راهنمای جامع مکمل های چربی سوز!

مکمل های فت برنر

حتما تا به حال راجع به فت برنرها شنیده اید. این مکمل ها چربی های اضافی بدن را آب می کنند. به یاد داشته باشید که آن ها فقط مکمل هستند و معجزه نمی کنند! این بدین معناست که حتی اگر فت برنرها از مواد تشکیل دهنده ای که به چربی سوزی کمک شایانی می کنند تشکیل شده باشند ، نمی توانند جایگزین رژیم غذایی و برنامه ورزشی شوند. اما به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم و کامل کاهش وزن ، قطعا مکمل های فت برنر نقش حیاتی خواهند داشت!

این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید تا متوجه شوید که مکمل های چربی سوز چه کارهایی انجام می دهند و چه کارهایی انجام نمی دهند! در ادامه مطالب زیر را برایتان شرح می دهیم :

 • فت برنرها چه کاری انجام می دهند ؟
 • آیا فت برنرها موثر هستند ؟
 • مزایای مکمل فت برنر چیست ؟
 • آیا مصرف فت برنرها بی خطر است ؟
 • مواد تشکیل دهنده بهترین فت برنرها چیست ؟
 • از کجا تشخیص دهیم که این مکمل ها در بدن ما تاثیر گذاشته اند ؟

مکمل های فت برنر چه کاری انجام می دهند ؟

چربی سوزها را به عنوان یک هدف بر روی اسلحه شکاری خود در نظر بگیرید ، با این تفاوت که شما سعی دارید سلول های چربی را مورد هدف قرار دهید. در این استعاره ، رژيم غذایی شما تفنگ و تمرینات ورزشی مهمات هستند. فت برنرها ممکن است به شما کمک کنند که کمی بهتر عمل کرده و چربی ها را به طور موثرتری مورد هدف قرار دهید.

همان گونه که در مطلبی در مجله پزشکی درباره چاقی منتشر شده است ، واژه ” چربی سوز ” برای توصیف ” مکمل های غذایی که منجر به افزایش متابولیسم چربی و یا مصرف انرژی ، عدم جذب چربی ، بهبود کاهش وزن ، افزایش اکسیداسیون چربی در حین تمرین و یا به نحوی باعث تطابق طولانی مدت که نهایتا منجر به سوخت و ساز چربی می گردد ” به کار برده می شود. با این حال ، مکمل های فت برنر عملکردی فراتر از موارد ذکر شده در بالا دارند. از این رو بیایید دقیق تر به آن ها بپردازیم!

یک فت برنر چگونه در بدن انسان عمل می کند ؟

برخی از مواد تشکیل دهنده کلیدی در فرمول فت برنرها به گونه ای طراحی شده اند که واکنش های ( عکس العمل ) هورمونی در بدن را تحریک و نهایتا شروع به تجزیه چربی کرده و از آن به عنوان منبع سوخت استفاده می کنند. عنصر اصلی بیشتر مکمل های فت برنر ، کافئین است که از طریق افزایش سوخت و ساز بدن و کمک به بدن در استفاده از چربی به عنوان سوخت ، به شما در کاهش وزن کمک شایانی می کند.

کافئین همچنین انرژی مورد نیاز برای انجام تمرینات ورزشی و دیگر فعالیت های کالری سوز را تامین می کند. در بدن انسان کافئین تجزیه اسیدهای چرب موجود در بافت چربی که به عنوان چربی های اطراف شکم نیز شناخته شده است را افزایش می دهد. زمانی که اسیدهای چرب تجزیه شدند ، وارد جریان خون شده و به منظور ایجاد انرژی توسط بدن سوزانده می شوند.

عملکرد چربی سوزها در بدن انسان

کاری که یک مکمل چربی سوز نمی تواند انجام دهد ، متعادل کردن یک رژیم غذایی ناقص است. طبق گفته دکتر Krissy Kendall :

اگر از یک رژیم غذایی سالم برای چربی سوزی و کاهش وزن پیروی می کنید ، مصرف فت برنرهای ترموژنیک برای مواردی همچون بهبود انرژی ، کمک به کنترل اشتها ، ترویج چربی برای استفاده به عنوان انرژی و حتی افزایش متابولیسم و درجه حرارت بدن مفید خواهد بود و از این رو کالری بیشتری در طول روز می سوزانید.

آیا مکمل های فت برنر موثر هستند ؟

تا زمانی که شما انتظارات منطقی از عملکرد چربی سوزها داشته باشید ، قطعا موثر هستند! برخی از افراد معتقدند که به دلیل استفاده از فت برنرها ، هر هفته باید چربی زیادی بسوزانند. این اتفاق هرگز رخ نمی دهد! اما در ادامه برخی راهکارهایی را برایتان توضیح می دهیم که با اجرای آن ها به فت برنرها کمک می کنید تا بهتر عمل کنند.

 • انتظارات منطقی داشته باشید : اگرچه میزان کاهش چربی با مصرف مکمل های فت برنر ممکن است افزایش یابد ، اما امکان ندارد که در یک هفته 5 کیلوگرم لاغر شوید آن هم به خاطر اینکه از مکمل ترموژنیک استفاده می کنید.
 • این اعداد را به یاد داشته باشید : به طور میانگین برای افراد سالم میزان بی خطر کاهش چربی در یک هفته 0.5 الی 1.5 کیلوگرم است. در برخی شرایط نادر این مقدار ممکن است تا 2 کیلوگرم نیز برسد ، اما این مقدار پایدار نیست. در نهایت بدن به یک وضعیت ثابتی رسیده و سرعت روند چربی سوزی آهسته می شود.
 • اگر به سرعت در حال کاهش وزن و چربی سوزی هستید ، ممکن است توده های عضلانی زیادی از دست بدهید. در این شرایط باید برنامه خود را مجددا بررسی نمایید.
برنامه ریزی صحیح برای چربی سوزی
 • اهداف کاهش وزن خود را هر هفته و هر ماه به روز کنید ، نه هر روز! زمانی که هدف های جدید داشته باشید ، انگیزه بیشتری خواهید داشت و به نتیجه مطلوب تری دست می یابید. مطمئنا ممکن است گاهی اوقات نتیجه مطلوبی به دست نیاورید. اما با کمک مکمل های فت برنر ، روند کاهش چربی شما برای طولانی مدت ادامه خواهد داشت.
 • مکمل های چربی سوز را به صورت دوره ای مصرف کنید : حتی بهترین چربی سوزهای ترموژنیک نیز برای همیشه موثر نخواهند بود! بسیاری از افراد از ترموژنیک ها به منظور کاهش وزن در مدت زمان کوتاهی استفاده می کنند. این مکمل ها همچنین به بهبود انرژی در باشگاه نیز کمک می کنند. اما مصرف طولانی مدت آن ها ممکن است برای شما قابل تحمل نباشد.

دکتر Kendall در این باره توضیح می دهد :

من مردم را تشویق می کنم تا مکمل های فت برنر را به صورت دوره ای مصرف کنند. اغلب افراد به مدت 4 الی 6 هفته از این چربی سوزها استفاده می کنند. زمانی که بدن شما به آن ها عادت کرد ، تغییرات یکسانی در افزایش اکسیداسیون چربی و میزان سوخت و ساز بدن را مشاهده نخواهید کرد.

مشکل اصلی زمانی رخ می دهد که کافئین به عنوان یک دارو محسوب می شود. با توقف مصرف آن ، تاثیرات منفی آن را مشاهده خواهید کرد. این تاثیرات معمولا از 1 الی 2 روز تا یک هفته ادامه خواهند داشت.

Kendall پیشنهاد می دهد که برای چند هفته از این مکمل استفاده نکنید و دوباره روند مصرف را در دوز کم آغاز کنید.

حتما مطالعه کنید : چگونه بدون عضله سوزی چربی سوزی کنیم ؟

 • مصرف چربی سوزها را با دوز کم آغاز کنید : فت برنرها به گونه ای طراحی شده است تا دوز مناسبی از مواد مختلف را برای کاهش وزن فراهم کند. البته این بدین معناست که هر چه مواد تشکیل دهنده آن بیشتر باشد ، به نتیجه بهتری دست خواهید یافت. تولید کنندگان مکمل ها دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهند و از این رو متوجه می شوید که کدام دوز برای شما مناسب است.
 • اولویت بندی عضلات : استفاده از ترموژنیک ها ، انجام تمرینات کاردیو و داشتن رویای لاغری یک رویکرد رایج است. اما بدن شما سزاوار رویکردی بهتر از این می باشد! در کنار تغذیه و استفاده از مکمل های فت برنر ، شما باید از یک برنامه بدنسازی جامع نیز پیروی کنید که هم روند چربی سوزی و کاهش وزن را سرعت دهد و هم مانع از بین رفتن عضلات شما شود. زمانی که هدف شما کاهش وزن پایدار باشد ، عضلات دوست شما محسوب می شوند. آن ها کالری می سوزانند ، به بدن شما حالت می دهند و نهایتا به شما اجازه می دهند تا فعال بوده و احساس خوبی داشته باشید!

مزایای مکمل های فت برنر چیست :

 1. افزایش سرعت متابولیسم بدن ( سوخت و ساز بدن )
 2. کاهش اشتها
 3. کاهش احتباس آب
 4. افزایش انرژی و تمرکز
 5. بهبود گرمازایی

آیا مصرف فت برنرها بی خطر است ؟

تا زمانی که یک رویکرد منطقی برای تغذیه کلی خود داشته و مراقب مصرف محرک ها باشید ، استفاده از مکمل های فت برنر راهی بی خطر به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب محسوب می شود. در ادامه قوانینی را برایتان ذکر می کنیم که باید حتما به یاد داشته باشید!

 • همیشه رژيم نگیرید : لازم نیست در کل دوران زندگی خود رژیم بگیرید تا بتوانید لاغر شوید. همان گونه که Paul Salter ، متخصص تغذیه توضیح می دهد :

یک دوره زمانی کوتاه بهترین راه برای دستیابی به نتیجه مطلوب است. اگر به صورت جدی قصد کاهش وزن دارید ، سعی کنید به مدت 10 الی 14 هفته رژیم بگیرید. 

Salter در این باره بیان می کند :

این کار زمان کافی برای تنظیم رژیم غذایی با منابع غذایی مورد علاقه و سطح فعالیت شما را فراهم می کند. پس از اتمام رژيم و چرخه مصرف مکمل های فت برنر ، بسیار مهم است تا میزان کالری را افزایش دهید ( دوره نگهداری نامیده می شود ) ، جایی که میزان کالری و کالری سوزی شما برابر است. یک راه رایج برای انجام این کار ” رژيم معکوس ” نامیده می شود که در آن به تدریج و به صورت سیستماتیک میزان کالری را افزایش می دهید. 

 • میزان کالری دریافتی را بیش از حد کاهش ندهید : در طول دوره رژیم هدفمند خود ، نکته کلیدی این است که سطح کالری دریافتی شما بیش از حد پایین نباشد ( این بدین معناست که کالری کمتری نسبت به میزانی که می سوزانید دریافت کنید ). فکر نکنید مقدار کمتر همیشه بهتر است! این یک باور غلط در مسیر کاهش وزن و چربی سوزی است ، به ویژه در میان خانم ها.
میزان کالری دریافتی را بیش از حد کاهش ندهید

Susan Hewlings مربی و متخصص تغذیه در این باره بیان می کند :

بسیاری از رژیم های غذایی مبنی بر کاهش بیش از حد میزان کالری دریافتی در ابتدا نتیجه بخش هستند ، اما نه برای همیشه! محدود کردن کالری منجر به کاهش وزن نمی شود و اگر هم بشود ، راه سالم و مطمئنی نخواهد بود. قطعا این راه برای رژیم های طولانی مدت و پایدار گزینه مناسبی نیست.

به یاد داشته باشید هدف نهایی از مصرف مکمل های چربی سوز داشتن احساس خوب و سالم ماندن است ، نه فقط لاغری و تناسب اندام! یک هدف خوب این است که تا بیشترین میزان کالری که می توانید دریافت کنید در حالی که وزن کم می کنید.

 

 • مراقب مصرف محرک ها باشید : اگر عادت دارید تا روزتان را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کنید و در طول روز 3 الی 4 فنجان دیگر نیز میل می کنید ، در انتخاب مکمل های فت برنر دقت کنید! بیشتر فت برنرها ، به غیر از آن هایی که فاقد محرک هستند ، حاوی کافئین و یوهیم بین ( آلکالوئید زهرین که از گیاه آفریقایی به نام Corynanthe yohimbe گرفته می‌ شود : C21H26N2O3 ) و سایر محرک ها هستند.

اگرچه با دریافت کافئین به مقدار زیاد انرژی زیادی به دست می آورید ، اما اگر مکمل های فت برنر را با چند فنجان کافئین و یا هر نوع نوشیدنی دیگر حاوی کافئين ادغام کنید باید بالاترین حد تاثیرگذاری محرک ها را حتما در نظر داشته باشید – این مقدار برای هر شخصی متفاوت خواهد بود.

مطالعه کنید : برنامه حرفه ای چربی سوزی در 6 هفته

Alan Flanagan ، متخصص تغذیه در باره مصرف مکمل های چربی سوز بیان می کند :

کاهش کیفیت خواب که قطعا یکی از تاثیرات مصرف محرک ها است ، به صورت مستقیم منجر به تجمع چربی بیشتر می گردد. سعی کنید هنگام خرید این مکمل ها دقت کرده و اطمینان حاصل کنید که فت برنری که متناسب با نیازهای شما است را تهیه نمایید! 

مواد تشکیل دهنده بهترین فت برنرها چیست ؟

به طور کلی مکمل های چربی سوز به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. مکمل های حاوی محرک ها = محرک ها باعث افزایش انرژی شده ، چربی های ذخیره شده را می سوزانند و منجر به افزایش سرعت متابولیسم بدن می شوند.
 2. مکمل های فرونشان = اشتها را کاهش داده و با تامبن فیبر رژیمی احساس سیری را فراهم می کنند.
 3. مکمل های ترموژنیک = منجر به افزایش روند چربی سوزی شده و همین امر به کالری سوزی بیشتر حتی در زمان استراحت کمک می کند.

کافئین

بیشتر فت برنرهای ترموژنیک ( نه همه آن ها ) حاوی محرک ها ، معمولا کافئین هستند. فت برنرهای کافئین دار برای ورزشکارانی مناسب هستند که نیاز به انرژی زیاد جهت انجام تمرینات ورزشی دشوار و تمرینات کاردیو طولانی مدت دارند. Robert Wildman در مورد مصرف کافئین بیان می کند :

کافئین به چربی سوزی کمک کرده و نهایتا به ورزشکاران کمک می کند تا برای مدت زمان طولانی تری در باشگاه ورزش کنند.

کافئین همچنین برای افرادی که اشتهای زیادی دارند مناسب است. بله درست است! به همین دلیل در اکثر مکمل های فت برنر کافئين وجود دارد. به همان اندازه که کافئین موثر است ، تنها عنصر موجود در چربی سوزها نمی باشد. اگر با سایر مواد موثر ترکیب شود ، تاثیر بیشتری خواهند داشت. باید بدانید که وجود این مواد در فت برنرها دلیل مناسب بودن آن مکمل نیست. به ویژه اگر به تازگی مصرف این مکمل ها را آغاز کرده اید ، تمرکز بر روی برخی مواد تشکیل دهنده ضروری مانند کافئین نقطه مناسبی برای شروع است.

چای سبز

تحقیقات انجام شده بر روی مصرف مکمل های چربی سوز نشان می دهد که چای سبز و عصاره چای سبز باعث فعال سازی چربی سوز ترموژنیک داخل بدن می شود. یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد افرادی که مواد تشکیل دهنده داخل چای سبز را دریافت می کنند ( کاتچین – ترکیب اسیدی به فرمول C15H14O6 که در چرم‌ سازی و نساجی کاربرد دارد ) به طور قابل توجهی چربی های داخل بدنشان کاهش یافته است.

Nick Coker ، فیزیولوژيست ، شرح می دهد :

دریافت این مواد تشکیل دهنده به همراه کافئين روند چربی سوزی و کاهش وزن را سرعت می بخشد.

تاثیر چای سبز در کاهش وزن
تاثیر چای سبز در کاهش وزن

ال کارنیتین

این آمینو اسید فاقد ماده محرک بوده و سال هاست مورد توجه بدنسازان و ورزشکاران قرار گرفته است. روزانه 1 الی 2 عدد کارنیتین به همراه غذا میل کنید. این مکمل هچنین به بدن شما کمک می کند تا چربی های ذخیره شده به انرژی تبدیل شود و بدنی خوش فرم داشته باشید! کارنیتین این کار را با تجزیه اسیدهای چرب انجام می دهد و از این رو بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند. 

تحقیقات انجام شده همچنین نشان می دهد که مصرف ال کارنیتین به بهبود ریکاوری ، کاهش دردهای عضلانی ناشی از انجام تمرینات ورزشی و بازسازی بافت های آسیب دیده عضلات کمک شایانی می کند.

CLA ( سی ال ای = اسید لینولئیک )

اسید لینولئیک ترکیب شده یا همان CLA در واقع یک اسید چرب طبیعی است ( همانند اسید چرب امگا – 6 ). تحقیقات انجام شده نشان می دهد با وجود این که سی ال ای یک چربی است ، مصرف روزانه 1.4 الی 3.0 گرم آن منجر به کاهش چربی کل بدن می گردد. دکتر Ciaran Fairman بیان کرده است که سی ال ای همچنین به حفظ عضلات در طول دوره کاهش وزن کمک می کند. به یاد داشته باشید حفظ عضلات برای مدت زمان طولانی یک موفقیت است! 

یوهیم بین

این ماده که از پوست درخت یوهیم بین تهیه می شود یک ماده محرک محبوب در مکمل های فت برنر است. البته باید توجه داشته باشید افراد مضطرب و یا کسانی که به مواد محرک حساسیت دارند ، باید در مصرف یوهیم بین احتیاط کنند. 

گارسینیا کامبوجیا

همان گونه که متخصص تغذیه Jonny Bowden بیان کرده است :

عصاره این میوه اسیدی بدون کافئین در سال های اخیر بسیار محبوب شده است. تا زمانی که اگر آن را به درستی مصرف کنید ، شاهد مزایای بالقوه آن در کنترل اشتها خواهید بود.

از کجا تشخیص دهیم که این مکمل ها در بدن ما تاثیر گذاشته اند ؟

زمانی که بهترین مکمل فت برنر متناسب با اهداف خود را پیدا کردید ، 2 الی 3 هفته باید صبر کنید تا تاثیرات آن را در بدن خود مشاهده نمایید. پس از گذشت این زمان قطعا باید روند کاری خود را پیگیری کنید. می توانید در طول این دوره از خودتان عکس بگیرید ، قسمت های مختلف بدنتان را اندازه گیری کنید ، چربی های بدنتان را اندازه گیری کنید و یا فقط خودتان را وزن کنید تا شاهد تغییرات چشمگیر ناشی از مصرف مکمل های فت برنر باشید!

البته کارشناسان بر این باورند که اندازه گیری وزن بدن قطعا نتیجه خوبی از کاهش وزن را نشان نمی دهد ، زیرا وزن بدن تنها یک قسمت از ماجرا می باشد. از این رو بیش از حد بر روی آن تاکید نکنید. احساس شما ، ظاهر شما و نحوه پیشرفت روند تمرینات ورزشی شما نیز بسیار حیاتی هستند! 

به یاد داشته باشید برخی افراد به مواد تشکیل دهنده داخل مکمل های فت برنر واکنش بهتری نشان می دهند ، از این رو آن چیزی که برای شما مناسب است ممکن است برای دیگری مناسب نباشد. بعد از چند هفته ، اگر احساس کردید که هیچ تغییری نکرده اید قطعا باید مکمل دیگری را انتخاب کنید. 

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید