جراحی قلب باز برای بیماران دیابتی: نکات مهم که باید بدانید

بعضی اوقات، دو شریان بهتر از یکی هستند. برای مبتلایان به دیابت که دارای بیماری درگیری چند رگی و یا انسداد گسترده عروق کرونر هستند، آموخته ایم که عمل جراحی بای پس برای دادن یک مسیر جدید به قلب، از آنژیوپلاستی که شامل استفاده از یک وسیله ریز برای باز کردن رگ های خونی تنگ است؛ بهتر می باشد.

مطالعات مختلفی مانند FREEDOM و ASCERT از استفاده از جراحی بای پس پشتیبانی می کنند. با این حال این مطالعات بررسی نکرده اند که بهترین نوع جراحی بای پس چیست. برای بیماران دیابتی که به عمل بای پس عروق کرونر احتیاج دارند، آموخته ایم که یک تکنیک به خصوص خوب کار می کند که به جای سیاهرگ صافن پا، از دو شریان از قفسه سینه استفاده می کند.

از دست ندهید: آیا هندوانه قند دارد و برای افراد دیابتی مضر است؟ (نتایج تحقیقات جدید)

به این روش پیوند شریان داخلی دو طرفه (BITA) گفته می شود. تحقیقات انجام گرفته، مواردی را که در بیماران خود مشاهده کرده ایم تایید می کند: پیوند BITA و ترمیم کامل جریان خون نتایج جراحی را برای بیماران قلبی که به دیابت نیز مبتلا هستند، بهبود می بخشد.

خطر عفونت زخم

یکی از دلایلی که جراحان تمایل به استفاده از BITA ندارند، وجود نگرانی در مورد عفونت محل زخم مربوط به استخوان سینه است. به طور کلی دیابتی ها بیش تر در معرض خطر عفونت هستند. بنابراین نگرانی در مورد استفاده از دو شریان برای این روش وجود دارد.

با این حال، خطر ابتلا به عفونت زخم به جز در بیماران با اضافه وزن زیاد و افراد دیابتی که گستره شریان های آن ها سخت شده و در بیماران مبتلا به دیابت با کنترل ضعیف، بیش تر است.

حتما بخوانید: 11 تا از بهترین دمنوش ها برای درمان همزمان چاقی و دیابت (جدیدترین تحقیقات)

برای این بیماران، خطر ابتلا به عفونت در برابر بقای بیش تر که با پیوند BITA انتظار می رود، باید مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این استفاده از تکنیک های برداشت و جدا سازی دقیق (meticulous harvesting) می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد و به جراحان اجازه دهد BITA را به بیماران بیش تری ارائه دهند که ممکن است از آن بهره مند شوند.

چرا استفاده از شریان قفسه سینه بهتر است؟

طی یک دهه گذشته، جراحان مشاهده کردند که پیوندهای وریدی سنتی که از آن ها استفاده می شد دچار مشکلاتی شدند. حدود یک دهه بعد از عمل، پیوندها باریک یا بسته شدند.

استفاده از شریان قفسه سینه، سرخرگ داخلی قفسه سینه، نتایج طولانی مدت را بهبود می بخشد. بیماران برای مدت زمان طولانی تری، بهتر عمل می کنند و نیاز به جراحی های تکراری کم تری دارند.

حتما بخوانید: 15 تا از بهترین و جدیدترین روشهای طبیعی گیاهی درمان سریع انواع دیابت

دو شریان داخلی در قفسه سینه وجود دارد، یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست ناحیه قفسه سینه. معمولا شریان چپ در عمل CABG تغییر مسیر داده می شود. در موارد خاص، از شریان های چپ و راست برای بازگرداندن جریان خون به قلب استفاده می شود.

اکنون می دانیم که استفاده از هر دو شریان قفسه سینه نتایج بیماران قلبی را بهبود می بخشد و ما یک مطالعه ویژه برای تایید این مزیت برای بیماران دیابتی انجام داده ایم.

مقایسه نتایج

تحقیقات ما نشان می ‌دهد که استفاده از هر دو سرخرگ سینه ‌ای سمت چپ و راست می ‌تواند بیش ‌ترین بازیابی جریان خون را داشته باشد و بهترین نتایج کوتاه‌ مدت و طولانی ‌مدت را برای بیماران دیابتی به دست آورد.

ما پرونده های جراحی 12000 بیمار دیابتی که تحت عمل جراحی CABG قرار گرفته بودند، بررسی کردیم. برای برخی از بیماران در جراحی از ورید پاها به روش سنتی استفاده شده بود. برخی دیگر جراحی داشتند که شامل پیوند یک شریان بود. و برخی از آن ها تحت عمل جراحی پیوند BITA قرار گرفته بودند.

حتما بخوانید: 4 اشتباه رایج که دکترهای دیابت مرتکب می شوند!

ما دریافتیم که آن دسته از بیماران دیابتی که تحت پیوند BITA قرار گرفته بودند، نسبت به کسانی که انواع دیگر جراحی را داشتند، بقای کوتاه‌ مدت و بلند مدت بهتری داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید