تناسب اندام و سلامت روان

ارتباط مشخصی بین تناسب اندام و آمادگی جسمی با بهداشت روان وجود دارد؛ فعالیت بدنی در پیشگیری و درمان بیماری های سلامت روان موثر است.

 

تحقیقات جدید از یک مطالعه بزرگ نشان می دهد که آمادگی پایین قلبی تنفسی و کاهش قدرت عضلانی ارتباط واضحی با  بدتر شدن سلامت روان دارد.

محققان ارتباط واضحی بین آمادگی جسمی پایین و خطر بروز علائم  برخی بیماری های سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب یا هر دو را گزارش داده اند.

این مطالعه بیش از 150000 شرکت کننده داشت. این مطالعه نشان داد که افراد با آمادگی قلبی تنفسی و قدرت عضلانی پایین در معرض خطر بیشتری برای بدتر شدن بهداشت و سلامت روان خود قرار دارند.

با این حال محققان بیشترین ارتباط را در بررسی ترکیبی آمادگی قلبی تنفسی و قدرت عضلانی یافتند.

این تحقیق که در ژورنال BMC Medicine منتشر شده است به شما در راهنمایی بالینی سلامت روان و آمادگی جسمانی و تناسب اندام کمک می کند.

 

همچنین بخوانید:

سلامت روان چیست؟ (کلیک)

 

ارتباط سلامت جسمی و روانی

مشکلات مربوط به بهداشت روان درست مانند مسائل مربوط به سلامت جسمی می توانند تاثیر منفی قابل توجهی بر زندگی افراد داشته باشند. دو مورد از شایع ترین بیماری های بهداشت روان، اضطراب و افسردگی هستند.

شواهد فزاینده ای نشان می دهند که فعالیت بدنی می تواند به پیشگیری یا درمان بیماری های مرتبط با سلامت روان کمک کند. با این حال بسیاری از سوالات هنوز نیاز به پاسخ دارند.

 

همچنین بخوانید:

انواع اختلالات اضطرابی (کلیک)

 

برای نمونه محققان برای تعیین کمیت فعالیت بدنی باید از چه اقداماتی استفاده کنند؟ از چه راه هایی می توان از مشکلات بهداشت روان پیشگیری کرد یا سلامت روان فرد را بهبود بخشید؟ آیا می توان ارتباط موثری بین فعالیت بدنی و تناسب اندام با بهداشت و سلامت روان بهتر نشان داد؟

داشتن شواهد دقیق در مورد رابطه بین فعالیت بدنی و سلامت روان و هچنین سازوکارهای اساسی آن مهم است. با استفاده از این اطلاعات پزشکان می توانند راهنمایی های هدفمندتری را به افراد مبتلا به مشکلات بهداشت روان ارائه کنند.

برای شروع پاسخ به بعضی از این سوالات تیمی از محققان یک مجموعه بزرگ داده را تجزیه و تحلیل کرده تا درک خود از ارتباط بین آمادگی جسمانی و سلامت روان را ایجاد کنند.

 

مطالعه ای با 152978 شرکت کننده

در این مطالعه محققان از داده های U.K. Biobank استفاده کردند. – U.K. Biobank یک منبع داده شامل اطلاعات بیش از 500000 داوطلب 40 تا 69 ساله از انگلستان، ولز و اسکاتلند است.

بین آگوست 2009 تا دسامبر 2010 زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان U.K. Biobank در انگلستان (بالغ بر 152978 شرکت کننده) آزمایشاتی برای اندازه گیری تناسب اندام خود انجام دادند.

محققان با نظارت بر ضربان قلب آنها قبل، حین و بعد از یک تمرین 6 دقیقه ای شدید با دوچرخه ثابت، آمادگی قلبی تنفسی شرکت کنندگان را ارزیابی کردند.

همچنین آنها ارزیابی قدرت گرفتن اشیا (Grip strength) را در مورد آنها انجام دادند که از آن به عنوان نماینده قدرت عضلانی استفاده کردند.

شرکت کنندگان در کنار این تست های آمادگی جسمانی، دو پرسشنامه استاندارد بالینی مربوط به اضطراب و افسردگی را تکمیل کردند تا به محققان دید کلی در مورد سلامت روان آنها ارائه کند.

محققان پس از 7 سال با استفاده از همان دو پرسشنامه بالینی، اضطراب و افسردگی افراد را بررسی کردند.

محققان در تجزیه و تحلیل خود عوامل مخدوش کننده احتمالی مانند سن، جنسیت، مشکلات قبلی بهداشت روان، وضعیت استعمال دخانیات، سطح درآمد، فعالیت بدنی، سابقه آموزشی، افسردگی والدین و رژیم غذایی را مورد بررسی قرار دادند.

 

یک همبستگی واضح

محققان رابطه مشخصی بین تناسب اندام اولیه شرکت کنندگان و سلامت روان آنها در 7 سال بعد یافتند.

 

شرکت کنندگانی که در دسته بندی افراد با ترکیب آمادگی قلبی تنفسی و قدرت عضلانی پایین بودند، 98% شانس بیشتری برای تجربه افسردگی و 60%  شانس بیشتری برای تجربه اضطراب داشتند.

همچنین محققان رابطه جداگانه ای بین سلامت روان و آمادگی قلبی تنفسی و همچنین سلامت روان و قدرت عضلات را بررسی کردند.

آنها دریافتند که هر اندازه گیری تناسب اندام به طور جداگانه با تغییر خطر همراه است اما نسبت به ترکیب اندازه گیری به طور قابل توجهی کمتر است.

به گفته آرون کاندولا، نویسنده اصلی مطالعه و پذیرفته شده دکتری در بخش روانپزشکی University College London انگلستان:

در این مقاله شواهد بیشتری از رابطه بین تناسب اندام و آمادگی جسمی با سلامت روان ارائه شد.

در آن نشان دادیم که ورزش ساختاری با هدف بهبود انواع مختلف فعالیت بدنی نه تنها برای سلامت جسمی مفید است بلکه می تواند فواید بسیاری برای سلامت روان نیز داشته باشد.

 

ارتباط تناسب اندام و آمادگی جسمی با بهداشت روان | فعالیت بدنی و سلامت روان

 

آیا علت همین است؟

این مطالعه، یک مطالعه قوی آینده نگر با یک دوره پیگیری بلندمدت 7 ساله و اقدامات عینی از هر دو عامل خطر (آمادگی قلبی عروقی و قدرت عضلانی) و نتیجه (افسردگی و اضطراب یا هر دو) است.

اگرچه این مطالعه همبستگی بین آمادگی جسمی و تناسب اندام با نتایج بهتر سلامت روان را نشان می دهد اما این لزوما به معنی وجود رابطه علی (سببی) بین این دو نیست.

برای نمونه ممکن است افرادی که سلامت روانی بهتری دارند از نظر جسمی فعال بمانند.

با این حال محققان تکنیک های آماری مختلفی را بکار گرفته و به گفته آنها احتمالا رابطه آماری علی بین آمادگی جسمی و سلامت روان وجود دارد.

علاوه بر تنظیم عوامل مخدوش کننده احتمالی که هم با تناسب اندام و هم با افسردگی و اضطراب مرتبط هستند (مانند استعمال دخانیات)، نویسندگان تعدادی آنالیزهای حساسیت را انجام دادند.

آنها با کنار گذاشتن افرادی که در ابتدای مطالعه افسرده یا مضطرب بودند، علت معکوس را بررسی کردند (زمانی که در واقع نتیجه، علت است). همچنین آنها قدر مطلقی تعیین کردند که آیا افراد مبتلا به افسردگی هستند یا خیر.

هیچ یک از این تجزیه و تحلیل ها یافته های آنها را تغییر نداد.

آنچه باقی ماند نیاز به نشان دادن سازوکارهایی دارد که ممکن است عامل این رابطه باشد.

با این وجود هنوز یافته ها مهم هستند.

علاوه بر ارائه شواهد بیشتر در مورد اثرات مفید فعالیت جسمی و تناسب اندام بر بهداشت روان، این مطالعه یکی از اولین مواردی است که برای انجام این کار از اقدامات عینی آمادگی جسمانی استفاده می کند.

از نظر محققان، این امر به این معنا است که میزان اقدامات تناسب اندام به ویژه میزان آمادگی قلبی تنفسی و قدرت عضلات (به جای گزارش های خود از فعالیت جسمی) می تواند به عنوان شاخص های بالقوه سلامت روان برای پزشکان باشد.

محققان از راه تشویق متذکر می شوند که افراد می توانند طی 3 هفته آمادگی جسمانی خود را بهبود بخشند.

طبق اعداد و ارقام آنها این امر خطر ابتلا به یک بیماری بهداشت روان را تا 32.5% کاهش می دهد.

از نظر کاندولا، این یافته ها به ویژه با توجه به تاثیرات همه گیری کووید 19 مناسب هستند.

به گفته کاندولا: گزارش هایی که نشان می دهند افراد مانند گذشته فعال نیستند، نگران کننده بوده و علت آن علاوه بر بسته بودن باشگاه های ورزشی به محدود شدن زمان خروج از خانه مربوط می شود.

فعالیت بدنی قسمت مهمی از زندگی ما است و می تواند نقش اساسی در پیشگیری از اختلالات بهداشت روان داشته باشد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید