تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان / دکتر فتانه آبادیان

آغاز ماه مبارک رمضان بر همه مومنان مبارکباد

با مصرف شیر و لبنیات در ایام روزه داری بر سلامت و تندرستی خود بیفزائید

ماه مبارک رمضان بهترین ماه خدا و از مصادیق مهم فرهنگ اسلامی است.

با داشتن یک الگوی تغذیه ای درست و سالم نه تنها میتوان سلامتی و تندرستی جسم را تضمین کرد، بلکه روح و روان را نیز سلامت بخشید و ایام مسرت بخشی را با بدن سالم و روحیه ای شاد در ماه مبارک رمضان داشت.

مصرف شیر و لبنیات از اهم وظایف تغذیه ای روزه داران است همانطوریکه پیامبر اکرم (ص) می فرماید:

« سید الاشربه اللبن » – شیر سید و سرور آشامیدنی‌هاست

و یا

« شرب اللبن من الایمان » – نوشیدن شیر نشانه ایمان است

به دلیل اهمیت زیاد و ارزش غذایی بالای شیر ، مصرف شیر میبایست در فصل تابستان و در ماه مبارک رمضان به شدت افزایش یابد. همچنین با توجه به گرمای این فصل و طبع سرد و خنک شیر و ماست و فرآورده های لبنی و وجود ترکیبات مفیدی همچون پروتئین، املاح، ویتامین ها و آنزیم ، خوردن لبنیات از ضروریات روزه داران می باشد.

پیامبر اکرم (ص) در بیان دیگری می فرمایند :

علیکم یا للبن فانها یمسح الحر و حسن القلب ، تزید فی العقل ، تشد الظهر ترکی الذهن ، تذهب النسیان .

شیر و لبنیات حرارت را از قلب دور می کند ، عقل را زیاد می کند ، استخوان را محکم می کند ، ذهن را تزکیه می سازد، فراموشی را از بین می برد .

خوردن شیر و لبنیات از ملزومات روزه داران در وعده های سحری و افطاری است. افرادی که میل به خوردن شیر ندارند حتماً ضمن استفاده از سایر فرآورده های لبنی، شیر را در تهیه سوپ ، فرنی ، شیر برنج و … به مقدار زیاد استفاده نمایند.

همانطور که مطلعید ، شرکت فرآورده های لبنی دوشه آمل (هراز) در راستای ارتقاء سلامت غذایی جامعه و احترام به سنت ها و همچنین مشکلات تهیه و فرآوری محصولات خانگی ویژه ماه مبارک رمضان همچون : فرنی، شله زرد لبنی و شیر برنج  را برای اولین بار به صورت صنعتی تولید نموده است که بخشی از خواص این محصولات جهت مصرف در ایام ماه رمضان به شرح ذیل ارائه می گردد :

فرنی هراز

این محصول با حجم بالایی از شیر ( بیش از 75 % ) همراه با گلاب ، هل ، وانیل و آرد برنج مرغوب شمال (طارم) تهیه می شود و در نتیجه حاوی ویتامین B ( B1 ، B2 ، نیاسین و … ) به همراه خواص غذایی شیر می باشد .

شیر برنج هراز

شیر برنج هراز شامل مقدار زیادی شیر ( بیش از 70 تا 75 % ) به همراه خامه ، گلاب و بویژه بادیان می باشد. بادیان یک دانه دارویی ضد اسپاسم، خلط آور و جلوگیری از کم خونی است که به دلیل وجود حجم نسبتاً بالایی از برنج کاملاً پخته ایرانی در این محصول علاوه بر ارزش غذایی شیر و ویتامین های موجود در برنج ( B1 – B2 – نیاسین و … ) و اسیدهای آمینه ضروری موجود در غلات نیز وجود دارد.

شله زرد لبنی هراز

شله زرد لبنی هراز یک فرآورده لبنی است که بر خلاف نوع سنتی و رایج آن، به جای آب حاوی میزان زیادی شیر بدون چربی است که این تفاوت ارزش غذایی خاص و بالایی را نسبت به نوع سنتی به این فرآورده می بخشد.

روزه داری در ماه مبارک رمضان علاوه بر پرهیز تغذیه ای و جسمی، امساک و خودداری از بسیاری از عادات رفتاری و حتی تغذیه ای مثل جلوگیری از اسراف در نعمت های الهی (خوردن و آشامیدن) و دادن اطعام به مساکین (خیرات) را هم دربردارد. همچنین مهمتر آنکه انسان توان کنترل و تسلط بر تمایلات و کردارهای خود را داشته و در واقع در  محک بزرگ الهی قرار می گیرد.

چون زمان امساک از غذا در این ماه بیش از نیمی از شبانه روز است، لذا جهت کنترل و احاطه بر گرسنگی و تعادل در سوخت و ساز بدن به راحتی می توانیم با تنظیم یک الگوی غذایی درست و سالم، میزان سلامت خود و اطرافیانمان را افزایش دهیم.

لذا رعایت موارد زیر برای روزه داران عزیز توصیه می گردد :

در این ماه گروه های اصلی غذایی شامل : شیر و لبنیات ، گوشت ، سبزیجات ، نان ، غلات ، حبوبات ، شیرینی ها و … حتماً باید مصرف شوند. با توجه به گرمای فصل تابستان ، مصرف لبنیات بویژه شیر و دوغ و سایر نوشیدنی های لبنی و همچنین آب حداقل در اندازه 8 تا 10 لیوان در شبانه روز اجباری است .

روزه داران عزیز باید در ماه مبارک رمضان از یک رژیم غذایی سالم با کیفیت بالا پیروی کنند و با توجه به تقسیم برنامه غذایی به دو وعده افطار و سحری ، باید تنظیم درستی از انواع ترکیبات غذایی در این وعده داشته باشند. بویژه وعده سحری که به دلیل طولانی بودن زمان روزه داری ، باید اهمیت بیشتری برای آن قائل بود.

در این وعده حتماً باید از غذاهای دیر هضم مثل نان سبوس دار و یا فیبر (میوه و سبزی) و حبوبات مثل جو ، گندم ، عدس و لوبیای کمتر (در حد تحمل معده) استفاده کرد. استفاده از پروتئین به همراه غذاهای ذکر شده اهمیت بالایی دارد. بویژه استفاده از لبنیات ؛ مانند ماست های ساده و طعم دار و دوغ و شیر برای این وعده غذایی ضرورت دارد.

شرکت هراز یک محصول لبنی جدید را با ترکیبی عالی از سبزیجات، غلات و حبوبات که همان «سالاد ماست هراز» می باشد تولید نموده است که می توان آن را به جای سالادهای پرچرب مثل سالاد الویه ، اسپاگتی و ماکارونی استفاده کرد.

نوشیدن شیر و دوغ کم نمک و ماست و چای کم رنگ به جای چای و قهوه غلیظ ( به دلیل تحریک دفع ادرار بیشتر) هم حتماً توصیه می شود .

توصیه اکید ما اینست که حتما از غذاهای شیرین، سرخ شده و پرچرب در افطار بپرهیزید. بهترین غذا برای افطاری غذاهای حاوی مایعات ولرم ، آب ، شیر ، چای کم رنگ همراه با خرما می باشد. پیشنهاد ویژه ما استفاده از دسرهای پروتئینی لبنی که میزان قند مفید و لازم را نیز دارند مانند فرنی ، شله زرد لبنی و شیربرنج که غذاهای سهل الهضم و با ارزشی هستند، همراه با نان و پنیر می باشد. در فاصله افطار تا سحر نیز حتماً 1 تا 2 لیوان شیر بنوشید.

از آشامیدن آب زیاد در میانه غذا که موجب اختلال در هضم می شود، جداً خودداری نمایید. اما در فاصله افطار تا سحر با رعایت فاصله زمانی حتماً آب کافی بنوشید.

نکته مهم در تغذیه نوجوانان به ویژه نوجوانانِ در حال رشد ، توجه به دریافت میزان کاملی از کالری و پروتئین می باشد. ضمن اینکه آنها میبایست از خوردن غذاهای پرحجم و پرکالری و بسیار آبکی مثل نوشابه های گازدار به شدت بپرهیزند. استفاده حداقل 2 لیوان شیر یا معادل آن 3 تا 4 لیوان ماست و یا 1 لیتر دوغ و خوردن پنیر و فرآورده های لبنی نرم و لطیف که نیاز به شیرینی را نیز رفع می کنند همانند دسرهای لبنی نیز بسیار توصیه می شود.

در پایان می توان گفت « روزه یک فرمان زیبای خداست » که اگر این فرضیه با انتخاب روش های تغذیه ای و بهداشتی مناسبی انجام شود می تواند با تأمین بیشتر سلامتی، انسان را به بهره گیری فراتری از برکات ماه رحمت خدا یاری کند.

روزه تمرین و ممارستی برای زندگی سالم و معنوی و تلاشی برای نزدیکی به خدا و دستیابی به مراحل بزرگی از تقواست.

 

عبادات شما قبول درگاه حق

فتانه آبادیان

دیدگاهتان را بنویسید