تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

غذایی سنگ کلیه 1 - تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه در انواع مختلف رسوبات سختی هستند که درون کلیه ها از نمک های اسیدی ساخته و موجب بروز درد در ناحیه ی کمر و پهلو می شوندکه بسته به نوع سنگ درمان آن نیز متفاوت خواهد بود. سنگ کلیه به علل متفاوتی مثل سابقه ی خانوادگی و یا تغذیه ی نامناسب به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود. سنگ کلیه انواع مختلفی دارد از جمله سنگ های کلسیمی، سنگ های اسید اوریک، سنگ های عفونی و سنگ های سیستئینی. برای کنترل سنگ کلیه رعایت نکاتی در رژیم غذایی حائز اهمیت است؛ به عنوان مثال اگر سنگ‌های اگزالاتی دارید باید مصرف اسفناج، آجیل، ریواس، سبوس گندم و … را محدود کنید. در ادامه  با ما همراه باشید تا با رژیم غذایی در انواع سنگ های کلیه آشنا شوید.

مطلب مرتبط: تغذیه و سلامت کلیه ها ؛ مواد غذایی مفید و مضر برای کلیه 

انواع سنگ کلیه

 1. سنگ‌های کلسیمی

متداول‌ترین نوع سنگ کلیه، سنگ‌های کلسیمی هستند. سنگ های کلسیمی در دو نوع کلی می‌باشند: اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم. حدود 80% سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم هستند و بروز این نوع سنگ کلیه بیشتر در سنین میانسالی است. از جمله علل دیگر، پرکاری تیروئید، افزایش اسید اوریک ادرار، اسیدوز توبولی کلیه، افزایش اگزالات ادرار و افزایش کلسیم ادرار می باشد. درمان اولیه شامل برطرف کردن عامل اصلی است. برای مثال در درمان پرکاری تیروئید، غده ی تیروئید برداشته می شود. در اسیدوز توبولی کلیه، درمان بیکربناتی و پتاسیمی است.

 1. سنگ‌های اسید اوریک

این سنگ ها حدود 4% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. سنگ های اسید اوریک هنگامی که محیط ادرار بطور پیوسته اسیدی باشد ، مثل دریافت رژیم غنی از پروتئین حیوانی و پورین ، تشکیل می شوند. زمانی که اسید اوریک در ادرار غلی شود می تواند به تنهایی یا همراه با کلسیم ایجاد سنگ کند. اسید اوریک  بمقدار زیاد در گوشت قرمز به ویژه گوشت امعاء و احشا و گوشت ماهی و میگو یافت می شوند.

 1. سنگ‌های استراویت یا سنگ های عفونی

این سنگ ها حدود 15-5% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند و در اثر عفونت کلیه ایجاد می شوند. برای درمان این سنگ ها باید عفونت را درمان کرد و رژیم غذایی در تشکیل یا پیشگیری از ایجاد این سنگ ها نقشی ندارد.

 1. سنگ های سیستئینی

این سنگ ها حدود 1% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. بسیار نادر هستند و بیشتر در اثر اختلالات ژنتیکی که باعث ترشح اسید آمینه سیستئین به کلیه و ادرار می شود، تشکیل می شوند. جنبه ارثی دارند و کودکان بیشتر در معرض آن قرار می گیرند.

سنگ کلیه - تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

چرا شناسائی نوع سنگ کلیه اهمیت دارد؟

شناسایی نوع سنگ کلیه به ما کمک می کند که چه تغییری باید در رژیم غذائی ایجاد کنیم. به عنوان مثال محدود کردن اگزالات در رژیم غذایی در پیشگیری از تشکیل سنگ های اگزالات کلسیمی موثر است ولی تاثیری در پیشگیری از سنگ های اسید اوریکی ندارد. برخی از توصیه های تغذیه ای برای تمام انواع سنگ های کلیه کاربرد دارد نظیر دریافت آب به مقدار کافی که از تشکیل تمام انواع سنگ های کلیه پیشگیری می کند.

تغییرات رژیم غذایی در افراد مبتلا به سنگ کلیه

مصرف آب فراوان

اولین و مهمترین جزء درمان تغذیه ای در بیماران مبتلا به سنگ کلیه، مصرف آب فراوان است. به گونه ای که ادرار رقیق دفع گردد و غلظت مواد تشکیل دهنده ی سنگ در آن کاهش یابد یعنی حجم ادرار دفع شده به 2 لیتر یا بیشتر در روز برسد. برای تولید این مقدار ادرار، باید روزانه 3 – 5/2 لیتر آب نوشیده شود.

drink water - تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

رژیم غذایی در افراد دارای سنگ‌های اگزالات کلسیم

 • نوشیدن آب فراوان
 • کاهش مصرف سدیم(نمک) در رژیم غذایی.
 • کاهش مصرف پروتئین حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و …
 • دریافت مقادیر کافی کلسیم از طریق غذا یا دریافت مکمل کلسیم به همراه غذا. برخلاف گذشته که میزان کلسیممصرفی کاهش داده می شد، لازم است این بیماران روزانه بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند که از منابع خوب کلسیم شیر کم چرب ، ماست ، پنیر و کلم بروکلی است. درحقیقت مصرف رژیم غذایی حاوی کلسیم خیلی کم، سبب دفع ادراریاگزالات می شود که در افراد مستعد، احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش می دهد.
 • اجتناب از مصرف غذاهای سرشار از اگزالات مانند اسفناج، ریواس، چغندر، آجیل، شکلات، گوجه فرنگی، بادمجان، سبوس گندم و…

رژیم غذایی در افراد دارای سنگ‌های فسفات کلسیم

 • نوشیدن آب فراوان
 • کاهش مصرف سدیم (نمک) در رژیم غذایی.
 • کاهش مصرف پروتئین حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و …
 • دریافت مقادیر کافی کلسیم از طریق غذا یا مصرف مکمل کلسیم همراه با غذا.

   آیا خوردن قرص کلسیم باعث سنگ سازی کلیه می شود ؟

قرص کلسیم  جهت پوکی استخوان استفاده می شود. نگرانی ها بر این است که مصرف این قرص باعث سنگ کلیه شود. قرص کلسیم را اگر همراه غذا مصرف کنید معمولا مشکلی ایجاد نمی کند . بطور کلی بهتر است قرص کلسیم سیترات استفاده شود تا مانع تشکیل سنگ کلیه شود .

رژیم غذایی در افراد دارای سنگ‌های اسید اوریکی

 • نوشیدن آب فراوان
 • رژیم غذایی با باقیمانده قلیایی برای افزایش PH ادرار تا 6.5-6
 • محدود کردن مصرف پروتئین حیوانی و پورین ها مانند گوشت، عصاره گوشت، ماهی، تخم مرغ و حبوبات و…

13 - تغییرات رژیم غذایی در درمان انواع سنگ کلیه

رژیم غذایی در افراد دارای سنگ های کلیه سیستئینی

 • نوشیدن آب فراوان (بیشتر از4 لیتر در روز )
 • رژیم غذایی با باقیمانده ی قلیایی برای افزایش PH ادرار تا ۵/۷
 • رژیم غذایی حاوی متیونین و سیستئین کم توصیه می شود.
 • اگر با این موارد سنگ کنترل نشود،پنی سیلامین هم تجویز می شود.

برای دریافت رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید

دریافت رژیم اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید