رژیم جنرال موتورز اصل ؛ برنامه رژیم غذایی ۷ روزه جی ام + PDF


رژیم جنرال موتورز اصلی یکی از رژیم های فوق العاده ای که برای کاهش وزن در مدت کم استفاده میشه. این رژیم با نام جی ام به کسانی توصیه میشه که به دنبال کاهش وزن در کمترین زمان ممکن هستن. چون با سرعت بالایی اتفاق می افته.این رژیم عمری نزدیک به چند دهه داره و توی سال ۱۹۸۵ شکل گرفته.

نام گذاری این رژیم نشون میده که توسط شرکت جنرال موتورز ابداع شده.

رژیم جنرال موتورز چیست؟

کارکنان شرکت جنرال موتورز با همین رژیم ابداعی تونستن ظرف یک هفته به کاهش وزن قابل توجهی برسن. این کاهش وزن برابر با ۷.۷ کیلوگرم بود.

در رژیم جی ام بیشترین تمرکز در این دوره یک هفته ای بر روی دریافت غذاهای کم کالری هست و همین موضوع کاهش وزن رو به دنبال داره.

قطعاً رژیم جی ام برای کاهش وزن تاثیر زیادی داره. چون دریافت کالری روزانه رو به کمترین حد ممکن می رسونه.

عده ای از افراد به اشتباه تصور دارن که توی رژیم غذایی جنرال موتورز اصلی یک نوع کاهش وزن غیر نرمال اتفاق می افته. این تصور اشتباهه. چون توی رژیم جی ام وزن اضافی از دست میره. این وزن اضافی استرس و وضعیت بدی رو برای بدن ایجاد می کنه و حالا با این رژیم قابل حذفه.

این رژیم کم کالری بوده و همین موضوع کاهش وزن رو به دنبال داره.

ویژگی های رژیم جنرال موتورز

برنامه ای که برای رژیم جنرال موتورز اصلی در نظر گرفته شده، کاملاً سالم و تدریجیه. کلیه وعده های غذایی توی رژیم جی ام دریافت میشه و شما هیچوقت احساس گرسنگی نمی کنین. برای افرادی خوبه که می خوان به سرعت وزن زیادی کم کنن.

برنامه غذایی جی ام از روز چهارم اجرا به غنی سازی نیاز داره و این غنی سازی با اضافه کردن چند دقیقه ورزش مد نظر قرار می گیره. ورزش های مکمل و همراه رژیم جنرال نباید سخت و قدرتی باشن. تمرینات در نظر گرفته شده برای این رژیم باید ساده و راحت باشن.

ضمن اینکه بیشتر برای آرامش عضلات مورد استفاده باشن. این فعالیت ها نیاز بدن به آب رو بیشتر می کنن و شرایط جذب آب رو بهبود می بخشن. همین موضوع کاهش وزن رو به دنبال داره.

یکی از نکاتی که باید توی برنامه غذایی رژیم جی ام در نظر گرفته بشه تازه خوریه. یعنی توی این رژیم کلیه روش های نگه داری، فریز کردن و … باید حذف بشن.

فواید این رژیم

رژیم GM یکی از رژیم های سودمنده و به همین خاطر تونسته به یکی از رژیم های ممتاز در سطح جهان تبدیل بشه. کالری سوزی این رژیم در نوع بی نظیری انجام میشه و این روند با اضافه کردن ورزش به شدت بهبود پیدا می کنه. این موضوع کاهش وزن سریعی رو به دنبال داره.

برنامه غذایی رژیم جنرال موتورز اصلی نشون میده که این رژیم توی دو روز اول فقط به مصرف سبزیجات و میوه محدود میشه. این موضوع وضعیت گوارش رو به شدت بهبود می بخشه. میوه ها مواد مغذی زیادی نیز برای بدن به همراه دارن.

اگر چه این رژیم کالری کمی به همراه داره اما انرژی لازم برای بدن رو تامین می کنه. با این رژیم افزایش وزن و چاقی به خوبی تحت کنترل درمیاد و کاهش وزن اتفاق می افته.

پاکسازی بدن از سموم و کاهش تنش های عاطفی و هیجانی از دیگر تاثیرات این رژیم هست.

عوارض رژیم جنرال موتورز

این رژیم اصلی می تونه خطراتی رو برای بدن به همراه داشته باشه. بنابراین این رژیم باید به صلاح دید پزشک یا متخصص تغذیه به اجرا دربیاد. افرادی که این رژیم رو تجربه کردن نظرات خاصی در مورد عوارض اون دارن. این افراد میگن که رژیم جی ام در روزهای اول موجب خشکی پوست، سردرد، ریزش مو و … میشه.

برای جلوگیری از این نوع عوارض بهتره نوشیدن آب همیشه توی برنامه جنرال موتورز قرار بگیره. اینجوری فرد دیگه با خشکی پوست یا سردرد مواجه نمیشه.

روش دقیق رژیم جنرال موتورز اصلی

توی برنامه اصلی رژیم GM اون دسته از کالری ها مورد توجه قرار می گیرن که باعث سوختن کالری زیاد میشن. در این برنامه غذایی اصلی باید روزی ۶ تا ۸ لیوان آب مصرف بشه. این موضوع به کاهش وزن و سم زدایی بدن منتهی میشه.

این برنامه غذایی برای افرادی که به بیماری های گوارشی مثل تحریک پذیری روده، یبوست، رفلاکس معده و … دچار هستند، گزینه ای مناسب هست.

رژیم غذایی جنرال موتورز ورزش کردن رو در طی رژیم توصیه می کنه. سوپ در نظر گرفته شده برای رژیم جی ام با فلفل دلمه، کرفس، گوجه فرنگی، پیاز و کلم تهیه میشه.

نظرات در مورد رژیم جنرال موتورز

شبهات زیادی در مورد رژیم GM وجود داره. بیشتر مردم فکر می کنن این رژیم جزء رژیم های خطرناکه و بدن رو با کمبود مواد مغذی و کم آبی مواجه می کنه.

نظرات کارشناسی در مورد رژیم جنرال موتورز

رژیم غذایی جی ام نشون میده فرد زمانی که توی این رژیم قرار داره باید آب زیادی مصرف کنه. مصرف الکل و غذاهای پرکالری رو هم کنار بزاره.

روز اول: در روز اول رژیم فقط میوه مصرف میشه. به شرطی که موز جزء میوه ها نباشه.

روز دوم: در روز دوم یک سیب زمینی بزرگ آب پز شروع می شه و فقط سبزیجات مصرف میشه.

روز سوم:  در روز سوم همچنان میوه و سبزیجات مصرف میشه اما نباید موز و سیب زمینی استفاده بشه.

روز چهارم: در روز چهارم سه لیوان شیر، ۸ تا موز کوچیک و شاید یک سوپ کلم، سبزیجات و پیاز مصرف میشه.

روز پنجم:  روز پنجم با ۶ عدد گوجه فرنگی و گوشت بدون چربی ادامه داده میشه.

روز ششم: سبزیجات و پروتئین مصرف می شه.

روز هفتم: سبزیجات، برنج قهوه ای و میوه مصرف میشه اما پروتئین حذف شده.

نظر متخصصان تغذیه در مورد این رژیم

دکتر فرانکی فیلیپس یک متخصص تغذیه و سخنگوی انجمن رژیم های غذایی انگلیس در رابطه با این رژیم اینجوری اظهار نظر می کنه که:

«این رژیم یک برنامه غذایی کم کالری با تعادل منفیه که به شما در کاهش وزن کمک می کنه.»

کالری ها توی روزهای اول این رژیم خیلی محدود میشن و این موضوع بدن رو به حالت چربی سوزی می رسونه. حالا مصرف زیاد آب هم سم زدایی رو برای بدن بوجود میاره.

توی رژیم غذایی جنرال موتورز مواد مغذی حیاتی و ضروری بدن کاملاً در نظر گرفته شده.

به عنوان مثال روز اول قند طبیعی مصرف میشه اما آهن دریافتی پایینه. این موضوع می تونه سطح انرژی رو پایین بیاره. روز دوم فقط سبزیجات مصرف میشه. توی روز دوم هم امگا و فیبرهای محلول مفید برای سلامتی قلب از دست داده نمیشه.

نظریه های مختلف:

دکتر فیلیپس میگه: «مدت زمان این رژیم کمه و اگر هم باعث کمبود ویتامین و مواد مغذی بشه، مشکلی ایجاد نمی کنه اما یه موضوع مهم اینکه فرد کمبود فیبر رو توی این رژیم احساس می کنه و همین موضوع می تونه یبوست رو ایجاد کنه.»

مورگان هگارتی یک وبلاگ نویس ۲۲ ساله بوده و از این رژیم استفاده کرده. مورگان تجربیات شخصی خود را در رابطه با این رژیم این گونه بیان می کنه که: «خوردن سبزیجات به مدت یک روز کار مشکلی بود.

مصرف هویج و سیب زمینی به جای فرنی برای وعده صبحانه هم اشتهای من رو کم می کرد. وقتی به محل کارم می رسیدم، احساس خستگی می کردم و کمبود انرژی رو خیلی خوب احساس می کردم. بعد از ظهرها احساس سبکی داشتم و این موضوع تمرکز روی کار رو سخت تر می کرد.»

دکتر فیلیپس درباره تاثیرات این رژیم هم هشدارهایی داده و میگه: « این رژیم توانایی کاهش وزن رو داره اما می تونه این تاثیرات پایدار نباشه. چون کاهش وزن توی این رژیم به خاطر کربوهیدرات پایین نیست. این کاهش وزن به خاطر از دست دادن آب بدن و گلیکوژن هست. به همین خاطر وزن می تونه خیلی زود برگرده.»

پیامدهای روانی این رژیم

متخصصان تغذیه در مورد پیامدهای روانی این رژیم نیز هشدار میدن و میگن که رژیم جی ام باعث میشه فرد با سرعت زیادی وزن به دست بیاره و این موضوع تاثیر نامطلوبی بر روی سلامت ذهنی فرد به دنبال داره.

این موضوع می تونه با مشکلاتی مثل عدم رضایت از زندگی شخصی، زیاد خوردن و اختلال مربوط به غذا خوردن همراه باشه.

مورگان هم در این رابطه میگه اون بعد از رژیم جی ام تونسته عادت های سالم غذایی به دست بیاره، صبح ها میوه بخوره و در طی روز هم سبزیجات بیشتری مصرف کنه. بنابراین این موضوع نشون میده که چنین رژیمی می تونه عادت های مناسب غذایی برای فرد ایجاد کنه.

نتایج رژیم جنرال موتورز

توی این رژیم علاوه بر کاهش وزن فوری، سم زدایی، آرامش روح، پاکسازی بدن و … نیز به وجود میاد.

سم زدایی بدن شفافیت و درخشندگی زیادی برای پوست به دنبال داره. بسیاری از تنش های عصبی و استرس ها با رژیم غذایی جنرال موتورز اصلی برطرف میشه. اثرات درمانی خوبی داره و باعث سلامت قلب هم میشه.

این رژیم بارها و بارها مورد انتقاد قرار گرفته اما عده زیادی همچنان از این رژیم استفاده می کنن. این موضوع نشون میده که این رژیم بسیار محبوب و تاثیرگذاره.

توی این رژیم چربی با سرعت زیادی از بدن حذف میشه. طوری که توی این ۷ روز فرد می تونه حدود ۴ تا ۷ کیلوگرم وزن از دست بده. البته در مواردی هم فرد توی یه هفته تونسته ۱۷ کیلوگرم وزن کم کنه که این موضوع واقعاً جای تأمل داره.

برنامه رژیم ۷ روزه جنرال موتورز

برنامه هفت روزه این رژیم نشون میده که فرد باید قوانین و اصولی رو برای کاهش وزن در نظر بگیره.

نکات هر روز این برنامه

در رژیم جنرال موتورز اصلی هر روز و برای هر وعده باید نکات تغذیه ای در نظر گرفته بشه. بعد از اینکه یک هفته رژیم GM سپری شد، باید یه رژیم با کربوهیدرات پایین و پروتئین بالا از سر گرفته بشه.

روز اول

روز اول رژیم به میوه خواری اختصاص داره. البته موز نباید مصرف بشه. طالبی از جمله میوه‌هایی که به شدت برای کاهش وزن توصیه میشه.

برای روز اول این گونه پیش میریم.

 • صبحانه: یک کاسه میوه متشکل شده از انواع توت ها(بلوبری، شاتوت، تمشک، توت فرنگی و …)
 • میان وعده:یک عدد گلابی
 • ناهار:یک عدد سیب
 • میان وعده: یک کاسه هندوانه
 • شام: یک عدد پرتقال
 • میان وعده: یک کاسه طالبی

روز دوم

برای روز دوم از سبزیجات استفاده میشه. این سبزیجات می تونن به شکل خام یا پخته باشن. توی وعده صبحانه این روز باید حتماً سیب زمینی آب پز خورده بشه.

 • صبحانه: یک کاسه سیب زمینی آب پز
 • میان وعده: یک کاسه هویج تازه
 • ناهار: یک عدد گل کلم بروکلی بخارپز و خرد شده
 • میان وعده: یک کاسه گوجه فرنگی گیلاسی
 • شام: ۵ چوب مارچوبه بخارپز با یک کاسه آرگولا
 • میان وعده: یک سوم خیار خرد شده

روز سوم

میوه و سبزیجات میل میشه اما موز و سیب زمینی نباید مصرف بشه.

 • صبحانه: یک عدد سیب
 • میان وعده: یک کاسه گوجه فرنگی گیلاسی
 • ناهار: یک کاسه اسفناج به همراه خیار و گوجه فرنگی
 • میان وعده: یک عدد پرتقال
 • شام: یک کاسه کلم با آووکادو و توت فرنگی
 • میان وعده: یک کاسه با توت های مختلف

روز چهارم

توی روز چهارم فقط موز و شیر استفاده میشه. تعداد موزهای مصرف شده برای روز چهارم رژیم حدود ۶ تا موز بزرگ یا ۸ موز کوچیک هست.

سه لیوان شیر بدون چربی هم اشکالی نداره.

 • صبحانه: یک لیوان شیر+ ۲ تا موز بزرگ
 • ناهار: یک لیوان شیر+ ۲ تا موز بزرگ
 • شام: یک لیوان شیر+ ۲ تا موز بزرگ

روز پنجم

حدود ۲۸۴ گرم گوشت گاو، ماهی یا مرغ توی ۲ وعده مصرف میشه.

۶ عدد گوجه فرنگی هم باید مصرف بشه. گیاهخوارها هم می تونن گوشت رو با برنج قهوه ای جا به جا کنن.

توی روز پنجم بهتره میزان آب خوردن در طول روز به ۲ لیوان افزایش داده بشه. این موضوع برای حذف اسید اوریک اهمیت داره و نقش پاکسازی داره.

 • صبحانه: ۳ گوجه فرنگی کامل
 • ناهار: استیک گوشت(۲۸۴ گرم) +یک عدد گوجه فرنگی کامل
 • شام: ۱۰ اونس تیلاپیا(۲۸۴ گرم)+ ۲ گوجه فرنگی کامل

روز ششم

توی روز ششم هم باید ۲۸۴ گرم گوشت ماهی، گاو یا مرغ توی دو وعده استفاده بشه(گیاخوارها می تونن از غذاهای پیشنهادی استفاده کنن).

سبزیجات به مقدار نامحدود استفاده میشه اما موز مصرف نمیشه.

برای رفع سموم توی این روز هم نیاز به مصرف آب بیشتری هست.

 • صبحانه: نصف آووکادو
 • ناهار: ۱۰ اونس سینه مرغ کبابی(۲۸۴ گرم) با مارچوبه و گوجه فرنگی گیلاسی
 • شام: ماهی قزل آلا سرخ شده(۲۸۴ گرم) با کلم بروکسل و کلم

روز هفتم

آب میوه، برنج قهوه ای، سبزیجات و میوه استفاده میشه.

لوبیا کالری زیادی داره و می تونه توی رژیم غذایی جنرال موتورز اصلی جای بگیره.

 • صبحانه: یک کاسه برنج قهوه ای با یک ظرف برش های هندوانه
 • ناهار: یک کاسه برنج قهوه ای به همراه کلم بروکلی و یک فنجان آب میوه(۲۳۷ میلی لیتر)
 • شام: یک کاسه برنج قهوه ای به همراه سبزیجات مخلوط

قهوه بدون شکر توی این رژیم استفاده میشه. به جای گوشت میشه از برنج قهوه ای استفاده کرد. به جای شیر معمولی از شیر سویا استفاده بشه.

مراقبت های بعد از رژیم جی ام

بیشتر افرادی که از رژیم غذایی جنرال موتورز بهره مند میشن، نتیجه می گیرن اما موضوع مهم در مورد این رژیم این که چه طوری تاثیرگذاری این رژیم رو حفظ کنیم؟ یعنی بعد از هفت روز دوره رژیمی همچنان لاغر بمونیم و کاهش وزن خودمون رو حفظ کنیم.

همه ما می دونیم که دریافت کالری مازاد اصلی ترین علت چاقی و اضافه وزنه. زمانی که فرد کالری دریافت می کنه اما این کالری نسبت به کالری که توی بدن سوزونده میشه بسیار زیاده و همین موضوع باعث ذخیره چربی زیاد و طبیعتاً اضافه وزن میشه.

برای اینکه بعد از رژیم GM هم همچنان لاغر بمونیم، باید رژیم خاصی رو پیگیری کنیم. به طور کلی توی تمامی رژیم ها یک اصل مشترک وجود داره که همیشه هم رعایت میشه.اونم اینکه میزان اون کالری که دریافت میشه باید از اون کالری که سوزونده میشه کمتر باشه.

اون وقت فرد دیگه چاق نمیشه. حالا اگه این موزانه به شکل منفی دربیاد، یعنی کالری سوزونده شده از کالری دریافتی بیشتر باشه، وزن کم میشه و اگر این وضعیت متعادل باشه وزن ثابت می مونه. ما بعد از اجرای رژیم جنرال موتورز اصلی نیاز به ثبات وزن داریم. برای این وزن ثابت باید روی برنامه غذایی یکسری تغییرات اعمال بشه.

بعد از رژیم جنرال موتورز چه کنیم؟

این برنامه غذایی یک رژیم فوق العاده برای کاهش وزنه. چون کالری دریافتی و کالری مورد استفاده در موازنه منفی قرار می گیرن.

همین موضوع باعث میشه وزن کم بشه. البته این نکته رو باید یادآوری کنیم که وزن از دست رفته این رژیم نیاز به مراقبت داره و در صورتی که مراقبت های لازم برای پایداری این کاهش وزن انجام نشه، سیکل وزنی به هم می خوره و فرد دوباره اضافه وزن پیدا می کنه.

بنابراین مراقبت بعد از این رژیم هفت روزه خیلی اهمیت داره. بعد از اتمام این رژیم هفت روزه باید رژیم دیگه ای گرفته بشه و دستورالعمل های اون رژیم رعایت بشه. از اون جایی که کربوهیدرات ها مهم ترین عامل برای افزایش سریع وزن هستن، بهتره به جای اون ها پروتئین استفاده بشه. در این صورت فرد نه دچار ضعف میشه و نه اضافه وزن پیدا می کنه.

رژیم غذایی جنرال در ۲ نوع دیده میشه. یه نوع این رژیم همون رژیم جی ام در نوع اصلیه که مورد پسند خیلی ها قرار گرفته. نوع دیگر این رژیم هم به گیاهخوارها تعلق داره. گیاهخوارها به جای گوشت از برنج قهوه ای استفاده می کنن.

میزان مصرف روزانه بعد از رژیم جی ام

بعد از گذشت دوره هفت روزه رژیم غذایی جنرال موتورز باید مقدار مصرف روزانه تغییر پیدا کنه. برای این تغییرات از رژیم هایی با کربوهیدرات پایین و پروتئین بالا کمک گرفته می شه.

وضعیت بدن باید از نظر داشتن فیبر غنی باشه. بنابراین مصرف فیبر و آب باید ادامه داشته باشه. مصرف آب و فیبر می تونه سم زدایی بدن رو همچنان حفظ کنه. 

بسیاری از افراد هم درباره میزان مصرف کالری بعد از رژیم جی ام سوال دارن. در رابطه با این سوال باید گفت که میزان مصرف کالری برای هر فردی با توجه به نیاز و وضعیت سوخت و ساز بدن متفاوته.

موارد مختلفی روی سوخت و ساز بدن فرد تاثیر داره: سن، عادات غذایی، جنس، فصل سال، الگو و میزان فعالیت

برای اینکه فرد بتونه میزان مصرف کالری بدن رو تشخیص بده، باید از وضعیت متابولیک بدن اطلاعات کافی داشته باشه. بهتره این کالری ۵۰۰ واحد کمتر از کالری سوزانده شده در بدن باشه. اگه این کالری ۱۲۰۰ واحد کمتر از کالری مصرفی در بدن باشه، می تونه فرد رو به مشکلات زیادی از جمله کمبود ویتامین و مواد معدنی دچار کنه.

برای این کار بهتره از کالری های دریافتی روزانه اطلاع کامل داشته باشیم. ابتدا تغییرات و اصلاحات لحاظ شده توی عادات غذایی باید به شکل تدریجی و جزئی باشه تا این کار کم کم به عادت تبدیل بشه.

عناصر مهم در مراقبت های بعد از رژیم جنرال موتورز

بعد از رژیم غذایی جنرال موتورز اصلی همچنان مصرف میوه و سبزیجات در رأس برنامه غذایی قرار می گیره. شواهد نشون میده که این موضوع توی کاهش وزن خیلی موثره.

میوه و سبزیجات کالری کمی دارن و می تونن از افزایش وزن ممانعت کنن.

این مطالعه بر روی ۱۳۳۰۰۰ فرد در سال ۲۰۱۵ بررسی شده. نتایج این بررسی ها نشون میده که میوه ها و سبزیجات بدون نشاسته توی حفظ وزن خیلی تاثیر دارن. افرادی که سبزیجات و میوه ها را توی برنامه غذایی بعد از رژیم جنرال موتورز در نظر گرفته بودن تا چهار سال تونستن از تغییر وزن ممانعت کنن.

نوشیدنی ها و خوراکی که باعث افزایش وزن میشه، باید محدود بشه. نوشیدنی های قندی از مواردی هستن که باید بعد از این رژیم محدود بشن. چون باعث افزایش قند خون میشن.

الکل نیز از مواد پر کالری بوده و می تونه باعث افزایش وزن بشه. توی چنین وضعیتی فرد در مورد غذاهای مجاز تصمیم گیری مهمی داره. در واقع هر غذایی با هر نوع کالری توی برنامه غذایی جا نمی گیره.

پروتئین حتماً باید توی مراقبت های بعد از این رژیم لحاظ بشه. چون به طور کلی مصرف پروتئین باعث کاهش اشتها میشه و بدن رو از گرسنگی و مصرف قند نجات میده. بنابراین باعث کاهش وزن میشه.

چرا مراقبت از این رژیم اهمیت داره؟

بیشتر وزن از دست رفته توی این رژیم به احتمال زیاد وزن آب است تا چربی. بدن هر زمانی که با کمبود کالری مواجه میشه به سراغ انرژی های ذخیره شده میره. توی چنین جریانی بدن به سراغ تجزیه گلیکوژن میره. این مولکول ذخیره انرژی هست که داخل ماهیچه و کبد ذخیره شده.

گلیکوژن آب زیادی توی خودش داره. زمانی که این ذخیره های انرژی استفاده میشن، بدن آب خودش رو از دست میده و وزن کاهش پیدا می کنه.

به همین خاطر توی رژیم غذایی جی ام اصلی بیشترین فرآیند مربوط به از دست دادن آب بدنه نه چربی بدن. همین موضوع کاهش وزن با این نوع رژیم رو موقتی می کنه و بعد از این رژیم بلافاصله وزن بر می گرده. به همین خاطر ثابت کردن و پایداری این وزن اهمیت زیادی داره.

خلاصه مقاله

 • رژیم جنرال موتورز یک رژیم هفت روزه بوده و بیشترین تاکیدش بر روی مصرف میوه و سبزیجات هست.
 • این رژیم می تونه در طی همون یه هفته باعث کاهش وزنی حدود ۴ تا ۷ کیلوگرم بشه.
 • رژیم جی ام کاهش وزن موقتی ایجاد می کنه. چون باعث تجزیه گلیکوژن میشه. این چاقی قابل بازگشته و به همین خاطر مراقبت بعد از این رژیم اهمیت زیادی داره.