راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

چاق - راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

تا دو دهه قبل، گستردگی اضافه وزن و چاقی های غیرمرضی منحصر و محدود به برزگسالان بوده ولی متاسفانه در چند سال اخیر روند تصاعدی گسترش اضافه وزن و چاقی کودکان خردسال و نوجوانان و جوانان زنگ خطر جدی را به صدا درآورده است و علاوه بر پیامدها اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی و بیماری زایی چنین رخدادی در زمان حال توام با بروز و شیوع بیماری های مختلف با عوارض و ضایعات متعدد در سیستم های قلبی، عروقی، متابولیکی، ریوی و تنفسی، کبدی و صفراوی، ارگان های حسی و حرکتی و اسکلتی و عضلانی، عصبی و روانی و اختلالات جنسی به صورت بلوغ زودرس دوران کودکی با زمینه سازی و بذرافشانی بیماری های مزمن غیرواگیردار خوش خیم و بدخیم در سنین بعدی و بزرگسالی و سالمندی را نیز پایه گذاری کرده است.

لذا پرداختن به این مشکل رو به گسترش در جوامع شهری و روستایی و چاره جویی و رایزنی های به موقع و ضروری را اجتناب ناپذیر کرده است و لازم است در راستای مبارزه و کنترل چنین رخدادی به طور جدی و هم زمان در دو بعد پیشگیری و درمان، اقدامات سریعی برای مهار کردن و درمان های اصولی اضافه وزن و چاقی های ایجاد شده در آینده سازان این مرز و بوم به عمل آورده شود. با توجه به اهمیت این موضوع امروز به بررسی علل چاقی کودکان و راههای درمان آن می پردازیم.

روش تشخیص چاقی کودکان 

وقتی آنها از لحاظ جسمی، بزرگتر از بچه های دیگر در کلاس خود هستند.

وقتی آنها لباس هایی را می پوشند، که برای سنشان خیلی بزرگ هستند.

هنگامی که آنها به اندازه بزرگسالان مصرف می کنند (یا بیشتر) غذا می خورند.

هنگامی که آنها به راحتی از تمرینات خسته می شوند.

هنگامی که آنها از رژیم های متعادل رنج می برند، و مواد غذایی طلب می کنند.

هنگامی که آنها بیش از سه ساعت در روز تلوزیون تماشا می کنند.

هنگامی که آنها همیشه گرسنه هستند.

اگر شما هر کدام از این ویژگی ها را در کودک خود مشاهده کرده اید، به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود.

kid on scales - راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

علل و دلایل چاقی کودکان

 1. پتانسیل ژنتیکی:

عبارت “مانند پدر، پسر” و “مانند مادر، دختر”، فاکتور ژنتیکی قوی در چاقی وجود دارد، بنابراین کودکان که والدینشان چاق هستند ،بیشتر احتمال دارد که مشکلات وزن داشته باشند، نسبت به کودکانی که والدینشان لاغر هستند. چاقی، به طور کامل از پیش تعیین نشده است گرچه ژن ها نقش مهمی دارند، چیزهایی که می خورید(یا نمیخورید) نقش تعیین کننده ای در تعیین ژن های چاقی دارند.

 1. اعتیاد به غذای حاضری:

در دسترس بودن غذاهای فوق العاده پردازش شده (آشامیدنی) نقش مهمی در افزایش شیوع چاقی کودکان ایفا نموده است به ویژه در کودکان ، این غذاهای چرب و کم چرب که به شکل قندی شیرین شده اند، دارای طعم و مزه بسیار عالی هستند ،که تقریبا مقاومت در برابر آنها غیر ممکن است. اعتیاد به این گونه مواد غذایی، عامل اصلی چاقی کودکان و بزرگسالان مطرح شده است غذاهای حاضری مراکز پاداش مغز، را تحریک می کنند و موجب اشتیاق نامناسب برای خوردن بیشتر می شوند و هنگامی که بچه شما به غذاهای حاضری وابسته می شود، چاقی تقریبا اجتناب ناپذیر است.

 1. مقاومت انسولین:

انسولین، یک هورمون مهم است که ذخیره انرژی را کنترل می کند به عبارت ساده تر، مسئول ذخیره چربی بیشتر است، که البته، باعث افزایش وزن می شود. هنگامی که بچه ها مواد غذایی ناخواسته را می خورند، وجود کالری بیش از حد ، باعث افزایش مقاومت به انسولین میشود و با افزایش سطح انسولین در بدن چربی بیشتری ذخیره سازی میشود از آنجائیکه کودکان هنوز خیلی جوان هستند، در سنین کودکی به سبک زندگی ناسالم عادت می کنند، کمک به آنها برای تغییر شیوه زندگی ممکن است خیلی آسان نباشد، بنابراین خودتان را آماده کنید.

راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

کودکان در حال رشد هستند و میلیاردها سلول در بدن آنها در حال رشد و تقسیم می باشد. ما نمی‌توانیم با به کارگیری انواع روشهای نامتعادل و شتاب زده و دادن انواع رژیم های سخت و غیر اصولی بدن آنها را از انواع ریز مغذی‌ها و کالری مورد نیاز برای رشد و سلامت شان محروم کنیم. اگر خدای ناکرده بخواهیم کودک را به وسیله کم خوری و انواع رژیم های غیر اصولی لاغر کنیم ، بدن طفل برای تامین انرژی مورد نیاز خود مجبور به تجزیه پروتئینها و اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری شده و نتیجه این فرآیند می تواند باعث وقفه و یا کند شدن روند رشد جسمی و ذهنی کودک شود .

 1. یک عادت غذایی سالم را شروع کنید:

این مهم ترین کاری است که می توانید برای کمک به کودک چاق خود انجام دهید ،زیرا مشکل اصلی پشت چاق بودن تغذیه ی ناسالم است تغذیه مناسب، کلیدی برای کاهش وزن است، بنابراین عادات غذایی کودک شما نسبت به یک فرد سالم، کاملا بحرانی بوده و تغییر آن باید از اولین چیزهایی باشد ،که در لیست خود قرار می دهید، و همانطور که خواهید دید، تناسب وزن بازخواهد گشت.

از آنجا که کودکان شما، اغلب از غذایی که شما خریداری می کنید و در خانه نگه می دارید، تغذیه می کنند ، ماجرای بازگشت فرزندتان به تناسب اندام، بستگی زیادی به شما دارد.شما باید از این نفوذ برای کنترل آنچه که آنها بخورند یا نخورند استفاده کنید برای شروع، از شر غذاهای بسیار پردازش شده ای که در خانه خود دارید، خلاص شوید این شامل شیرینی، نوشیدنی های شیرین، چیپس و تمام غذاهای دیگر با نمک، چربی یا محتوای شکر پالایش شده است سپس، شما باید به روش غذای پاک و سالم بروید،که به سادگی به معنای خوردن غذاهایی است که به اندازه طبیعی یا به حداقل ممکن پردازش می شوند و بر غذاهای تازه و کامل ،به جای فست فود تمرکز کنید.

1456845085childhood obesity - راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

*توصیه های غذایی برای درمان چاقی کودکان

میوه های تازه و سبزیجات

 • دانه های کامل مانند پاستای کامل مثل گندم، برنج قهوه ای و غیره…
 • پروتئین های سبُک، به عنوان مثال ،ماهی و مرغ.
 • لبنیات کم چربی، به عنوان مثال؛ شیربدون سرشیر، ماست یونانی و غیره…
 • با این حال، برای برنامه غذایی صحیح برای موفقیت، نیاز خواهید داشت ، تا بیشتر آشپزی کنید.
 • آشپزی و خوردن، با هم به عنوان یک خانواده نه تنها خواصی به ارمغان می آورد، بلکه باعث ایجاد همبستگی در خانواده می شود. شما احتمالا باید با متخصص خود برای کمک به برنامه ریزی غذا مشورت کنید یک شانس بزرگ است، که وقتی به غذای سالم تر ارجاع داده می شوید، کودک چاق شما وزن کم خواهد کرد.
 1. تمرینات ورزشی را افزایش دهید:

فعالیت های فیزیکی ،همانند غذای سالم برای کاهش وزن موثرند با این حال، برای یک کودک هشت ساله، ثبت نام در باشگاه، مثل بازی لِی لِی در حیاط خلوت به نظر جالب نیست بنابراین اگر قصد آن را دارید، این کار را به سرانجام برسانید، در هر تمرین ورزشی که برای فرزندتان طراحی می کنید، سرگرمی را در نظر بگیرید. علاوه بر این، از آنجا که کودک در حال حاضر دارای اضافه وزن است، ممکن است مدت زمان زیادی نیاز باشد ،شدید تمرین کند بنابراین، به عنوان یک قاعده کلی، حداقل یک ساعت تمرینات ورزشی روزانه را ،هدف قرار دهید، که می تواند به تمرینات 5 تا 10 دقیقه ای که در طول روز پخش می شوند، تقسیم شود .شما همچنین ،باید فرزند خود را برای یک ورزشی که علاقمند به آن هست ،ثبت نام کنید و حمایت و تشویق مداوم را، مخصوصا در زمانی که آنها تمایل به ورزش ندارند، ادامه دهید.

 1. فعالیت های خانوادگی، بیشتری ترتیب دهید:

ممکن است، تعجب کنید که فعالیت های جسمی می تواند چه قدر برای کودکان جالب باشد، زمانی که شما به آنها ملحق شوید ! شرکت کردن شما به طور منظم در فعالیت هایی که تمام خانواده از آن لذت می برند ،می تواند راهی عالی برای جذب فرزندتان درجهت فعال شدن و حرکت کردن به سمت تناسب اندام باشند. آنچه در اینجا زیباست، این است که وقتی شما با آن ها به پیاده روی یا شنا می روید، نه تنها به بچه خود کمک نمی کنید که چند پوند را دوربریزد، بلکه همچنین فرصتی را برای یادگیری از خودتان به آنها خواهید داد. دقیقا همان چیزی را که باید انجام دهید فقط مطمئن شوید که فعالیت ها را هربار تغییر دهید، به طوری که برای فرزند شما خسته کننده نشوند.

feldberg - راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

 1. زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهید:

اگر چه تلویزیون، به عنوان یک راه عالی برای سرگرم نگه داشتن کودکان در هنگام تمرکز بر کارهای دیگرمان به نظر می رسد، تحقیقات مختلف نشان داده اند که تماشای تلویزیون، انجام بازی های ویدئویی و یا استفاده از تلفن های هوشمند ،می تواند سبب افزایش بیش از حد وزن برای کودکان گردد. دو دلیل برای این اتفاق وجود دارد:

اول:زمان نمایش بیشتر، به معنی زمان کمتری برای فعالیت های بدنی است ،که کالری کمتری را مصرف می کند؛

ثانیاً ،تلویزیون بیشتر به ترغیب خوردن غذاهای شیرین یا ناسالم و مصرف کالری بیشتر می پردازد همین روند، سبب افزایش وزن می شود ،که چاقی را تشدید می کند بنابراین، اگر کودک شما باید تلویزیون تماشا کند، یا با کنسول ویدئویی بازی کند، نباید بیشتر از یک ساعت در روز به آن ها بپردازد.

Food promotion controls to protect kids are flawed wrbm large - راه و روش هایی موثر برای کنترل و درمان چاقی کودکان

 1. کودکان را تشویق کنید، بیشتر بخوابند:

در حالی که خواب، ممکن است به عنوان یک فعالیت غیرمعمول برای لاغری به نظر برسد، این یکی از مهمترین مواردی است که کودک شما باید به اندازه کافی انجام دهد، تا از داشتن اضافه وزن جلوگیری شود مطالعات نشان داده اند که نداشتن خواب کافی، باعث افزایش بیش از حد وزن می شود.

 1. آنها را مشغول نگه دارید:

به کار گرفتن کودکان برای انجام امور منزل به طور مرتب، راه دیگری برای کمک به آنها برای سالم نگه داشتن شان است فعالیت هایی نظیر چیدن چمن، تمیز کردن خانه و تختخواب، کمک می کند تا کودکان بدون اینکه متوجه شوند، ورزش کنند.

 1. الگوی آنها باشید:

این احتمالا مهمترین کاری است که می توانید انجام دهید، تا به کودکان کمک کنید که راه را درست بروند ؛ اگر می خواهید کودکانتان به سلامتی غذا اهمیت دهند، ابتدا خودتان باید آن عادت ها را جلوی چشم آن ها مهم بدانید و انجام دهید! آیا می خواهید آنها از نظر جسمی فعال تر باشند؟ پس ورزش کنید! کودکان تمایل دارند که از پدر و مادرشان چیزهای زیادی کسب کنند، حتی بیشتر از تلویزیون از شما سرمشق می گیرند وقتی تمرین می کنید که به بچه هایتان موعظه کنید، اگر شما تلاش نمی کنید ،این کار را خودتان نیز انجام دهید به زودی متوجه می شوند؛ این تنها روشی است که هرچیزی در آن ها شکل می گیرد.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت برنامه غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید