تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی چیست ؟

تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی

در این مقاله قصد داریم تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی را از لحاظ تجزیه ریزمغذی ها و درشت مغذی ها ، سرعت هضم و میزان و تراکم پروتئین بررسی کنیم تا بتوانید مکمل مناسبی برای عضله سازی خود خریداری نمایید. آیا به نظرتان پروتئین حیوانی با گیاهی فرقی دارد ؟! بیشتر ورزشکاران مدل های گیاهی را انتخاب می کنند ، اما آیا می دانید چرا ؟ خوردن مواد غذایی گیاهی فواید زیادی برای سلامتی شما دارد. اما درست مثل خیلی چیزهای دیگر در زندگی ، همه چیز به همین سادگی نیست. اگر رژیم گیاهی را دنبال نمی کنید ، انتخاب یک سالاد کلم پیچ به جای یک عدد فیله آبدار و لطیف واقعا منطقی نیست. با شرح تفاوت بین این دو پروتئین ، می توانید مکملی متناسب با سبک زندگی خود انتخاب کنید. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

باید بدانید که در سطح بسیار ابتدایی پروتئین حیوانی یا گیاهی تقریبا یکسان هستند. پروتئین از اسیدهای آمینه ساخته شده و نقش مهمی در رشد توده های عضلانی و بافت دارد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که پودر پروتئین می تواند به بهبود عضله سازی و بهبود عملکرد شما در حین ورزش کمک کند. این بدین دلیل است که پروتئین سلول های بدن انسان را از طریق فرآیندی به نام سنتز پروتئین ترمیم کرده و می سازد. 20 اسید آمینه ضروری و غیر ضروری در بدن انسان وجود دارد که وظیفه عملکردهای مختلف بدن را بر عهده دارند. این امر ما را به اولین تفاوت بین پروتئین های حیوانی و گیاهی – پروتئین های ناقص و کامل سوق می دهد.

پروتئین های کامل در مقابل پروتئین های ناقص

یکی از بزرگترین بحث ها در مورد انتخاب پروتئین حیوانی یا گیاهی بحث ناقص و کامل بودن آن ها است. از بین 20 آمینو اسید ، 9 مورد از آنها ضروری است بدین معنا که بدن شما نمی تواند آنها را به تنهایی تولید کند ، بنابراین تهیه آنها از غذایی که می خورید یا از طریق مکمل بسیار مهم است. همه پروتئین های حیوانی منابع کاملی از پروتئین بوده و حاوی مقادیر کافی از هر اسید آمینه برای تولید عملکردهای مهم بیولوژیکی هستند. هنگامی که یک پروتئین فاقد یک یا چند مورد خاص از اسید آمینه ضروری است ، به عنوان یک ” پروتئین ناقص ” برچسب گذاری می شود. بنابراین ، از نظر مواد مغذی مناسب ، دریافت کلیه اسیدهای آمینه ضروری از پروتئین حیوانی آسان تر است.

آمینو اسیدهای ضروری مانند لوسین ،, ایزولیسین و والین همگی برای ایجاد توده عضلانی بیشتر و ریکاوری بهینه عضلات بعد از اتمام تمرین ضروری هستند. بنابراین ، اگر سبک زندگی گیاهی را انتخاب می کنید ، انتخاب منابع پروتئینی گیاهی که پروتئین کامل هستند یا ترکیب آنها برای ایجاد پروتئین های متمم بسیار مهم است.

محتوا و تراکم پروتئین

از نظر محتوای پروتئین هر اونس پروتئین حیوانی دارای مقدار پروتئین بیشتری نسبت پروتئین گیاهی است. به طور متوسط هر 100 گرم پروتئین حیوانی بدون چربی ( مرغ ، گوشت خوک ، ماهی ، گوشت گاو ) تقریبا 25-20 گرم پروتئین را تامین می کند. توفو که یکی از غنی ترین منابع پروتئین گیاهی است ، در هر 100 گرم آن حاوی 10 گرم پروتئن می باشد. این بدین معناست که برای دریافت همان مقدار پروتئین در رژیم غذایی خود ، به طور متوسط باید 2 الی 3 برابر پروتئین گیاهی میل کنید تا پروتئین مشابه پروتئین حیوانی دریافت کنید. وقتی که شما می خواهید عضله بیشتری بسازید و به اهداف مغذی خود برسید ، آگاهی از میزان پروتئین ارائه شده در هر نوع منبع بسیار مهم است. تقریبا همیشه پروتئین های حیوانی غلظت زیادی پروتئین در هر وعده ارائه می دهند.

سرعت هضم

عامل دیگری که باید در تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی در نظر گرفت ، این است که واقعا چه مقدار از آن پروتئین برای ساخت و ترمیم توده عضلانی شما استفاده می شود ؟ تحقیقات نشان می دهد که پروتئین های حیوانی در مورد سرعت هضم و توانایی تحریک سنتز پروتئین های عضلانی مرز کمی دارند. وقتی پروتئین شما از منابع حیوانی تامین می شود ، از آمینو اسیدهای بیشتری استفاده می گردد.

سرعت هضم انواع پروتئین

اما مطالعات انجام شده در مورد نتایج عملکردی چه چیزی را نشان می دهد ؟ پروتئین نخودفرنگی ، که منبع محبوب پروتئین گیاهی مورد استفاده در پودرهای پروتئینی است ، دارای مشخصات اسید آمینه قابل توجهی در مقایسه با پروتئین وی است. لوبیای سبز قدرتمند لقب گرفته ، نخود فرنگی حاوی پروتئین است و یک منبع کامل در نظر گرفته می شود که حاوی مقادیر کافی از هر 9 اسید آمینه ضروری می باشد.

یک مطالعه آزمایشی که در دانشگاه لیپس کامب در تنسی انجام شد و اثرات مکمل پروتئین آب وی و نخود را در رابطه با 8 هفته آموزش عملکردی با شدت بالا ( HIFT ) بر قدرت ، ترکیب بدن ، ضخامت عضلات ، اوج نیرو و عملکرد WOD مقایسه کرد. نتایج تایید کرد که پروتئین های وی و نخود باعث تقویت قدرت ، عملکرد ، ترکیب بدن و سازگاری عضلانی پس از 8 هفته HIFT.2 می شوند.

مشخصات ریزمغذی ها در تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی

اکنون به یک فاکتور بسیار مهم در تفاوت پروتئین حیوانی و گیاهی می پردازیم. سوال اصلی این است که با هر منبع پروتئینی ( حیوانی یا گیاهی ) چه چیزی دریافت می کنیم ؟ به عنوان مثال پروتئین حیوانی منبع غنی ویتامین D و ویتامین B12 است. اغلب اوقات غذاهای گیاهی با این ریز مغذی ها غنی می شوند. مصرف مکمل ها برای اطمینان از مقادیر کافی B12 و ویتامین D ، به خصوص زمانی که از یک رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنید ، بسیار مهم است.

همانطور که گفته شد ، پروتئین های گیاهی دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی متفاوت هستند که پروتئین حیوانی آنها را ارائه نمی دهد. اما این به منبع دقیق پروتئین گیاهی که مصرف می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال ، یکی از بزرگترین مزایای گیاهان ، فیبر است. لوبیا و سبزیجات دارای فیبر و پروتئین زیادی هستند ، بدین معنا که می توانید عضله سازی کنید. گیاهان همچنین حاوی ترکیبات فعال زیستی یا عناصر گیاهی به نام فلاوانول هستند که به کاهش آسیب رادیکال های آزاد کمک می کنند ، که اغلب با بیماری های مزمن و التهاب همراه است. اکثر منابع پروتئین گیاهی همچنین غنی از پتاسیم ، منیزیم ، روی و مس هستند.

یکی دیگر از تفاوت های پروتئین حیوانی و گیاهی این است که پروتئین حیوانی حاوی کربوهیدرات نیست ، بدین معنا که با منابع پروتئین گیاهی مقداری کربوهیدرات دریافت خواهید کرد. اگر هدف شما این است که چربی بدن را کاهش دهید ، توده عضلانی بدون چربی بسازید یا قدرت بیشتری کسب کنید ، از جمله کربوهیدرات های پیچیده و فیبرهای حاصل از سبزیجات نشاسته ای برای بهینه سازی اهداف ورزشی شما ضروری است. با این حال اگر هدف شما این است که میزان کربوهیدرات را کاهش دهید ، بهترین بهترین حالت این است که پروتئین حیوانی را انتخاب کرده و با پروتئین آب وی ایزوله و هیدرولیز ترکیب کنید.

از نظر محتوای چربی ، تقریبا تمام منابع پروتئینی حیوانی حاوی چربی اشباع هستند اما مقدار آن به طور گسترده ای متفاوت است. به عنوان مثال برش های مختلف گوشت مقادیر مختلفی از چربی خواهد داشت.

چه نوع پودر پروتئینی استفاده کنیم ؟

وقتی صحبت از این است که از چه نوع پودر پروتئینی باید استفاده کنید ( حیوانی یا گیاهی ) ، مهمترین عامل اطمینان از فاقد ترکیب اختصاصی بودن آن است. هنگامی که غذای خود را بررسی می کنید ، مهم است که بدانید چه چیزی مصرف می کنید تا به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کند. به عنوان مثال ، بیشتر پودرهای پروتئینی گیاهی منابع پروتئین های گیاهی مورد استفاده خود را لیست می کنند ، اما مشخص نمی کنند که از هر مواد چه قدر استفاده شده است! بدون دانستن مقدار ، نمی دانید از چه نوع ریز مغذی هایی استفاده می کنید یا پروتئین شما واقعا از چه ساخته شده است.

اکنون آیا برای رسیدن به اهداف سلامتی و تناسب اندام خود باید از پودر پروتئین حیوانی استفاده کنیم و یا گیاهی ؟ خوب البته این به چند عامل مختلف بستگی دارد. قبل از خرید پودر پروتئین ، چند سوال از خود بپرسید :

  • اهداف من چیست ؟
  • آیا سعی می کنم چربی بدن بیشتری از دست بدهم ؟
  • آیا می خواهم غذاهای گیاهی بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانم ؟

در هر نوع پودر پروتئین اعم از پروتئین وی ، تخم مرغ ، برنج یا پروتئین گیاهی ، کربوهیدرات ها همیشه ناچیز هستند. اگر سرعت جذب برای شما مهم است ، پودر پروتئین حیوانی مانند پروتئین وی ایزوله ، تخم مرغ یا کازئین را انتخاب کنید.

مزایای انواع پروتئین حیوانی و گیاهی

نکته پایانی :

همه ما نیازهای غذایی ، اهداف ، نیازهای غذایی و مشخصات بهداشتی مختلفی داریم. حقیقت این است که شما می توانید تمام پروتئین خود را از گیاهان ، حیوانات یا هر دو دریافت کنید. در این مرحله ، شواهد بالینی کافی وجود ندارد تا در صورت بهتر بودن پروتئین گیاهی یا حیوانی ، پاسخ صحیح یا غلط قطعی به شما بدهد. داشتن ترکیبی از منابع پروتئینی گیاهی و حیوانی در رژیم غذایی ، همیشه کافی بودن مواد مغذی را نسبت به انتخاب منحصرا یکی از آنها فراهم می کند. فقط در نظر داشته باشید که اگر انتخاب خود را بکنید ، به هر روشی که بخواهید یا نخواهید ، از نظر برخی مواد مغذی اساسی کمبود خواهید داشت. یک رژیم غذایی باید با مقدار زیادی از منابع پروتئین ، چه حیوانی و چه گیاهی ، کاملا غنی گردآوری شود.

 جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید