خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

GettyImages 512420177 5a922162a18d9e00370b71aa - خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه دارای فواید بیشماری می باشد. طبق شواهد علمی مصرف روغن سیاه دانه به تقویت  دستگاه ایمنی کمک کرده و از بدن‌تان در برابر عفونت‌ها محافظت می‌نماید. هم‌چنین استفاده از روغن سیاه دانه به درمان دندان درد، سر درد، گرفتگی بینی، مشکلات گوارشی و روده‌ای، آنفولانزا و سرماخوردگی، دیابت، آلرژی‌ها (حساسیت‌ها)، و مشکلات پوست و مو کمک می‌کند. در این مقاله به برخی از خواص روغن سیاه دانه اشاره نمودیم.

خواص روغن سیاه دانه

مبارزه با دیابت

تحقیقات نشان داده که مصرف تنها دو گرم سیاه دانه در روز می تواند به کاهش میزان قند ناشتا کمک کند. از جمله فوایدی که روغن سیاه دانه برای افراد دیابتی دارد می توان به  کنترل قند خون، ممانعت از ایجاد مقاومت بدن به انسولین، افزایش عملکرد سلول های بتا و  کاهش هموگلوبین گلیکوزیله اشاره نمود.

57684704 - خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

جلوگیری از تشنج

برای کسانی که مبتلا به صرع هستند، روغن سیاه دانه ممکن است مفید باشد. یکی از مزایای آن  توانای جلوگیری از تشنج است. مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ کشف کرد که مصرف روغن سیاه دانه در آب به طور قابل توجهی سبب کاهش تشنج می شود.

از بین بردن باکتری های معده

باکتری هلیکوپیلوری یکی از علل اولیه مشکلات معده است. ترکیبات ضد باکتریایی سیاه دانه، می تواند شما را  از شر آنها خلاص کند.

کاهش فشار خون

مصرف سیاه دانه به مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. با توجه به شیوع بیماری قلبی در جهان، قطعا فشار خون نگرانی بزرگی به شمار می رود. با روغن سیاه دانه، می توانید فشار خون خود را کنترل کنید و خطر ابتلا به حملات قلبی را کاهش دهید.

635980632531987183 - خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

سرکوب رشد سلول های سرطانی

نتایج یک مطالعه حیوانی نشان داد که روغن سیاه دانه برای درمان سرطان کولون در موش ها موثر بود. این روغن تقریبا همانند برخی داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی برای سرطان روده بزرگ موثر است. روغن سیاه دانه از پیشرفت سرطان بدون عوارض بی شمار ناشی از داروهای شیمی درمانی جلوگیری می کند.

پیشگیری از آسم

نتایج مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که تیموکینین در این روغن، ترکیب ضد آسم قوی است. اعتقاد بر این است که برای درمان آسم بیشتر از داروهای فلوتیکازون موثر می باشد. در مطالعه دیگری، جوشاندن سیاه دانه در آب می تواند به باز کردن مجاری هوا و جلوگیری از حملات آسم کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی مبتلایان به آسم : رژیم غذایی مفید و تغذیه سالم در بیماری آسم

1 - خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

 

کمک به ترک مواد مخدر

ترک اعتیاد به مواد مخدر یکی از سخت ترین کارها در جهان است، اما روغن سیاه دانه ممکن است این کار را اندکی آسان تر کند. مطالعه ای نشان داد که سیاه دانه می تواند با کنترل علائم ترک که در هنگام تلاش برای ترک مواد مخدر بروز می کنند، به کاهش علائم وابستگی به مواد مخدر کمک کند.

 تسکین روماتیسم

یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید. بعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باندپیچی نموده و استراحت کنید.

مطلب مرتبط: ۲۱ ماده غذایی مفید برای درمان و کاهش درد بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی

5896652 846 - خواص روغن سیاه دانه: آشنایی با خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه

درمان عفونت های باکتریایی

استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین نوعی باکتری است که قادر به مقاومت در برابر اثرات داروهای ضد باکتری شایع است. در مطالعه ای ثابت شد، روغن سیاه دانه در برابر ایزوله بالینی باکتری موثر است. بنابراین مصرف این روغن ارزش امتحان کردن به عنوان درمانی برای باکتری مقاوم به دارو را دارد.
همانطور که می بینید، دلایل بسیار خوبی برای افزودن روغن سیاه دانه به زندگی شما وجود دارد! فواید آن بسیار زیاد هستند، بنابراین ارزش دارد مقداری از آن را روی غذای خود بریزید و از آن برای بهبود سلامت خود استفاده کنید.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید