درمان دل درد نوزاد 1

چگونه دل درد اطفال را درمان کنیم؟

اغلب والدین جوان به مطب مراجعه می کنند و از گریه کودکشان گلایه می کنند. آنها می گویند که نتایج آزمایش، نرمال و طبیعی است اما دل درد هنوز ادامه دارد. سال هاست که کودکم دچار دل درد و دل پیچه می شود اما هیچ درمانی را برای آن پیدا نمی کنم. آیا روش های موثر و مطمئنی برای درمان دل درد وجود دارد؟

در بیشتر موارد، دل درد و دل پیچه یکی از پدیده های عذاب آوری است که هیچ توجیه یا درمانی برای آن وجود ندارد. تغییر تغذیه نوزادان بندرت به بهبود دل درد کمک می کند و داروی موثری برای این مشکل وجود ندارد. رفتار درمانی و درمان های مکمل نیز پیشنهاد شده اند اما موثر نبوده اند. برطرف کردن نگرانی والدین در ارتباط با دل درد کودکان، بهترین راه حل می باشد.

دل درد که بیش از یک سوم کودکان و اطفال را در 3 ماهه اول زندگی درگیر می کند، در اواسط دهه 1950 به عنوان یک قانون 3 گانه تعریف شد. طبق این قانون، کودکان سالم با تغذیه مناسب و صحیح دچار ناراحتی پاروکسیمال می شوند و به مدت 3 ساعت در روز و بیش از 3 روز در هفته گریه می کنند. دل درد یک پدیده عذاب آور است که با گریه های شدید و مداوم همراه بوده و معمولا شبها اتفاق می افتد. گاهی اوقات گریه ها به صورت دوره ای است که در طول دوره ها، انقباض عضله شکم افزایش یافته و سپس دل درد به اوج می رسد. درحالیکه علت دل درد ناشناخته است اما واضح است که این شرایط در بیش از 90 درصد کودکان تا سن 4 ماهگی برطرف می شود.

این والدین هستند که بشدت تحت تاثیر دل درد کودکشان قرار می گیرند. بی خوابی های شبانه و ناتوانی در آرام کردن نوزاد تازه بدنیا آمده باعث استرس شدید بخصوص در والدینی می شود که برای نخستین بار صاحب فرزند شده اند. مادران کودکان دچار دل درد نسبت به این مسئله بشدت نگران هستند و حتی در مقایسه با مادران کودکانی که دچار دل درد نمی شوند، احساس طردشدن می کنند. این مادران تا 3 ماهگی کودک بسختی می توانند به دل درد آنها پاسخ دهند و کمتر می توانند با آنها تعامل و ارتباط برقرار کنند. گاهی اوقات این هیجانات منفی تا 8 ماهگی نیز ادامه دارد.

gir-cow-milk-500x500.jpg

برنامه تغذیه:

در برخی کودکان، آلرژی موجب دل درد و دل پیچه می شود. پروتئین های شیر گاو که توسط مادران شیرده مصرف می شود، می تواند باعث دل درد کودک شود. مادر با عدم مصرف شیر گاو یا استفاده از شیر سویا می تواند به بهبود دل درد کودک کمک کند. نتایج یکی از مطالعات با استفاده از شیر سویا نشان داد که 11 نفر از کودکانی که قادر به تحمل شیر گاو نبودند، با مصرف شیر سویا کمتر گریه می کردند. میزان گریه کودکانی که از شیر گاو استفاده می کردند از 17 تا 20 ساعت به 4 تا 13 ساعت با استفاده از شیرسویا کاهش یافت.

درمان با لاکتاز قبل از تغذیه کودک موجب تسکین دل درد در کودکانی می شود که قادر به تحمل لاکتوز نیستند. از شیرهایی با کمترین آلرژی که حاوی پروتئین های هیدرولیز شده هستند، می توان به کودکان حساس به شیر گاو و سویا داد.

 

مداخله های دارویی:

دل درد بسختی درمان می شود و حتی پژوهش و تحقیق در مورد آن بسیار سخت و دشوار است. اثر دارونما، موقتی بودن این پدیده و علت نامعلوم آن باعث شده تا دل درد به یک مشکل منحصربفرد تبدیل شود. در آزمایشات متعدد، بسیاری از داروها برای درمان دل درد کودکان مورد آزمایش قرار گرفته است.

دی سیکلومین هیدروکلراید (بنتیلول) یک ماده آنتی کلینرژیک می باشد که درد عضله صاف را تسکین می دهد و از آن برای درمان و پیشگیری از اسپاسم دستگاه گوارش در سندروم روده تحریک پذیر استفاده می شود. این دارو بواسطه سازمان غذا و داروی امریکا در سال 1950 به تایید رسید و در اواخر دهه 1950به عنوان دارویی برای درمان دل درد معرفی شد. دی سیکلومین در 3 آزمایش بسیار موثرتر از دارونماها بود اما برخی کودکان از عوارض جانبی آن رنج می برند، از همین رو کارخانه تولید کننده، مصرف این دارو را برای درمان دل درد توصیه نمی کند.

 سیمتیکون سیلیکون لاتکس، داروی بدون نسخه است که گاز موجود در دستگاه گوارش را پراکنده کرده و از تشکیل آن جلوگیری می کند. این دارو در 3 آزمایش برای درمان دل درد کودکان با دارونما مورد مقایسه قرار گرفت. نتایج یکی از مطالعات نشان داد کودکانی که این دارو را طی 4 تا 7 روز مصرف می کردند، کمتر گریه می کردند اما نتایج دو مطالعه دیگر، تفاوت قابل توجهی را بین گروه آزمون و دارونما نشان نداد. این بدان معناست که تاثیر قابل توجهی از این دارو برای درمان دل درد کودکان مشاهده نشد.

 

درمان دل درد

اقدامات جایگزین:

وقتی که درمان های سنتی موثر و کارآمد نیست، بیشتر والدین بدنبال روش های جایگزین بخصوص روش های طبیعی برای درمان مشکل کودکشان هستند. یکی از آزمایشات کنترل تصادفی تاثیر چای گیاهی حاوی بابونه،  vervain، شیرین بیان، رازیانه و نعناع را نشان داد و اینکه عصاره رازیانه به درمان دل درد 65 درصد کودکان کمک کرد. تعدادی از مواد هموپاتیک حاوی ترکیبات مختلف از جمله الکل تحت عنوان شربت دل درد به فروش می رود که بیشتر آنها رسما مورد آزمایش قرار نگرفته اند.

از بین روش هایی که به درمان دل درد کمک می کند، اصلاح رفتار اعم از بیرون بردن کودک و جلوگیری از تحریک نوزاد می تواند مفید و موثر باشد. قرار دادن کودک در ماشین، پاسخ سریع به گریه کودک، بغل کردن کودک به مدت طولانی و انجام حرکات تسکین دهنده نیز برای درمان دل درد کودک پیشنهاد شده اما موثر و کارآمد نیست.

 

نتیجه:

دل درد کودک، یکی از پدیده های عذاب آور برای والدین می باشد. درحالیکه تلاش های زیادی صرف پیدا کردن راه حلی برای درمان دل درد شده است اما تغییر رژیم غذایی در کودکان حساس به پروتئین یا سوءجذب کربوهیدرات بسیار مفید و موثر است. اما برای بیشتر نوزادان هیچ روشی موثر نیست. “عصاره رازیانه” ظاهرا گزینه جدیدی است اما اثربخشی آن برای کودکان نیاز به مطالعه و تحقیقات بیشتری دارد. در بیشتر موارد، هیچ دلیلی برای دل درد یافت نمی شود و برطرف کردن نگرانی والدین بهترین راه برای مقابله با آن است.

دیدگاهتان را بنویسید