جدیدترین و بهترین روش درمان پروستات با حنا +نکات مهم

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد. پروستات غده‌ای است سفت به شکل یک هرم وارونه که قسمتی از آن بافت غددی و قسمتی بافت عضلانی – همبندی دارد و مجرای ادرار پروستاتی را احاطه می‌نماید. غده پروستات در موقع انزال منقبض می‌شود و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات(بزرگی پروستات)

اندازه ی پروستات در هر سنی متفاوت است. در افراد سالم، پروستات حدوداً به اندازه ی یک گردو است، اما در مردان مسن این غده می تواند به طور قابل توجهی بزرگ شود.اندازه ی طبیعی پروستات در یک مرد بالغ 15 تا 30 سی سی است. چنانچه سایز این غده بزرگ تر از 30 سی سی شود، به احتمال زیاد دچار هیپرپلازی خوش خیم یا سرطان پروستات شده است.

حتما بخوانید: 15 روش خانگی موثر برای درمان مشکلات ناشی از پروستات

بنا به گفته ی سازمان ملی بیماری های اورولوژی و کلیوی، شایع ترین مشکل پروستات در مردان بالای 50 سال، بزرگی پروستات است. بیش از نیمی از مردان تا سن ۶٠ سالگی به BPH مبتلا می شوند. این عدد برای مردان با سن بالاتر(تا ٨۵ سالگی) به ٩٠٪‏ آن ها می رسد.

دلایل بزرگ شدن پروستات

 • سابقه فامیلی
 • چاقی
 • بیماری دیابت
 • عدم فعالیت
 • تغییرات هورمون جنسی مردانه

حتما بخوانید: 5 تا از جدیدترین و بهترین روش های درمان پروستات در دنیا کدامند؟

علائم بزرگ شدن پروستات

 • کند شدن جریان ادرار
 • احساس خالی نشدن کامل مثانه پس از ادرار
 • دشوار شدن شروع جریان ادرار
 • تکرر ادرار
 • ناتوانی در کنترل ادرار و به تعویق انداختن دفع آن
 • بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار
 • چکه کردن مداوم ادرار

گیاه حنا

حنا از قدیم و در طب سنتی چین و ایران به عنوان یکی از ارزشمندترین گیاهان دارویی و همچنین به عنوان ماده ای برای آرایش مو و ناخن استفاده میشد. حنا علاوه بر مصرف موضعی، مصرف خوراکی نیز دارد. در طب باستان از حنا برای درمان جذام، یرقان، سنگ کلیه و…استفاده میشد.

امروزه و طی تحقیقات انجام شده این گیاه دارای خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی، تب بری، ضد التهاب و محافظت از پوست در برابر آفتاب دارد. گیاه حنا در مناطق دارای آب و هوای خشک و تابستان گرم و طولانی به خوبی رشد می‌کند و در ایران بیشتر در جنوب کشور، استان‌های کرمان، هرمزگان و بلوچستان کاشته می‌شود.

حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای پروستات مضر یا مفید هستند؟ (تحقیقات جدید)

درمان بزرگی پروستات با حنا

برگ‌های گیاه حنا بخش دارویی آن را تشکیل می‌دهند. این برگ‌ها حاوی ماده‌ای رنگی بوده علاو ه بر آن حنا دارای مانیتول و موسیلاژ است که باعث می شود برگ حنا به سهولت با آب به صورت خمیر در آید.

طی جدیدترین تحقیقات انجام شده حنا دارای خاصیت ضدالتهابی است روغن حنا حاوی برخی از ترکیبات زیست فعال است و نیز اثر مشابهی بر ضد التهاب دارد که به عنوان داروی ضد التهاب شناخته می شود. این خاصیت حنا موجب کاهش التهاب پروستات و کاهش حجم آن میشود.

نحوه استفاده از حنا برای درمان بزرگی پروستات

حنا می‌تواند پروستات آقایان و درد های ناشی از آن را هم درمان کند. برای این کار ابتدا وان حمام را پر از آب ولرم کنید و مقداری حنا درون وان حمام بریزید؛ سپس به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت در وان بنشینید تا تمام درد ها، سوزش و التهاب های ناشی از این غده از بین برود. کمترین خاصیت درمان پروستات با حنا این است که می تواند التهاب پروستات را کاهش دهد.

پیشنهادات دیگر برای درمان بزرگی پروستات

1-نخل بادبزنی اره ای

مصرف این گیاه به درمان علائم ادراری ناشی از اندازه پروستات مانند اختلال های ادراری و مثانه بیش فعال کمک می کند. مصرف طولانی مدت این گیاه نیز بی خطر است.

2- ریشه گزنه

طبق مطالعاتی که در ژاپن انجام شده گیاه گزنه دارای ترکیبات هیدروفوبیک مانند استروئید است که منجر به مهار بافت غشای پروستات می شود که می تواند رشد سلول های پروستات را متوقف کند.

حتما بخوانید: علت بزرگ شدن پروستات طبق جدیدترین تحقیقات دانشمندان چیست؟

3-روغن دانه کدو تنبل

طبق تحقیقات انجام شده روغن دانه کدو در طی سه ماه توانست علائم پروستات بزرگ شده را کاهش دهد.

روش درمان پروستات از دیدگاه دکتر تبریزیان

 

دیدگاهتان را بنویسید