بررسی تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر تسکین علائم میگرن

339158 535 - بررسی تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر تسکین علائم میگرن

بررسی تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر تسکین علائم میگرن

این فرضیه وجود دارد که رژیم غذایی کتوژنیک در تسکین علائم میگرن موثر است. اما آیا شواهد علمی، تایید کننده این ادعا هستند؟

طبق اعلام سایت مایو کلینیک، میگرن عارضه ای عصبی است که معمولا با احساس درد در یک طرف سر شناخته می شود. این عارضه علاوه بر سردرد آزاردهنده با علائم دیگری از قبیل حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است.

از سویی دیگر رژیم غذایی کتوژنیک، رژیمی سرشار از چربیها، میزان کمی از کربوهیدراتها و مقدار متعادلی از پروتئین می باشد. افرادی که این نوع رژیم غذایی را دنبال می کنند به میزان چشمگیری مصرف کربوهیدرات ها را به نفع چربی کاهش می دهند بنابراین بدن به وضعیت متابولیکی موسوم به کتوزیس می‌رسد.

جدا از تاثیر این رژیم غذایی بر کاهش وزن، رژیم کتوژنیک فوائد دیگری هم برای سلامت دارد. یکی از آنها کنترل بیماری صرع، تشنج و پیشگیری از دیگر اختلالات مغزی است. به همین دلیل برخی افراد بر این باورند که این رژیم غذایی می‌تواند در تسکین علائم میگرن تاثیرگذار باشد.

مطلب مرتبط: تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک در تسریع روند بهبودی بیماری لایم

برای فهم بهتر تاثیرات احتمالی این رژیم غذایی بر میگرن لازم است مشخص شود در وضعیت کتوزیس در این رژیم غذایی چه فرایندی در بدن اتفاق می افتد. بررسی ها حاکی از آن است زمانیکه بدن به این مرحله از سوخت و ساز می رسد سطح کتون های خون از حد نرمال بالاتر می رود. کتونها ترکیبات شیمیایی هستند که بدن در زمان نبود میزان کافی انسولین در خون تولید می کند. در ظاهر، بدن در این حالت چربی را به جای گلوکز برای تامین انرژی بدن تجزیه می کند.

unnamed 1 - بررسی تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر تسکین علائم میگرن

نتایج برخی تحقیقات حاکی از آن است کتونهای تولید شده در رژیم غذایی کتوژنیک به حفظ تحریک پذیری مغز و سوخت و ساز انرژی کمک می کند و مانع از التهاب مغز در افراد مبتلا به میگرن می شود. مکانیزم دقیق این فرایند مشخص نیست اما محققان ادعا کرده اند که رژیم غذایی کتوژنیک می تواند علائم را تسکین دهد.

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد زنانی که رژیم غذایی کتوژنیک را برای مدت یک ماه دنبال کنند کمتر از افراد دیگر دچار سردردهای میگرنی می شوند. همچنین محققان در مطالعه ای بررسی کردند آیا کاهش موارد ابتلا به میگرن به دلیل کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی است؟. اینبار آنان متوسط موارد ابتلا به میگرن را در افرادی که از طریق رژیم غذایی کتوژنیک وزن کم کرده بودند و افراد دیگر را مقایسه کردند. آنها مشاهده کردند افرادی که رژیم غذایی کتوژنیک را دنبال کرده اند در مجموع کمتر دچار حملات میگرنی شده اند.

به گزارش مدیکال دیلی، اگرچه رژیم غذایی کتوژنیک علائم میگرن را تسکین می دهد کارشناسان معتقدند لازم است پیش از هر نتیجه گیری قطعی تحقیقات بیشتری انجام شود.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید