روش‌های جدید کاهش وزن و چربی سوزی

مدت زمان لازم برای خواندن این مطلب: 7 دقیقه 

 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (تنها با یک کلیک رای دهید)
Loading…

پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات جدیدی که انجام‌شده است، حذف چربی بدن را آسان‌‌تر از هر زمان دیگری کرده است. در ادامه به بررسی این روش‌‌ها در برابر رژیم غذایی سالم و ورزش می‌‌پردازیم.

علم راهی بسیار طولانی را پیموده است و هرسال نیز به مسیر خود ادامه می‌‌دهد. اگرچه ما از طرفداران رژیم‌‌های غذایی سالم و انجام ورزش‌‌های منظم هستیم، ولی بااین‌وجود دانستن راه‌‌های میانبر کاهش چربی بدن و مزایای آن‌‌ها که محققین و دانشمندان بر اساس مطالعه و آزمایش به آن دست پیداکرده‌اند و به دنبال تجاری‌سازی آن‌‌ها هستند، جالب خواهد بود.

با توجه به مرز‌‌های تکنولوژی و پیشرفت بشر، شناسایی ژن‌‌ها، پروتئین‌‌ها و بازنگری و استفاده مجدد از عقاید قدیمی در مسیری جدید منجر به این مورد می‌‌شود که دانشمندان روی راه‌‌های کاهش وزن چربی بدن، کاهش سایز و کالری سوزی بیشتر کار کنند. در ادامه برخی از این تحقیقات و روش‌‌های جدید را که در سال 2015 به جهان معرفی شدند را بیان می‌‌کنیم.

حذف چربی به کمک امواج فراصوت

آیا امواج فراصوت می‌‌تواند سلول‌‌های چربی را آب کند و از بین ببرد؟ این تکنولوژی تحت عنوان UltraShape توانسته است تأییدیه سازمان غذا و دارو ایالات‌متحده امریکا (FDA) را دریافت کند. اگرچه چند سالی کانادا به دنبال انجام این کار بود. این فرآیند در سه مرحله جداگانه و بین 10 الی 14 روز انجام می‌‌شود. برای استفاده از این تکنولوژی، لازم است که حداقل 2.5 سانتی‌متر چربی در اطراف شکم خود داشته باشید تا به‌عنوان کاندیدی برای انجام این روش معرفی شوید. اگر چنین شرایطی دارید، پزشک مربوطه پارامترهای دیگر نظیر وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شما را نیز بررسی می‌‌کند. یکی از افرادی که این تکنولوژی را مورداستفاده قرار داده است، بیان می‌‌کند که انجام این روش به این صورت است که تکنسین، هرچقدر که ممکن است، چربی شکم را جمع می‌‌کند و با دستان خود به آن شکل مستطیلی شبیه یک قرص گوشتی می‌‌دهد. سپس با نواری، دورتادور این مستطیل را بسته و این ناحیه، محدوده درمان را تشکیل داده است. سپس ژل را بر روی این ناحیه و تجهیزات مربوطه مالید. درنهایت برای شروع فرآیند اصلی یک ابزار گرم را به‌صورت دستی بر روی ناحیه‌‌ی موردنظر به حرکت درمی‌‌آورد و این پروسه کمتر از 10 دقیقه به طول انجامید.

هر بار انجام این روش درمانی چیزی در حدود 1200 دلار هزینه دارد، اما Wischover می‌‌گوید که پس از 7 روز از انجام این روش و طی کردن برنامه و دستورالعمل‌‌های مخصوص در طی این 7 روز که شامل تغذیه و رژیم و ورزش مناسب است، دو سانتی‌متر کاهش سایز دور کمر را تجربه کرده است. مهم‌‌تر از تمام موارد فوق این است که احساس می‌کنم شکم کوچک‌تری دارم. همانند احساسی که اول صبح تجربه می‌‌کنید و فکر می‌کنید شکمتان کوچک‌‌تر شده است، من این احساس را در تمام طول روز دارم و قطعاً میزان برآمدگی شکم من کمتر شده است.

قرص‌‌های تقلید هضم غذا

طبق مطالعات جدید انجام‌شده در موسسه salk که در مجله Nature Medicine به چاپ رسیده است، اگر بدن شما فکر کند که در حال مصرف مواد غذایی است، حتی اگر واقعاً چنین اتفاقی هم در حال رخ دادن نباشد و بدون این‌که واقعاً لازم باشد، فرآیند هضم و گوارش غذا را شروع می‌‌کند. این روند می‌‌تواند منجر به چربی سوزی بیشتر شود و ممکن است در آینده نزدیک قادر به ارائه کپسول‌‌هایی باشیم که این فرآیند متابولیک را در بدن ایجاد می‌‌کنند. نکته جالب‌توجه درباره تکنولوژی این قرص‌‌ها این است که برای کنترل اثرات جانبی نیز به نحوی فرمولیزاسیون می‌‌شود که در روده باقی بمانند. نحوه عملکرد آن را نویسنده این تحقیق، رونالد ایوانز، مدیر آزمایشگاه ژن سالک این‌گونه توضیح می‌‌دهد: این قرص همانند یک غذای خیالی است. به‌واسطه مصرف این قرص همان سیگنال‌‌هایی در بدن ارسال می‌‌شود که پس از خوردن حجم زیادی از غذا در بدن ارسال می‌‌شود و درنتیجه بدن به‌واسطه کالری سوزی، شروع به ایجاد فضای خالی برای ذخیره‌سازی غذای مصرفی می‌‌کند. ولی هیچ کالری اضافی و هیچ تغییری در میزان اشتها به وجود نمی‌‌آورد.

این آزمایش بر روی موش‌‌ها انجام‌شده است ولی اثرات جانبی داروی موجود در آن تحت عنوان فلکسارامین گسترده بود و تنها به کاهش وزن محدود نمی‌‌شد. علاوه بر چربی سوزی بیشتر، منجر به کنترل وزن، کنترل سطح قند خون، کاهش کلسترول بد و التهاب در بدن موش‌‌ها گردید. قدم بعدی چیست؟ در قدم بعدی محققان شروع به انجام آزمایش‌‌های انسانی خواهند کرد.

ورزشی در بطری

اگر گاهی اوقات برای استفاده از تردمیل یا رفتن به یک کلاس یوگا دچار تردید و یا ترس هستید، بدانید که شرکت نستله که سازنده آب‌‌نبات‌‌های معروفی است، این احساس شما را درک کرده است و به دنبال راه‌حلی جذاب است. در حقیقت آن‌‌ها در موسسه علوم سلامتی نستله در تلاش هستند تا انجام تمرین‌‌های ورزشی را برای مشتریان خود به حداقل برسانند. این آزمایشگاه مرموز جایی اسرارآمیز در تپه‌‌های سوئیس قرار دارد و به نظر می‌‌رسد که دانشمندان در آنجا بر روی تکنولوژی‌‌های عجیب غریب و زویایی کاهش وزن کار می‌‌کنند. محققان این آزمایشگاه اخیراً آنزیمی را شناسایی کرده‌‌اند که اگر با ترکیبات C13 تحریک شود، می‌‌تواند میزان سوخت‌وساز بدن را تنظیم کند. محققین بر اساس مطالعاتی که  در طی یک سال اخیر در مجله Chemistry & Biology منتشرشده است، به این باور رسیده‌‌اند که کلید تولید نوشیدنی‌‌های چربی سوز که اثراتی همانند ورزش کردن بر روی بدن دارند، همین تکنولوژی است.

البته پیش از این‌که هیجان‌زده شوید بهتر است ادامه مطلب را هم از دست ندهید. محققین می‌‌گویند که یک نوشیدنی با این مشخصات می‌‌تواند راه خروج باشد. بر اساس گزارشات بلومبرگ، گفته‌شده است که این دارو برای کسانی که دچار محدودیت‌‌های حرکتی هستند، توسعه پیداکرده است. کی ساکاموتو، نویسنده و متخصص ارشد و ناظر تحقیقات دیابت و ریتم روزانه زندگی در کمپانی نستله دراین‌باره می‌‌گوید: این آنزیم می‌‌تواند به کسانی که نمی‌‌توانند فعالیت‌‌های ورزشی شدید را به‌صورت منظم به انجام برسانند، کمک خواهد کرد. به‌جای 20 دقیقه دویدن یا 40 دقیقه دوچرخه‌سواری، ممکن است میزان سوخت‌وساز را با انجام یک ورزش متوسط نظیر پیاده‌‌روی سریع، به همان میزان افزایش دهد. به‌این‌ترتیب با فشار کمتر به همان نتایج دست پیدا خواهید کرد. وی ادامه داد: این متد، یک استراتژی بالقوه شگفت‌انگیز برای کسانی است که سطح سلامتی آن‌‌ها در حال کاهش است، به‌این‌ترتیب می‌‌توان از بروز عوارض ناشی از چاقی در آن‌‌ها جلوگیری کرد. درست است؟

سرکوب ژن و غذاهای چرب بی‌‌پایان؟

 محققین دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در نشریه مطبوعاتی خود برای مطالعات انجام‌شده در سال 2014 بیان کردند: “تصور کنید که با مصرف تنها یک عدد قرص، دیگر هیچ‌گونه افزایش وزنی به‌واسطه مصرف تمام بستنی‌‌ها، کوکی‌‌ها و شیرینی‌‌های دنیا تجربه نخواهید کرد.” بله به نظر می‌‌رسد که رژیم موردعلاقه اکثر ما همین رژیم است. دانشمندان در حال عملی ساختن آن هستند.

در یک مطالعه انجام‌شده بر روی کرم‌‌ها، محققین توانستند با سرکوب ژنی مخصوص، روند چاقی کرم را در آزمایشگاه متوقف کنند. آن‌‌ها کرم‌‌هایی را یافتند که دچار جهش ژنتیکی شده بودند، به‌نحوی‌که ژن بیش فعالی SKN-1 در آن‌‌ها وجود داشت و با اعمال رژیم غذایی غربی‌‌ها که سرشار از  چربی و قند است (شامل نوشابه‌‌های کوکا، سیب‌‌زمینی‌‌های سرخ‌کرده، برگرها و شیرینی‌‌ها)، این کرم‌ها هیچ‌گونه افزایش وزنی پیدا نکردند و این در حالی بود که کرم‌‌های معمولی که چنین ژنی را نداشتند، بسیار چاق شدند. ازآنجایی‌که ژن SKN-1 در انسان‌‌ها هم تحت عنوان پروتئین Nrf2  وجود دارد، شاید بتوان نتایج مشابهی هم در انسان‌‌ها کسب کرد. کمپانی‌‌های داروسازی در حال کار بر روی ترکیبات و داروهای حاوی Nrf2 هستند که بتواند بدن را سم‌‌زدایی کنند و در فرآیند بازسازی سلولی نیز نقش مفیدی ایفا کنند. در حال حاضر تصور بر این است که افزایش عملکرد پروتئین با ایجاد سرطان‌‌های تهاجمی ارتباط دارد، ازاین‌رو خطرات بسیاری در این حوزه وجود دارد… بااین‌وجود تحقیقاتی انجام‌شده است که به آرزوی بشر برای دستیابی به قرصی که مانع از افزایش وزن می‌‌شود، تا حدودی جامعه عمل پوشانده است و این موضوع بسیار جالب و هیجان‌انگیز به نظر می‌‌رسد.

جلیقه یخ

ممکن است چیزهایی در مورد رژیم عجیب غریب مایکل فلپس در حین المپیک 2008 بیجینگ شنیده باشید. بر اساس منابع مختلف، او بیش از 12 هزار کالری در هرروز برای انجام تمرین‌‌های خود در استخر مصرف می‌‌کرد. نکته مسحورکننده و تعجب‌برانگیز این است که فلپس قابلیت مصرف پنج برابر نیاز متوسط یک فرد بالغ آمریکایی در طی یک روز را دارد و این در حالی است که هیچ‌‌گونه افزایش وزنی هم تجربه نمی‌‌کند و جالب است بدانید که یک مسابقه مارتن تنها 2500 کالری می‌‌سوزاند. ری کرونیز، دانشمند مواد شاغل در ناسا در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است. او با انتقال حرارت و تأثیر سرما بر میزان سوخت‌وساز بدن در حین انجام فعالیت‌‌ها در فضا به‌خوبی آشنا است. او به یک کشف مهم دست پیدا کرد: فلپس به‌واسطه حضور چندین ساعت در استخر آب سرد به‌صورت روزانه، کالری سوزی بالایی دارد. کرونیز برای بررسی تئوری خود، ازآنجایی‌که سال‌ها به دنبال کاهش وزن بود، یک برنامه منظم از دوش آب سرد گرفتن و رفتن به پیاده‌‌روی در زمستان بدون لباس گرم را در برنامه خود گنجاند. او تقریباً 13 کیلوگرم در 6 هفته کاهش وزن پیدا کرد. او در حال مطالعه تخصصی و بیشتر این علم است.

ما ایده‌‌های مشابه دیگری هم برای کالری سوزی از زبان علم شنیده بودیم، مثلاً یخ بخورید تا کالری سوزی بیشتری تجربه کنید و یا اجازه دهید بدن شما از سرما بلرزد. ولی تکنولوژی روزبه‌روز در حال پیشرفت است و این نظریه‌‌ها کامل‌‌تر می‌‌شوند. به‌طور مشخص می‌‌توان جلیقه آیس پکی که توسط وین بی.هایز، پروفسور دانشگاه کالیفرنیا توسعه پیدا کرد و به نام شانه سرد شناخته می‌‌شود، اشاره کرد. بر اساس آتلانتیک، جلیقه یخ می‌‌تواند منجر به کالری سوزی به‌اندازه 250 کالری در هر یک ساعت شود. بااین‌وجود کرونیز معتقد است که نباید ایده‌‌های غلط درباره تکنولوژی کاهش وزن به کمک سرما را باور کرد. وی افزود: شما نمی‌‌توانید با فریز کردن خودتان، لاغر شوید. زمانی که تازه این پروژه را استارت زده بودم، تصور و تفکر ساده‌لوحانه‌ای داشتم مبنی بر این‌که می‌‌توانم تمام کالری را از بدن مردم بیرون بکشم.

اگرچه این روش جالب و هیجان‌انگیز است ولی بااین‌وجود همان تصورات و عقاید دیرین در مورد کاهش وزن که شامل رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن هستند، همچنان مهم‌‌ترین پایه‌‌های کاهش وزن پایدار و اصولی به‌حساب می‌‌آیند.


تالیف:

تن‌ورز (اقتباس از مقاله‌ای از سایت shape.com)

در صورت استفاده از این مقاله، نام و آدرس تن‌ورز را به عنوان منبع ذکر کنید. 

عضو کانال تلگرام و اینستاگرام تن‌ورز شوید. برای عضویت بر روی عکس زیر کلیک کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید