درد شانه چیست؟

درد شانه چیست؟

شانه دارای طیف گسترده‌ای از حرکات است. هنگامی که مشکلی برای شانه‌ی شما رخ دهد، مانع توانایی شما برای حرکت آزادانه می‌شود و می‌تواند باعث درد و ناراحتی زیادی شود. مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای است که دارای سه استخوان اصلی است، شامل: استخوان بلند بازو، ترقوه و کتف (که به نام تیغه‌ی شانه نیز شناخته می‌شود). این استخوان‌ها توسط یک لایه‌ی غضروفی محافظت می‌شوند. دو مفصل اصلی وجود دارد: مفصل آکرومیوکلویکولار که بین بالاترین بخش استخوان کتف و ترقوه است. مفصل گلنوهومرال که از انتهای بالایی توپی شکل استخوان بازو و لبه‌ی بیرونی استخوان کتف ساخته شده است که این مفصل به عنوان مفصل شانه نیز شناخته می‌شود.

اگر تاندون‌ها یا استخوان‌ها در اطراف مفصل شانه آسیب دیده یا متورم شوند، ممکن است بالا بردن دست تا بالای سر دردناک و یا دشوار باشد.

دردشانه-دکترتو

مفصل شانه متحرک ترین مفصل در بدن است که شانه را به جلو و عقب حرکت می‌دهد و همچنین به بازو این امکان را می‌دهد که در یک مسیر دایره‌ای و یا رو به بالا و دور شونده از بدن حرکت کند. به علاوه تاندون‌ها بافت‌هایی هستند که عضلات را به استخوان وصل می‌کنند. اگر تاندون‌ها یا استخوان‌ها در اطراف مفصل شانه آسیب دیده یا متورم شوند، ممکن است بالا بردن دست تا بالای سر دردناک و یا دشوار باشد.گردن درد و شانه درد را می‌توان در دسته‌های مختلف طبقه بندی کرد. بعضی افراد فقط درد گردن یا فقط درد شانه را تجربه می‌کنند، در حالی که عده‌ای ممکن است درد را در هر دو منطقه تجربه کنند.

تشخیص شانه درد

پزشک با انجام ارزیابی‌هایی نظیر بررسی تاریخچه‌ی پزشکی، معاینه‌ی فیزیکی، بررسی حساسیت و تورم، بررسی محدوده‌ی حرکت و ثبات مفصلی، به تشخیص خواهد رسید. آزمایش‌های تصویربرداری مانند عکس رادیوگرافی یا MRI می‌توانند تصاویر دقیق شانه را برای کمک به تشخیص فراهم کنند. راهکارهای جامع تشخیص دلیل شانه درد از این قرار هستند:

 • عکس رادیوگرافی: عکس رادیوگرافی ساده می‌تواند تنگ شدن فضای بین دو استخوان ستون فقرات، بیماری‌های ورم مفاصل مانند آرتروز، تومورها، تضعیف دیسک، تنگی کانال نخاعی، شکستگی و بی ثباتی ستون فقرات را آشکار سازد.
 • MRI: یک روش غیر تهاجمی است که می‌تواند جزئیات عناصر عصبی و مشکلات مربوط به تاندون‌ها و رباط‌ها را نشان دهد.
 • CT اسکن: گاهی اوقات به عنوان جایگزینی برای MRI استفاده می‌شود.
 • مطالعات تشخیصی با استفاده از الکترود: گاهی اوقات نوار عضله (EMG) و نوار عصب (NCV) برای تشخیص درد، بی حسی و سوزن شدن در گردن و شانه و بازو استفاده می‌شود.

دلایل درد شانه و درد گردن

علل درد شانه

با توجه به اینکه شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای با محدوده‌ی حرکت وسیعی است. چنین مفصل متحرکی مستعد آسیب دیدن است. درد شانه می‌تواند در اثر یک یا چند علت زیر ایجاد شود:

 • کشیدگی در اثر اعمال فشار بیش از حد (کار سنگین با دست، ورزش)
 • التهاب تاندون ناشی از استفاده بیش از حد
 • بی ثباتی مفصل شانه
 • دررفتگی مفصل شانه: وضعیتی است که سر گویی شکل استخوان بازو از جایگاه کاسه‌ای شکلش در مفصل شانه خارج می‌شود
 • شکستگی‌های استخوان ترقوه یا بازو
 • شانه‌ی یخ زده: حالتی است که تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات سفت و سخت می‌شوند و یا حرکت دادنشان غیرممکن می‌شود.
 • تحت فشار قرار گرفتن اعصاب در گردن یا شانه (رادیکولوپاتی نیز نامیده می‌شود)
 • افزایش سن: با افزایش سن بافت‌های نرم اطراف شانه تحلیل می‌روند که پس از ۶۰ سالگی شایع تر است.
 • درد ارجاعی: گاهی اوقات درد شانه ناشی از آسیب به محل دیگری در بدن، معمولا گردن یا عضله دوسر بازویی است. که به عنوان درد ارجاعی شناخته می‌شود. درد ارجاعی معمولا هنگام حرکت شانه بدتر نمی‌شود.
 • شرایطی جدی مانند آسیب نخاعی یا حمله‌ی قلبی ممکن است به درد شانه منجر شود.

سایر علل درد شانه عبارتند از: اشکال مختلف آرتریت، غضروف خرد شده یا پارگی کاف روتاتور. تورم کیسه‌های بورسا (که از شانه محافظت می‌کنند) یا التهاب تاندون‌ها نیز می‌توانند درد ایجاد کنند. بعضی افراد مستعد خار استخوانی هستند (برجستگی‌های استخوانی است که در امتداد لبه‌ی استخوان ایجاد می‌شود.)، که باعث درد شانه می‌شود. بیماری‌های کبدی و بیماری‌های کیسه‌ی صفرا نیز ممکن است باعث انتشار درد به شانه شوند.

علل درد گردن

 • ناهنجاری در استخوان یا مفاصل
 • تروما و آسیب
 • موقعیت بد
 • بیماری‌های دژنراتیو
 • تومورها
 • کشیدگی عضلات

درمان درد شانه و درد گردن

توجه داشته باشید که هر گونه درمانی فقط با صلاحدید پزشک ارتوپد انجام می‌شود. و همچنین درمان بستگی به علت و شدت درد شانه دارد. برخی از گزینه‌های درمان عبارتند از: فیزیوتراپی یا شغلی درمانی، ثابت سازی شانه یا جراحی. داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) یا کورتیکواستروئیدها (به شکل خوراکی یا تزریق موضعی یا داخل مفصلی) مفید هستند. درمان درد در بافت نرم گردن و شانه اغلب شامل استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن است. داروهای ضد درد مانند استامینوفن نیز ممکن است توصیه شود. بسته به محل درد، داروهایی مانند شل کننده‌ی عضلات و حتی ضد افسردگی‌ها ممکن است مفید باشد.

بیشتر بخوانید: دلایل دست درد چیست؟

برای درد گردن و شانه در حین حرکت، ورزش ممکن است کمک کننده باشد. برای مواردی که در آن ریشه‌ی عصب یا نخاع درگیر هستند، ممکن است روش‌های جراحی لازم باشد. توجه داشته باشید تنها پزشک شما می‌تواند بهترین روش درمانی مناسب شما را ارائه دهد. در صورت انجام عمل جراحی روی شانه، با دقت دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از عمل را اجرا کنید.

شانه درد-دکترتو

درمان‌های خانگی

برخی از دردهای جزئی را می‌توان در خانه درمان کرد. درد همچنین ممکن است با استفاده‌ی موضعی از حرارت، مرطوب نگه داشتن و یا یخ درمان شود. سرد کردن شانه برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، سه یا چهار بار در روز به مدت چندین روز می‌تواند به کاهش درد کمک کند. برای سرد کردن شانه از کیسه‌ی یخ استفاده کنید، یا یخ را در یک حوله قرار دهید زیرا قرار دادن یخ به طور مستقیم روی پوست می‌تواند باعث یخ زدگی و سوختن پوست شود. استراحت دادن به شانه برای چند روز قبل از بازگشت به فعالیت‌های عادی و اجتناب از هر گونه حرکتی که ممکن است باعث درد شود، می‌تواند مفید باشد. همچنین محدود کردن کار یا فعالیت‌های سنگین و استفاده از دارو برای کاهش درد و التهاب، فشردن ناحیه‌ی دردناک با استفاده از باند الاستیک جهت کاهش تورم، همه از راه‌های موثر جهت کاهش درد است.

برای سرد کردن شانه از کیسه‌ی یخ استفاده کنید، یا یخ را در یک حوله قرار دهید زیرا قرار دادن یخ به طور مستقیم روی پوست می‌تواند باعث یخ زدگی و سوختن پوست شود.

پیشگیری

تمرین‌های ساده‌ی شانه می‌تواند به کشش و تقویت عضلات و تاندون‌ها کمک کند. برای انجام تمرین‌های موثر از یک فیزوتراپ کمک بگیرید.

اگر قبل تجربه‌ی درد شانه داشته‌اید، برای ۱۵ دقیقه پس از تمرین جهت جلوگیری از آسیب‌های بعدی از یخ استفاده کنید.

پس از یک دوره التهاب کیسه‌های بورسا یا التهاب تاندون، انجام تمرینات ساده‌ی کششی روزانه می‌تواند از ابتلای شما به اختلال شانه‌ی یخ زده جلوگیری کند.

چه مواقعی برای درمان درد شانه به پزشک مراجعه کنیم؟

توجه داشته باشید که اگر درد شانه‌ی شما ناگهانی و بدون ارتباط با هیچ آسیبی باشد، بلافاصله به دکتر ارتوپدی مراجعه کنید. زیرا این درد ممکن است نشانه‌ای از حمله‌ی قلبی باشد. سایر علائم حمله‌ی قلبی شامل مشکل تنفسی، تنگی و فشار بر قفسه‌ی سینه، سرگیجه، عرق بیش از حد و درد گردن یا فک است. اگر این علائم را تجربه کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

در صورت وجود جراحت و خون ریزی در شانه، تورم، یا بافتی که در اثر جراحت دیده شود، به اورژانس مراجعه کنید.

علاوه بر موارد فوق در صورت مواجهه با تب، ناتوانی در حرکت شانه، کبودی طولانی مدت، گرما و حساسیت در اطراف مفصل و یا دردی که با وجود درمان‌های خانگی بیش از چند هفته طول کشیده، باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: webMD , healthline

دیدگاهتان را بنویسید