تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی : کافئین و اسپرم

personal space men charged more for coffee 1 - تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی : کافئین و اسپرم

تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی : کافئین و اسپرم

کافئین یکی از پرمصرف ترین داروهای روانگردان در دنیا است. در مورد قهوه و اسپرم و تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی و این که کافئین چه تاثیری روی اسپرم دارد در این مقاله با ما همراه باشید. اکثر افراد به کافئین اعتیاد دارند به طوری که صبح‌ها بدون آن نمی‌توانند روز خود را شروع کنند و برای از بین بردن خستگی و خواب آلودگی خود به کافئین روی می‌آورند. از آنجایی که کافئین بسیار پرمصرف است، دانشمندان مطالعات گسترده‌ای روی این ماده انجام می‌دهند. کافئین سبب افزایش عملکرد ورزشکار می شود و همچنین قادر است نشانه‌های افسردگی را کم کند. کافئین سبب افزایش فشار خون نیز می‌شود. به طور کلی اثرات این ماده پرطرفدار بسیار زیاد است.

تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی

به تازگی محققان مطالعه ای روی کافئین انجام داده‌اند و دریافتند که رابطه‌ای بین کافئین و ناباروری مردان وجود دارد. محققان همچنین هشدار دادند مصرف کافئین در مردان می‌تواند شانس موفقیت آمیز بودن درمان ناباروری در زوج‌ها را از بین ببرد. البته لازم است بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام شود تا نقش این ماده در روند طبیعی باروری مشخص گردد.

با این حال، محققان روی این موضوع مهم سلامتی یعنی رابطه کافئین و ناباروری مردان مطالعات قابل توجه‌ای انجام دادند. از همین رو گروهی از محققان ایتالیایی اخیرا شکاف اطلاعاتی را با یک بررسی اصولی پر کردند. آنها ۲۸ مطالعه مربوطه را که شامل ۲۰ هزار موضوع می‌شد با دقت بررسی و تحلیل کردند و مطالعات دقیقی در مورد اثرات کافئین روی کیفیت اسپرم و DNA اسپرم  انجام دادند. به طور کلی این نتایج برای مصرف کنندگان روزانه کافئین خوشایند بود.

مطلب مرتبط: بهبود کیفیت اسپرم با مصرف گوجه فرنگی

early sperm best sperm - تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی : کافئین و اسپرم

تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم : کافئین چه تاثیری بر باروری دارد؟

در واقع محققان هیچ اثر نامطلوبی از کافئین روی حجم، تعداد، غلظت یا تحرک اسپرم پیدا نکردند. اما نتایج یکی از مطالعات متفاوت بود و آنها دریافتند تاثیر کافئین روی شکل اسپرم مردانی که بیشتر از ۴ فنجان در روز قهوه می‌نوشند، بالاست. گفتنی است، مردانی که کمتر از ۳ فنجان قهوه در روز می‌نوشند نباید نگران این عادت خود باشند زیرا در باروری همسرشان تاثیری نخواهد داشت. با این حال محققان بیان می‌کنند برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه کافئین سبب آسیب به DNA  اسپرم می‌شود. تصور می‌شود چنین آسیب‌هایی ممکن است سبب افزایش میزان انحرافات ژنتیکی در کودکان شود.

تاثیر انواع نوشیدنی کافئین دار

لازم به ذکر است که تمام نوشیدنی‌های کافئین‌دار با هم برابر نیستند. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه نوشیدنی‌های شیرین کافئین‌دار به سبب محتوای قندی آنها تاثیر بیشتری روی ناباروری مردان دارند. چای و قهوه کم کالری به طور کلی مضر نیستند. براساس شواهد علمی در حال حاضر، مردانی که در مصرف کافئین زیاده روی نمی‌کنند و میزان مصرف را رعایت می‌کنند، خطری در مورد ناباروری آنها را تهدید نمی‌کند.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید