درمان درد با جدیدترین متدهای درمانی سال۲۰۲۲ بدون نیاز به پزشک


درمان درد

درمان درد چه اهمیتی دارد؟ تاکنون دردهایتان آنقدر شدید شده اند که ادامه ی روند زندگی را برایتان دشوار کنند و هر راهکار خانگی را که به کار میبرید در درمـــــان دردتان کوچک ترین تاثیری نداشته باشد؟ چه وقت برای درمان باید به پزشک مراجعه کرده و چه وقت باید به درمان های خانگی روی بیاوریم؟ انواع درد کدامند و چطور تشخیص داده میشوند؟ آیا برای درمان درد های عضلانی، مفصلی و … باید به کلینیک مراجعه کرد و یا روش های خانگی نیز میتواند در تسکین درد موثر واقع شود؟ داروهای ضد درد قوی تا چه میزان میتوانند دردهای مزمن را تسکین دهند؟ تا کنون به این اصل اندیشیده اید که چرا برخی برای درمان دردهای خود و یافتن مسکنی به قول معروف از این در به آن درمیزنند و هیچ راهکاری پیدا نمیکنند؟ رنج را در هر ناحیه ای از بدن که احساس کنید اگر درمان نشود میتواند صدمات جدی ای به سلامتی و آرامش شما بزند و اختلالات زیادی را در جریان عملکرد روزانه زندگیتان به وجود آورد. لذا در این مقاله کوشیده ایم تا به بررسی ریشه ای درد و درمان درد بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

درد مزمن

درد در هر ناحیه ای از بدن را زمانی درد مزمن میخوانند که با گذر هفته ها نیز از بدن خارج نشود. حداقل پریود زمانی ای که درد باید در بدن یک فرد بماند تا مزمن تلقی شود، سه ماه تخمین زده شده است. طبق تحقیقات اخیر زنان کمی بیش از مردان به درد مزمن مبتلا میشوند. همچنین شیوع آن در افراد بالای ۵۰ سال بیشتر است، به طوری که از هر زن بالای ۵۰ سال به طور میانگین یک یا دو نفر دارای درد مزمن گزارش شده اند. اما عموما چه عللی منجر میشود تا افراد به درد های مزمن مبتلا شوند؟ از شایع ترین علل اصلی درد میتوان به صدمات ناشی از تصادفات رانندگی، کهولت سن، حوادث کاری، حوادث خانگی و … اشاره کرد. اما چیزی که منجر میشود دردها طاقت فرسا شده و افراد بخواهند به اصطلاح هرچه زودتر از شر آنها خلاص شوند این است که، درد در فعالیت روزانه افراد اختلال ایجاد میکند و زندگیشان را مختل میکند.

تعریف درد در انجمن بین المللی درد

دردها در کنار مفهوم عامیانه ای که دارند عمولا یک مفهوم درون ذهنی هستند که به میزان زجر کشیدن افراد و داشتن احساس نا خوشیند در قسمتی از بدن فرد اشاره دارند. طبق تعریف انجمن بین المللی درد، داشتن یک احساس ناخوشایند در بخش یا بخش هایی از بدن، که یک تجربه عاطفی منفی تلقی میشود را درد مینامند. که این درد میتواند انواع و اقسام گوناگونی داشته باشد نظیر درد عضله ، دست درد، پا درد، دردهای دوران قاعدگی، درد مفصل و … …طبق تحقیقات اخیر علمی که در مورد کنترل قطعی درد انجام شده است، هر فرد می‌تواند یک تجربه درد را در طول زندگی خود گزارش دهد. چه بسا او هیچ درد جسمانی ای را حتی بعد از آسیب دیدن بخشی از بدنش تجربه نکرده باشد. که البته این مورد از نظر علمی تا حدودی غیر طبیعی تلقی شده و نیاز به درمان توسط متخصصین مغز و اعصاب و روانپزشک دارد.

انواع درد

اگر برای شماهم این سوال پیش آمده است که درد چند نوع دارد و چطور دسته بندی میشود، در ادامه به بررسی انواع درد میپردازیم:

درد حاد

درد حاد بازه ی زمانی کوتاهی دارد. چیزی حدود سه روز تا سه ماه(نهایتا شش ماه). این دردها معمولا ناشی از بیماری های موقت استدر نتیجه با بهبودی یا فروکش کردن بیماری فروکش میکند. اما اگر صدمه به درستی برطرف نشود درد حاد به درد مزمن تبدیل میشود که در ادامه به بررسی آن میپردازیم. درد حاد

درد مزمن

درد مزمن کمی طولانی تر از درد حاد است. درد مزمن هم می تواند ثابت باشد هم متناوب . به طور مثال سردرد های میگرنی متناوب است و در فصول خاصی از سال عود میکند. درد مزمن دلایل بیولوژیکی مانند بیماری ستون فقرات و… دارند. بهبود این درد ها معمولا بیش از سه ماه طول میکشد.

درد عصبی

این نوع درد ها به دلیل آسیب به اعصاب یا سایر قسمت های سیستم عصبی به وجود می آیند. در این نوع درد ها ناحیه ای که درد میکند، معمولا سوزن سوزن میشود. درد نوروپاتیک نوع متداولی از درد مزمن است. درد های عصبی گاهی مقطعی هستند و بعد از بازه ی زمانی ای بهبود میابند و گاهی آنقدر شدید اند که روند طبیعی زندگی فرد را با مشکل روبرو میکند و منجر به مشکلات حرکتی میشود.

درد رادیکولار

درد رادیکولیک نوعی خاصی از درد است که عموما هنگام فشرده شدن یا ملتهب شدن عصب نخاعی رخ میدهد. از پشت و ران به داخل پا نفوذ کرده و یا از طریق ستون فقرات به ریشه عصب نخاعی میرسد. افرادی که از این نوع درد رنج میبرند اغلب دچار گزگز ، بی حسی و ضعف عضلانی میشوند.

درد ناشی از آسیب دیدن بافت ها

این درد همانطور که از اسمش پیداست به دلیل آسیب دیدن بافت های بدن رخ میدهد. و میتواند از علائم بیماری هایی نظیر سرطان باشد.

درمان درد

برای درمان درد راهکارهای متنوع ای وجود دارد. میتوانید از مسکن، کمپرس آب گرم و سرد، داروهای گیاهی، دمنوش ها، ژل های موضعی و … استفاده کنید. اما جالب است که بدانید سالیان سال است که مردم از دم نوش ها و گیاهان دارویی به جای مسکن هایشیمیایی استفاده میکنند تا عوارض ناشی از این مسکن ها را به حداقل برسانند.در ادامه به معرفی و بررسی مسکن های طبیعی میپردازیم که از لحاظ علمی تاثیرگذاری آنها ثابت شده است.

۱- روغن اسطوخودوس

طی تحقیقات اخیر دانشمندان عصاره روغن اسطوخودوس به تسکین درد، کاهش استرس و اضطراب و همچنین خواب راحت کمک شایانی می‌کند. استشمام بوی اسطوخودوس توانایی عجیبی در بهبود، سردردهای میگرنی دارد. همچنین، جالب است بدانید که اسانس اسطوخودوس حاوی آنتی اکسیدان است و اثرات مسکن ضد التهابی دارد. البته فراموش نکنید که قبل از مصرف هرگونه اسانس روغنی جدید، با پزشک خود مشورت کنید. پیش از مصرف موضعی، حتماً  سه تا چهار قطره از روغن اسطوخودوس را  در دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ، رقیق کنید. همچنین به دلیل احتمال سمی بودن این اسانس‌ها، از خوردن آن‌ها بپرهیزید.

۲- درمان درد با روغن رزماری

گیاه رزماری یکی دیگر از مسکن های درمان کننده درد است که برای دردهای عضلانی بسیار مفید است. تحقیقات نشان دهنده ی این امر است که گیاه رزماری موثرترین مسکن برای درمان سردرد، استخوان درد، تشنج، درد عضله و ماهیچه است. از دیگر فواید رزماری میتوان به کاهش التهاب ، شل کردن ماهیچه‌های صاف و تقویت حافظه نیز اشاره کرد. برای جلوگیری از حساسیت های پوستی حتما قبل از مصرف موضعی اسانس رزماری چهار قطره از آن را در دو قاشق غذا خوری روغن زیتون رقیق کنید.  نتایج یک کارآزمایی بالینی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت نشان می‌دهد که روغن رزماری درد افرادی که در حال ترک اعتیاد به مواد مخدر هستند را کاهش می‌دهد.

۳- اسانس روغنی نعناع فلفلی 

اگر تاکنون اسم این روغن به گوشتان نخورده باشد، باید بگوییم که روغن نعناع فلفلی را از گیاه منتا پیپریتا (Mentha piperita) می‌گیرند. این گیاه، ضد التهاب، ضد میکروب و تسکین دهنده انواع درد به خصوص دردهای میگرنی است. روغن نعناع فلفلی شامل کارواکرول، منتول و لیمونن است. مصرف موضعی این روغن  برای تسکین اسپاسم‌های دردناک ، گرفتگی عضلات و مشکلات مرتبط با آرتروز استفاده می‌شود. ماساژ قسمت های کناریپیشانی با این روغن به درمان سردرد های استرسی و میگرنی بسیار کمک میکند.

تذکر: از استفاده این اسانس روی پوست آسیب دیده(زخمی که دهانه ی آن باز است) بپرهیزید، زیرا ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. همچنین مصرف این اسانس برای کودکان مناسب نیست.

۴- درمان درد با اسانس روغنی اکالیپتوس 

روغن اکالیپتوس علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن مسکنی قوی ای برای درمان درد نیز است. این داروی گیاهی که از گیاه اکالیپتوس گرفته می‌شود، به کاهش درد ، تورم و التهاب بدن کمک می‌کند. گیاه اکالیپتوس را علاوه بر مصرف موضعی میتوانید ببویید. چراکه بوئیدن اسانس اکالیپتوس برای تسکین درد بسیار مؤثر است.

تذکر: ازاسپری کردن و مصرف خوراکی اسانس اکالیپتوس خودداری کنید.

تاثیر درد بر روی بدن

راستش را بخواهید اصلی ترین خصیصه ای که افراد را به درمان درد تشویق میکند، تاثیر درد بر روی بدن است. درد زمانی که از کنترل خارج میشود میتواند تاثیرات زیادی در زندگی فرد بگذارد و اختلالات زیادی نظیر اختلال در روابط زناشویی، اختلال در انجام فعالیت های روزانه فرد، اختلال در الگوهای خواب و استراحت شخص و … را به همراه داشته باشد. که این امر اگر مدت دار شود میتواند حتی به سلامت روان فرد نیز صدمه زده و پریشانی خاطر و افسردگی را برای او به ارمغان بیاورد. پس قطعا درمان درد با هدف تقویت عملکرد، کاهش رنج و پریشانی و دفع عوارض جانبی در دستور العمل کار هر نسخه درمانی قرار میگیرد تا به فرد کمک کند با درمان درد خود به آغوش جامعه بازگشته و توان انجام کارهای خود در سطح قابل قبولی را داشته باشند. گاهی علت ماندگاری تاثیر درد بر روی بدن این است که، پزشکان نمیتوانند علت قابل تشخیصی برای درد پیدا کنند که همین امر روند درمان درد را به شدت کند میکند.

گردن درد

گردن درد از آن دسته از درد هایی به حساب می آید که تمام افراد حداقل یک بار تجربه آن را داشته اند که علل متنوع ای مانند استفاده از بالش نامناسب، نحوه غلط نشستن، تمرینات ورزشی سنگین و … باشد. اما گردن درد از آن دسته از دردهایی هست که اگر ماندگار شود میتواند صدمات بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد. اما علل گردن درد چیست و بهترین درمان درد گردن کدام است؟

علل گردن درد

گردن درد میتواند علل بسیاری داشته باشد و اگر هرکدام از بخش های تشکیل دهنده آن از جمله استخوان، لیگامان، عضلات و اعصاب، مشکلی داشته باشند میتوانند منجر به گردن درد شوند. گاهی نیز مشکلات گردن منجر به ایجاد درد میشوند اما بیمار این درد را در گردن خود احساس نمیکند و این درد را در شانه یا در اندام فوقانی یا در ستون مهره‌ای سینه‌ای احساس شود. اما در نهایت فعالیت‌هایی زیادی هستند که باعث صدمه وارد شدن به گردن می‌شود، که در ادامه لیستی از آنها برایتان تهیه کرده ایم.
۱. طریقه اشتباه ایستادن(نگه داشتن سر جلوتر از بدن)
۲. طریقه اشتباه خوابیدن(استفاده از کالای خواب غیر استاندارد)
۳. کار یا ورزش سنگین
۴. فشار و تمرکز شدید بر روی یک کار
۵. آسیب دیدگی‌هایی که باعث گردن درد می‌شوند
۶. تنگی کانال نخاعی
۷. اسپوندیلوز گردن
۸. مننژیت
۹. آنفولانزا
۱۰. بیماری‌های مزمن از قبیل: فیبرومیالژیا، آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت آنکیلوزان، تورتیکولی (کجی گردن)
۱۱. فشار های عصبی
۱۲. استیوآرتریت ( کوچک یا خشک شدن دیسک بر اثر کهولت سن)
۱۳. تنگی کانال نخاعی
۱۴. دیسک گردن (بیرون زدگی دیسک)

درمان درد گردن

برای درمان درد گردن روش‌های زیادی وجود دارد اما اینکه چه روش درمان درد روی چه بیماری جواب میدهد به شدت و نوع آسیب دیدگی گردن آن بستگی دارد که در ادامه لیستی از روش های درمانی ارائه میدهیم.
• درمان دارویی با استفاده از داروهایی نظیر، داروهای ریلکس کننده عضلات، داروهای ضد درد و ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs)
• درمان فیزیوتراپی انواع درد گردن که شامل روش های، لیزر درمانی، مگنت درمانی، ترکشن، شاک ویو درمانی، اولتراسوند درمانی، تکار درمانی، سوزن خشک، تحریک الکتریکی، گرما یا سرما درمانی، آب درمانی و… میشوند.
• تزریق اپیدورال (این روش به مدت چند روز تا چند سال درد را در نخاع و ریشه های عصبی میکاهد)
• درمان با جراحی که بسته به نوع و شدت درد شامل، جراحی گردن از جلو، جراحی از پشت، جراحی همزمان از جلو و پشت و … میشود.

پا درد

پادرد، شامل هرگونه احساس ناراحتی و درد در پا، از مفصل ران گرفته تا پاشنه میشود. پا درد معمولا دردی شایع در میان افراد است از این رو درمان پا درد درمانی عمومی به حساب می آید. پاها از مفاصل، عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، اعصاب و عروق خونی تشکیل شده‌اند و هرکدام از اینها که تحت تاثیر جراحت، التهاب یا مشکلات دیگری قرار گیرند، نتیجه شان پا درد میشود. دقت داشته باشید که پا درد می‌تواند موقتی یا دائمی باشد و ممکن است تمامی پا یا فقط ناحیه‌ی خاصی از آن را تحت تأثیر قرار دهد. اما موضوع مهمی که عموما درمان درد پا را کمی پیچیده میکند این است که گاهی پادرد ممکن است از بروز مشکلاتی در عضو دیگری در بدن، مانند کمر، نشأت بگیرد. این نوع درد پا را تیر کشیدن پا نیز می‌گویند.

علل پا درد

پادرد معمولا علل متنوعی دارد که برخی درمان درد ساده و برخی دیگر روش های درمانی پیچیده تری را میطلبند که در ادامه لیستی از عللی که میتواند منجر به احساس ناخوشایندی در پاها شود ارائه میدهیم.
• شکستگی، موبرداشتگی و ترک استخوان پا

چاقی مفرط و نداشتن الگوریتمی برای لاغری سریع
• گرفتگی عضلات
• شین اسپلنیت، فشار و یا رگ‌به‌رگ شدن
• پارگی تاندون آشیل، پارگی مینیسک زانو
• علل التهابی که مربوط به سیستم خود ایمنی بدن میشوند از جمله:
۱. کیست بیکر
۲. بوریست پا
۳. فیبرومیالژیا (نقاط ماشه‌ای)
۴. نقرس (نوعی ورم مفصل)
۵. لنگی متناوب به دلیل تصلب شرایین
۶. آرتروز زانو
۷. روماتیسم مفصلی
۸. التهاب تاندون
۹. رگ‌های واریسی
• عوامل دیگر
• تومور استخوان (بدخیم یا خوش‌خیم)
• استفاده از داروهایی چون کورتیکواستروئید یا آلوپورینول، که معمولاً برای درمان نقرس استفاده می‌شوند.
• بیماری لگ‌کالوپرتس (نادر، بیماری مخرب استخوان‌های مفصل ران)
• استئومیلیت (عفونت استخوان)
• آسیب به عصب سیاتیک در نتیجه‌ی انحراف ستون فقرات و یا تخریب دیسک‌های کمری
• سلولیت (عفونت پوستی)
• شکستگی غضروف رشد

درمان پا درد

اگر پادرد به علت گرفتگی عضلات یا مشکلات جزئی باشد، معمولا درمان درد خانگی جواب میدهد و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما گاهی علل پا درد میتواند مشکلات حاد تری باشد. اکنون لیستی از درمان درد خانگی برای پادرد های جزئی که ناشی از گرفتگی عضلات و یا خستگی هستند و همچنین لیستی از سایر روشهای درمانی ارائه میدهیم. پیشنهاد میکنیم که ابتدا روش های درمان پادرد خانگی را به مدت یک هفته امتحان کنید و چنانچه از آنها جواب نگرفتید به سراغ یک پزشک متخصص رفته تا او روش مناسب درمان شما را تشخیص دهد.

۱- روش های خانگی:

پای خود را در موقعیت استراحت قرار دهید و با استفاده از بالش‌هایی آن‌ها را بالاتر آورید.
استفاده از مسکن‌هایی نظیر آسپرین یا ایبوپروفن
استفاده از جوراب های ساق بلند برای پوشش کامل ساق پا.
کمپرس ناحیه درد با یخ به مدت یک هفته در پریود زمانی چهار بار در روز
استفاده از حمام آب گرم و حرکات کششی زیر آب گرم.
۲-دارودرمانی
۳-فیزیوتراپی و تمرین
۴-شاک‌ویو‌تراپی
۵-لیزرتراپی
۶-بیوفیدبک
۷-اوزون‌تراپی
۸-کفی و کفش‌های طبی
۸-جراحی

روند درمان درد

برای درمان درد کافیست علت آن را تشخیص داده و حل کنید. آن زمان درد خودبه خود از بین میرود. حال اگر عامل درد تصادف یا جراحات خاصی باشد این مهم زمانی صورت میگیرد که بافت آسیب دیده به مرور بهبود یابد. برای درمان درد گاهی نیاز به مصرف دارو، جراحی، فیزیوتراپی و … است و گاهی با استفاده از روش های درمانی خانگی صورت میگیرد. در ادامه به بررسی روش های درمان درد میپردازیم.

درمان درد با روش های طبیعی

سالیان قبل که هنوز مسکنهای شیمیایی کشف نشده بودند مردم برای درمان درد های خود به مسکن های طبیعی و کیاهان دارویی روی می آوردند. اما با گذر زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی مصرف این گیاهان کمتر و کمتر شد. اما با بالا رفتن عوارض گیاهان شیمیایی موج جدیدی از مصرف ضد درد های طبیعی و گیاهی در جهان آغاز شد. در ادامه به معرفی ۱۲ مسکن طبیعی درمان درد میپردازیم.

 • اسانس روغنی اسطوخودوس (استعمال موضعی)
 • اسانس روغنی رزماری(برای کاهش درد عضله )
 • اسانس روغنی نعناع فلفلی( درمان درد )
 • اسانس روغنی اکالیپتوس(بوییدن)
 • گیاه میخک(مناسب برای درمان دندان درد)
 • فلفل
 • زنجبیل( درمان درد مفصل )
 • گل مینا ( درمان سردرد های میگرنی)
 • زردچوبه( کاهش التهاب و تورم)
 • درمان درد با روش های دارویی

  درمان درد با روش های دارویی شامل موارد زیر میشود:

  ۱. مسکن‌ ها (تسکین‌دهنده ): استفاده از داروهای تسکین‌دهنده رنج یا همان مسکن‌ ها، این روش را معمولا شایع ترین روش درمان درد مینامند. البته در نظر داشته باشید که داروها گاهی برای درمان دردها موثر نیستند و گاهی ناچارا باید به سراغ روش درمان درد دیگری رفت.
  ۲. مسکن‌های غیر نارکوتیک (غیر مخدر): این مسکن ها شامل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن یا مهارکننده های COX-2 برای درمان دردهای خفیف معمولا پیشنهاد میشوند.
  ۳. داروهای اپیوئیدی و مسکن‌های غیر مخدر: این داروها بسته به شرایط بیمار و نوع رنجی که تجربه میکند برای درمان درد تجویز میشوند. داروهای اپیوئید عموما در مغز برای جلوگیری از احساس رنج کار می‌کنند. البته این داروها، به دلیل نحوه کارشان، اثرات جانبی منفی زیادی دارند که حتما باید با تجویز پزشک مصرف شوند.
  ۴. داروهای موضعی: این نوع دارو درمانی شامل کرم‌ها و پمادهای بدون نسخه حاوی کپسایسین (ماده‌ای که باعث تولید گرما می‌شود) و کرم‌ها یا پچ های لیدوکائین (یک ماده بی‌حسی موضعی) میشود که در درمان دردهای موضعی بسیار موثر هستند.
  ۵. داروهای ضدافسردگی: گاهی برخی از بیماران مبتلابه بیماری های مزمن با مصرف داروهای ضدافسردگی بهبود میابند.
  ۶. داروهای ضد تشنج (ضد صرع): این داروها معمولا برای معالجه بیماری‌های مختلف همراه با درد عصبی استفاده شود.
  ۷. داروهای آرام بخش / ضد اضطراب: این داروها ممکن است برای درمان کوتاه مدت مشکلات خواب از جمله بی‌خوابی تجویز شوند.
  ۸. شل کننده‌های عضلانی.
  ۹. کورتیکواستروئیدها.
  ۱۰. داروهای ضد نفروماتیک / ایمونولوژیک.

  درمان درد با روش های غیر دارویی

  علاوه بر داروها معمولا روشهای دیگری نیز برای درمان درد پیشنهاد میشود که بعضا بسیار مفید واقع میشوند. در ادامه لیستی از این روشهای درمانی را ارائه میدهیم.
  ۱. ورزش: ورزش میتواند به بهبود جریان خون و اکسیژن به عضلات و کاهش استرس کمک کند که در درمان دردهایی نظیر کمردرد، آرتروز و … بسیار مفید است.
  ۲. کمپرس آب گرم و یا آب سرد در ناحیه رنج: استفاده از بسته‌های گرم یا سرد که دارای محدودیت دما هستند برای جلوگیری از سوزاندن یا یخ‌زدگی پوست ساخته شده است، می‌تواند برای درمان بسیاری از افراد با انواع معضل ها مؤثر باشد.
  ۳. طب سوزنی
  ۴. ماساژ
  ۵. تحریک نخاع
  ۶. تحریک عمیق مغزی

  درمان درد با روش های ذهنی و روانی

  اگرچه برای درمان درد افراد عموما به سراغ روش های موثر دارویی و پزشکی میروند اما روش های ذهنی ای نیز وجود دارد که میتواند به درمان درد کمک کند و در ادامه بخشی از آن را برایتان ارائه میکنیم.
  • تکنیک‌های ریلکسیشن: مانند تمرین های تنفس شکمی و …
  • آموزش ذهن آگاهی
  • بیو فیدبک: روش درمانی ای برای کنترل عملکرد بدن از جمله ضربان قلب و فشار عضلات
  • (لمس درمانی) Healing Touch: نوعی انرژی درمانی شفا بخش
  • هیپنوتیزم: از روش های درمانی بسیار موثر و تاثیرگذار میتوان هیپنوتیزم درمانی یا خودهیپنوتیزم فردی را حتی نام برد.

  جمع بندی

  درد ها دلایل گوناگونی دارند گاهی برای درمان درد خود تقویت سیستم ایمنی بدنتان کفایت میکند و گاهی نیاز است که به روان شناس مراجعه کنید. گاهی درد های ما به سادگی درمان نفخ هستند و گاهی با سخت ترین بیماری ها دستو پنجه نرم میکنید. گاهی درد ما ذهنیست شبیه به اغلب افراد که بیماری زود انزالی دارند و دنبال درمان زودانزالی هستند و گاهی درد ما کاملا فیزیکی است شبیه به سطح تستسترون پایین بدن. اما هرگز فراموش نکنید که نتیجه تحقیقات گسترده عمیق جامعه پزشکی در باب درمان درد “شفقت به خود ” و ” دوست داشتن خود” و نیز” احترام گذاشتن به خود” از روش های قطعی برای کنترل ذهن است که در کنار سایر روشهای علمی ذکر شده در این مقاله برای درمان درد و مبارزه و حل چالش های زندگی توصیه میشود. در مورد روشهای درمان درد تا کنون راهکارهای زیادی ارائه شده اند. ما در گروه داروسازی دایان فارما در این مقاله کوشیده ایم چارچوب فکری ای جامع برای تفکر درباره درد و روش های درمان درد برای شما عزیزان ارائه دهیم.

  سوالات متداول