بی حسی در قسمت زانو به پایین پا، علل، هشدارها و روش های درمان

بی حسی در قسمت پایینی پاها ممکن است با علائم دیگری مانند درد، سوزش و دشواری در راه رفتن همراه باشد و علل آن می تواند مکانیکی، متابولیکی و التهابی باشد. برای یادگیری 10 دلیل احتمالی بی حسی در پاها، درمان و موارد دیگر، به خواندن ادامه دهید. از این علائم می تواند به موارد زیر اشاره کند: درد و سوزن سوزن شدن پاها

علائم بی حسی پا

بی حسی پا با از بین رفتن احساس یا سوزن سوزن شدن در اندام تحتانی مشخص می شود. دلایل مختلف مرتبط با عصب احتمالا مقصر این بیماری هستند. با این وجود، این امر همچنین می تواند با علتی ساده به عنوان وضعیت ضعیف و یا نشستن در وضعیت تنگ برای مدت طولانی در ارتباط باشد.

نشانه ‌های معمول

درد: این حالت ممکن است با حرکات یا موقعیت های معینی به پا یا پایین پا حمله کند

 • سوزش
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • افزایش یا کاهش حساسیت به لمس
 • مشکل در راه رفتن
 • ضعف در زانوها، مچ پا یا پا

بی حسی در یک یا هر دو پا می تواند یک دلیل جدی برای نگرانی باشد زیرا اغلب یک فرآیند اساسی را که نیاز به مراقبت پزشکی دارد، نشان می دهد. در صورت بروز هر یک از علائم فوق، مشورت با پزشک معالج بسیار مهم است.

دلایل

بی حسی در پایین پا در صورت آسیب یا اختلال در اعصاب اندام تحتانی رخ می دهد. آسیب دیدگی ممکن است برای یک عصب منفرد یا یک گروه از اعصاب اتفاق بیفتد و علل آن گسترده و متنوع باشد.

اعصاب اصلی پاها که بیش تر اوقات تحت تأثیر قرار می گیرند و منجر به بی حسی می شوند شامل عصب سیاتیک و شاخه های آن مانند عصب پرونئال مشترک و عصب تیبیال است. عصب سیاتیک از قسمت تحتانی کمر شروع می شود و شاخه های آن از پشت پا تا تمام انگشتان پا ادامه می یابد. هر فرآیندی که به این عصب و شاخه های آن صدمه وارد کند می تواند منجر به بی حسی پا شود.

دلایل مکانیکی

هر فرآیندی که باعث آسیب جسمی یا اختلال در اعصاب پایینی پاها شود، می تواند منجر به علت مکانیکی بی حسی شود.

 • فشرده سازی: فشرده سازی یک عصب یا اعصاب چندگانه در قسمت پایینی پا ممکن است بخاطر دلایل مختلفی مانند لباس تنگ یا موقعیت پا یا تومورهایی ایجاد شود که به طور مستقیم درون یا روی عصب یا اعصاب رشد می کنند. گاهی اوقات مهره ها یا دیسک های پشت می توانند آسیب ببینند که منجر به آسیب به نخاع می شود.
 • تروما: صدمات ضربه ای که باعث شکستگی استخوان ها یا آسیب دیدن عضلات اطراف عصب در قسمت پایینی پا می شود، می تواند منجر به آسیب مستقیم شود که منجر به بی حسی می شود.

دلایل متابولیک / سیستمیک

بسیاری از شرایط سیستمیک، متابولیک وجود دارد که می تواند منجر به آسیب رساندن به اعصاب بدن شود. این شرایط بر نحوه ارسال و دریافت سیگنال از مغز و نخاع تأثیر می گذارد و عملکرد حسی مناسب را مختل می کند و در نتیجه وضعیتی به نام نوروپاتی ایجاد می شود.

 • سیستمیک: اختلال در فرآیندهای سیستمی که بدن روزانه از آن استفاده می کند، به عنوان مثال گلوکز و اختلال در انسولین در دیابت، می تواند به اعصاب زیادی در بدن آسیب برساند و باعث بی حسی شود که ممکن است نه تنها در اندام تحتانی بلکه در سایر قسمت های بدن ظاهر شود؛ مانند انگشتان دست.
 • سموم: سموم که باعث آسیب به عصب می شوند شامل فلزات سنگین مانند سرب و موادی مانند الکل هستند.

قرار گرفتن در معرض بیش از حد در هر یک از آن ها می تواند باعث آسیب عصبی شود که می تواند منجر به بی حسی پا شود.

دلایل التهابی

 • خود ایمنی: بسیاری از بیماری های التهابی که در نتیجه بدن به خود حمله می کند نیز می تواند بر اعصاب تأثیر بگذارد و باعث صدماتی شود که منجر به بی حسی می شود. شرایطی مانند بیماری مولتیپل اسکلروزیس و لوپوس نمونه هایی از چنین بیماری های خود ایمنی است.
 • عفونت ها: عفونت های باکتریایی گاهی اوقات می توانند عامل سندرم گیلن باره باشند که علاوه بر ضعف ممکن است باعث بی حسی (معمولا دو طرفه) شوند. عفونت های ویروسی متعدد مانند زونا می توانند باعث التهاب و آسیب عصبی شوند که ممکن است منجر به بی حسی پا شود.

علل سیستم عصبی مرکزی

 • مغز یا نخاع: فرآیندهای مغز و نخاع می تواند منجر به بی حسی پایین پا شود، اما اغلب این شرایط با علائم جدی و همچنین از دست دادن کنترل مثانه یا هوشیاری همراه است.
 • ژنتیک: بسیاری از شرایط سیستم عصبی وجود دارد که افراد با آن متولد می شوند مانند Charcot-Marie-Tooth که می تواند منجر به بی حسی و علائم دیگر در پایین پاها شود.

10 دلیل نادر (غیر رایج)

لیست زیر نتایج استفاده از آزمون توسط کاربران را نشان می دهد که دچار بی حسی پایین پا بودند. این لیست توصیه های پزشکی را شامل نمی شود و ممکن است دقیقا آنچه را که شما دارید نشان ندهد.

1-دیسک کمر در قسمت تحتانی کمر

ستون فقرات یا تیره ی پشت از 26 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. در بین استخوان ها دیسک های نرم پر از ماده ای ژله مانند قرار دارد. این دیسک ها مهره ها را می کشند و آن ها را در جای خود نگه می دارند. اگرچه مردم در مورد یک دیسک لغزنده صحبت می کنند، اما در واقع هیچ چیز از جای خود خارج نمی شود.

2- سندرم پاهای بی قرار (RLS)

سندرم پای بی قرار (RLS) یک بیماری مزمن است که با احساسات ناراحت کننده در هنگام دراز کشیدن و میل شدید به حرکت پاها مشخص می شود. حرکت پا احساسات ناخوشایند را که اغلب منجر به خواب بی کیفیت می شود به طور موقت تسکین می دهد. RLS رایج است و از هر 10 نفر در ایالات متحده یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم در درجه اول شامل یک تمایل غیرقابل کنترل برای حرکت پاها و گاهی بازوها هنگام استراحت است.

C:UsersDaneiDesktopaxe chamanNew folder (2)4.gif

3- استئومیلیت یا عفونت استخوان مهره

عفونت استخوان مهره یا همان استئومیلیت ستون فقرات یک عفونت در استخوان های ستون فقرات است. این بیماری معمولا بر روی کمر، یا پایین کمر تأثیر می گذارد و ممکن است حاد یا مزمن باشد. بیش ترین حساسیت را کسانی که سیستم ایمنی ضعیف، جریان خون ضعیف، آسیب اخیر، یا تحت همودیالیز قرار می گیرند، دارند. علائم آن شامل تورم، قرمزی و درد در محل عفونت به همراه تب، لرز و خستگی است.

4- آسیب عصب نازک نی

اعصاب نازک نی تحت عنوان اعصاب پرونئال نیز شناخته می شوند. اعصاب نازک نی تا انتهای ساق پا از قسمت تحتانی ستون فقرات جاری می شوند و به پاشنه پا ختم می شوند. اگر این اعصاب آسیب دیده یا فشرده شوند، می تواند منجر به وضعیتی شود که به نام افتادگی پا یا دراپ فوت شناخته می شود.
اعصاب نازک نی از طریق جراحی خصوصا هنگام تعویض مفصل ران یا تعویض کامل زانو، هرگونه صدمه به زانو یا کمردرد یا بیماری های عصبی مانند بیماری اسکلروز متعدد یا بیماری پارکینسون آسیب می بینند.

5- نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی آسیب عصبی است که در اثر دیابت طولانی مدت با کنترل ضعیف (DM) ایجاد می شود. سایر عوامل خطر برای ایجاد نوروپاتی دیابتی شامل چاقی، سیگار کشیدن، بیماری های قلبی عروقی و سطح غیر طبیعی لیپیدها می باشد.

C:UsersDaneiDesktopaxe chamanNew folder (2)7.gif

6- سکته مغزی یا TIA

حمله ایسکمیک گذرا یا TIA، گاهی اوقات سکته مغزی خفیف یا سکته مغزی هشدار دهنده نامیده می شود. سکته مغزی بدان معنی است که جریان خون در جایی از مغز توسط یک لخته مسدود شده است. عوامل خطر شامل استعمال دخانیات، چاقی و بیماری های قلبی عروقی است، هر چند که هر کسی می تواند TIA را تجربه کند. علائم گذرا هستند به این معنی که در عرض چند دقیقه می آیند و می روند زیرا لخته به خودی خود حل می شود یا حرکت می کند.

7- مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مولتیپل اسکلروزیس یا MS بیماری سیستم عصبی مرکزی است. سیستم ایمنی بدن به الیاف عصبی و پوشش میلین آن ها حمله می کند. این امر باعث زخم برگشت ناپذیر به نام اسکلروز می شود که در انتقال سیگنال ها بین مغز و بدن اختلال ایجاد می کند. علائم این بیماری شامل بی حسی یا ضعف در بازوها، پاها یا بدن، از دست رفتن جزئی یا کلی بینایی در یک یا هر دو چشم، احساس سوزن سوزن شدن یا شوک به خصوص در گردن، لرزیدن و از دست دادن هماهنگی است.

8- فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا مجموعه ای از علائم مزمن است که شامل خستگی مداوم، حساسیت به لمس، درد اسکلتی عضلانی و معمولا نوعی افسردگی است. علت شناخته شده نیست. معمولا فیبرومیالژیا بعد از یک واقعه استرس زا و جسمی مانند تصادف اتومبیل یا طلاق اتفاق می افتد. حتی ممکن است شامل یک مؤلفه ژنتیکی باشد که در آن فرد احساس درد طبیعی داشته باشد.
تقریبا 90 درصد مبتلایان به فیبرومیالژیا زنان هستند. بعلاوه هر کس با بیماری روماتیسمی، مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس، ممکن است بیش تر مستعد ابتلا به فیبرومیالژیا باشد.

درمان ها

بهترین درمان ها را در قسمت راجب این موضوع بیشتر بخوانید هر علت آورده ایم. اما بطور کلی نکات زیر را هم باید درنظر بگیرید. درمان بی حسی پا می تواند در خانه شروع شود. اگر علائم بدتر شد یا پایدار بود، یا بی حسی گسترده ای را تجربه کردید، باید در اسرع وقت به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

درمان ‌های خانگی و روش ‌های پیشگیرانه

جلوگیری از علائم موقتی بی حسی می تواند با تغییرات ساده در شیوه زندگی درمان شود:

 • از حرکات تکراری یا موقعیت های فشرده خودداری کنید: اینکار ممکن است فشارهای غیر ضروری بر اعصاب وارد کند.
 • از قرار گرفتن در معرض مواد سمی خودداری کنید: این مواد مانند الکل و دود سیگار می باشند. همچنین باید محیط خانه و محل کار خود را برای موادی مانند سرب بررسی کنید.
 • از تکنیک های مناسب بلند کردن استفاده کنید: هنگام بلند کردن اجسام سنگین مراقب باشید و همیشه هنگام ورزش به خصوص هنگام بلند کردن وزنه های سنگین از فرم مناسب استفاده کنید. بهترین روش در اینجا!

زمان مراجعه به پزشک

اگر بصورت مداوم بی حسی را تجربه می کنید، برای یافتن درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید. بسته به علت، پزشک ممکن است درمان های زیر را پیشنهاد کند:

 • ضد تشنج ها: برخی از داروهای ضد تشنج برای مقابله با درد اعصاب مانند گاباپنتین استفاده می شوند.
 • داروهای ضد درد: پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن را برای کمک به درمان درد همراه با بی حسی پا تجویز کند.
 • تزریق کورتیکواستروئید: تزریق می تواند التهاب را کاهش دهد و به تسکین درد کمک کند. با این حال، عوارض جانبی خاصی مانند عفونت مفاصل و آسیب عصبی را بوجود می آورد که باید قبل از شروع با پزشک صحبت کنید.
 • جراحی: اگر سایر روش های درمانی بی اثر باشند و علائم همچنان پیشرفت کنند یا بدتر شوند، پزشک ممکن است برای مقابله با علائم به دنبال گزینه های جراحی باشد.

سوالاتی که ممکن است پزشک بپرسد

 • آیا در طول روز خواب آلود هستید؟
 • آیا در خوابیدن مشکل دارید؟
 • آیا علائم شما با فعالیت (حرکت در اطراف و غیره) بهبود می یابد؟
 • آیا علائم شما در اواخر بعد از ظهر یا شب بدتر می شود؟

آمار بررسی علائم بی حسی پایین پا

افرادی که بی حسی پا را تجربه کرده اند، با علائم زیر نیز مواجه می شوند:

 • 8 درصد بی حسی پا
 • 5 درصد بی حسی قسمت بالایی پاها
 • 4 درصد سوزن سوزن شدن پا

افرادی که بی حسی پایین پا را تجربه کرده اند، اغلب با این موارد مطابقت داشتند:

 • 50 درصد عفونت ستون مهره ها
 • 25 درصد دیسک کمر در قسمت پایین کمر
 • 25 درصد سندرم پاهای بی قرار (Rls)

در افرادی که بی حسی پا را تجربه کرده اند، مدت ادامه داشتن علائم به شرح زیر است:

 • 42 درصد کم تر از یک روز
 • 21 درصد بیش از یک ماه
 • 21 درصد کم تر از یک هفته

رایج ترین مشکلات پا

دیدگاهتان را بنویسید