بوی بد پا چگونه رخ می‌دهد؟

دلایل بوی بد پا

بوی بد پا چگونه رخ می‌دهد؟

بوی بد پا یا پاهای بد بو بیماری بسیار رایجی است. بوی بد پا به دلیل افزایش عرق است که باعث رشد باکتری‌ها بر روی پوست می‌شود، این باکتری‌ها بوی بد را ایجاد می‌کنند. عفونت‌های قارچی مثل بیماری پای ورزشکاران نیز می‌تواند به بوی بد پا منجر شود. خبر خوب این است که پای بد بو به آسانی، سریعا و به ارزانی درمان می‌شود.

بوی بد پا به دلیل افزایش عرق است که باعث رشد باکتری‌ها بر روی پوست می‌شود، این باکتری‌ها بوی بد را ایجاد می‌کنند. عفونت‌های قارچی مثل بیماری پای ورزشکاران نیز می‌تواند به بوی بد پا منجر شود.

بوی بد پا-دکترتو

علت بوی بد پا

پاها بیش از هر بخش دیگری از بدن غدد عرق دارند و به همین دلیل عرق بیش تری در پاها تولید می‌شود. این غده‌ها در تمام طول روز عرق تولید می‌کنند تا بدن را خنک نگه دارند و پوست را مرطوب سازند. پای هر کس عرق می‌کند، اما نوجوانان و زنان باردار بیش تر مستعد ایجاد عرق پا هستند چون بدن آن‌ها هورمون‌هایی را تولید می‌کند که باعث تولید عرق بیش تر می‌شود. افرادی که در محل کار تمام طول روز روی پای خود هستند، تحت استرس زیادی در محل کار هستند و یا بیماری دارند که آن‌ها را مستعد تولید عرق بیش تر از دیگران می‌کند، دچار تعریق بیش‌تری در پاهایشان می‌شوند.

نوجوانان و زنان باردار بیش تر مستعد ایجاد عرق پا هستند چون بدن آن‌ها هورمون‌هایی را تولید می‌کند که باعث تولید عرق بیش تر می‌شود.

به طور طبیعی برخی از باکتری‌ها روی پاها وجود دارند که پس از تولید عرق در پا، آن را تجزیه می‌کنند و باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شوند. اگر فرد کفش‌های عرق کرده خود را بیرون آورد و قبل از اینکه کاملا خشک شوند دوباره آن‌ها را بپوشد تولید و تجمع باکتری‌ها در پا افزایش می‌یابد.

رفع بوی بد پا

اگر چه پای بد بو یک بیماری رایج است، اما می‌تواند باعث ایجاد احساس خجالت و شرمساری در فرد شود. خبر خوب این است که رفع بوی بد پا بسیار ساده است. با مراقبت‌های روزانه، بوی بد پا ظرف یک هفته کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. کلید رهایی از بوی بد پا، قرار دادن مراقبت از پا به عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی روزانه است. درمان‌های خانگی معمولا بسیار موثر هستند اما در موارد شدید دکتر می‌تواند درمان‌های قوی تر تجویز کند. نکات زیر می‌تواند بوی پا را کاهش دهد. نکته‌ی مهم این است که مطمئن شوید موارد زیر را به طور منظم و با دقت دنبال کنید:

 1. پاها را پاک و تمیز نگه دارید: حداقل یکبار در روز با استفاده از یک صابون ملایم و یک برس مخصوص پاهایتان را شستشو دهید. بهترین زمان برای انجام این کار در طول حمام صبح یا حمام عصر است.
 2. مهم است که پس از شست‌وشوی پاها، آن‌ها را به طور کامل خشک کنید.
 3. به فضای بین انگشتان پا توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا مکان مناسبی برای تجمع رطوبت و رشد باکتری‌ها است.
 4. ناخن‌ها را به طور مرتب کوتاه کنید و مطمئن شوید که آن‌ها را به طور منظم تمیز می‌کنید.
 5. حذف پوست سخت و مرده از پاها با استفاده از سنگ پا یا سوهان. هنگامی که پوست سفت، خیس شود نرم و مرطوب می‌گردد و به محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها تبدیل می‌شود.
 6. جوراب‌هایتان را حداقل یک بار در روز عوض کنید. اگر در محیط گرم هستید، ورزش می‌کنید و یا در هر وضعیت دیگری قرار دارید که احتمال عرق کردن پاها بیش تر است، باید جوراب‌هایتان را بیش تر عوض کنید.
 7. دو جفت کفش داشته باشید که هر روز یکی از آن‌ها را استفاده کنید. این کار باعث می‌شود قبل از اینکه دوباره از کفش‌تان استفاده کنید، رطوبت ناشی از تعریق روز قبل به طور کامل خشک شود. همچنین می‌توانید کفی‌ها را از کفش خارج کنید تا خشک شوند. کفش‌های مرطوب باعث رشد سریع تر باکتری‌ها می‌شود.
 8. جوراب‌هایی را استفاده کنید که رطوبت را جذب می‌کنند مانند جوراب‌های ضخیم و نرم ساخته شده از الیاف طبیعی یا جوراب‌های ورزشی.
 9. پوشیدن صندل جلو باز در آب و هوای گرم و پا برهنه راه رفتن در داخل خانه در زمان مناسب، اجازه می‌دهد پاها خشک بمانند.
 10. از کفش‌هایی که تنگ هستند و یا ممکن است رطوبت را در خود حفظ کنند اجتناب کنید.
 11. هر شب با استفاده از پنبه و مقداری الکل پای خود را تمیز کنید، این کار به خشک کردن پاها کمک خواهد کرد. از به کار بردن الکل در مناطق دارای ترک در پوست پا، اجتناب کنید.
 12. استفاده از اسپری ضد قارچ پا و پودرهای درمانی پا، یک بار در روز، جهت کاهش بوی بد پا مفید است.
 13. قرار دادن کفی خوش بو کننده و بوزدا در کفش باعث کاهش بوی بد پا می‌شود.
 14. اگر نیاز دارید به سرعت بوی بد پا را کاهش دهید، می‌توانید از اسپری‌های ضد عرق یا اسپری خوش بو کننده‌ی پا استفاده کنید.
 15. از صابون ضد قارچ و صابون ضد باکتری استفاده کنید.
 16. با استفاده از لیسترین یا سرکه پای خود را بشویید.
 17. از جوراب و کفش‌های مناسب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دلیل تعریق بد بو و بوی بد بدن چیست؟

پای بدبو-دکترتو

درمان‌های خانگی

درمان‌های خانگی به طور معمول در کاهش یا از بین بردن بوی پا کمک کننده هستند. با این حال، اگر درمان‌های خانگی به کاهش بوی بد پا کمکی نکنند و نگران عرق کردن و بوی شدید پایتان هستید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است یک ضد عرق قوی تر و صابون پا تجویز کند و در مورد درمان‌های پزشکی برای کاهش تعریق بیش از حد (هیپرهیدروز) به شما مشاوره دهد.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید