بی سی ای ای چیست

بی سی ای ای چیست / مکمل بی سی ای ای / حواص بی سی ای ای / مکمل بی سی دبل ای چیست / عوارض بی سی ای ای

آمینو اسیدهای زنجیره ای ( BCAAs ) گروهی از سه اسید آمینه ضروری لوسین ، ایزولیسین و والین هستند. مکمل بی سی ای ای به منظور افزایش رشد عضلات و بهبود عملکرد تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. این مکمل ها همچنین به کاهش وزن و خستگی پس از اتمام تمرین نیز کمک شایانی می کنند. در این مقاله سعی کرده ایم برای شما توضیح دهیم بی سی ای ای چیست و چه مزایای بالقوه ای داشته و عوارض بی سی ای ای را برایتان شرح خواهیم داد. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

بی سی ای ای چیست ؟

آمینو اسیدهای زنجیره ای مواد مغذی ضروری هستند که بدن انسان از طریق پروتئین موجود در مواد غذایی همچون گوشت ، محصولات لبنی و حبوبات به دست می آورد. مکمل بی سی ای ای ضروری محسوب می شود ، زیرا بر خلاف اسید آمینه های غیر ضروری بدن انسان قادر به تولید آن ها نیست. بنابراین حتما باید آن ها را از طریق مواد غذایی تامین کنید. از میان 9 آمینو اسید ضروری ، 3 مورد در دسته BCAAs قرار می گیرند :

 • لوسین : بهبود دهنده سنتز پروتئین ، کمک به ایجاد و بازسازی عضلات ، قابلیت تنظیم سطح قند خون ( به همراه انسولین ). یکی از دو آمینو اسیدی است که به قند تبدیل نمی شود.
 • ایزولیسین : قابلیت ذخیره سازی انرژی در سلول های عضلات از طریق تنظیم گلوکز دریافتی.
 • والین : بهبود عملکرد ذهنی ، قابلیت کاهش خستگی و تجزیه عضلات.

سایر اسید آمینه های ضروری در کبد اکسید می شوند ( برای آزاد سازی انرژی تجزیه می شوند ). بدن انسان به منظور حفظ عملکرد طبیعی ، به BCAAs در داخل جریان خون نیاز دارد. اگر هیچ آمینو اسیدی وجود نداشته باشد ، بدن سلول عضلات را برای آزاد سازی تجزیه می کند.

آمینو اسیدهای زنجیره ای
آمینو اسیدهای زنجیره ای

بی سی ای ای چیست و عملکرد آن در بدن انسان چگونه است ؟

BCAAs درصد بالایی از اسیدهای آمینه بدن انسان را تشکیل می دهند. همه آن ها با هم تقریبا 35 الی 40 درصد تمام آمینو اسیدهای بدن انسان را تشکیل داده و 14 الی 18 درصد از آن ها در ماهیچه های شما یافت می شوند. برخلاف سایر آمینو اسید ها BCAAs غالبا در عضلات بیشتر از کبد تجزیه شده و از این رو نقش مهمی در تولید انرژی در حین تمرین دارد. BCAAs نیز نقش های دیگری نیز در داخل بدن انسان دارند.

بدن انسان می تواند از آن ها به عنوان بلوک های ساختاری پروتئین و عضلات استفاده کند. همچنین ممکن است در تنظیم سطح قند خون با مراقبت از کبد و ذخایر قند موجود در عضلات و تحریک سلول های شما برای دریافت قند از جریان خون ، نقش داشته باشند. از میان سه مورد ذکر شده ، لوسین بیشترین تاثیر را در ظرفیت بدن انسان در ایجاد پروتئین عضلات دارد. ضمنا ، ایزولیسین و والین در تولید انرژی و تنظیم سطح قند خون موثرتر هستند.

نسبت 2:1:1 مکمل bcaa

روی بسته بندی مکمل های BCAAs همیشه میزان نسبت آن ها ذکر شده است. متداول ترین نسبت 2:1:1 بوده که از دو قسمت لوسین ، 1 قسمت ایزولیسین و 1 قسمت والین تشکیل شده است. گرچه مرسوم ترین نسبت ترکیب 2:1:1 است ، اما بر روی برخی محصولات نسبت 4:1:1 و حتی 10:1:1 را نیز مشاهده خواهید کرد. اکنون می دانیم بی سی ای ای چیست و باید اطلاعات جامعی درباره خواص آن به دست آوریم.

انواع بی سی ای ای :

پودرهای بی سی ای ای

متداول ترین نوع مکمل bcaa‌ ، حالت پودری آن است. این نوع پودرها بدون طعم بوده و به راحتی می توانید با پروتئین ها ، مکمل های بعد از تمرین و یا سایر مکمل ها ترکیب کنید. البته امروزه مکمل های بی سی ای ای طعم دار نیز در بازار موجود است.

کپسول / قرص های بی سی ای ای

یکی دیگر از انواع رایج مکمل bcaa ، حالت قرص و یا کپسولی آن است. به طور کلی این محصولات به اندازه پودرهای بی سی ای ای محبوب نیستند ، زیرا جهت دریافت دوز مورد نظر باید قرص بخورید و سرعت هضم قرص و کپسول کندتر از پودر است. علاوه بر این ، قرص های bcaa خیلی بزرگ تر از سایر مکمل ها هستند.

حتما مطالعه کنید : بهترین روش مصرف بی سی ای ای

بی سی ای ای چیست و چه ارتباطی با متابولیسم بدن دارد ؟

حقیقت این است که نحوه متابولیسم آمینو اسیدها تاثیر به سزایی در عملکرد آن ها در بدن انسان دارد. متابولیسم BCAA با فرآیندهای متابولیک سایر اسیدهای آمینه متفاوت است. آن چیزی که باعث خاص بودن مکمل bcaa می شود ، نحوه متابولیز شدن آن هاست. در حالی که اکثر اسیدهای آمینه در کبد متابولیزه می شوند ، بی سی ای ای ها در درجه اول توسط عضلات متابولیزه می شوند.

علیرغم شباهت ساختاری ، سه اسید آمینه زنجیره ای دارای مسیر متابولیکی متفاوتی هستند. تجزیه لوسین فقط از طریق مسیرهای چربی انجام می شود. والین تنها از طریق مسیرهای کربوهیدرات و ایزولوسین از طریق هر دو مورد تجزیه می شود. مسیرهای متابولیکی مختلف این سه اسید آمینه منجر به نیازهای مختلفی برای هر یک می شود.

بر خلاف اکثر اسیدهای آمینه دیگر ، بی سی ای ای درون بافت عضله متابولیزه می شود و از طریق اکسیداسیون سلول های عضلات ، انرژی سلولی در فرم ATP ایجاد می کند. ATP منبع اصلی انرژی است که باعث انقباض عضلات شده و امکان بلند کردن وزنه ها را فراهم می کند. فرآیندهای منحصر به فرد متابولیک ، الزامات و تطبیق پذیری BCAA به آنها این امکان را می دهد تا تقریبا در هر منظر از تمرینات تاثیر بگذارند.

این واقعیت که لوسین ، ایزولیسین و والین در بافت عضلانی متابولیزه می شوند ، به آنها اجازه می دهد تا در صورت نیاز بدن منبع سریع انرژی باشند. افزایش قابل توجهی در متابولیسم BCAA در طول ورزش های طولانی مدت وجود دارد زیرا بدن در دوره های استرس ( همچون تمرینات شدید ) نیاز به انرژی بیشتری دارد. همین امر باعث می شود هنگامی که نزدیک به زمان تمرین مکمل bcaa مصرف می کنید ، تاثیرگذاری آن بیشتر باشد.

نقش مکمل بی سی دبل ای چیست ؟

 • سنتز پروتئین
 • تولید انرژی
 • تشکیل سایر اسیدهای آمینه ( آلانین و گلوتامین )
 • تنظیم لپتین

سنتز پروتئین

آمینو اسیدهای شاخه ای می توانند سنتز پروتئین عضله را افزایش دهند. این باعث می شود آنها هم آنابولیک ( عضله سازی ) و هم ضد کاتابولیک باشند ( از آسیب عضلانی محافظت می کنند ). سنتز پروتئین عضله زمانی است که اسیدهای آمینه با هم ترکیب شده و بافت عضلانی را تشکیل می دهند. سنتز پروتئین تولید انسولین را تحریک می کند ، که باعث می شود قند خون توسط سلول های عضلانی گرفته شود و به عنوان انرژی استفاده شود. این تولید انسولین باعث جذب اسید آمینه توسط عضله می شود.

تولید انرژی

اسیدهای آمینه به عنوان گلوکوژنیک ، کتوژنیک یا ترکیبی از هر دو دسته بندی می شوند. از آمینو اسید گلوکوژنیک می توان برای تولید گلوکز از طریق گلوکونئوژنز استفاده کرد. یک آمینو اسید کتوژنیک باعث ایجاد استیل-CoA ، پیش ماده اسید چرب می شود. لوسین کاملا کتوژنیک است ، والین کاملا گلوکوژنیک است و ایزولوسین هم گلوکوژنیک است و هم کتوژنیک. والین و ایزولوسین هر دو می توانند برای تولید گلوکز استفاده شوند. لوسین به ویژه برای تولید انرژی قدرتمند است. این می تواند عضله اسکلتی را با مقدار زیادی ATP تامین کند. ATP مولکولی است که انرژی را برای انقباض عضله ( در میان کارهای دیگر ) به سلول ها منتقل می کند. بدن برای پاسخگویی به افزایش تقاضای انرژی در هنگام ورزش ، بدن برای استفاده از BCAA بافت عضلانی را می شکند. با مصرف BCAA های اضافی در حین ورزش ، می توانید تقاضای افزایش یافته را بدون از دست دادن حجم عضلات خود تامین کنید. این به حفظ سطح انرژی و گلوکز کمک می کند.

تشکیل آلانین و گلوتامین

در طول ورزش نیاز بدن انسان به آلانین و گلوتامین افزایش می یابد. این ماده توسط اسیدهای آمینه حاصل از تجزیه پروتئین عضله تامین می شود. افزایش تجزیه پروتئین به معنای از دست دادن توده عضلانی است ، که هیچ ورزشکاری نمی خواهد. با استفاده از اسیدهای آمینه با زنجیره شاخه ای ، می توانید مواد آلانین و گلوتامین را از جایی غیر از عضله دو سر جلو بازوی خود تهیه کنید. تمرینات شدید با وزنه یک وضعیت کاملا کاتابولیکی است. ذخایر گلیکوژن به سرعت تخلیه می شود و کبد برای تولید انرژی بیشتر باید گلوکز را با تبدیل ال-آلانین سنتز کند. مکمل بی سی ای ای می تواند به حفظ سطح آلانین مورد نیاز برای ورزش کمک کند. مکمل با نوشیدنی های غنی شده با BCAA همچنین می تواند به بدن در ساخت اسید آمینه گلوتامین در داخل عضله اسکلتی کمک کند. سطح گلوتامین در داخل عضله ، سنتز پروتئین و تعادل نیتروژن و در نتیجه افزایش توده عضلانی را کنترل می کند. گلوتامین همچنین یک حجم دهنده قدرتمند سلول است. افزایش حجم سلول ، تورم سلولی نیز نامیده می شود ، آنابولیسم را تحریک کرده و کاتابولیسم را مهار می کند. علاوه بر این ، گلوتامین یک ” شاتل ازت ” بین اندامها است و سوخت سلول های سیستم ایمنی و روده را تامین می کند.

تنظیم لپتین

مصرف مکمل های غنی شده با لوسین بیان هورمون لپتین را تحریک می کند .لپتین در تنظیم متابولیسم ، وزن و اشتها نقش دارد. ترشح لپتین با سطح چربی بدن مرتبط است. چربی بالاتر بدن با ترشح بالاتر لپتین و چربی پایین بدن با سطح لپتین پایین همراه است. هنگامی که برای کاهش چربی رژیم غذایی محدود به کالری را دنبال می کنید ، میزان ترشح لپتین کاهش می یابد ، و این باعث می شود شما ” هوس ” غذا کنید تا سطح چربی بدن خود را به جایی برساند که بدن راحت باشد. لوسین توانایی فعال سازی آزادسازی لپتین را دارد و باعث می شود بدن فکر کند ” تغذیه می شود ” یا کالری کافی دریافت می کند ، که باعث می شود همه چیز روان کار کند (به ویژه متابولیسم بدن).

بنر مکمل بی سی ای ای

مزایای بی سی ای ای چیست

افزایش حجم توده های عضلات

زمانی که به دنبال بهبود قدرت و یا افزایش حجم عضلات ( فزون پروری = رشد ناهنجار اندام یا بافت در اثر بزرگ شدن سلول ها ) هستید ، باید سنتز پروتئین را فعال کنید. در این شرایط لوسین مهم ترین آمینو اسید محسوب می شود. نشانه های شیمیایی به بدن شما فرمان ساخت و بازسازی عضلات را می دهند و لوسین به طور موثر این سیگنال را تقویت می کند ( به ویژه بعد از تمرینات مقاومتی ).

تمامی آمینو اسیدها برای رشد عضلات ضروری هستند. گرچه وجود لوسین روند کار را تحریک می کند ، برای تولید عضلات دیگر فرم های پروتئین مورد نیاز است. بدون وجود سایر اسید آمینه ها ، لوسین مانند یک مدیر موقعیت ساختاری محرک است که بدون وجود سایر عوامل ، نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

کاهش خستگی

آمینو اسیدهای زنجیره ای به ویژه والین ، به کاهش خستگی ناشی از تمرینات کمک شایانی می کنند. زمانی که تمرین می کنید ، سطح تریپتوفان ( یک آمینو اسید دیگر ) بالا می رود. زمانی که تریپتوفان وارد مغز انسان می شود ، از آن برای ایجاد سروتونین ( هورمون مربوط به احساس خستگی ) استفاده می شود. تمامی آمینو اسیدها از یک مسیر به مغز منتقل می شوند ، اما همه آن ها اجازه ورود به مغز را ندارند. با استفاده از امکانات محدود ، والین با تریپتوفان مقابله کرده و بر آن غلبه می کند. وجود تریپتوفان کمتر در مغز به معنای سروتونین کمتر و نهایتا خستگی کمتر می باشد.

افزایش سرعت ریکاوری

در یک تحقیق انجام شده به دنبال تاثیر مکمل bcaa در ورزشکاران ، محققان به نتایج مثبتی دست یافته اند. با مصرف BCAA ، سرعت زمان ریکاوری بعد از تمرینات قدرتی و کاردیو بهبود و دردهای عضلانی کاهش می یابد. همچنین هیچ گونه اثر کاتابولیسم ( نابودی ) عضلات وجود ندارد. در حین ورزش ما به مکمل bcaa بیشتری برای داشتن عملکرد مناسب نیاز داریم. زمانی که سطح جریان خون پایین باشد ، بدن به دنبال منبعی برای دریافت آن می گردد. در این مرحله ، بدن شروع به تجزیه بافت عضلات ( کاتابولیسم ) به منظور دستیابی به آمینو اسیدهای زنجیره ای می کند.

مصرف بی سی ای ای سطح کافی موجود در جریان خون را تضمین می کند و منجر به کاهش تجزیه عضلات می گردد. در حین و پس از تمرینات سنگین ، دریافت کافی آمینو اسیدها حائز اهمیت است. پس از اتمام تمرین ، معمولا ورزشکاران وعده های غذایی با پروتئین بالا میل می کنند تا سطح BCAA را دوباره بالا ببرند. اگر هدف از تمرین عضله سازی باشد ، بهترین زمان برای بهبود سنتز پروتئین با استفاده از لوسین است. مصرف کربوهیدرات هایی که سریع عکس العمل نشان می دهند ، ایده خوبی است زیرا به عنوان گلیکوژن در عضلات ذخیره می شوند.

حتما مطالعه کنید : مکمل بی سی ای ای برترین مکمل رشد عضلات

افزایش ذخایر انرژی عضلات

زمانی که غذا می خورید ، انرژی دریافتی شما یا ذخیره می شود و یا مورد استفاده قرار می گیرد. با هضم غذا کربوهیدرات ها به گلوکز تبدیل شده که در نتیجه انرژی مورد نیاز سلول ها را تامین می کند. هورمون انسولین ، به تنظیم سطح قند خون کمک شایانی می کند. یکی از فواید این رویداد کمک به حرکت گلوکز به دیواره های سلول برای ذخیره شدن است. گلوکز استفاده نشده به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد و بافت های عضلات ذخیره می شود.

هر گونه گلوکز اضافی که به صورت گلیکوژن ذخیره نمی شود ، نهایتا در سلول های چربی ذخیره می گردد. مهم ترین مساله در مورد ذخیره گلیکوژن در سلول عضلات این است که : زمانی که در عضلات ذخیره می شود ، دیگر قادر به بازگشت به داخل جریان خون نیست ( تا در جاهای دیگر استفاده شود ). تنها توسط عضلات مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل ، ترغیب گلوکز برای ذخیره شدن در سلول های عضلات بهتر از ذخیره شدن به عنوان چربی است.

گلیکوژن ذخیره شده در عضلات یک منبع انرژی قابل دسترس است. بنابراین هنگامی که قند خون پایین است ، عضلات منقبض شده از سوخت ذخیره شده درون آن ها برای انجام کار استفاده می کنند. این جایی است که آمینو اسید زنجیره ای ایزولیسین وارد عمل شده و دریافت گلوکز توسط عضلات را بهبود می دهد. دریافت بیش از حد به معنای ذخیره انرژی کمتر به عنوان چربی و در نتیجه دستیابی سریع تر به انرژی برای عضلات است.

کاهش دردهای عضلانی

برخی مطالعات انجام شده نشان می دهد مصرف مکمل bcaa به کاهش دردهای عضلانی پس از اتمام تمرین کمک شایانی می کند. اگر تازه وارد حرفه بدنسازی شده اید ، قطعا تا یک الی دو روز دردهای عضلانی شدیدی خواهید داشت. این درد شروع دردهای با تاخیر عضلات ( DOMS ) نامیده می شود که حداقل 12 الی 24 ساعت و حداکثر 72 ساعت طول می کشد. اگرچه علت دقیق DOMS به وضوح مشخص نیست ، اما محققان معتقدند این نتیجه به دلیل پارگی های باریک بافت عضلات ناشی از تمرینات ورزشی است.

از سوی دیگر تحقیقات انجام شده نشان می دهد بی سی ای ای منجر به کاهش آسیب های عضلانی شده که ممکن است در کاهش طول و شدت DOMS موثر باشد. مصرف مکمل bcaa همچنین باعث کاهش تجزیه پروتئین در حین تمرینات ورزشی و سطح کیناز کراتین – که یک نشانگر آسیب عضلات است – می شود. مصرف این مکمل قبل از شروع تمرین همچنین منجر به بهبود روند ریکاوری می گردد.

شواهد علمی در مورد زمان مصرف مکمل بی سی ای ای

تحقیقات کمی در مورد مقایسه مزایای مصرف بی سی دبل ای یا سایر مکمل های پروتئینی در یک زمان دیگر ، مانند قبل از ورزش در مقابل بعد از ورزش وجود دارد. در ادامه مروری بر شواهد مربوط به زمان مصرف مکمل BCAA شرح داده شده است :

مصرف بی سی ای ای قبل از شروع و یا بعد از اتمام تمرین

فقط یک مطالعه مقدماتی کوچک ، اثر مصرف مکمل BCAA قبل از ورزش را با مصرف آن بعد از ورزش مقایسه کرده است. در این مطالعه ، مردان جوان قبل از انجام یک تمرین قدرتی برای بازوی خود ، 10 گرم BCAA مصرف کردند. آنها پس از ورزش درد عضلانی کمتری داشته و نشانگرهای خونی آسیب دیده عضلانی را در مقایسه با افرادی که BCAA را بعد از ورزش بازو مصرف کردند ، کاهش دادند. تنها مطالعه دیگری که برای مقایسه در دسترس است ، مطالعه ای است که به مردان ورزشکار 25 گرم پروتئین وی ایزونه ( حاوی 5.5 گرم BCAA ) دقیقا قبل یا بلافاصله بعد از تمرینات وزنه برداری به مدت 10 هفته داده است. در این مطالعه ، هر دو گروه بهبودهای یکسانی در ترکیب بدن و قدرت داشتند. بر اساس شواهد موجود ، اطمینان از اینکه مکمل بی سی ای ای را قبل یا بعد از تمرین مقاومتی ( تمرین با وزنه ) استفاده می کنید ، تفاوتی ایجاد نمی کند.

سطح BCAA در خون شما 30 دقیقه پس از مصرف مکمل به اوج خود می رسد ، اما مطالعات هنوز زمان مناسب برای مصرف آن را تعیین نکرده اند. با وجود این تئوری طولانی مدت که شما حدود 45-60 دقیقه پس از ورزش فرصت دارید تا از مصرف پروتئین حداکثر مزایای عضله سازی را کسب کنید ، تحقیقات جدید نشان می دهد که این بازه از زمان ممکن است تا 5 ساعت پس از ورزش گسترده باشد. علاوه بر این اگر یک وعده غذایی یا مکمل پروتئینی 1-2 ساعت قبل از ورزش مصرف کرده اید ، زمان مصرف مکمل بی سی دبل ای یا سایر مکمل های پروتئینی بعد از ورزش ممکن است از اهمیت کمتری نسبت به ورزش کردن بدون مصرف مواد غذایی ( مانند صبح زود ) برخوردار است.

مصرف مکمل بی سی دبل ای در حین تمرین

مصرف BCAA در حین تمرینات استقامتی ، مانند دویدن در مسافت های طولانی و دوچرخه سواری بررسی شده است. وقتی 193 مرد که در یک ماراتن شرکت می کردند ، 16 گرم BCAA را در طول این رویداد مصرف می کردند ، آنها سریعتر از مردانی که دارونما مصرف می کردند دویدند. علاوه بر این ، تحقیقات در دوچرخه سواران نتوانسته است بهبود عملکرد جسمی ناشی از مصرف BCAA را در طول تمرین استقامتی نشان دهد ، اگرچه این مکمل ها ممکن است به کاهش خستگی ذهنی کمک کنند.

طریقه مصرف بی سی ای ای چیست :

بهترین زمان مصرف مکمل bcaa قبل ، در حین و بعد از اتمام تمرینات است. دوز مصرفی این مکمل بدین صورت است :

 • وزن 68 کیلوگرم و یا کمتر = 3 گرم قبل ، در حین و بعد از اتمام تمرین
 • وزن 68.5 کیلوگرم و یا بیشتر = 5 گرم قبل ، در حین و بعد از اتمام تمرین

حتما مطالعه کنید : طریقه مصرف بی سی ای ای

اگرچه قبل و در حین و بعد از اتمام تمرینات بهترین زمان مصرف این مکمل است ، در زمان های دیگری در طول روز نیز می توانید از این مکمل استفاده نمایید. به منظور بهره مندی از مزایای این مکمل می توانید علاوه بر زمان های ذکر شده ، در طول روز نیز میل کنید. این امر منجر به افزایش سنتز پروتئین وکاهش تجزیه بافت عضلات می گردد. در این حالت در مورد طریقه مصرف بی سی ای ای باید از قاعده زیر پیروی کنید :

 • وزن 68 کیلوگرم و یا کمتر = 10 گرم قبل ، در حین و بعد از اتمام تمرین
 • وزن 68.5 کیلوگرم و یا بیشتر = 155 گرم قبل ، در حین و بعد از اتمام تمرین

دوز مصرف فوق را باید در طول روز تقسیم کرده و هنگام صبحانه ، مابین وعده های غذایی و قبل از خواب میل کنید. حال می دانیم بی سی ای ای چیست و باید برخی منابع غذایی شامل BCAA را برای شما ذکر کنیم :

منابع حیوانیمنابع گیاهیمحصولات لبنی
مرغبادامشیر
ماهیلوبیاوی
تخم مرغگندمپنیر چدار
گوشت گاوبرنج قهوه ایماست
گوشت خوکآجیل برزیلی
بادام زمینی
نخود
دانه کدو حلوایی
ذرت
عدس

عوارض بی سی ای ای :

مکمل بی سی ای ای از جمله مکمل های بی خطری است. از این رو عوارض بی سی ای ای بسیار ناچیز بوده و اگر به اندازه کافی و در زمان های مناسبی مصرف شود ، می توانید از مزایای بالقوه آن نیز بهره مند شوید. با این حال اگر پس از مصرف این مکمل احساس گیجی ، سردرد ، حالت تهوع و خارش داشتید حتما به متخصص تغذیه و یا پزشک خود مراجعه نمایید. خانم های باردار و یا شیرده هرگز نباید از این مکمل استفاده کنند ، زیرا در این صورت شاهد عوارض بی سی ای ای خواهند بود. قبل از خرید این مکمل ، حتما اطلاعات جامعی درباره آن به دست آورید و عوارض بی سی ای ای را کاملا مطالعه نمایید.

قیمت بی سی ای ای :

قیمت بی سی ای ای نیز همانند سایر مکمل های ورزشی ، بستگی به معیارهای مهمی از جمله کیفیت و برند دارد. هم اکنون قیمت بی سی ای ای در داروخانه های کشور به طور میانگین حدودا از 200 تا 600 هزار تومان می باشد.

نحوه خرید مکمل بی سی دبل ای چیست ؟

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مکمل های BCAA ممکن است عملکرد ورزشکاران در حین تمرین را بهبود بخشد ، از این رو مصرف بی سی ای ای برای آن ها بسیار اهمیت دارد. اگر در مورد دوز یا زمان مناسب اطمینان ندارید ، با یک متخصص تغذیه و یا مربی بدنسازی خود مشورت کنید. مصرف مکمل های BCAA همچنین ممکن است به کسانی که بیماری های خاص کبدی مانند سیروز دارند کمک کند – وضعیتی که با زخم های کبدی مشخص می شود. اگر به سیروز مبتلا هستید ، برای اطمینان از بی خطر بودن آن قبل از مصرف BCAA با پزشک خود حتما مشورت کنید. حین خرید مکمل بی سی ای ای فقط مکمل هایی را از مارک های معتبری خریداری کنید که از استانداردهای ایمنی و کیفیت پیروی می کنند ، مانند آزمایش شخص ثالث و گواهینامه cGMP. به خاطر داشته باشید که برخی مکمل ها ممکن است حاوی قندهای اضافه شده ، گلوتن ، سویا و شیرین کننده های مصنوعی باشند. اگر می خواهید از هر یک از این مواد اجتناب کنید ، حتما لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید. در آخر ، نوع مکمل BCAA را که برای شما مناسب است ، در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، اگر در بلعیدن قرص مشکل دارید ، پودرها انتخاب خوبی هستند. مکمل های BCAA به طور کلی بی خطر محسوب می شوند. با این حال ، اگر بیماری پزشکی دارید ، بهتر است قبل از شروع مصرف مکمل جدید با پزشک و یا مربی بدنسازی خود مشورت کنید.

سوالات رایج درباره مکمل بی سی ای ای :

آیا مکمل های بی سی ای ای کالری دارند ؟

بله! البته میزان کالری بستگی به اجزای تشکیل دهنده مکمل نیز دارد. معمولا هر گرم لوسین حاوی 6.5 کالری ، ایزولیسین 6.5 و والین 5.9 کالری دارد.

آیا مکمل بی سی ای ای منجر به افزایش انرژی می گردد ؟

بله! این مکمل ها نقش حیاتی در عضله سازی و ایجاد انرژی در حین تمرینات دارند.

آیا bcaa به کاهش وزن کمک می کند ؟

می توانید از مکمل بی سی ای ای برای تحریک روند چربی سوزی استفاده نمایید. در حقیقت ، آمینو اسیدهای زنجیره ای برای این منظور بسیار موثر هستند. BCAAs به حفظ سطح انرژی عضلانی و حجم توده های عضلات حتی در دوران کاهش وزن کمک شایانی می کنند.

آیا bcaa باعث افزایش وزن می شود ؟

مصرف مکمل بی سی ای ای باعث افزایش وزن نمی شود. اگر در حین مصرف این مکمل وزن شما افزایش یابد ، حتما بیش از حد ممکن مصرف می کنید زیرا این مکمل کالری کمی دارد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید