای بارداری و مشکلات و مزایای آن!


بچه دار شدن در سنین مختلف انواع و اقسام جوانب مثبت و منفی دارد. اما آیا زمان مناسبی برای باردار شدن وجود دارد؟ هنگام برنامه ریزی برای بچه دار شدن موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اگر قصد دارید در سن 35 سالگی باردار شوید، شغل شما به احتمال زیاد در شرایط پایداری خواهد بود. اما اگر بتوانید در 30 سالگی باردار شوید، ممکن است بتوانید قبل از شروع تحلیل رفتن باروری، خانواده خود را تکمیل کنید. اگر همه عوامل را در نظر بگیرید، آیا بهترین سن برای بارداری وجود دارد؟

ژنیوویو ایستابروک، متخصص پزشکی مادر و جنین در مرکز علوم بهداشت، می‌گوید بهترین سن برای بارداری وجود ندارد. درست است که همیشه چیزی وجود دارد که مانع بچه دار شدن می‌شود، خواه پایان تحصیل یا همکاری در شرکت شما باشد. اما وقتی صحبت از جنبه فیزیولوژیکی این تصمیم می‌شود (با در نظر گرفتن مدت زمان بارداری و سنی که در آن خطر عوارض شروع می‌شود)، بازه‌ای ایده آل وجود دارد. ایستابروک، استادیار دانشکده پزشکی و دندانپزشکی شولیچ در دانشگاه وسترن، خاطرنشان می‌کند: با توجه به همه داده‌های اپیدمیولوژیکی که موجود است، بهترین زمان بارداری بین اوایل 20 سالگی و 34 سالگی شما وجود دارد.

مشکلات انتظار تا بعد از 35 سالگی برای بچه دار شدن

مشکلات انتظار تا بعد از 35 سالگی برای بچه دار شدن

با رسیدن به سن 35 سالگی، احتمال باردار شدن کاهش می‌یابد. باسم ابو رافائا، مدیر پزشکی کلینیک باروری در مرکز علوم بهداشت توضیح می‌دهد: بعد از 35 سالگی، شانس باروری خیلی سریع کاهش نمی‌یابد، اما به آرامی‌ تحت تاثیر ذخایر تخمدان ها و تخمک گذاری،کاهش می‌یابد بنابراین در این شرایط بهترین سن برای بارداری اهمیت پیدا می کند.

به گفته انجمن پزشکی باروری جهان، در اولین ماه تلاش، یک زن 30 ساله حدود 20 درصد احتمال بارداری دارد. در سن 40 سالگی، این شانس حدود پنج درصد است. البته وقتی بیش از یک ماه تلاش می‌کنید شانس بیشتری وجود دارد، اما حتی هنگامی‌که باردار می‌شوید، خطر سقط جنین با افزایش سن افزایش می‌یابد. از حدود 15 درصد در 20 سالگی تا 30 تا 40 درصد در زمانی  که به 40 سالگی رسیده‌اید. این به طور معمول به دلیل ناهنجاری‌های ژنتیکی در تخمک است که با افزایش سن شایع تر می‌شود.

عوارض نیز بعد از 40 سالگی رایج هستند. پزشکان می‌گویند: مواردی که بیشتر در مادران مسن مشاهده می‌کنیم دیابت حاملگی، فشار خون بارداری، پره اکلامپسی و زایمان زودرس است. نوزادان در این حالت غالبا کم وزن تر هستند و احتمال زایمان سزارین بیشتر است. شانس بچه دار شدن دوقلو (که خطرات خود را به همراه دارد) و نوزادان با تفاوت‌های کروموزومی‌ مانند سندرم داون نیز افزایش می‌یابد. اما در بسیاری از موارد، خطرات چندان زیاد نیستند.

بین سال‌های 2006 و 2009، 12.7 درصد از مادران 20 تا 34 ساله، 13.3 درصد از آن‌هایی که 35 تا 39 سال داشتند و 15.4 درصد از مادران 40 ساله و بالاتر دارای نوزادانی بودند که از نظر سن حاملگی کم وزن بودند. این خطرات ممکن است برای زنانی که قبل از بارداری مشکلات سلامتی ندارند و خوب غذا می‌خورند و به طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر باشد.

مزایای انتظار تا بعد از 30 سالگی برای بچه دار شدن

فواید بارداری بعد از 30 سالگی

فواید بارداری بعد از 30 سالگی

در جهان 42 درصد مادران بعد از 35 سالگی اقدام به بچه دار شدن می‌کنند. و زنان بالای 35 سال سریعترین رشد را در بین مادران دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که عوامل اقتصادی که دستیابی به امنیت مالی را دشوار می‌کند و جستجوی طولانی تر برای همسر مناسب‌تر، برخی از دلایل تاخیر در بارداری است.

بچه دار شدن بعد از 30 سالگی ممکن است از جهاتی مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهد زنانی که دیرتر زایمان می‌کنند نسبت به مادرانی که زودتر بچه دار می‌شوند از پتانسیل بالاتری برای کسب درآمد در طول عمر برخوردارند. همچنین، کسانی که بعد از 35 سالگی باردار می‌شوند، احتمالاً بیشتر از 95 سالگی زندگی می‌کنند و از نظر ذهنی احتمالاً به دلیل افزایش هورمون‌های مربوط به بارداری تا زمان کهولت فعالند. نوزادان آنها نیز ممکن است از مزایای آن برخوردار شوند: برخی تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که از مادران بزرگتر متولد می‌شوند بیشتر از کسانی که مادرانشان در سنین پایین تر زایمان می‌کنند تمایل به تحصیل در دانشگاه دارند و در آزمون‌های استاندارد بهتر عمل می‌کنند.

البته بسیاری از عوامل پیرامون باردار شدن زنان به آن‌ها تحمیل می‌شود مثل زمانی که یک شریک مناسب برای زندگی پیدا کنند. خوشبختانه اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید و از مرحله ایده آل (20 تا 34 سالگی) عبور کرده اید، انواع امکانات و کمک پزشکی برای شما در دسترس است. اگر هنوز در مورد زمان مناسب تصمیم نگرفته‌اید، ارزش این را دارد که با پزشک خود ملاقات کنید تا گزینه‌های شما را مورد بحث قرار دهد تا بتوانید یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

منبع: todaysparent

دیدگاهتان را بنویسید