بررسی ویژگی های یک اسپرم سالم و نقش آن در باروری

 ویژگی های یک اسپرم سالم:

 

ساختمان بیضه:

بیضه ها غدد جنسی مردانه هستند. این دو غده در محیطی خارج از بدن و درون کیسه بیضه قرار گرفته اند. وجود کیسه ها به این دلیل است که بتواند فاصله غدد جنسی را از سطح بدن حفظ کند. زیرا اسپرم ها برای رشد و فعالیت به محیطی با دمای پایین تر از بدن نیاز دارند. دمای بیضه باید 34 درجه سانتی گراد باشد. به همین دلیل با تغییرات محیطی و سرد و گرم شدن محیط کیسه ها بزرگ و کوچک می شوند تا فاصله غدد را از بدن حفظ کنند.

download_9.jpg

 

وظیفه بیضه:

بیضه ها نقش تولید هورمون های جنسی، رشد خود غدد، پیدایش صفات ثانویه جنسی، میل جنسی و تولید مثل را بر عهده دارند. اگر به هر دلیلی این غده نتواند کار خود را ادامه دهد و تولید هورمون در آن قطع شود صفات مردانه نیز متوقف شده، به تدریج فرد صفات زنانه پیدا می کند.

 

ساختار بیضه:

بیضه های طبیعی، شکلی صاف، بیضوی و تا حدودی سفت دارند و از همان بدو تولد باید در محیط بیرون از شکم قرار داشته باشند و توسط پزشک لمس شوند. گاه در معاینه مشخص می شود که بیضه ها در بعضی از نوزادان درون مجرای بیضه قرار گرفته اند. این حالت غیر طبیعی است و باید پیگیری شود. گر چه بیضه ها معمولا به مرور از داخل مجرا به درون کیسه انتقال می یابند ولی این اتفاق همیشه رخ نمی دهد، بنابراین والدین کودک باید حتما تا قبل از بلوغ پیگیر این موضوع باشند. زیرا هر گونه تعلل می تواند به نازایی کودک در آینده منجر شود. برگرداندن بیضه به حالت طبیعی در این کودکان با جراحی ساده امکان پذیر است.

 

اسپرموگرام چیست؟

iStock_000006174298_Medium-1-1170x780.jpg

اولین قدم برای اثبات هر گونه اختلالی در بیضه ها درخواست آزمایشی به نام اسپرموگرام است. این آزمایش برای آنالیز اسپرم است. یعنی روشی که بتوان اسپرم را از نظر کمی و کیفی مورد بررسی قرار داد. مایع منی از نظر ظاهری باید شیری یا بدون رنگ باشد و رنگی غیر از آن غیر طبیعی تلقی می شود اما از روی شکل و ظاهر مایع نمی توان سالم بودن آن را تایید کرد و فقط از روی آزمایش می توان در مورد مایع منی قضاوت نمود. در آزمایش اسپرموگرام حجم مایع سیمن، اشکال غیر طبیعی اسپرم ها، حرکت رو به جلو، ویسکوزیته و تعداد اسپرم های زنده اندازه گیری می شود. سازمان بهداشت جهانی اسپرموگرام طبیعی را چنین تعریف کرده است: در حالت طبیعی در هر میلی لیتر حداقل 20 میلیون اسپرم و در هر انزال حدود 40 میلیون اسپرم وجود دارد. کل حجم مایع منی 3 میلی لیتر با ph بین 7 تا 8 است. حدود 75 درصد از اسپرم ها باید زنده باشند، 30 درصد اشکال طبیعی، 25 درصد حرکت رو به جلوی سریع (اگر اسپرم جنبش کافی نداشته باشد نمی تواند خود را به موقع به تخمک برساند) و 50 درصد نیز باید متحرک باشند. البته در افراد مختلف این درصدها کمی متفاوت است ولی تفاوت زیاد با توجه به این ارقام، غیر طبیعی تلقی شده و نیازمند پیگیری است.

 

چه کسانی باید اسپرموگرام بدهند؟

139507031135211485d.png

بیشتر مردان تا وقتیکه فعالیت جنسی خود را آغاز نکرده اند، نیازی به دادن اسپرموگرام نمی بینند. مگر اینکه دچار واریکوسل، بیضه نهفته یا بیماری خاصی شوند اما اغلب اوقات، به دلیل تاخیر در بارداری به پزشک مراجعه می کنند. البته معمولا در ناباروری ها ابتدا خانم ها به متخصص زنان مراجعه می کنند، در حالی که روش صحیح آن است که ابتدا مرد بررسی شود و اگر موردی غیر طبیعی در اسپرموگرام دیده نشد پیگیری های تخصصی تر زنان جهت درمان نازایی ادامه می یابد.

 

انجام اسپرموگرام چه شرایطی دارد؟

برای درستی و دقت در آنالیز اسپرم، لازم است این آزمایش دو بار تکرار شود. این نمونه ها باید در آزمایشگاه انجام یا اینکه سریع تر و در عرض 20 دقیقه به آزمایشگاه رسانده شوند. مایع منی در ظروفی با دهانه گشاد ریخته می شود. مردان باید توجه داشته باشند بهترین زمان برای انجام اسپرموگرام 72 ساعت بعد از آخرین انزال است. در این مدت اسپرم ها به اندازه کافی افزایش یافته اند.

 

واریکوسل، شایع ترین بیماری مردانه:

یکی از بیماری های بسیار شایع مردانه که به نازایی اولیه یا ثانویه منجر می شود، بیماری واریکوسل است. این بیماری اصلی ترین جراحی مردانه برای درمانی ناباروری محسوب می شود. در این بیماری وریدهای بیضه متورم و به اصطلاح واریسی می شوند. گاهی واریکوسل به طوراتفاقی تشخیص داده می شود ولی بعضی از بیماران احساس سنگینی دارند که هنگام راه رفتن و فعالیت فیزیک با درد نیز همراه می شود. آمارها نشان می دهد از هر 6 مرد، یک نفر به واریکوسل مبتلاست. از آنجا که عروق متورم شده بیضه در این بیماری حاوی مقدار زیادی خون هستند، حرارت فضای درون بیضه ها افزایش یافته و اسپرم ها از بین می روند. واریکوسل همیشه نیاز به درمان ندارد و فقط وقتی ناباروری وجود داشته باشد یا شدت آن به گونه ای باشد که باعث آزار و اذیت بیمار شود نیاز به جراحی پیدا می کند.

 

توصیه هایی برای بهبود وضعیت اسپرم ها:

download (1)_0.jpg

1) از آفت کش ها و سموم شیمیایی فاصله بگیرید.

2) از دئودرانت ها و سایر مواد آرایشی که حاوی مواد مصنوعی هستند اجتناب کنید.

3) از محصولات حیوانی با چربی بالا و غذاهای حاوی افزودنی های هورمونی پرهیز کنید.

4) مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ( کاروتن، ویتامین های A، C، E و سلنیوم) و سبزیجات برگ سبز، کلم پیچ، هویج، مرکبات، کلم بروکلی، گل کلم، سیب زمینی و غلات را بالا ببرید و خوردن قهوه و چای را به حداق برسانید.

5) 5 روز در هفته و هر بار به مدت 45 دقیقه ورزش کنید.

3645.jpg

 

مکمل ها رو فراموش نکنید:

مطالعات نشان داده است که مصرف مکملی مانند ویتامین C مانع از بهم چسبیدن اسپرم ها به یکدیگر شده و شانس باروری در هر بار نزدیکی را بیشتر می کند. آرژنین اسیدآمینه ای است که به مقدار زیاد در سر اسپرم ها یافت می شود و موجب افزایش تعداد اسپرم ها و قدرت بخشیدن به حرکات آنها می شود. اگرچه این اسیدآمینه مفید بعنوان مکمل در دسترس نیست، ولی در مواد خوراکی مانند آجیل، شکلات، گوشت قرمز، گوشت مرغ، ماهی و فراورده های لبنی به وفور یافت می شود. همچنین مقادیر بالای آرژنین متسع کننده قوی عروق است که به نعوظ بهتر کمک می کند.

خوردن اسیدهای چرب ضروری ( 9 تا 12 گرم در روز)، کروم ( 1000 میکروگرم در روز)، سلنیوم ( 200 میکروگرم در روز)، ویتامین E (800 واحد روزانه)، مس (2 میکروگرم روزانه) و ویتامین های گروه B (50 میلی گرم روزانه) تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد.

 

گیاهان دارویی را هم امتحان کنید:

0001431_cha-de-ginkgo-biloba_300.jpeg

 

جینکو:

این گیاه علاوه بر اینکه نقش مهمی در تقویت حافظه دارد ساختار و کیفیت اسپرم و قوای جنسی را هم بهبود می بخشد. جینکو به شکل کپسول به فروش می رسد. برای اثربخشی بهتر می توان روزانه 1 تا 3 کپسول 250 میلی گرمی مصرف کرد.

images_12.jpg

 

جینسینگ:

این گیاه برای مردانی که دچار ناتوانی جنسی، کاهش میل جنسی و انزال زودرس هستند بسیار مفید است. جینسینگ نیز به شکل کپسول در داروخانه ها به فروش می رسد و مقدار مصرف آن 1 تا 3 کپسول 250 میلی گرمی در روز است.

Badbezani.jpg

 

نخل بادبزنی:

این گیاه باعث افزایش میزان ترشح تستوسترون می شود. هورمون تستوسترون کیفیت، تعداد و حرکت اسپرم ها را بهبود می بخشد و قوای جنسی مرد را تقویت می کند.

937630_tdfrut1o.jpg

 

کاسکوتا:

کاسکوتا تغذیه کننده اسپرم هاست و در سرعت بخشیدن به بلوغ آنها کمک می کند.

فوائد_الخروب_ومضاره.jpg

 

خرنوب:

این گیاه سرعت، حرکت و تعداد اسپرم ها را به شدت افزایش می دهد و یکی از گیاهان موثر در درمان نازایی است.

download (2)_0.jpg

 

مردان باید به این نکات توجه کنند:

1) بسیاری از ورزشکاران برای داشتن بدنی زیبا و عضلانی از داروهای استروئیدی استفاده می کنند. این داروها به تدریج بیضه را کوچک کرده و تولید اسپرم را کاهش می دهند.

2) نوشیدن الکل نیز سطح تستوسترون را کاهش داده و باعث اختلال در نعوظ و کاهش تولید اسپرم می شود.

3) برخی از مشاغل می توانند کیفیت و کمیت اسپرم را دستخوش تغییراتی کنند، مثلا کسانی که به مدت طولانی پشت میز می نشینند یا دوچرخه سواران حرفه ای در معرض خطر ناباروری قرار دارند. زیرا این وضعیت باعث نزدیک شدن بیضه ها به بدن شده و حرارت بیضه را بالا می برد.

4) دود سیگار نیز روی تعداد و حرکت اسپرم ها تاثیر منفی می گذارد.

5) رفتن به سونا و جکوزی به طور موقت میزان اسپرم ها را کاهش می دهد. همچنین پوشیدن شلوار جین تنگ نیز کاهش اسپرم را تشدید می کند ولی بعید به نظر می رسد که باعث ناباروری شود.

6) شاغلانی که مجبورند مدام با مواد شیمیایی صنعتی مانند بنزن، آفت کش ها، علف کش ها، حلال های آلی و سرب در تماس باشند بیشتر در معرض ناباروری، کاهش حرکت اسپرم و تعداد انها قرار دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید