تاثیر رژیم وگان بر کاهش وزن ثابت شد

مطالعات اخیر تاثیر رژیم غذایی گیاهی وگان را بر کاهش وزن و لاغری ثابت کرده است، این امر به لطف اثر این رژیم بر متابولیسم / سوخت و ساز است.

 

برای افرادی که تمایل به کاهش وزن و لاغری دارند، رژیم غذایی گیاهی وگان به لطف نحوه تاثیر آن بر متابولیسم می تواند بهترین راه حل باشد.

 

تحقیق

این مقاله نتیجه یک مطالعه است که اخیرا در  JAMA Network Open منتشر شده است.

طبق نتایج تحقیقات تغییر به رژیم غذایی کم چربی و گیاهی وگان متابولیسم بدن را برای کاهش وزن و چربی اضافی – حتی بدون ورزش شدید- افزایش می دهد.

محققان کمیته پزشکان برای پزشکی مسئولانه (PCRM) با دکتر کیت پترسن و دکتر جرالد شولمن از دانشگاه ییل (Yale) همکاری کردند.

آنها با همکاری هم یک آزمایش 16 هفته ای ترتیب دادند.

در این مطالعه جهت بررسی تاثیر رژیم غذایی گیاهی وگان بر کاهش وزن و لاغری انجام شد.

شرکت کنندگان این تحقیق یک رژیم کم چربی وگان را دنبال نمودند.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره رژیم های وگان

 

تیم تحقیقاتی امیدوار بود که بتواند تاثیر کامل یک رژیم غذایی کم چربی گیاهی وگان بر کاهش وزن و لاغری را بررسی کند.

اینکه آیا:

رعایت آن متابولیسم را بهبود می بخشد؟

چربی احشایی را کاهش می دهد؟

به کاهش قابل توجه وزن کمک می کند؟

 

جامعه آماری

در ابتدا 3115 نفر به آگهی های توزیع شده توسط تیم تحقیقاتی پاسخ دادند. از این تعداد 244 نفر معیارهای شرکت در این مطالعه را داشتند.

تمامی شرکت کنندگان این مطالعه اضافه وزن داشتند. شاخص توده بدنی آنها بین 28 تا 40 و سن آنها بین 25 تا 75 سال بود.

محققان آنها را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند:

  • گروه اول – از یک رژیم غذایی 4 ماهه کم چربی وگان پروی مردند. این رژیم شامل مصرف میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات در اندازه معمول وعده های غذایی می شد.
  • گروه دوم – به عنوان گروه کنترل عمل کردند و عادات غذایی خود را تغییر ندادند.

اعضای هر دو گروه مصرف الکل روزانه خود را در مدت زمان مطالعه محدود کردند. در طول دوره، زنان مجاز به مصرف روزانه یک نوشیدنی الکلی و مردان دو نوشیدنی الکلی بودند.

هیچ یک از این دو گروه در طول دوره 16 هفته ای روتین ورزشی خاصی را شروع نکردند. یا از هرگونه عادت جسمی خود خارج نشدند.

 

نتایج و پیامدهای مطالعه

محققان اندازه گیری را در ابتدا و انتهای مطالعه انجام دادند. در پایان مطالعه گروهی که رژیم غذایی گیاهی وگان را رعایت کرده بودند به طور متوسط 18.7% افزایش در متابولیسم و کالری سوزی پی از مصرف غذا را تجربه کردند. همچنین شاهد تاثیر آن در کاهش وزن بطور متوسط حدود 6.5 کیلوگرم بودند.

علاوه بر این، گروهی که رژیم غذایی وگان داشتند کاهش مقاومت به انسولین و کاهش چربی بدن را نیز تجربه کردند. در مجموع این گروه کاهش قابل توجهی در چربی احشایی که نوع مخرب چربی ذخیره شده در اطراف اندام های داخلی است را مشاهده نمودند.

در مقابل، گروه کنترل هیچ کاهش چشمگیری در میزان وزن یا چربی نداشتند. پس از مقایسه دو گروه برای محققان مشخص شد که رژیم غذایی کم چربی وگان تاثیر قابل توجهی بر وزن و سلامت گروه اول داشت.

نویسنده ارشد مطالعه، دکتر هانا کالوا، مدیر تحقیقات بالینی PCRM این نتایج را شروعی برای افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی دانست.

وی افزود: در طی سال ها و دهه ها، افزایش متابولیسم و کالری سوزی بیشتر پس از هر وعده غذایی تفاوت قابل توجهی در مدیریت وزن ایجاد می کند.

 

یافته هایی که از این مطالعه حمایت می کنند

این یافته ها با تعدادی از مطالعات قبلی که نشان دادند رعایت رژیم های غذایی گیاهی با کاهش چربی اضافی بدن همراه است، سازگار هستند. همانطور که اخیرا توسط رامی نجار و رافائلا فرسین در Nutrient بررسی شد:

رعایت رژیم های غذایی گیاهی می توانند چربی بدن را کاهش دهند. همچنین به طور تجمعی منجر به کاهش کالری دریافتی و افزایش مصرف انرژی شوند.

شایان ذکر است که محققان PCRM و دانشگاه ییل (Yale) بر روی افرادی که مبتلا به دیابت نبودند متمرکز شده بودند. همچنین شرکت کنندگان بیشتر متمایل به زنان بود و حدود 86% از کل شرکت کنندگان را زنان تشکیل می دادند.

 

تاثیر رژیم غذایی گیاهی وگان بر کاهش وزن و لاغری | افزایش متابولیسم / سوخت و ساز

 

ممکن است تحقیقات اضافی برای افرادی که قبلا مشکلات سلامتی داشته یا گروه متعادل تری از شرکت کنندگان انجام شود.

همچنین تحقیقات کافی برای این موضوع وجود دارد که فارغ از وضعیت دیابت، نتایج سلامتی از طریق پیروی از یک رژیم غذایی عمدتا متشکل از میوه و سبزیجات بهبود می یابد.

برخی شرکت کنندگان این مطالعه بالینی تصمیم گرفتند که تغییر دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کند. سم تی که در مطالعه 4 ماهه حدود 15.5 کیلیوگرم کاهش وزن را تجربه کرده بود رعایت رژیم غذایی گیاهی را ادامه داد. در نهایت او به وزن هدف خود رسید و در مسابقات نیمه ماراتن و ماراتن شرکت کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید