تاثیر کافئین بر عوارض رژیم‌های غذایی پرچرب و سرشار از مواد قندی

Depositphotos 5627479 l 2015 سروتونین - تاثیر کافئین بر عوارض رژیم‌های غذایی پرچرب و سرشار از مواد قندی

تاثیر کافئین بر عوارض رژیم‌های غذایی پرچرب و سرشار از مواد قندی

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد مصرف کافئین احتمالا می‌تواند عوارض رژیم‌های غذایی پرچرب و سرشار از مواد قندی را خنثی کند. متخصصان آمریکایی در بررسی‌های اخیر خود دریافتند که کافئین از طریق کاهش ذخیره لیپید در سلول‌های چربی و محدود کردن افزایش وزن و تولید تری‌گلیسیرید می‌تواند عوارض رژیم‌های غذایی پرچرب و سرشار از مواد قندی بر سلامت را خنثی کند.

مطلب مرتبط: تاثیر چای و قهوه بر روی اسپرم سازی : کافئین و اسپرم

محققان در این تحقیق نوعی رژیم غذایی را روی موش‌ها امتحان کردند که شامل 40 درصد چربی، 45 درصد کربوهیدرات و 15 درصد پروتئین بود. همچنین این موش‌ها میزانی از کافئین که برابر با مصرف روزانه چهار فنجان قهوه بود دریافت کردند.

مطلب مرتبط: کافئین موجود در قهوه، مفید برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه

محققان آمریکایی در بررسی‌های خود مشاهده کردند کافئین، انباشت لیپیدها را در سلول‌های چربی به میزان 20 تا 41 درصد کاهش می‌دهد. همچنین در این بررسی مشخص شد موش‌هایی که قهوه گرفته شده از نوشیدنی “ماته” (نوشیدنی سنتی حاوی منابع غنی کافئین در آمریکای جنوبی) را مصرف کرده بودند، نسبت به موش‌های دیگر 22 درصد انباشت چربی کمتری داشتند. محققان تاکید کردند: مصرف کافئین از طریق نوشیدنی ماته یا هر منبع دیگری احتمالا می‌تواند عوارض رژیم‌های غذایی پرچرب و سرشار از مواد قندی را کاهش دهد.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید