راهکار افزایش قد بعد از بلوغ چیست؟ ❤️ تجربه افزایش قد پس از سن رشد ❤️


عوامل متعددی بر قد و قامت افراد اثر می‌گذارند، اما بررسی‌ها نشان داده است که، ژنتیک فرد می‌تواند بین ۶۰ الی ۸۰ درصد، عامل اصلی تعیین قد فرد باشد. بعد از این عامل اساسی، تغذیه و فعالیت عامل رشد و افزایش قد هستند. بنابراین، جدای از ژنتیک، چیزی که می‌تواند باعث افزایش قد بعد از سن رشد شود، چیزی جز تغذیه و فعالیت نیست. اگرچه پس از رسیدن به سن بلوغ و با بسته شدن صفحات رشد، افزایش قد تقریبا متوقف می‌شود، اما هنوز هم روش‌هایی وجود دارد که بتوان چند سانتی‌متری به بلندای قامت فرد، اضافه کرد. سرفصل‌های این مقاله در جدول زیر ارائه شده است:

راهکار افزایش قد بعد از بلوغ چیست؟ ❤️ تجربه افزایش قد پس از سن رشد ❤️

Add a header to begin generating the table of contents

افزایش قد

توضیحات

افزایش قد پسران

به صورت میانگین تا ۱۸ سالگی

افزایش قد دختران

به صورت میانگین تا ۱۶ سالگی

میانگین قد پسران ایرانی

تقریبا ۱۷۳ سانتی متر

میانگین قد دختران ایرانی

نزدیک به ۱۶۰ سانتی متر

سهم ژنتیک در افزایش قد

بین ۶۰ تا ۸۰ درصد

سهم لایف استایل در افزایش قد

بین ۲۰ الی ۴۰ درصد

آیا ژنتیک عامل اصلی تعیین قد است؟

قبل از اینکه به بحث و بررسی راهکار افزایش قد پس از سن رشد بپردازیم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که اصولا چه چیزی باعث تعیین قد می‌شود؟! اگر بخواهیم سرسری به این سوال پاسخ دهیم، خواهیم گفت، ژنتیک! اما مطالعه‌ی دوقلوهای همسان به ما یاد می‌دهد که ژنتیک، بین ۶۰ الی ۸۰ درصد در تعیین بلندی قامت اثرگذار است. بنابراین، ۲۰ الی ۴۰ درصد دیگر، مستقیما به عوامل محیطی بستگی دارند.

طبق یک مطالعه‌ی جهانی و گسترده که با شرکت ۱۸.۶ میلیون نفر انجام شد، مشخص گردید که میانگین قد انسان در طول قرن گذشته تغییر کرده است. این مطالعات نشان داده که در بسیاری از کشورهای جهان، قد افراد در سال ۱۹۹۶ میلادی، بلندتر از سال ۱۸۹۶ میلادی بوده است. متخصصان معتقدند که بهبود مواد غذایی دریافت شده، تاثیر مستقیمی بر این تغییر میانگین قدی داشته است.

عوامل افزایش قد بعد از بلوغ

میزان تاثیر

ژنتیک

بین ۶۰ تا ۸۰ درصد

رژیم غذایی صحیح و فعالیت صحیح بدنی

بین ۲۰ الی ۴۰ درصد

پسر ها تا چند سالگی رشد می‌کنند؟

پسر ها بین ۱۲ الی ۱۶ سالگی، بیشترین رشد قدی را تجربه می‌کنند. در این مدت، علاوه بر تغییر قد و قامت، تغییرات ظاهری و رفتاری دیگری نیز اتفاق افتاده و ممکن است در این برهه‌ی نسبتا کوتاه، جذابیت ظاهری آن‌ها اندکی کمتر شود. در موارد نادر ممکن است سن رشد تا ۲۱ سالگی و حتی ۲۵ سالگی (بسیار نادر)، ادامه داشته باشد. بنابراین، بصورت خلاصه می‌توان بهترین سن برای افزایش قد برای پسران را سنین بین ۱۲ تا ۱۶ سالگی بیان کرد.

دختر ها تا چند سالگی رشد می‌کنند؟

از آنجاییکه رسیدن به سن بلوغ در دختر متفاوت است، بنابراین، ممکن است فرآیند رشد قد و قامت در دختران بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی اتفاق افتاد. عموما این سن بلوغ، همزمان با اولین قاعدگی بوده و پس از این تجربه، قد دختران بین ۳ تا ۵ سانت افزایش خواهد یافت. در این سن، رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی صحیح و رعایت کردن لایف استایل صحیح، تاثیر مستقیمی بر افزایش قد دختران پس از رسیدن به بلوغ خواهد داشت.

جنسیت

سن رشد

پسران

بین ۱۲ الی ۱۶ سالگی

دختران

بین ۱۰ الی ۱۴ سالگی (عموما)

آیا افزایش قد بعد از سن رشد برای همه امکان پذیر است؟

مطالعات در سطح جهانی نشان داده است که رشد انسان بین سنین ۱۸ الی ۲۰ سالگی تقریبا متوقف می‌شود. دلیل این امر، توقف صفحات رشد یا همان growth plateها بوده که در دو سر استخوان‌ها قرار گرفته‌اند. در سنین بلوغ، هورمون‌های در بدن ترشح شده که باعث می‌شود این صفحات رشد سفت شده یا اصطلاحا بسته شوند. با بسته شدن این صفحات، دو سر استخوان‌ها ثابت شده و نتیجتا افزایش قد بعد از سن رشد متوقف می‌شود.  این اتفاق در سن ۱۶ سالگی بانوان و بین ۱۴ الی ۱۹ سالگی آقایان اتفاق می‌افتد.

فعالیت‌هایی که ما در طول روز انجام می‌دهیم، غضروف‌ها و مایعات بین دیسک‌های ستون فقرات را تحریک کرده و باعث کوتاه شدن نسبی قد (تقریبا یک و نیم سانت) می‌شود. متخصصان از همین تغییرات استفاده کردند تا روشی را برای افزایش قد بعد از سن رشد ارائه دهند. مطالعات نشان داده که علی‌رغم بسته شدن صفحات رشد پس از به بلوغ رسیدن، همچنان می‌توان بلندی افراد را تا حدی افزایش داد.

بنابراین، افزایش قد بعد از سن رشد برای همه‌ی افراد ممکن است، اما میزان این تغییر بین افراد، مختلف است.

تاثیر ورزش های سنگین بر قامت چیست؟

یکی از باورهای غلط بین اکثر مردم دنیا این است که اگر فرزندان در سنین رشد، ورزش‌های سنگین (همانند وزنه برداری) را دنبال کنند، احتمالا رشد قدی آن‌ها متوقف شود. اما مطالعات نشان داده که دنبال کردن ورزش، نه تنها باعث کوتاهی قامت نشده، بلکه در صورت انجام صحیح آن، به رشد بدنی کودکان و نوجوانان کمک خواهد کرد. البته باید به این نکته دقت کرد که صفحات رشد پیش از رسیدن به بلوغ، از جنس غضروف بوده و احتمال صدمه‌دیدگی آن‌ها ،بیشتر از استخوان است. اما به صورت کلی می‌توان گفت که ورزش‌های سنگین (مخصوصا وزنه برداری)، اثری بر افزایش یا کاهش قد کودکان و نوجوانان نخواهند داشت.

بهترین زمان برای افزایش قد

همانطور که احتمالا تا الان متوجه شده‌اید، افزایش قد بعد از سن رشد بسیار دشوارتر از قبل از بلوغ است. بنابراین، بهترین زمان برای اصلاح قامت، در سنین نوجوانی است. تغذیه و فعالیت، مهمترین عوامل تعیین بلندای قامت نهایی افراد هستند. به این نکته دقت کنید که تغذیه‌ی مناسب، به معنای دریافت مقادیر صحیح ویتامین و مواد معدنی است. بنابراین، لزوما سیر بودن، به معنای تغذیه‌ی صحیح نیست. در زندگی‌های مدرن، اکثر افراد دچار ضعف مواد مغذی، خصوصا ویتامین D و کلسیوم هستند. صفحات رشد و استخوان‌ها، به این دو ماده‌ی مغذی به شدت وابسته بوده و متخصصان توصیه می‌کنند که با مصرف میوه و سبزیجات به رشد خود کمک کنید.

در کنار این دو ماده‌ی مغذی، پروتئین نیز برای سلامت استخوان‌ها مفید است. تحقیقات نشان داده که مصرف ۲۰ گرم پروتئین در هر وعده، به استحکام استخوان و ستون فقرات کمک می‌کند.

افزایش قد پیش از بلوغ

فارغ از اثربخشی ژنتیک در تعیین قد افراد، پیش از رسیدن به سن بلوغ می‌توان بین ۲۰ تا ۴۰ درصد، قد و قامت خود یا فرزندان را تغییر داد. قطعا این تغییرات از جنس محیطی بوده که بستگی به تغذیه و فعالیت دارند، بنابراین، روش‌های زیر می‌تواند به بلندتر شدن کمک کند. شاید یکی از مهمترین بازه‌های سنی برای قامت افراد، ۱۶ سالگی باشد. به همین علت نیز بخشی را به این قسمت اختصاص دادیم.

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی

سن ۱۶ سالگی نقشی حیاتی در تعیین قد نهایی افراد دارد. آخرین سال‌هایی است که پسران و دختران می‌توانند قد خود را چند سانتی‌متری بلندتر کنند. رژیم غذایی مناسب، فعالیت بدنی صحیح، اقدامات اصلاحی و نهایتا تمرینان یوگا بخشی از اقداماتی است که باید انجام داد تا قد را چند سانتی‌متری بلندتر از قبل کرد. البته به خاطر داشته باشید که بهتر است این فعالیت‌ها را از دوران کودکی به فرزندان خود آموزش دهید تا بلند قامتی در ۱۶ سالگی را جلوتر آورده و چند سانتی متری بیشتر بر بلندای قامت فرزندان خود بیفزایید. در ادامه، چندین روش برای بلندتر شدن در سن ۱۶ ساگلی را مطرح خواهیم کرد.

رژیم غذایی صحیح

رژیم غذایی باید طبق اصول و شرایط رشد بدنی تنظیم شود. بهترین رژیم غذایی باید توسط متخصص تعیین شده که ترکیبی است از میزان مشخصی ویتامین، پروتئین، کربوهیدارت و… در این میان، نقش کلسیم و ویتامین D از بقیه مهمتر بوده که باید با دقت و وسواس بیشتری تعیین شود. علاوه بر رژیم غذایی، زمان مصرف غذا و همچنین تعداد وعده‌های روزانه، بسیار مهم هستند. به صورت کلی توصیه می‌شود که با سبک کردن هر وعده‌ی غذایی و افزایش دفعات غذا خوردن، رشد بیشتری را در بدن ایجاد نمود. اصلاح تغذیه نه تنها باعث بلند قامت شدن شده، بلکه به سادگی می‌تواند به کاهش وزن و یا لاغری سریع کمک کند.

فعالیت بدنی مناسب برای افزایش قد

فعالیت بدنی صرفا محدود به ورزش‌ها نبوده و اگرچه ورزش کردن عاملی برای اصلاح متابولیسم بدن و نتیجتا رشد صحیح بدن است، اما انجام صحیح فعالیت‌های روزمره نیز می‌توانند باعث کاهش به غضروف‌ها و ستون فقرات شده و به افزایش قد کمک کنند. بنابراین، در کنار ورزش کردن، نحوه‌ی صحیح نشستن، رانندگی کردن، بلند کردن اجسام، راه رفتن و … را نیز باید یاد گرفت.

چیزهایی که باعث توقف افزایش قد می شوند

بعضی از فعالیت‌ها باعث صدمه رسیدن به بدن می‌شوند. مجموعه‌ی فعالیت‌ها یا همان سبک زندگی (لایف استایل)، تاثیر مستقیمی بر صحت و سلامتی بدن و خصوصا رشد صحیح افراد دارند. هرچقدر لایف استایل بهتری را دنبال کنید (چه پیش و چه پس از سن بلوغ)، احتمالا افزایش قد بیشتر خواهد بود. از جمله عوامل موثر می‌توان به خواب کافی، خواب منظم، عدم مصرف نوشیدنی‌های الکی و دوری از دخانیات اشاره کرد.

عوامل افزایش قد

عوامل جلوگیری از افزایش قد

فعالیت بدنی صحیح

استعمال مواد دخانی (سیگار و قلیان)

تغذیه مقوی (خصوصا ویتامین دی و کلیسیوم)

نوشیدن مشروبات الکلی

خواب کافی

لایف استایل ناسالم

افزایش قد بعد از بلوغ

ممکن است فردی پس از رسیدن به سن بلوغ، دوست داشته باشد تا قد خود را مقداری بلندتر کند. با توجه به تحقیقات انجام گرفته، می‌توان:

۱- حرکات اصلاحی: فعالیت‌ها در طول روز می‌توانند به بدن فشار آورده و قد را چند سانتی کوتاه کنند. بنابراین، طرز صحیح انجام فعالیت‌ها را یاد بگیرید.

۲- تغذیه‌ی صحیح: مواد مغذی به استحکام استخوان‌ها و ستون فقرات کمک کرده و باعث بلندتر شدن بدن می‌شوند. علاوه بر آن، اصول صحیح تغذیه برای افزایش قد را نیز باید یاد گرفت.

اثر هورمون رشد یا HGH بر افزایش قد بعد از سن رشد

اگرچه کارآمدی هورمون رشد در سنین کودکی و نوجوانی برای افزایش قد اثبات شده است، اما میزان تاثیرگذاری آن در سنین پس از بلوغ، بسیار اندک (بلکه ناچیز است). هورمون رشد می‌تواند با تحریک سطوح رشد (در دو سر استخوان‌ها)، ، باعث ایجاد لایه‌های استخوانی شده و طول کلی استخوان را افزایش دهد. اما این اتفاق تنها زمانی رخ می‌دهد که سطوح رشد بسته نشده باشند (تبدیل به استخوان نشده باشند). بنابراین، در سنین بالا، استفاده از این هورمون تاثیری بر قد افراد نخواهد داشت.

در بعضی افراد، سطوح رشد تا پس از ۱۸ سالگی نیز باز مانده (نهایتا تا ۲۴ سالگی) و استفاده از این هورمون ممکن است باعث افزایش قد نهایی شود. اما برای اطمینان از اثربخشی آن، ابتدا باید آزمایش سن استخوان یا همان پرتونگاری استخوان انجام گرفته و وضعیت صفحات رشد بررسی شود.

ویدئو ورزش برای افزایش قد

افزایش قد تا ۲۰ سانت

شاید بارها مشاهده کرده باشید که افرادی وعده‌ی افزایش قد تا ۲۰ سانت را داده‌اند. در نظر بگیرید که ۲۰ سانتی‌متر عدد بسیار بزرگی بوده و عملا رسیدن به آن امکان پذیر نیست. ایران تناسب به عنوان مرجعی امین برای افزایش اطلاعات صحیح و قابل اعتماد، به شما می‌گوید که افزایش قد ۲۰ ساتی‌متری حتی با جراحی امکان پذیر نیست! بنابراین، بهتر است گول تبلیغات مختلف را نخورید و به صورت منطقی با قوه تفکر و عقل خود، تبلیغات را مجددا بررسی کنید. در بهترین حالت (بدون جراحی)، افزایش قد بین ۳ تا ۱۰ سانتی‌متر خواهد بود. البته در نظر بگیرید که ۱۰ سانتی‌متر (خصوصا برای افرادی که قد بلندی ندارند)، یک عدد طلایی است.

مهمترین عامل تعیین قد در افراد چیست؟

بررسی دوقلوهای همسان نشان داده است که ژنتیک می‌تواند بین ۶۰ تا ۸۰ درصد در تعیین قد نهایی اثرگذار باشد. بنابراین، مهمترین عامل تعیین قد افراد، ژنتیک است. اما لایف استایل صحیح و در کل عوامل محیطی نیز می‌توانند بین ۲۰ تا ۴۰ درصد اثربخش باشند.

آیا افزایش قد تا ۱۰ سانتی متر ممکن است؟

پس از رد کردن سن رشد و بسته شدن صفحات رشد، تنها حالتی که بتوان قد را افزایش داد، اصلاح لایف استایل و کاهش فشار وارد شده به ستون فقرات است. این کاهش فشار باعث باز شدن فضای بین ستون فقرات شده و نتیجتا قد را چند سانتی متر بلندتر میکند. علاوه بر آن، اصلاح استایل ایستادن و راه رفتن نیز میتواند چند سانتی متری بر بلندای قامت افراد اضافه کند. نتیجتا، بله، افزایش قد تا ۱۰ سانتی متر ممکن است.

چه عواملی در تعیین قد نهایی افراد اثرگذار هستند؟

۱- ژنتیک (بین ۶۰ تا ۸۰ درصد)

۲- رژیم غذایی صحیح (خصوصا ویتامین، مواد معدنی و پروتئین)

۳- فعالیت بدنی صحیح (ورزش و تحرک)

۴- رعایت اصول تنفس، تغذیه و فعالیت

دختران و پسران تا چند سالگی رشد میکنند؟

عموما دخترها بین سنین ۱۰ الی ۱۴ سالگی رشد کرده و پسران نیز بین سنین ۱۲ الی ۱۶ سالگی رشد میکنند. با این حال، رشد قد افراد تا سن ۱۸ سالگی و تا زمانیکه صفحات رشد بسته شود، ادامه خواهد داشت.

آیا افزایش قد بعد از سن رشد امکان پذیر است؟

آیا ورزش های سنگین همانند وزنه برداری در سنین کودکان و نوجوانی مانع رشد کامل افراد می شود؟

خیر. ورزش در تمام سنین مناسب بوده و به رشد فرد کمک میکند. با این حال، از آنجایی که تا پیش از رشد کامل، نواحی غضروفی در بدن وجود دارد، این نواحی ممکن است در صورت فعالیت‌هایی که به شکل اصولی انجام نشوند، صدمه ببینند.

آیا هورمون رشد می تواند باعث افزایش قد بعد از سن رشد شود؟

با توجه به مطالعات انجام گرفته، از آنجایی که پس از سن رشد، صفحات رشد بسته می‌شوند، هورمون رشد نمی‌تواند باعث افزایش طول استخوان‌های بلند بدن شود (افزایش قد). برای بررسی جنس صفحات رشد (غضروفی یا استخوانی)، آزمایشات مخصوصی انجام شده و تنها در حالتی که این صفحات هنوز از جنس غضروف باشند، می‌توان با مصرف این هورمون، قد را افزایش داد.

چه چیزهایی مانع از افزایش قد می شوند؟

استعامل مواد دخانی، نوشیدن مشروبات الکلی، کم خوابیدن یا بد خوابیدن و لایف استایل ناسالم.