دلیل افزایش و کاهش وزن در روزهای مختلف چیست؟

78698 - دلیل افزایش و کاهش وزن در روزهای مختلف چیست؟

دلیل افزایش و کاهش وزن در روزهای مختلف چیست؟

برای همه ما اتفاق افتاده که هنگام رفتن روی ترازو در روز های مختلف یا حتی در طول یک روز اعداد متفاوتی را مشاهده می کنیم! در مقاله امروز می خواهیم ببینیم دلیل این افزایش و کاهش وزن چیست؟ با ما همراه باشید…

مطلب مرتبط: دلایل نوسانات وزنی روزانه در بدن ما چیست؟

دلایل افزایش و کاهش وزن

۱- رژیم غذایی

تفاوت بین انرژی دریافتی از طریق خوردن مواد غذایی و انرژی مصرف شده طی فعالیت‌های مختلف می‌تواند سبب افزایش یا کاهش وزن شود. چنانجه انرژی دریافتی بیش از انرژی مصرفی باشد شما مبتلا چاقی می‌شوید.

۲- شیوه استفاده از ترازو

هنگام وزن کردن با ترازو، ترازو باید بر روی سطح صاف و سفت قرار داشته و هر دو پای شما نیز باید بر روی آن قرار گیرد. وزن لباس‌های شما نیز بر روی عددی که ترازو نشان می‌دهد اثر می‌گذارد. اگر به یکی از این شرایط دقت نکنید ممکن است حتی در یک روز عددهای متفاوتی را بر روی ترازو مشاهده کنید.

شدن - دلیل افزایش و کاهش وزن در روزهای مختلف چیست؟

۳- نوع ترازوی مورد استفاده

ترازوها معمولاً با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین سعی کنید همیشه از یک ترازوی واحد استفاده کرده و قبل از رفتن بر روی ترازو از صفر بودن آن مطمئن شوید.

۴- زمان توزین

صبح ها معمولاً بهترین زمان برای رفتن بر روی ترازو است. زیرا شما هنوز خوردن و آشامیدن را آغاز نکرده‌اید.  طبیعی است که بعد از صرف وعده غذایی ترازو عدد بالاتری را نشان می‌‌دهد.

۵- ورزش

در برخی از افراد بعد از ورزش کردن ترازو عدد کمتری را نشان می‌دهد. البته بیشتر این کاهش وزن به علت تعریق و کاهش آب بدن است.

61705 - دلیل افزایش و کاهش وزن در روزهای مختلف چیست؟

۶- وضعیت سلامتی

بیماری‌هایی مانند دیابت، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی و حتی یک سرماخوردگی ساده می‌توانند سبب تغییر وزن شوند. اگر میزان این تغییرات غیرطبیعی است حتما به پزشک مراجعه کنید.

۷- داروهای مصرفی

برخی داروها مانند دارو های ضدالتهاب‌ می‌توانند سبب کاهش و برخی دیگر مانند انسولین، دارو های ضدافسردگی‌ و برخی ضدتشنج‌ها می‌توانند سریعاً سبب افزایش وزن شوند. بنابراین بهتر است در مورد عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.

۸- مصرف آب

هر لیتر آب حدود ۰/۹ کیلوگرم وزن دارد. بنابراین، اگر بلافاصله بعد از نوشیدن آب به روی ترازو بروید ترازو عدد بالاتری را نشان خواهد داد.

water diet - دلیل افزایش و کاهش وزن در روزهای مختلف چیست؟

۹- نمک

دریافت زیاد نمک می‌تواند سبب تجمع آب در بدن شود. بنابراین، ترازو عدد بالاتری را نشان خواهد داد.

۱۰- یبوست

ابتلای شما به یبوست سبب می‌شود ترازو عدد بالاتری را نشان دهد. در مقابل، اسهال به کمبود آب بدن و کاهش وزن منجر می‌شود.

۱۱- سن

با افزایش سن به علت یائسگی و یا کاهش فعالیت بدنی به تدریج هر بار که بر روی ترازو می‌روید احتمالاً با عدد بالاتری مواجه خواهید شد. بعد از ۶۰ سالگی در برخی افراد کاهش توانایی برای جویدن مواد غذایی و ابتلا به برخی بیماری‌‌ها یا افسردگی ممکن است سبب کاهش اشتها و کاهش وزن شود.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید