درمان زودانزالی (سستی کمر) با روش های خانگی در سال۲۰۲۲


درمان زودانزالی

درمان زودانزالی به چه سبک فعالیت های اطلاق میشود و در حالت کلی تر زودانزالی چیست؟ چند درصد از مردان جهان به انزال زودراس دچارهستند و به دنبال راهکارهایی برای درمان زودانزالی میگردند. آیا آمار ابتلا به این بیماری با توجه به شرایط جوی، جغرافیایی و آب و هوایی تغییر میکند؟ به نظر شما این بیماری خطرناک است و میتواند آسیب های فیزیکی و روانی زیادی را برای بیمار به وجود آورد؟ در حالت کلی اگر زمان انزال یک مرد هنگام برقراری رابطه ی جنسی کمتر از ۴ ذقیقه باشد میگوییم انزال زودرس رخ داده است. حال اگر در بیش از ۸۰% مواقع ای که او رابطه ی جنسی برقرار میکند این رخداد تکرار شود میگوییم او بیماری زودانزالی دارد. راستش را بخواهید این عارضه هم از نظر روانی و هم از نظر فیزیکی فرد بیمار را در دردسر انداخته و روند زندگی او را با اختلالاتی روبرو میکند اما برد درمان درد انزال زودرس چه باید کرد؟ در این مقاله از مجموعه مقالات علمی شرکت داروسازی دایان فارما، به بررسی راهکارهای درمانی انزال زود راس خواهیم پرداخت. چس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله مطالعه میکنید:
 .  زودانزالی چیست؟
 .  مکانیسم انزال
 .  استاندارد انزال در مردان
 .  تفاوت زودانزالی و نعوظ
 . عوامل تاثیر گذار بر زودانزالی
 . علل زودانزالی
 . عواقب زودانزالی
 . درمان زودانزالی

زودانزالی چیست؟

دانشمندان انزال را  آزاد شدن مایع منی از بدن معنی می کنند. حال اگر این خروج منی با سرعتی بیشتر از زمان معمول آن که میانگین حدود ۳ الی ۴ دقیقه دارد در افراد انجام شود انزال زودرس یا زودانزالی رخ داده است. حال اگر تجربه ی انزال زودرس در عموماکثر تجربیات جنسی فرد تکرار شود می گوییم فرد دچار انزال زود رس (premature ejaculation) و یا بیماری زودانزالی است و باید به فکر درمان زودانزالی خود باشد. البته شاید لفظ بیماری که به کاربردیم آنچنان لفظ مناسبی نباشد، چراکه زود انزالی به خودی خود یک بیماری به حساب نمی آید، ولی خب در اکثر مواقع اعتماد به نفس مرد را چایین می آورد، موجب ابتلا وی به افسردگی میشود و باعث میشود که مرد و شریک جنسی او از رابطه ی جنسی خود لذت نبرند برای همین است که او را یک بیماری خطاب میکنیم چراکه در اثر تکرار و تکرار در روند زندگی عادی فرد اختلالات جدی ای را به وجود می آورد. چس اگر فرد برای درمان زودانزالی خود اقدامات مفیدی انجام دهد، کیفیت زندگی وی ارتقا میابد و همچنین بنیان خانوادگی وی نیز مستحکم تر میشود. طبق آمار به دست آمده از تحقیقات اخیر جامع پزشکی امریکا از هر سه مرد یک نفر مبتلا به بیماری زود انزالی است و به دنبال راهکاری برای درمان زودانزالی به پزشکان زیادی مراجعه میکند و یا راهکارهای خانگی زیادی را تست میکند. اما جای نگرانی نیست. زودانزالی بیشتر از آنکه یک بیماری فیزیکی باشد یک بیماری روحی و روانی استکه قابل درمان است. یعنی از هر ده مرد گرفتار به بیماری زودانزالی تنها یک مرد مشکلات فیزیکی دارد و درمان زودانزالی برای وی موثر واقع نمیشود.

مکانیسم انزال در مردان به چه صورت است؟

کنترل انزال درمردان جز وظایف سیستم عصبی مرکزی بدن است. یعنی زمانی که یک مرد از نظر جنسی تحریک می شود، دسته ای از سیگنال‌ها که به آن سیگنال جنسی میگویند، به مغز او ارسال می‌شود. زمانی که فرد در اوج لذت جنسی است، سیگنال‌هایی جنسی از مغز به آلت تناسلی او ارسال شده و مایه منی آزاد میشود. 

درحالت کلی انزال در مردان دو مرحله دارد:

مرحله ی اول که به آن انتشار میگویند، اسپرم از بیضه ها به پروستات منتقل شده و مایه منی تولید میشود.

مرحله دوم که به آن خروج میگویند، ماهیچه های پایه آلت تناسلی منقبض میشود و منی از بدن مرد خارج میشود. ارگاسم و انزال در این مرحله به‌صورت هم‌زمان رخ می‌دهند.

زمان استاندارد انزال در مردان چقدر است

در این باره، استانداردهایی عنوان شده است اما بازهم خیلی نمیتوان برای زمان انزال یک زمانبندی مشخص را درنظر گرفت و این زمان در زوجین متفاوت است و به مسائل زیادی نظیر میزان کششی که برای همدیگردارند، تعداد دفعاتی که رابطه ی جنسی را در یک پریود زمانی هفتگی تجربه میکنند و …. بستگی دارد و نمیتوان گفت در شرایط متفاوت، همه ی مردان باید یک زمان استاندارد طول بکشد تا مایه منی از بدنشان خارج شود. اما طبق آخرین تحقیقات انجام شده در آمریکا، با درنظر گرفتن حالت میانگین از یک جامعه آماری بزرگ، میانگین زمان انزال ۵ دقیقه و نیم است و معمولا اگر در اکثر نزدیکی های خود زمانی کمتر از این زمان را تجربه میکنید و این شرایط باعث شده است که رابطه ی جنسی برای یکی از طرفین و یا هردو آزار دهنده شود. متاسفانه شما به بیماری انزال زود رس مبتلا هستید و باید برای درمان زودانزالی به پزشکان مربوطه مراجعه کنید.

تفاوت زود انزالی با نعوظ در چیست؟

زودانزالی با نعوظ عموما تفاوت های عمده ای دارد و نمیتوان آنها را یکی دانست. یکی از فاحش ترین تفاوت های انزال زودرس که در درمان زودانزالی نیز به آن اشاره میشود این است که، در زود انزالی آلت به حالت نعوظ میرسد و فرد می تواند در آن حالت نیز حفظش کند اما بلافاصله بعد از نزدیکی در پریود زمانی بسیار کوتاهی انزال صورت می گیرد و مایه منی از بدن فرد خارج میشود. این در حالی است که، در مردانی که دچار بیماری عدم نعوظ آلت هستند، با وجود اینکه تحریک صورت میگیرد و سیگنال های جنسی به مغز ارسال میشوند، اما خون به مقدار مناسب به آلت نمیرسد و در نتیجه عمل نعوظ در فرد صورت نمی گیرد.

رابطه مشروبات الکلی و سیگار با درمان زودانزالی

تحقیقات علمی نشان داده است که یکی از علل زودانزالی در مردان، تنفس دود سیگار و یا قلیون است . این تحقیقات که اخیرا در کنفرانس بین المللی قلب و عروق در آمریکا منتشر شد ثابت کرد که سیگار کشیدن و همچنین زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی علاوه بر کاهش شدت نعوظ در مردان منجر به زودانزالی نیز می شود.

ارتباط دیابت با درمان زودانزالی

بیماری دیابت یکی از علت های شایع زود انزالی است . چراکه دیابت بر روی رگ های خونی تاثیر گذاشته و خون رسانی به نقاط مختلف بدن از جمله قلب، کلیه، مغز و آلت تناسلی را با مشکل مواجه می کند و همین عدم رسیدن خون به آلت تناسلی منجر به ایجاد نعوظ در مردان می شود. تحقیقات نشان داده که بیش از نیمی از مردان دیابتی از مشکل زودانزالی رنج می برند.  مردانی که در سنین جوانی بیماری دیابت دارند ۳ برابر بیشتر از مردان عادی در معرض مشکل عدم نعوظ و همچنین زودانزالی قرار دارند . متاسفانه با افزایش مدت و شدت بیماری دیابت و همچنین با افزایش سن، میزان عملکرد و نعوظ آلت نیز مشکل پیدا می کند.

چه زمانی زودانزالی خطرناک می شود

اگر در بیشتر از ۹۰ درصد از نزدیکی های شما با زودانزالی به پایان می رسد با پزشک خود مشورت کنید. عموم مردان وقتی بحث سلامت جنسی شان مطرح می شود، احساس خجالت می کنند اما نکته اصلی این است که اجازه ندهید این خجالت سلامتی تان را به خطر بی اندازد. انزال زودرس یک مشکل شایع و قابل درمان است. برای برخی از مردان، مکالمه با پزشک ممکن است به کاهش نگرانی در مورد انزال زودرس کمک کند. مثلا در بسیاری از موارد وقتی مردان متوجه میشوند که زمان پنج دقیقه کاملا طبیعی است و اصلا زودانزالی تلقی نمی شود اطمینان خاطر برایشان ایجاد می شود.

چه عواملی در زودانزالی تاثیر دارند

همانطور که می دانید زودانزالی علل زیادی دارد و برای درمان زودانزالی ابتدا باید دلیل آن بررسی شود . اما عواملی نیز وجود دارند که در تسریع بیماری زودانزالی نقش دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 • اختلال نعوظ: افرادی که به‌صورت دائمی در ایجاد و نگه‌داشتن آلت در حالت نعوظ با مشکل مواجه شوند بیش‌تر از سایر مردان در معرض زودانزالی قرار می گیرند. از طرفی اگر فرد ترس از ازبین‌رفتن نعوظ داشته باشد به صورت ناخودآگاه در هدایت رابطه ی جنسی خود عجله میکند چرا که این امر در ذهن وی یک عیب به حساب می آید.
 • اضطراب: بسیاری از مردان که به بیماری زود انزالی مبتلا هستند، انزال زود راس آنها به دلیل استرس و اضطراب بیش از حد ناشی از برقراری رابطه ی جنسی است.
 • وجود مشکلات در روابط عاطفی زوجین: راستش را بخواهید بیش از نیمی از مشکلات زوجین در رختخواب ریشه در  مشکلات آنها در خارج از رختخواب دارد. عدم تفاهم، تقابلات فرهنگی و نبود محبت، پایه بسیاری از اختلالات جنسی در زوجین است.
 • افزایش سن

علل زودانزالی در مردان چیست

زودانزالی دلایل متعددی دارد که در دو دسته ی اساسی دلایل روانشناسی و دلایل بیولوژیک دسته بندی می شوند که در ادامه به بررسی  هر یک می پردازیم.

بهترین مقالات شرکت داروسازی دایان فارما که پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید:

درمان زودانزالی و دلایل روانشناسی

دلایل روانشناسی که می توانند منجر به بروز بیماری زودانزالی در فرد شود عبارت‌اند از:

 • اعتماد به نفس پایین و نارضایتی از اندام جنسی
 • تجربه کم در رابطه جنسی
 • سابقه سوءاستفاده جنسی
 • نگرانی درباره اندام و هیکل
 • استرس از نحوه ی عملکرد
 • افسردگی
 • بی تجربگی جنسی
 • تازگی رابطه
 • نگرانی درباره انزال زودرس
 • احساس گناه در حین رابطه که منجر به عجله در رابطه می‌شود
 • داشتن انتظار بیش از حد از خود یا شریک جنسی

درمان زودانزالی و دلایل پزشکی

برخی از دلایل پزشکی که می تواند منجر به زودانزالی شود عبارت‌اند از:

 • ژنتیک فرد
 • استفاده بیش از حد از مکمل های بدنسازی
 • سطح غیرطبیعی هورمون‌ها
 • دیابت
 • مولتیپل اسکلروزیس
 • مشکلات پروستات
 • سطح غیرطبیعی مواد شیمیایی مغز به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی
 • التهاب و عفونت پروستات و مجاری ادراری
 • سرکوب میل جنسی
 • احساس عدم کفایت
 • وراثت
 • عوامل تشدیدکننده

عواقب زودانزالی در مردان:

 • ابتلا به بیماری قلبی
 • مرگ زود رس
 • افسردگی
 • خشونت
 • سردرد
 • کاهش اعتماد به نفس
 • دوری از برقراری رابطه ی جنسی
 • و …
 • درمان زودانزالی در مردان

  متخصصین این حوزه برای درمان زودانزالی روش های زیادی را پیشنهاد می کنند که شامل تکنیک‌های رفتاری، ورزش، استفاده از بی‌حسی موضعی، دارو و مشاوره و … است. البته این را هم در نظر داشته باشید که گاهی پیدا کردن بهترین درمان زودانزالی فرآیندی زمان بر است که نیازمند تجربه و تست کردن درمان های متعدد است. پس اگر به  دنبال روشی برای درمان زودانزالی هستید باید در این راه صبور باشید. در ادامه به بررسی برخی از شایع ترین روش های درمانی می پردازیم

  درمان زودانزالی با پیشنوازی

  پیش نوازی نوعی تجربه ی جنسی به حساب می آید که شامل لمس کردن، ماساژ دادن و نوازش دادن بدن شریک جنسی بدون انجام دخول است که در صورتی که با نفس های عمیق و کنترل هیجان باشد می تواند به درمان زودانزالی کمک شایع ای کند.

  درمان زودانزالی به تمرین ماهیچه های لگنی

  اگر عضلات کف لگن فوی باشد زمان انزال به تاخیر می افتد پس انجام دادن تمریناتی که منجر به تقویت عضلات لگن می شود، یک روش موثر برای درمان زودانزالی است. بدین منظور تمرکز خود را بر روی عضلاتی بگذارید که برای قطع ادرار در میانه ی جریان ادرار از آن ها کمک می گیرید. عضلات کف لگن همان عضلاتی هستنند که برای نگه داشتن مدفوع آنها را منقبض می کنید. تمرینات ورزشی که بدین منظور باید انجام دهید عبارتند از:

  • عضلات لگنی را ۳ ثانیه منقبض کنید.
  • سپس آن ها را به مدت ۳ ثانیه منبسط کنید.
  • هر روز ۳ بار و در هر مرتبه ۱۰ بار این تمرین را تکرار کنید.
  • در حین تمرینات، آزادانه نفس بکشید.

  استفاده از کاندوم برای درمان زودانزالی

  کاندوم سطح حساسیت آلت تناسلی را کاهش داده و منجر به تاخیر انداختن زمان ارگاسم میشود. البته برخی از کاندوم های حاوی بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین یا کاندوم هایی که از لاتکس ضخیم تری ساخته شده اند نیز می تواند زمان ارگاسم را به تعویق انداخته و منجر به درمان زودانزالی به صورت موقت شوند.

  داروهای گیاهی برای درمان زودانزالی

  ۱- کپسول گیاهی تاخیری دایان مکث یکی از داروهای تولید شده در شرکت داروسازی دایان فارما است که کاملا طبیعی و گیاهی بوده و با اثر گذاشتن بر روی گیرنده‌های عصبی و حسی اندام تناسلی آقایان موجب تاخیر در انزال می‌شود.

  ۲- طبق تحقیقات یکی از عارضه های قرص های ضد افسردگی به تاخیر انداختن ارگاسم در افراد است از این رو از این داروها برای درمان زودانزالی نیز استفاده می شود. البته پیشنهاد می کنیم که بدون تجویز پزشک به هیچ وجه استفاده نشوند.

  ۳-کرم ها و اسپره های بی حس کننده نیز یکی دیگر از راه های درمان زودانزالی در مردان هستند که به صورت موضعی استفاده میشوند. این کرم های باید حدودا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از اقدام به نزدیکی استفاده شوند.

  روان درمانی برای درمان زود انزالی

  تحقیقات نشان داده که عمده دلیل زودانزالی مشکلات روحی و روانی است پس قطعا بترین روش درمان زودانزالی هم مراجع به یک روانشناس و سکسولوژیست حاذق در این زمینه است. گاهی مشکلات عاطفی و روحی و روانی افراد منجر به بیماری زودانزالی در آنها می شود و طبعا با درمان این مشکلات درمان زودانزالی به خودی خود اتفاق می افتد.

  روشهای جلوگیری از زودانزالی

 • تعداد دفعات رابطه ی جنسی خود را در هفته افزایش دهید.
 • برای تقویت سیستم ایمنی بدنی خود اقدام کنید.
 • پوزیشن های که موجب به تعویق افتادن ارگاسم میشود و یا موجب ارضای زودتر شریک جنسیتان میشود را امتحان کنید.
 • با پیشنوازی بیشتر شریک جنسیتان را برای رابطه ی جنسی آماده کنید.
 • تاجایی که میتوانید هیجانات خود را کنترل کنید
 • عزت نفس خود را ارتقا دهید.
 • و…
 • لینک های کوتاه: gg.gg | bit.ly | cutt.ly | cutt.us