روغن نارگیل یک محصول بهداشتی و زیبایی بسیار متنوع است.

مردم از آن برای انواع کارها، از پخت و پز و تمیز کردن گرفته تا مرطوب کردن پوست و پاک کردن آرایش استفاده می کنند.

برخی دیگر اغلب از روغن نارگیل برای کمک به بهبود سلامت و وضعیت موهای خود استفاده می کنند.

این مقاله به بررسی مزایا و معایب استفاده از روغن نارگیل برای موهای شما می پردازد.

روش های نظافت روزانه می تواند به موهای شما آسیب برساند

روش‌های نظافت روزانه مانند شستن، برس زدن و حالت دادن می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و موهای شما را وز، شکسته و خشک به نظر برساند.

برای درک بهتر اینکه چرا این اتفاق می افتد، باید در مورد ساختار موهای خود بیشتر بدانید.

موهای شما از سه لایه تشکیل شده است:

 • مدولا. این بخش نرم و مرکزی ساقه مو است. جالب توجه است که موهای ضخیم حاوی مقادیر زیادی مدولا هستند، در حالی که موهای نازک تقریباً هیچ مدولا ندارند.
 • قشر. این ضخیم ترین لایه موهای شماست. حاوی مقدار زیادی پروتئین فیبری و رنگدانه ای است که به موهای شما رنگ می دهد.
 • کوتیکول. کوتیکول لایه بیرونی سخت و محافظ موهای شما است.

شستن، حالت دادن و رنگ کردن مو می تواند به کوتیکول آسیب برساند و باعث می شود که نتواند از قسمت های مرکزی ساقه مو محافظت کند.

این باعث می شود که برخی از پروتئین های فیبری تشکیل دهنده قشر مو را از دست بدهید و موهای شما را نازک، شکننده و مستعد شکستن می کند (۱، ۲).

خلاصه

شستن، برس زدن، رنگ کردن و حالت دادن به موها می تواند به ساختار آن آسیب برساند و آن را بیشتر در معرض شکستگی قرار دهد.

چرا روغن نارگیل در محافظت از موهای شما بهتر از روغن های دیگر است؟

روغن نارگیل اغلب گفته می شود که بهترین روغن برای استفاده روی موهای شما برای کاهش ریزش پروتئین و حفظ ظاهری سالم آن است.

با توجه به محبوبیت فعلی روغن نارگیل، به راحتی می توان آن را به عنوان یک روند رد کرد.

با این حال، شواهدی پشت این ادعا وجود دارد.

یک مطالعه قدیمی که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، اثرات استفاده از روغن نارگیل، آفتابگردان، یا روغن معدنی را بر روی موها قبل یا بعد از شستشو بررسی کرد.۳).

محققان برای اینکه ببینند کدام روغن برای محافظت از سلامت مو بهترین است، میزان پروتئینی که پس از هر یک از این درمان‌ها از دست می‌رود را اندازه‌گیری کردند.

آنها دریافتند که روغن نارگیل در جلوگیری از ریزش پروتئین بهتر از روغن های معدنی و آفتابگردان است که قبل یا بعد از شستن موها استفاده می شود.

در واقع، روغن نارگیل در تمام مطالعات آنها برتری داشت و ریزش پروتئین را در موهایی که آسیب ندیده، سفید شده، تحت درمان شیمیایی و در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار داشتند، کاهش داد.

از سوی دیگر، هر دو روغن معدنی و آفتابگردان این اثر را نداشتند و در کاهش ریزش پروتئین مو موثر نبودند.

تصور می شود که ساختار شیمیایی روغن نارگیل پشت توانایی برتر آن در محافظت از مو است.۴).

روغن نارگیل عمدتاً از یک اسید چرب با زنجیره متوسط ​​به نام اسید لوریک تشکیل شده است. این به روغن نارگیل ساختاری طولانی و صاف می دهد که به راحتی در عمق ساقه مو جذب می شود.

روغن آفتابگردان عمدتا حاوی اسید لینولئیک است که ساختار بسیار حجیم‌تری دارد، بنابراین به راحتی جذب مو نمی‌شود.

این بدان معنی است که روغن هایی مانند روغن معدنی و روغن آفتابگردان می توانند مو را بپوشانند، اما آنها به خوبی جذب ساقه مو نمی شوند.۵).

خلاصه

نشان داده شده است که روغن نارگیل قبل از شستن روی موها بیشتر از آفتابگردان و روغن های معدنی از دست دادن پروتئین را کاهش می دهد.

مالیدن روغن روی موهایتان قبل یا بعد از شستن از آسیب جلوگیری می کند

چند راه وجود دارد که می توانید روغن را به موهای خود بمالید تا از آسیب محافظت کنید.

ابتدا، مالیدن روغن به موهایتان قبل از شستن می‌تواند به کاهش میزان آسیبی که در حین شستن و خیس بودن آن وارد می‌شود کمک کند.

جالب اینجاست که موها زمانی که خیس هستند بیشتر در معرض آسیب هستند. این به دلیل تغییرات ساختاری ظریفی است که هنگام جذب آب رخ می دهد.

هنگامی که موهای خود را خیس می کنید، قشر ضخیم و مرکزی آب را خیس می کند و متورم می شود و باعث تغییر ساختاری در کوتیکول می شود.

کوتیکول مو در واقع از فلس های مسطح و همپوشانی تشکیل شده است که به انتهای ریشه مو متصل شده و به سمت نوک مو می رود.

هنگامی که قشر موهای شما آب را جذب می کند و متورم می شود، این پوسته ها به سمت بیرون رانده می شوند تا به سمت بالا بچسبند. این باعث می‌شود موهای خیس به‌خصوص هنگام برس زدن یا حالت دادن به موهای خیس آسیب‌دیده‌تر شوند.

مالیدن روغن به موهایتان قبل از شستن موها می تواند میزان جذب آب توسط ساقه مو و میزان چسبندگی پوسته های کوتیکول را کاهش دهد. این باعث می شود در هنگام خیس بودن کمتر آسیب ببیند.

دوم اینکه بعد از شستن موهای خود را با روغن بپوشانید به نرم و صاف شدن آن کمک می کند. این مقدار اصطکاک ناشی از حالت دادن را کاهش می دهد و باعث می شود موهای شما کمتر دچار گیرکردن و شکستن شوند.۴).

خلاصه

موهای شما زمانی که خیس هستند بیشتر در معرض آسیب هستند. مالیدن روغن به موهایتان هم قبل و هم بعد از شستن از آن در برابر آسیب محافظت می کند.

روغن نارگیل می تواند به رشد موهای شما کمک کند

بسیاری از افراد تمایل دارند موهای بلند، براق و براق داشته باشند.

با این حال، ساییدگی و پارگی روزانه موهای شما ناشی از حالت دادن، آراستگی، آب و هوا و آلاینده ها می تواند به موهای شما آسیب برساند.

این می‌تواند رشد موهای بلندتر را دشوار کند، زیرا موهای شما هر چه طولانی‌تر شوند، فرسوده‌تر و خسته‌تر می‌شوند.

روغن نارگیل می تواند به شما کمک کند تا موهای خود را بلندتر کنید:

 • موهای شما را مرطوب می کند و شکستگی را کاهش می دهد
 • از موهای شما در برابر ریزش پروتئین و آسیب هنگام خیس شدن محافظت می کند
 • محافظت از موهای شما در برابر آسیب های محیطی مانند باد، آفتاب و دود

برای استفاده حداکثری از روغن نارگیل، احتمالاً باید آن را به بخشی منظم از رژیم زیبایی خود تبدیل کنید.

خلاصه

روغن نارگیل آسیب های ناشی از ساییدگی و پارگی روزانه را به موهای شما کاهش می دهد. استفاده از روغن نارگیل در روتین مراقبت از مو می تواند به شما کمک کند موهای بلندتر و سالم تری داشته باشید.

سایر فواید روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل ممکن است فواید دیگری نیز برای موهای شما داشته باشد. با این حال، بسیاری از آنها در مطالعات کنترل شده به درستی مورد بررسی قرار نگرفته اند.

مزایای احتمالی عبارتند از:

 • پیشگیری از شپش یک مطالعه کوچک نشان داد که وقتی روغن نارگیل با انیسون در یک اسپری ترکیب شود، ۴۰ درصد در درمان شپش سر موثرتر از ماده شیمیایی پرمترین است.۶).
 • محافظت در برابر آفتاب. فیلترهای UV می توانند به محافظت از موهای شما در برابر آسیب خورشید کمک کنند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی و پوست نشان داده‌اند که روغن نارگیل دارای فاکتور محافظتی در برابر آفتاب ۸ است، بنابراین قرار دادن آن روی موهایتان می‌تواند مفید باشد ( ۸، ۹).
 • درمان شوره سر. شوره سر می تواند به دلیل رشد بیش از حد قارچ یا مخمر روی پوست سر ایجاد شود. در حالی که هیچ مطالعه ای روغن نارگیل را به طور خاص بررسی نکرده است، اما دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند برای درمان شوره سر مفید باشد.۱۰، ۱۱).
 • پیشگیری از ریزش مو. نظافت بیش از حد می تواند به ساقه مو آسیب برساند که در شرایط شدید باعث ریزش مو می شود. روغن نارگیل می تواند به حفظ وضعیت موهای شما کمک کند و از این امر جلوگیری کند.

همچنین ادعا شده است که مصرف روغن نارگیل به دلیل داشتن مواد مغذی می تواند برای سلامت مو مفید باشد. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که این مورد وجود دارد (۱۲).

خلاصه

روغن نارگیل می تواند برای از بین بردن شپش، محافظت از موهای شما در برابر نور خورشید و کاهش شوره سر مفید باشد، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

آیا روغن نارگیل اثرات منفی روی مو دارد؟

روغن نارگیل به طور کلی برای استفاده از پوست و مو بی خطر در نظر گرفته می شود.۱۳).

با این حال، استفاده بیش از حد می تواند باعث تجمع چربی در مو و پوست سر شود.

این می تواند موهای شما را چرب و کدر کند، به خصوص اگر موهای بسیار ظریفی دارید.

برای جلوگیری از این امر، مطمئن شوید که فقط با مقدار کمی شروع کنید و با مالیدن روغن نارگیل به موهای خود، از وسط تا انتها، شروع کنید. افرادی که موهای بسیار ظریفی دارند ممکن است بخواهند از قرار دادن روغن نارگیل روی پوست سر خود اجتناب کنند.

علاوه بر این، در حالی که ریزش حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است، بسیاری از افراد هنگام استفاده از روغن نارگیل، ریزش موی زیادی را گزارش می دهند.

اما روغن نارگیل معمولا مقصر نیست. استفاده ساده از روغن باعث می شود موهایی که قبلاً از پوست سر شما جدا شده اند از بین بروند.

خلاصه

استفاده بیش از حد از روغن نارگیل می تواند موهای شما را چرب کند. معمولاً باعث ریزش مو نمی‌شود، اما می‌تواند باعث شود موهایی که قبلاً جدا شده‌اند راحت‌تر از پوست سر شما بریزند.

نحوه استفاده از روغن نارگیل برای موهای زیبا

در اینجا چند راه برای استفاده از روغن نارگیل برای کمک به بهبود سلامت موهای شما آورده شده است.

 • به عنوان حالت دهنده. موهای خود را به طور معمول شامپو بزنید و سپس روغن نارگیل را از قسمت میانی تا انتهای موهای خود شانه کنید.
 • به عنوان گیره گیر بعد از شستشو. پس از شامپو کردن و حالت دادن به موهایتان، کمی روغن نارگیل را روی موهای خود بمالید تا در حین برس زدن موهایتان از آن محافظت کند.
 • به عنوان ماسک مو. روغن نارگیل را روی موهای خود بمالید و اجازه دهید چند ساعت (یا حتی یک شب) قبل از شستشو بماند.
 • به عنوان محافظ مو قبل از شستشو قبل از شستن موها، روغن نارگیل را روی موهای خود بمالید.
 • به عنوان درمان پوست سر قبل از خواب، مقدار کمی روغن نارگیل را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید یک شب بماند و صبح آن را با شامپو بشویید.

این تکنیک ها را می توان به طور منظم یا هر چند وقت یکبار (بسته به نوع موی شما) مورد استفاده قرار داد تا موهایی زیبا، سالم و درخشان به شما بدهد.

مقدار روغن نارگیل مورد نیاز شما به طول و نوع موهای شما بستگی دارد. اکثر مردم فقط به اندازه ای استفاده می کنند که قسمت میانی تا انتهای موهایشان را بپوشاند تا موهایشان چرب نشود.

بهترین روش این است که با کمترین مقداری که فکر می کنید نیاز دارید شروع کنید و از آنجا به تدریج افزایش دهید.

اگر موهای کوتاه یا بسیار ظریفی دارید، ممکن است به یک قاشق چایخوری نیاز داشته باشید. با این حال، افرادی که موهای بلند و ضخیم دارند ممکن است بخواهند تا دو قاشق غذاخوری از آن استفاده کنند.

همچنین انواع مختلفی از روغن نارگیل برای انتخاب وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می دهند روغن نارگیل بکر (تصفیه نشده) را انتخاب کنند، زیرا از آن در رژیم غذایی خود نیز استفاده می کنند.

با این حال، هیچ مطالعه خاصی در مورد اینکه آیا یک نوع روغن نارگیل برای موهای شما بهتر از دیگری است یا خیر، وجود ندارد. علاوه بر این، روغن نارگیل تصفیه نشده و تصفیه شده دارای خواص مرطوب کنندگی یکسانی هستند.

خلاصه

روغن نارگیل را می توان به عنوان نرم کننده، ماسک مو یا درمان پوست سر استفاده کرد تا موهایی درخشان و سالم به شما بدهد.

خط پایین

روغن نارگیل یک محصول مرطوب کننده عالی برای موهای شماست.

می توان از آن هم قبل و هم بعد از شستن مو استفاده کرد تا از آسیب جلوگیری کند و موهای شما را درخشان و سالم نگه دارد.