تردمیل یا دوچرخه ثابت؟ کدامیک برای چربی سوزی بهتر است؟

تردمیل یا دوچرخه ثابت

بسیاری از افراد ورزش کردن در خانه را به رفتن به باشگاه‌های ورزشی مختلف ترجیح می‌دهند. اما انجام حرکات هوازی نیازمند وسایل مناسب است؛ مثلا تردمیل یا دوچرخه ثابت کدامیک برای چربی سوزی بهتر است؟ با جیمیتو همراه باشید.

 

تردمیل برای چه کسانی مناسب است؟

تردمیل وسیله ورزشی مناسبی است که الگوی حرکتی روزانه انسان یا در واقع همان راه رفتن را تقلید می کند که این یک مزیت است. همچنین بسیاری از انواع تردمیل‌ها امکان نشان دادن ضربان قلب هنگام ورزش، میزان کالری مصرفی در طول مدت ورزش و مسافت طی شده را دارند و بدین طریق می توان شدت ورزش را تعیین کرد و براساس شدت تعیین شده در نسخه ورزشی، به ورزش پرداخت.

افرادی که بیماری خاصی ندارند و از دردهای مزمن زانو رنج نمی‌برند می‌توانند از تردمیل برای داشتن یک فعالیت ورزشی هوازی مناسب در منزل استفاده کنند و در صورتی که به بیماری مزمنی نظیر بیماری قلبی، دیابت، پرفشاری خون یا غیره دچار هستند پیش از شروع ورزش حتما با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کنند.

تردمیل یا دوچرخه ثابت

مزایای استفاده از تردمیل

 • امکان کالری سوزی بیشتری دارد.
 • دارای برنامه‌های کاربردی و متنوع
 • دارای ایمنی زیاد

معایب استفاده از تردمیل

 • فشار زیاد به کمر و مفاصل
 • قیمت نسبتا گران
 • نیاز به نعمیر کار حرفه ای

 

دوچرخه ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

دوچرخه ثابت نیز همانند تردمیل مزایای زیادی برای ورزش در منزل دارد. به گفته متخصصان گرچه میزان حداکثر اکسیژن مصرفی که شاخص مناسبی از استقامت قلبی- عروقی است هنگام استفاده از دوچرخه ثابت به اندازه تردمیل افزایش نمی یابد، اما این وسیله ورزشی به علت نیاز به فضای کمتر و همچنین تولید صدای کمتر گزینه مناسبی برای بسیاری از افراد است.

برای افرادی که درد جلوی زانو دارند، استفاده از دوچرخه چه ثابت و چه متحرک توصیه نمی‌شود. افرادی که قصد دارند عضله‌های چهارسر ران و عضله‌های لگن و ساق شان را تقویت کنند می‌توانند از دوچرخه ثابت استفاده کنند.

تردمیل یا دوچرخه ثابت

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت

 • باعث انعطاف پذیری پاها و رباط پا می‌شود.
 • کاهش فشار بر کمر
 • مناسب برای افرادی که حفظ تعادلشان سخت است
 • برنامه تمرینی متنوع

معایب استفاده از دوچرخه ثابت

 • مانع از پوکی استخوان نمی‌شود.
 • کالری سوزی کمتر نسبت به تردمیل

 

تردمیل یا دوچرخه ثابت کدامیک؟

در پایان ذکر این نکته مهم است که برای شروع یک برنامه ورزشی و تداوم آن حتی در داخل منزل تهیه وسایل ورزشی متعدد و گران قیمت الزامی نیست؛ بلکه با پیروی از یک برنامه ورزشی علمی، همه جانبه و متناسب با شرایط جسمانی فرد، بدون صرف هزینه می‌توان به آثار مفید بی‌شمار ورزش دست یافت.

 

توجه به عضلات پا

دوچرخه‌ای ثابت بی خطر هستند و می‌توانند یک شکل موثر از ورزش‌های هوازی را برای شما ارایه کنند. دوچرخه‌های ثابت باعث تقویت عضلات چهار سر ران، همسترینگ و عضلات پایین تنه می‌شوند. از آنجایی که انجام ورزش با دوچرخه ثابت فشار کمی را به بدن وارد می‌کند برای افزایش کالری سوزی معمولا از روش‌هایی مانند اصطکاک پدال، و در انواع الکترونیکی شبیه سازی بالا رفتن از تپه به کمک دوچرخه را برای کاربر آن به وجود می‌آورند تا میزان کالری سوزی و سختی آن افزایش یابد.

 

درگیر شدن تمام بدن

تردمیل بدون شک یکی از محبوب‌ترین وسیله‌های ورزشی است که بیشترین تاثیر مثبت را برای قلب  عروق دارد. البته از این دستگاه انواع مختلفی ساخته شده است که بعضا با برنامه بوده و می‌تواند بسیاری از انواع دویدن را شبیه سازی کرده و از اثرات آن استفاده کنید. همچنین اندازه گیری کالری سوخته شده، مسافت طی شده و اندازه گیری ضربان قلب از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه است.

نکته مهم دیگر در مورد این دستگاه این است که در ورزش‌هایی که از وزن بدن برای رشد عضلات استفاده می‌شود مانند دویدن، احتمال بروز بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان به شدن کاهش می‌یابد. البته باید توجه داشته باشید که افزایش شیب صفحه تردمیل و افزایش سرعت می‌تواند باعث آسیب رساندن به زانوها شود پس در این خصوص دقت کافی داشته باشید.

 

لذت بردن از ورزش

یکی از پاسخ‌هایی که می‌توان به سوال “تردمیل یا دوچرخه ثابت” داد این است که علاوه بر فاکتور کالری سوزی در انتخاب دستگاه باید به ترجیحات شخصی، توانایی فیزیکی و اهداف تناسب اندام و از همه مهمتر لذت بردن از ورزش توجه داشته باشید. زیرا اگر از انجام ورزش لذت نبرید احتمال اینکه خیلی زود برنامه تناسب اندام خود را ترک کنید زیاد است.

 

فواید سلامتی

با اینکه ورزش کردن با تردمیل کالری سوزی بیشتری برایتان خواهد داشت اما استفاده از هر دو دستگاه فواید بسیار مهمی برای بدن دارند مانند: حفظ عضلات بدن، کاهش خطر ابتلا به بیماری و … اما انجام حرکت ورزشی ترکیبی مانند وزنه زدن نیز می‌تواند برنامه ورزشی شما را ارتقا داده تا چربی سوزی بیشتری را تجربه کنید.

 

نکات تکمیلی تردمیل یا دوچرخه ثابت

 • مبتلایان به پوکی استخوان و مشکلات بینایی یا تعادلی هستند بهتر است از دوچرخه ثابت استفاده کنند.
 • افرادی که قصد دارند عضله های چهارسر ران و عضله های لگن و ساق شان را تقویت کنند، از دوچرخه ثابت استفاده کنند.
 •  استفاده از این دوچرخه ثابت تنها به عنوان یک نوع ورزش هوازی به افراد توصیه نمی‌شود؛ بلکه باید همراه با پیاده روی تند یا دویدن آهسته باشد.
 • دوچرخه ثابت نسبت به تردمیل فضای کمتری اشغال کرده و سر و صدای کمتری را تولید می‌کند.
 • برای افرادی که درد جلوی زانو دارند، استفاده از دوچرخه چه ثابت و چه متحرک توصیه نمی‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید