خوراکی هایی که شما را خوش‌اخلاق‌ می کند!

comida saludable 830x553 1 - خوراکی هایی که شما را خوش‌اخلاق‌ می کند!

خوراکی هایی که شما را خوش‌اخلاق‌ می کند!

مواد غذایی که مصرف می کنیم بر اساس فعل و انفعالات درونی بدن بر خلق و خوی ما تاثیر می‌گذارد. امروزه به دلایل متعددی گاهی احساس غم و ناامیدی می کنیم و رفتار نامناسب دیگران هم بر احساس بد ما تاثیر می گذارد. به همین دلیل ضمن این که باید بدانیم چگونه رفتار خود را مدیریت کنیم باید از مواد غذایی هم کمک بگیریم.

کربوهیدرات‌ها

در مطالعه‌ جدیدی در بایگانی مجله طب داخلی (Internal Medicine)، کسانی که یک سال یک برنامه‌ غذایی حاوی مقادیر خیلی کم از کربوهیدرات (حدود ۲/۱ فنجان برنج و یک تکه نان) را دنبال کردند، اضطراب، افسردگی و خشم بالاتری را در مقایسه با کسانی که رژیم غذایی حاوی چربی کم و کربوهیدرات زیاد داشتند و تمرکزشان روی لبنیات کم چرب، غلات کامل، میوه و دانه‌ها بود، نشان دادند.

کربوهیدرات‌ها تولید سروتونین (ماده‌ شیمیایی احساس خوب در مغز) را افزایش می‌دهد. رژیم غذایی حاوی مقادیر کم کربوهیدرات ، تاثیر منفی روی خلق‌وخو دارد.

میوه و سبزیجات

مطالعات قدیمی‌ نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات و اسید‌های چرب امگا۳ در ماهی با کم شدن خطر ابتلا به افسردگی، مرتبط است. فولات، ویتامین B موجود در دانه‌ها، مرکبات و سبزیجات روی انتقال‌دهنده‌های عصبی که بر خلق و خو تاثیر می گذارد، موثرند.

زعفران

در مطالعه‌ای که در ایران بین ۵۰ زن مبتلا به سندروم پیش‌قاعدگی انجام شد و با مصرف کپسول زعفران پس از پایان مطالعه مشخص شد علایم PMS در آن‌ها (از جمله نوسانات خلقی و افسردگی) حداقل ۵۰ درصد کاهش یافت، در مقایسه با گروه دارونما که فقط ۸ درصد کاهش علایم را گزارش دادند.

شکلات تلخ

مطالعه‌ای که در مرکز تحقیقاتی در سوئیس انجام شد، نشان داد که خوردن شکلات تلخ (دقیقا به میزان ۴۰ گرم در روز) به مدت دو هفته، هورمون استرس (کورتیزول) را در کسانی که به شدت استرس داشتند، کاهش می‌دهد.

موز

موز منبع خوبی از قند طبیعی، ویتامین B6 و فیبر و پری بیوتیک است که سطح قند خون و خلق و خوی شما را پایدار و در نتیجه شما را خوش اخلاق نگه می دارد.

مغزو آجیل

برخی مغزها غنی از تریپتوفان، روی (زینک) و سلنیوم هستند که می‌تواند از عملکرد مغز پشتیبانی کند و خطر ابتلا به افسردگی را کاهش دهد.

قهوه

قهوه دارای ترکیبات بی شماری از جمله کافئین و اسید کلروژنیک می باشد و به این ترتیب روحیه شما را تقویت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که قهوه بدون کافئین حتی ممکن است تاثیرگذار باشد.

راهکارهایی برای بهبود خلق و خو

در هر وعده غذای سنگین نخورید.

ورزش کنید.

خواب کافی داشته باشید.

هوای تازه استنشاق کنید.

زیاد بخندید.

در کارهای داوطلبانه اجتماعی شرکت داشته باشید.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت برنامه غذایی

دیدگاهتان را بنویسید