داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

b6c7c70279c1cdb3e16728d33962 - داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند که درمان کننده بسیاری از بیماری ها به شمار می روند اما افزایش وزن از عوارض آزار دهنده آن ها است. در بین این دارو ها آن دسته که جهت مشکلات روحی روانی هستند و بر روی مغز تاثیراتی مستقیم دارند در افزایش وزن بسیار تاثیر گذارند. داروهایی از خانواده Prozac، Zoloft و Paxil  به راحتی وزن را زیاد می کنند. چرا که این ها گیرنده های مغز که ارسال پیام بینی سلول های عصبی را به عهده دارند و تاثیرات مثبتی بر روی خلق و خوی می گذارند را به راحتی تحت تاثیر قرار می دهند. در این دسته از دارو ها علاوه بر میل به کربوهیدرات ها با افزایش وزن شدید مواجه می شویم. داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند مانند داروها ضد بارداری یا دارو های ضد افسردگی و . . .  و راه های مقابله با این افزایش وزن را در مطلب امروز خواهیم گفت.

داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند :

داروهای ضد بارداری

برخی از داروهای رده ضد بارداری سبب افزایش وزن می شوند. تغییرات در دوز هورمون پروژسترون می تواند اشتها را زیاد کند. این کنترل به قیمت افزایش وزن تمام می شود. اگر چه که این داروها بیشتر به دلیل احتباس آب سبب افزایش وزن می شوند اما در هر صورت با مصرف این دارو افزایش وزن پیدا می شود. بهترین راه حل این است که یک دوره از قرص های ضد استروژن یا IUD هایی که هورمون ندارند و تاثیری بر روی وزن نخواهند گذاشت مصرف کنید در صورتی که افزایش وزن ناخواسته داشتید با پزشک مشورت کنید.

YY YYYY YYYY YYY YYYYY YYYYY YYYYYY0A 722182 large - داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

داروهای فشار خون

دارو های مرتبط با فشار خون معمولا جهت جلوگیری و یا درمان میگرن می باشند که معمولا باعث افزایش وزن بین ۱ تا ۱٫۵ کیلو گرم  می شود. مسدود کننده هایی همچون آنژینوتانسین که متابولیسم بدن را کاهش می دهد باعث چاقی خواهد شد. اولین مرحله از درمان فشار خون دیورتیک ها می باشد که می تواند موثر باشد. کسانی که از این دسته داروها مصرف می کنند احتمالا به این دلیل است که دیورتیک به صورت دقیق کار نمی کند. با پیش گرفتن یک شیوه سلامت در زندگی و رژیم غذایی بر پایه گیاه و کم قند و افزایش روزهای ورزش به راحتی می توان با افزایش وزن مقابله کرد.

انسولین

انسولین هایی همچون لیسپرو، آسپارت و گلولیزین می توانند باعث افزایش وزن شوند اما انسولین های طولانی اثر، تاثیر کمتری بر چاقی دارند. متاسفانه بسیاری از بیماران فکر می کنند که با تزریق انسولین می توانند هر قدر که می خواهند غذا بخورند؛ بنابراین بعضی آنها در مدت شش ماه تا 15 کیلوگرم هم وزن اضافه می کنند! بعضی پزشکان هم برای کنترل قند خون بالای بیمار در ابتدای درمان، دُز بالایی از انسولین را تجویز می کنند و به همین دلیل فرد دچار علائم افت قند خون می شود، در نتیجه بیشتر از حد معمول مواد غذایی مصرف می کند و چاق می شود در حالی که انسولین باید تدریجی تجویز شود.

IMG10271394 - داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

 

قرص های دیابت

تعدادی از داروهای دیابت نوع دو باعث کاهش وزن و بعضی دیگر باعث افزایش وزن می شوند. داروهای حاوی سولفونیل اوره از جمله دیابینیز، اینسولاز، گلیپیزاید، گلیبوراید، گلیمیپراید، کلرپروپامید و تولبوتامید باعث تحریک تولید و فعالیت انسولین می شوند. انسولین نیز حاهنده قند خون و افزایش دهنده اشتها است. این داروها معمولا طی 3 تا 12 ماه اول درمان بیشتر از پنج کیلوگرم اضافه وزن ایجاد می کنند. تیازولیدین دیون (پیوگلیتازون) نیز از دیگر داروهای دیابت است که می تواند باعث افزایش وزن شود اما در مقابل، داروهایی همچون متفورمین، اگزناتاید، سیتاگلیپتین، پراملینتاید و آکاربوز به کاهش وزن کمک می کنند یا اینکه بر وزن بی اثر هستند.

آنتی-هیستامین ها

هرکسی ممکن است به برخی چیزها آلرژی داشته باشد . افرادی که به این دارو آلرژی دارند ، با استفاده از این دارو ممکن است روی آنها تاثیر منفی داشته باشد . شاید در ابتدای مصرف آنها ، تاثیرات خوبی داشته باشند و از استفاده از آنها راضی باشید ولی با گذشت زمان و استفاده مداوم از این دارو می تواند باعث افزایش وزن شود . همچنین یکی دیگر از تاثیراتی که این قرص می تواند بر روی شما بگذارد این است که می تواند باعث افزایش اشتها شود که در نتیجه باید زیاد غذا بخورید تا گرسنگی که به دلیل این دارو ایجاد شده است را رفع نمایید . بنابراین برای این که هم بتوانیم این دارو را استفاده نماییم و همچنین افزایش وزن نداشته باشیم ، می توانید از مواد غذایی که می توانند باعث سیری شما شوند وکم کالری هستند (سبزیجات و میوه ها)استفاده نمایید .

573827f818c773147047e48c - داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

استروئیدها

به طور کلی داروها می بایست جهت کوتاه کردن زمان درمان بیماری به کار گرفته شوند. داروهایی که سبب بی خوابی و اشتها می شوند بی شک برای سلامتی نمی توانند مفید واقع شوند. تجربه پزشکان نشان داده است که ۷۵ درصد از بیماران که از داروی پردنیزون استفاده می کنند در دراز مدت به افزایش وزن مبتلا خواهند شد. پردنیزون از جمله داروهای استروئید هستند که مصرف رایجی دارند و از داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند نیز هست. با پزشک خود مشورت کنید تا شما را در کوتاه ترین و موثرترین راه درمانی قرار دهد. در صورتی که از یک یا چند نوع استروئید مصرف می کنید دچار اختلال خواب خواهید شد و در کنار این بی خوابی افزایش وزن  پیدا می کنید.

میگرن

سر درد های میگرنی را می توان با راه های مختلفی درمان کرد که یکی از راه های بسیار ساده و رایج مصرف داروهای ضد افسردگی است. این دسته از داروها نیز به سرعت افزایش وزن ایجاد می کنند و در لیست داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند هستند. از مصرف غذاهایی که می دانید میگرن شما را تشدید می کنند حتما اجتناب کنید و یا اینکه این مواد غذایی را از رژیم غذایی خود به طور کلی حذف کنید. با راه کارهایی همچون تکنیک های تنفسی و یوگا از میگرن و تشدید آن پیشگیری کنید. همیشه راه کارهایی را که می توان در درمان یک بیماری به کار بست استفاده کنید و به سرعت جهت درمان به سراغ داروها نروید. یکی از عوارض دارو چاقی و اضافه وزن است، بسیاری از مضرات دیگر نیز در داروهای شیمیایی وجود دارد که با مرور زمان مشخص می شود.

مطلب مرتبط: تغذیه در میگرن ؛ با رژیم غذایی درست می توان حملات میگرنی را کاهش داد

sirdard 743x370 - داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند و راه مقابله با آن

کورتیکوئیدها داروی دیگر افزایش وزن

کورتیکواستروئیدها ازجمله بتامتازون، دگزامتازون،هیدروکورتیزون، تریامسینولون، کلوبتازول، فلوسینولون و… معمولا برای درمان آرتریت روماتوئید، آسم، حساسیت یا دیگر بیماری‌های خود ایمنی به کار می‌روند و التهابات دردناک را تسکین می‌دهند. اما در عین حال اگر طولانی‌مدت و در دوزهای مکرر مصرف شوند میزان جذب آب توسط بدن را افزایش می‌دهند. علاوه براین، چون فرد مبتلا به این بیماری‌ها تحرک کمتری دارد، کالری کمتری می‌سوزاند و دچار اضافه‌وزن می‌شود. پردنیزولون و کورتیزون نیز که برای درمان روماتیسم ماهیچه‌ای به‌کار می‌روند در بیش از 50درصد از بیماران طی یک سال اول مصرف باعث 2 تا 13کیلوگرم اضافه‌وزن می‌شوند.کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای درمان آسم مثل بودزوناید، سیکلزوناید و فلوتیکازون هم دارای عارضه افزایش وزن هستند. ورزش، رژیم غذایی و گاهی مصرف همزمان متفورمین می‌تواند اضافه‌وزن حاصل از این داروها را کاهش دهد.

داروهای هورمونی و استروژن

در دوران یائسگی میزان ترشح هورمون استروژن در بدن خانم‌ها کاهش پیدا می‌کند، به همین دلیل فرد دچار علائمی چون گرگرفتگی و عرق کردن‌های شبانه می‌شود. برای رفع این وضعیت پزشک معمولا هورمون درمانی با استروژن را تجویز می‌کند اما این روش خود باعث احتباس آب و افزایش وزن می‌شود، با افزایش وزن، متابولیسم هم کند‌تر می‌شود، بنابراین کسانی که تحت هورمون درمانی هستند باید برنامه غذایی خود را تغییر دهند و به‌طور منظم ورزش کنند.

4 نکته مهم برای جلوگیری از چاقی داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند!

اگر در چند ماه اخیر رژیم غذایی و فعالیت بدنی‌تان را تغییر نداده و در عین حال دچار اضافه‌وزن شده‌اید و فکر می‌کنید داروهای‌تان مقصر هستند، به این 4 نکته توجه کنید:

  1. اولین و مهم‌ترین نکته اینکه هیچ‌وقت بدون مشورت پزشک داروهای‌تان را قطع نکنید یا دوز آنها را کاهش ندهید. شاید مصرف این دارو برای شما بسیار مهم‌تر از اضافه‌وزنی باشد که پیدا کرده‌اید.
  2. همیشه قبل از اینکه پزشک دارویی برای‌تان تجویز کند حتما در مورد چاق‌کننده بودن آن سوال کنید. گاهی اوقات پزشک می‌تواند داروها‌ی‌تان را با داروهای دیگری جایگزین کند تا دچار اضافه‌وزن نشوید و در عین حال تاثیر درمانی هم از آن بگیرید.
  3. اضافه‌وزن حاصل از مصرف دارو معمولا طی 6 ماهه اول درمان نشان داده می‌شود. اگر میزان اضافه‌وزن‌تان خیلی زیاد است حتما موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید زیرا چاقی می‌تواند بیماری‌تان را تشدید کند و خطر ابتلا به سندروم متابولیک، دیابت، فشارخون بالا، چربی خون بالا و آرتروز را افزایش دهد.
  4. اگر مجبورید از داروهایی با عارضه اضافه‌وزن استفاده کنید، برای جلوگیری از چاقی یا کمک به کاهش وزن خود یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هرچه می‌خورید را همراه با زمان آن یادداشت کنید. به این ترتیب کنترل خیلی بهتری روی کالری‌های مصرفی‌ خواهید داشت. همچنین باید سعی کنید فعال‌تر باشید؛ به جای اینکه تلویزیون ببینید یا قهوه بنوشید همراه با خانواده یا دوستان‌ به پیاده‌روی بروید. فعالیت باعث سوختن کالری می‌شود که خود تاثیر افزایش وزن حاصل از هر دارویی را خنثی می‌کند.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید