تریبولوس چیست

تریبولوس

امروزه بسیاری از مکمل های غذایی از گیاهانی تهیه می شوند که در گذشته کاربردهای درمانی داشته اند. یکی از این گیاهان تریبولوس ترستریس است که مزایای زیادی همچون کاهش قند خون و کلسترول ، تغییر سطح هورمون ها و افزایش میل و عملکرد جنسی دارد. در این مقاله سعی کرده ایم درباره این گیاه مفید و مزایای آن برایتان اطلاعات جامعی ارائه دهیم.

تریبولوس ترستریس چیست ؟

تریبولوس یک گیاه با برگ های کوچک سبز است که به عنوان درخت مو سوراخ دار ، گوکشورا ، ستاره چهار پر فلزی و سر بز شناخته شده است. این گیاه در مناطق متعددی همچون اروپا ، آسیا ، آفریقا و خاورمیانه رشد می کند. هم ریشه و هم میوه این گیاه در طب سنتی چینی و طب آیورودا هندی ( طب سنتی هند مشتمل بر داروهای گیاهی و روغن‌ های مالیدنی و غیره ) مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور سنتی مردم از این گیاه به دلیل اثرات بالقوه آن از جمله تقویت میل جنسی ، سالم نگه داشتن مجاری ادراری و کاهش تورم استفاده کرده اند. امروزه از تریبولوس ترستریس به عنوان یک مکمل برای بهبود سلامتی و افزایش سطح تستسترون استفاده می شود.

خلاصه :

تریبولوس گیاهی است که به دلیل انواع تاثیرات بالقوه آن ، سالهاست مورد استفاده عموم قرار گرفته است. این گیاه به عنوان یک مکمل برای سلامت عمومی بدن و به عنوان ماده تشکیل دهنده مکمل های تقویت کننده تستسترون محبوبیت در میان ورزشکاران بسیار محبوب شده است.

تاثیر مکمل تریبولوس در بهبود سلامتی قلب و تنظیم سطح قند خون

اگرچه مردم به دلیل تاثیرات احتمالی تریبولوس بر عملکرد جنسی و سطح تستسترون از این مکمل استفاده می کنند ، اما مطالعات متعدد دیگری نیز بر روی سایر اثرات این گیاه بسیار مفید صورت گرفته است. در یک مطالعه تاثیر مصرف 1000 میلی گرم مکمل تریبولوس در روز در 98 زن مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی شد. پس از گذشت سه ماه ، زنانی که از این مکمل استفاده کرده بودند سطح قند خون و کلسترول کمتری در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند به دست آوردند.

مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده نیز نشان می دهد که مصرف این مکمل منجر به کاهش سطح قند خون ، محافظت در برابر آسیب رگ های خونی و جلوگیری از افزایش سطح کلسترول می گردد.

خلاصه :

شواهد اولیه نشان می دهد که مکمل تریبولوس ترستریس منجر به بهبود کنترل قند خون و کلسترول در افراد دیابتی می گردد.

تاثیر تریبولوس در سطح تستسترون

برخی تحقیقات انجام شده بر روی این مکمل نشان می دهد تمرکز اصلی محصولاتی که از این مکمل ساخته شده اند ، بهبود سطح تستسترون است. مطالعه دیگری بر روی زنان و مردان 14 الی 60 ساله به مدت 90‌ روز صورت گرفت. دسته ای از شرکت کنندگان سالم بودند و دسته ای دیگر مشکلات جنسی داشتند. محققان دریافتند که مصرف مکمل تریبولوس ترستریس هیچ تاثیری در بهبود سطح تستسترون أنها ندارد.

مطالعه ای دیگر بر روی حیوانات انجام شد و محققان دریافتند که مصرف این مکمل منجر به بهبود سطح تستسترون می گردد. البته این نتایج در تحقیقات انسانی دیده نشده است. از این رو دانشمندان همچنان به دنبال دستیابی به نتیجه قطعی تاثیرگذاری این مکمل بر روی تستسترون هستند.

تاثیر تریبولوس در تقویت میل جنسی

مصرف این مکمل باعث افزایش میل جنسی می شود. برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که فعالیت و میل جنسی آن ها کاهش یافته است با مصرف روزانه 750 الی 1500‌میلی گرم تریبولوس به مدت دو ماه شاهد افزایش 79 درصدی میل جنسی بوده اند.

همچنین برخی دیگر از تحقیقات نشان می دهد 67% خانم هایی که میل جنسی خیلی کمی دارند با مصرف روزانه 500 الی 1500 میلی گرم از این مکمل به مدت 90‌ روز شاهد تغییرات بسیار چشمگیری در تمایل جنسی خود بوده اند. مطالعات دیگر نیز گزارش داده اند که مکمل های حاوی گیاهان دارویی باعث افزایش میل جنسی ، برانگیختگی و رضایت در زنان با میل جنسی کم شده است.

با این حال ، مطالعات در مردان مبتلا به اختلال نعوظ نتایج متفاوتی به همراه داشته است. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف 800 میلی گرم از این مکمل در روز ممکن است به طور موثری اختلال عملکرد نعوظ را درمان نکند. با این حال ، گزارش های دیگر بهبود قابل توجهی در نعوظ و رضایت جنسی با دوز 1500 میلی گرم در روز نشان می دهند.

خلاصه :

تحقیقات نشان داده است که مکمل تریبولوس ترستریس ممکن است باعث افزایش میل جنسی در زنان و مردانی که تمایل جنسی کمی دارند شود. مطالعات موجود در مورد گیاهان دارویی به عنوان درمانی برای عملکرد نعوظ نتایج متفاوتی را نشان داده است و به نظر می رسد مصرف این مکمل در دوزهای بالا مفید خواهد بود.

تاثیر مکمل تریبولوس در بهبود ترکیب بدن و بهبود عملکرد در حین تمرینات

افراد بسیار فعال معمولا از این مکمل به منظور بهبود ترکیب بدن از طریق افزایش عضلات و و یا کاهش چربی ها استفاده می کنند. این موضوع ممکن است تا حدی به دلیل وجود گیاهان دارویی بهبود دهنده سطح تستسترون در آن باشد ، البته این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. در واقع تحقیقات موجود در مورد تاثیرگذاری این مکمل بر بهبود ترکیب بدن و عملکرد ورزشکاران در حین تمرینات محدود می باشد.

یک مطالعه ای بر روی نحوه تاثیرگذاری مکمل تریبولوس ترستریس بر روی عملکرد بازیکنان راگبی حرفه ای انجام شد. بازیکنان در طول تمرینات وزنه برداری به مدت 5 هفته از این مکمل استفاده کردند. در پایان مطالعه ، هیچ تفاوتی در بهبود قدرت یا ترکیب بدن بین گروه هایی که از این مکمل استفاده کرده بودند و گروه دیگر وجود نداشت.

یک مطالعه 8 هفته ای دیگری بر روی ورزشکارانی که در این مدت از یک برنامه بدنسازی پیروی می کردند ، صورت گرفت و در نهایت دانشمندان کشف کردند که مصرف این مکمل هیچ تاثیری در افزایش قدرت و استقامت عضلات و بهبود ترکیب بدن آن ها نداشته است.

سایر اثرات بالقوه مکمل تریبولوس :

علاوه بر مزایایی که در بالا برایتان شرح دادیم ، این مکمل فواید بالقوه دیگری بر روی موارد ذکر شده در لیست زیر نیز دارد :

  • تعادل مایعات : این مکمل به عنوان یک پیشاب آور عمل کرده و منجر به افزایش ادرار می گردد.
  • سیستم ایمنی بدن : با مصرف این مکمل سیستم ایمنی بدن بهبود خواهد یافت.
  • مغز : به عنوان یک مکمل چند جزیی ، مصرف تریبولوس اثرات ضد افسردگی خواهد داشت.
  • تورم : با مصرف این مکمل شاهد کاهش التهابات بدن خود خواهید بود.
  • تسکین درد : دوز بالای مکمل تریبولوس تاثیر به سزایی در کاهش درد خواهد داشت.
  • سرطان : این گیاه مفید خواص ضد سرطانی فراوانی دارد.

دوز مصرفی :

از آنجائی که وزهای ارائه شده در محصولات کمپانی‌ های مختلف با هم تفاوت دارند و برخی تولید کنندگان مواد دیگری هم جهت کارآیی بهتر مکمل به آن افزوده‌ اند ، بهتر است طبق دستورالعمل‌ ارائه شده توسط کمپانی عمل کنید. با این حال اغلب محققان دوزهای مختلفی از این مکمل را امتحان کرده اند تا اثرات آن را ارزیابی کنند. مطالعاتی که بر روی کاهش سطح قند خون صورت گرفت ، نشان داده است که مصرف روزانه 1000 میلی گرم از این مکمل مفید خواهد بود.

مطالعه ای دیگر نشان داده است که مصرف روزانه 250 الی 1500 میلی گرم مکمل تریبولوس منجر به بهبود میل جنسی می گردد. برخی مطالعات دیگر نشان می دهد که باید متناسب با وزن بدنتان از این مکمل استفاده نمایید. به عنوان مثال به ازای کیلوگرم وزن بدن ، 10‌ الی 20 میلی گرم استفاده کنید. علاوه بر این توصیه می‌شود نحوه استفاده به‌ صورت دوره‌ ای شامل پنج روز مصرف و دو روز عدم مصرف باشد.

ساپونین موجود در تریبولوس ترستریس

ساپونین ها ترکیبات شیمیایی موجود در تریبولوس ترستریس هستند که تاثیر به سزایی در بهبود سلامتی دارند. معمولا مکمل های تریبولوس حاوی 45 الی 60 درصد ساپونین هستند. توجه داشته باشید درصد بالای ساپونین به معنای مصرف دوز کمتر است ، زیرا مکمل غلیظ شده است.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید