تستوسترون چیست و چطور افزایش میابد؟


تستوسترون ( تستسترون )

تستوسترون چرا اهمیت دارد؟ اگر زمان زیادیست که باشگاه میروید و تمرینات سخت ورزشی انجام میدهید، انواع مکمل ها را تست کرده اید و انواع رژیم های غذایی را دنبال کردید اما علاوه بر اینکه عضله سازی صورت نمیگیرد فرم کلی بدنتان هم تغییر نمیکند و به اندام دلخواهتان نمیرسیدد. وقت آن رسیده است که بپذیرید یک جای کار میلنگد و بیش از اینها باید به سطح تستوسترون بدنتان دقت میکردید.

تستوسترون (testosterone)یکی از هورمون های اصلی بدن است که در مردان توسط بیضه ها و در زنان توسط تخمدان ها تولید می شود. که به آن هورمون جنسی اولیه مردانه نیز میگویند .تستسترون بر روی ویژگی های جنسی مردان، رشد ماهیچه ها و موی بدن تاثیر دارد. همچنین وجود تستوسترون در تولید اسپرم در مردان و تخمک گذاری در زنان نیز ضروری است.

تستوسترون چیست؟

تســـتوسترون یک هورمون استروئید قوی است با فرمول شیمیایی C19-H28-O2 که به عنوان ۱۷-beta-hydroxy-4-androstene-3-one شناخته می شود. فرمانروای هورمونها در بدن مردان تستوسترون هورمون اصلی میل جنسی است. این هورمون وظیفه ی تمایلات جنسی آقایان را به عهده دارد و هورمون اصلی تولید ویژهگیهای مرتبط با توده های عضلانی ، موی صورت ، میل جنسی و تولید اسپرم است. افزایش سطح تستسترون منجر به افزایش رشد عضلات و عملکرد بهتر سیستم عصبی شده و در نتیجه باعث افزایش قدرت و استقامت ، خلق و خوی بهتر و افزایش میل جنسی می گردد. اما بنظر شما تستوسترون چگونه میتواند باعث افزایش قدرت ماهیچه ها شود؟ تا همین اواخر، اینطور فرض میشد که تستوسترون تنها از طریق افزایش سایز عضلات میتواند باعث افزایش قدرت و توان شود. اما با تحقیقات جدید، نشان داده است که تستوسترون میتواند باعث افزایش مقدار آزاد شده کلسیم درون سلول‌ها شود، که این امر میتواند باعث افزایش نیروی انقباضی ماهیچه‌ها شود. به همین ترتیب میتواند مستقیما نیروی انقباضی ماهیچه‌ها را تا ۲۴-۳۰% هم در فیبر‌های ماهیچه ای قدرتی‌ و هم استقامتی را افزایش دهد.

پرسش نامه کمبود تستوسترون

تشخیص کاهش تستوسترون بسیار ساده است. برای شروع، پرسش‌نامه‌ی زیر را مطالعه کنید و به پرسش‌های آن پاسخ دهید. اگر به پرسش‌های ۱ یا ۷ و یا سه تا از پرسش‌های دیگر با «بله» پاسخ داده‌اید ممکن است به کمبود تستوسترون مبتلا باشید.
۱. آیا میل جنسی شما کاهش یافته است؟
۲. آیا احساس کمبود انرژی دارید؟
۳. آیا قدرت بدنی و یا تحمل شما کاهش یافته است؟
۴. آیا قدتتان کوتاه‌تر شده است؟
۵. آیا به تازگی از زندگی خود لذت نمی‌برید؟
۶. آیا ناراحت و یا بدخُلق شده‌اید؟
۷. آیا قدرت نعوظ شما کاهش یافته است؟

تستوسترون در مردان و زنان

سطح تستوسترون در زنان و مردان معمولا با آزمایش خون به صورت ناشتا بررسی می شود.دو نوع تستوسترون در خون وجود دارد:

• تستوسترون آزاد (که به عنوان T آزاد شناخته می شود): این تستوسترون به هیچ وجه شیمیایی نیست.

تستسترون تثبیت شده که منظور از آن توستوسترون کل بدن است.

تستوسترون موجود در خون به یکی از دو پروتئین آلبومین یا گلوبولین موجود در خون متصل است. با آزمایش سطح تستوسترون بدن، تستوسترون آزاد و تثبیت شده ی بدن بررسی می گردد که حاصل این دو سطح کل تستوسترون بدن را تشکیل می دهد. نکته ی اصلی که باید در نظر گرفته شود این است که میزان تستوسترون در طول روز متفاوت است. در صبح ها این سطح بالاتر و در عصر و شب پایین تر است.

سطح تستوسترون برای مردان ۱۹ سال به بالا بین ۲۴۰-۹۵۰ نانوگرم در دسیلیتر تخمین زده می شود. و تستوسترون آزاد باید بین ۹ تا ۳۰ نانوگرم در دسیلیتر است.

سطح تستوسترون برای زنان ۱۹ سال یه بالا بین ۸-۶۰ نانوگرم در دسیلیتر تخمین زده شده است و توستوسترون آزاد باید بین ۰.۳-۱.۹ نانوگرم در دسیلیتر باشد .

راه های افزایش تستوسترون

در ادامه به بررسی راهکارهایی برای تعادل هورمونی بدن و افزایش سطح تستوسترون میپردازیم

وظایف تستوسترون در بدن

تستوسترون در بدن وظایف زیادی دارد و بسیاری از فعالیت های بدن به خصوص در مردان به سطح تستوسترون آنها بستگی دارد. در ادامه به بررسی بخشی از وظایف تستـــسترون در بدن می پردازیم:

توسعه اسپرم: تستوسترون وظیفه ی اصلی اسپرم سازی را دارد. اما تعادل در آن بسیار مهم است. چه میزان زیاد و چه میزان کم تستسترون در بدن موجب کاهش اسپرم می شود.

ویژگی های جنسی ثانویه مردان: ویزگی های جنسی مردانه نظیر، موی سر، موی صورت، تن صدای مردانه، حجم استخوان ها و … است که سطح تستسترون در آنها تاثیر بسازی دارد. لازم به ذکر است که نوزادان دختر و پسر در بدو تولد سطح تستوسترون یکسانی دارند که با ورود به دوران بلوغ این میزان در پسران افزایش میابد. پس چنانچه سطح تستســــترون موجود در خون دختری از سطح نرمال آن بالاتر باشد وی ویژگی های مردانه ای نظیر صدای کلفت و یا موی صورت ضخیم پیدا می کند.

توسعه تخمک در تخمگذاری: اینکه تستسترون چه تاثیری بر روی تخمک گذاری زنان دارد همچنان نا شناخته مانده است اما بر اساس یک نضریه ی پزشکی از مرگ زودرس تخمک ها جلوگیری می  کند.

میل جنسی: هرچه میزان تستوسترون بدن افراد بالاتر باشد میل جنسی بیشتری نیز دارند.

توده های عضلانی

تحمل درد

حافظه و قدرت یادگیری

حس همدردی

چه چیزهایی باعث اختلال سطح تستوسترون می شوند

عوامل زیادی منجر به اختلال سطح توستوسترون در افراد می شوند که آنها را معمولا به عوامل کاهش دهنده ی تستوسترون در مردان و عوامل افزایش ذهنذه ی تستوسترون در زنان تقسیم می کنند که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

نشانه های تستوسترون پایین در مردان

با اینکه سطح تستسترون بدن افراد با یک آزمایش خون ساده مشخص می شود، اما معمولا نشانه های وجود دارد که خبر از تستوسترون پایین افراد می دهد. برهی از این نشانه ها عبارتند از:

۱) میل جنسی پایین

۲) مشکل در نعوظ (نیازمند درمان زودانزالی )

۳) حجم کم مایع منی

۴) ریزش مو

۵) خستگی

۶) کاهش توده عضلانی ( لاغری سریع غیر طبیعی)

۷) افزایش چربی بدن

۸) کاهش توده استخوان

۹) تغییرات خلق ­و خو

۱۰) کم حافظگی

۱۱) بیضه های کوچ

۱۲) کم­ خونی

عوامل کاهش دهنده ی تستوسترون در مردان:

 • افزایش سن بعد از ۵۰ سالگی
 • اضافه وزن و نداشتن الگوریتمی برای لاغری سریع
 • سیگار کشیدن
 • بیماری مادرزادی یا کروموزوم مانند سندرم کلاینفلتر (XXY) یا سندرم کولمن
 • مشکلات غده هیپوفیز
 • بیضه های رشد نکرده و پایین نیامده
 • عدم تقویت سیستم ایمنی
 • غلظت بالای آهن
 • شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان
 • جراحی های پزشکی
 • برخی از داروها
 • سطح بالای استرس

عوامل افزایش دهنده ی تستوسترون در زنان

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)
 • تومورهای آدرنال یا تخمدان
 • سوءاستفاده از استروئید آنابولیک

بیماری هایی که باعث کاهش سطح تستوسترون می شوند

بیماری هایی وجود دارد که می تواند منجر به پایین آمدن سطح تستوسترون در بدن شود، که شامل موارد زیر است:

 • هیپوگنادیسم اولیه (وقتی بیضه به درستی عمل نمی کند)
 • هیپوگنادیسم ثانویه (هنگامی که تولید تستوسترون به دلیل تومور متوقف می شود)
 • سرطان (سرطان بیضه، سرطان پروستات یا سرطان پستان مرد)
 • ارکیدکتومی دو طرفه (برداشتن هر دو بیضه به دلیل سرطان یا شرایط دیگر مانند پیچ خوردگی بیضه)
 • صدمات به بیضه ها
 • بلوغ تاخیری
 • پیری

جایگزین تستوسترون

اگر به علل مادرزاد یا بر اثر ضربات وارد شده به بیضه ها سطح تستوسترون بدن کاهش یابد می توان با داروهایی تستوسترون جایگزین را وارد بدن کرد. که این داروها معمولا به صورت قرص های گیاهی، ژل های موضعی، آمپوا های تزریقی و… ارائه می شوند.

هیپوگنادیسم چیست؟

هیپوگنادیسم اصطلاحی پزشکی است و به وضعیتی در بدن یک مرد گفته می شود که در آن بیضه ها تستسترون کافی، اسپرم یا هر دو را تولید نمی کنند. نتیجه ی تحقیقات اخیر نشان میدهد که، ۲۰ درصد از مردان بالای ۶۰ سال، ۳۰ درصد از مردان بالای ۷۰ سال و ۵۰ درصد از مردان بالای ۸۰ سال دچار کم کاری هیپوگنادیسم هستند. البته در مواقعی فرد به صورت مادرزاد به بیماری هیپوگنادیسم مبتلا است.

کاهش تستسترون در پیری

بر طبق مطالعات اخیر پزشکی سطح تستوسترون با عبور فرد از ۳۰ سالگی به طور طبیعی کاهش می یابد و هرچه سن فرد بالاتر میرود میزان تستوسترون خون وی نیز کاهش میابد. با کاهش سطح تستوسترون بدن فرد با افزایش سن به طور طبیعی مواردی مثل، کاهش میل جنسی، بیخوابی، افزایش چربی، کاهش حجم عضلات و … را تجربه می کند.

آزمایش هورمون تستوسترون چیست

آزمایش تستوسترون به دو صورت آزمایش خون و آزمایش بزاق دهان انجام می شود. آزمایش خون به صورت ناشتا و صبح هنگام که بدن بیشترین سطح توستوسترون را دارد گرفته می شود. البته قبل از آزمایش پزشک مصرف تمام داروهایی که سطح تستوسترون را افزایش می دهد به صورت موقت، متوقف می کند. اما طی تحقیقات اخیر و مطالعه‌ای که روی تقریباً ۱۵۰۰ مرد بین سنین ۲۰-۲۹ سال انجام شده، جامعه ی پزشکی به این نتیجه رسید که بزاق، اندازه گیری نسبتاً دقیقی از میزان تستسترون خون ارائه می‌دهد. و از این روش به طور خاص برای تشخیص هیپوگنادیسم در مردان استفاده می‌شود.

راه های افزایش تستوسترون

در ادامه به بررسی راهکارهایی می پردازیم که با رعایت آنها میتوانید سطح تستوسترون بدن خود را افزایش دهید:

۱- رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی سالم از آن دسته از روش هایی است که اگر به شیوع زندگی شما تبدیل شود تقریبا درمان درد های شما را تضمین می کند. رژیم غذایی سالم هم می تواند موجب کاهش درد های نظیر درد عضله ، درد مفصل و … شود. هم می تواند از اضافه وزن شما و ابتلا به بسیاری از بیماری ها نظیر دیابت و چربی خون جلوگیری کند و هم موجب افزایش سطح تستوسترون در بدن شود. از جمله برترین مواد غذایی که موجب افزایش سطح تسوتسترون بدن می شوند عبارتند از:

 • ماهی تن
 • شیرکم چرب
 • غلات غنی شده
 • گوشت گاو
 • غذاهای دریای مانند شاه میگو
 • زرده تخم مرغ(البته باید به کلسترول زرده تخم مرغم توجه داشته باشید)
 • حبوبات خصوصا لوبیا
 • شنبلیله
 • خارخاسک
 • زنجبیل
 • مواد دارای ویتامین دی
 • ۲-خواب کافی

  خواب کافی و در زمان مناسب یعنی بازه ی زمانی ۱۱ شب تا ۷ صبح به افزایش سطح تستسترون خون کمک زیادی می کند . تحقیقاتی که بر روی ۳۰ مردا جوان از نقاط مختلف جهان انجام شد نشان داد که اگر افراد به مدت یک هفته شبی ۱۰ ساعت خواب خوبی داشته باشند سطح تستسترون آنها چیزی حدود ۱۵ درصد افزایش میابد. از این رو داشتن حداق روزی ۸ ساعت خواب مفید به عنوان یک درمان طبیعی اکیدا توصیه می شود.

  ۳- کاهش استرس و اضطراب

  هورمون استرس (کورتیزول ) دشمن سرسخت تستوسترون است و از عمده دلایل کاهش سطح این هورمون در بدن است. اینکه استرس برای بدن مضر است بارها به اثبات رسیده است اما اینکه چطور استرس خود را کنترل کنیم از آن دسته از مواردی است که در هر فرد روش خاص خود را می طلبد. برخی افراد به مراقبه و مدیتیشن می پردازند. برخی دیگر موسیقی گوش می دهند. عده ای به سفر می روند و خلاصه هر کس به گونه ای استرس و اضطراب خود را کنترل می کند. البته تحقیقات دانشمندان اثبات کرده است که  الکل و دخانیات بر سلامت عمومی بدن اثر می گذارد و مشکلات عصبی و ترشح کورتیزول را نیز به همراه دارد. به همین دلیل دوری از این موارد موجب افزایش سطح تستوسترون بدن شما می شود.

  ۴-کاهش وزن

  نتیجه ی تحقیقات اخیر جامعه ی پزشکی امریکا اثبات کرده است که سطح تستسترون در بدن افراد چاق بسیار کمتر از افراد با وزن متناسب است. پس داشتن یک الگوریتم کلی برای رسیدن به لاغری سریع می توان به افزایش سطح تستسترون بدن کمک کند.

  ۵- مکمل های ورزشی

  مکمل های بدنسازی که به آنها پارارهورمون نیز می گویند باعث تحریک و افزایش تستوسترون در بدن می‌شوند. البته این مکمل ها برای افرادی که سایر روش های افزایش تستوسترون که در بالاتر به آنها اشاره کردیم را رعایت می کنند توصیه نمی شود. از جمله بهترین پاراهورمون ها عبارتند از:

  • ویتامین D
  • زینک(روی)
  • DHEA
  • کراتین
  • و…

  ۶- درمان دارویی

  کپسول تریبولوس دایان‌ هات دایان فارما یک کپسول گیاهی است که با بالا بردن سطح تستوسترون در بدن، باعث ایجاد عضلات قوی تر و افزایش حجم عضلات می‌شود. از طرفی می‌توان از این محصول جهت افزایش استقامت و قوای فیزیکی بدن( و به نوعی تقویت سیستم ایمنی ) و همچنین افزایش میل جنسی در آقایان ( درمان زودانزالی ) استفاده کرد. دایان‌ هات از عصاره گیاه خارخاسک به عنوان یک مکمل دو منظوره ورزشی – جنسی تولید شده است. در ساختار دایان‌ هات از هیچ گونه ماده فیلر و افزودنی استفاده نشده است. در نتیجه مصرف این مکمل هیچگونه عوارض جانبی ای به همراه ندارد.

  لینک های کوتاه: gg.gg | bit.ly | cutt.ly | cutt.us | rb.gy | v.ht  | u.to