دلایل بی‌خوابی چیست؟

دلایل بی‌خوابی چیست؟

بی‌خوابی یک اختلال خواب است که با سختی در خواب رفتن یا بیدار ماندن مشخص می‌شود.

افراد مبتلا به بی‌خوابی دارای یک یا چند مورد از علائم زیر هستند:

 • خواب رفتن به سختی
 • اغلب بیدار شدن در طول شب و مشکل در خواب رفتن دوباره
 • بیدار شدن از خواب صبح خیلی زود
 • احساس خستگی پس از بیدار شدن

انواع بی‌خوابی

دو نوع بی‌خوابی وجود دارد:

بی‌خوابی اولیه: بیخوابی اولیه بدان معنی است که فرد مبتلا به مشکلات خواب است که به طور مستقیم با هیچ گونه بیماری یا مشکل دیگر مرتبط نیست.

بی‌خوابی ثانویه: بیخوابی ثانویه به این معنی است که فرد به علت چیز دیگری دچار مشکل خواب می‌شود مانند : به دنبال برخی بیماری ها (مانند آسم، افسردگی، آرتریت، سرطان یا سوزش سر دل)، درد، مصرف برخی داروها، اعتیاد و‌موادی که مصرف می‌کند (مثل الکل).

بی‌خوابی حاد و مزمن

بی‌خوابی از این نظر که چه مدت طول می‌کشد و هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد متفاوت است. بیخوابی می‌تواند کوتاه مدت (بیخوابی حاد) و یا به صورت طولانی مدت (بی‌خوابی مزمن) دیده شود. بیخوابی حاد می‌تواند از یک شب تا چند هفته ایجاد شود. هنگامی که فردی حداقل یک شب در هفته به مدت یک ماه یا بیشتر بی خواب شود می‌گوییم دچار بی‌خوابی مزمن شده است.

دلایل بی‌خوابی

علل بی‌خوابی حاد می‌تواند شامل هر کدام از موارد زیر باشد:

 • استرس های شدید در زندگی (از دست دادن یا تغییر شغل، مرگ یک عزیز، طلاق)
 • بیماری
 • ناراحتی احساسی یا فیزیکی
 • عوامل محیطی مانند سر و صدا، نور و یا درجه حرارت شدید (گرم یا سرد) که با خواب تداخل دارند
 • بعضی از داروها (به عنوان مثال برای داروهای سرماخوردگی، آلرژی، افسردگی، فشار خون بالا و آسم) ممکن است در خواب اختلال ایجاد کنند
 • تداخل در برنامه خواب معمولی

علل بی‌خوابی مزمن نیز عبارتند از:

 • افسردگی یا اضطراب
 • استرس مزمن
 • درد یا ناراحتی در شب

علائم بی‌خوابی

علائم بی‌خوابی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خواب در طول روز
 • خستگی عمومی
 • تحریک پذیری
 • اشکال در تمرکز یا حافظه
بی‌خوابی خفیف اغلب می‌تواند از طریق تمرین عادت خواب خوب جلوگیری یا درمان شود.
بی‌خوابی خفیف اغلب می‌تواند از طریق تمرین عادت خواب خوب جلوگیری یا درمان شود.

درمان بی‌خوابی

بی‌خوابی حاد ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد. بی‌خوابی خفیف اغلب می‌تواند از طریق تمرین عادت خواب خوب جلوگیری یا درمان شود. اگر بی‌خوابی باعث می‌شود که شما در طول روز به دلیل خواب آلودگی و خستگی دچار مشکل شوید، پزشک ممکن است قرص های خواب آور را برای مدت زمان محدودی به شما بدهد. شروع سریع، داروهای کوتاه مدت می‌تواند به شما در جلوگیری از اثراتی مانند خواب آلودگی در روز بعد کمک کند. از مصرف قرص های خواب آور بدون نسخه پزشک برای درمان بی‌خوابی اجتناب کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و در طول زمان از تاثیرات موثر آن کاسته شود.

از مصرف قرص های خواب آور بدون نسخه پزشک برای درمان بی‌خوابی اجتناب کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و در طول زمان از تاثیرات موثر آن کاسته شود.

درمان بی‌خوابی مزمن، در ابتدا درمان هر گونه شرایط یا بیماری های زمینه‌ای که سبب بی‌خوابی شده اند می‌باشد. اگر بی‌خوابی ادامه پیدا کند، پزشک شما ممکن است رفتار درمانی را پیشنهاد کند. رویکردهای رفتاری به شما کمک می‌کند تا رفتارهایی را تغییر دهید که ممکن است بیخوابی را بدتر کنند و رفتارهای جدید را برای ترویج خواب یاد بگیرند. تکنیک هایی مانند تمرینات آرام سازی، محدودیت درمانی در خواب ممکن است مفید باشد.

عادات خواب :

عادات خواب خوب، که به آن بهداشت خواب نیز می‌گویند به شما کمک کند خواب شب خوبی داشته باشید. در این مورد باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

ساعت منظم خواب: سعی کنید هر شب در یک زمان خاص به خواب بروید و هر روز صبح نیز دریک زمان بیدار شوید. سعی کنید در طول روز چرت نزنید، زیرا ممکن است خواب شب شما را بر هم بزند.

اجتناب از تلفن همراه قبل از خواب: اجتناب از استفاده طولانی مدت از تلفن همراه یا کتاب الکترونیکی‌ قبل از خواب، زیرا می‌تواند خوابیدن را سخت تر کند.

اجتناب از مصرف کافئین: از مصرف کافئین، نیکوتین و الکل در ساعات آخر روز اجتناب کنید. کافئین و نیکوتین محرک هستند و می‌توانند از خواب رفتن شما جلوگیری کنند. الکل می‌تواند موجب بیداری شما در شب شده و بر کیفیت خواب شما نیز تاثیر می‌گذارد.

ورزش منظم: به طور منظم ورزش کنید. سعی کنید که در زمان نزدیک به خواب ورزش نکنید، زیرا ممکن است شما را تحریک کند و به خواب رفتن شما سخت شود. کارشناسان توصیه می‌کنند که حداقل سه تا چهار ساعت قبل از خوابیدن، ورزش نکنید.

اجتناب از غذای سنگین: سعی کنید در ساعات آخرروز غذای سنگین نخورید. یک میان وعده سبک قبل از خواب، ممکن است به شما در خواب کمک کند.

اتاق خواب راحت: اتاق خواب خود را به مکان راحتی تبدیل کنید. مطمئن شوید که اتاق خوابتان تاریک، آرام و نه خیلی گرم و یا خیلی سرد است.

ریلکسیشن یا آرام سازی قبل از خواب: از یک روش برای آرام کردن خود قبل از خواب کمک بگیرید. مثلا یک کتاب بخوانید، به موسیقی گوش کنید یا حمام ببرید.

عدم استفاده‌ی دیگر از بستر خواب: اجتناب از استفاده از بستر خود برای هر چیزی غیر از خواب یا رابطه جنسی؛ مثلا هیچ‌گاه در تخت خواب غذا نخورید.

انجام کارهای غیر محرک قبل از خواب: اگر نمی‌توانید بخوابید و خواب آلود هستید، بلند شوید و کتاب بخوانید یا کاری انجام دهید که بیش از حد تحریک نشوید تا اینکه احساس خواب آلودگی کنید.

منبع: webMD

دیدگاهتان را بنویسید