رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

TestPregnancy - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

پیروی از یک رژیم غذایی باروری در زمان آمادگی برای بارداری و بهبود باروری یکی از بهترین تغییراتی است که می‌توان برای ارتقا سلامتی انجام داد. مطالعات فراوانی نشان داده‌اند که اِعمال تغییراتی خاص در رژیم غذایی می‌تواند باروری را بهبود ببخشد، از سقط مکرر جلوگیری کند و بارداری سالم را تضمین نماید.

تغذیه نقش بزرگی در داشتن بدن و سیستم تناسلی سالم بازی می‌کند. منبع ساخت‌و‌ساز هورمون‌ها، در غذاهایی است که می‌خوریم. آنتی‌اکسیدان‌ها که محافظ تخمک و اسپرم در برابر رادیکال‌های آزاد هستند نیز در غذاهایی که مصرف می‌کنیم وجود دارند. همانطور که اینگونه مواد مغذی برای بارداری سودمند هستند، بعضی از مواد غذایی و شیمیایی نیز که به غذاها اضافه می‌شوند می‌توانند برای سلامتی و بارداری مشکل‌ساز باشند. برای اینکه بدانید بهترین رژیم غذایی برای افزایش احتمال بارداری، چیست، مقاله زیر را بخوانید.

رژیم غذایی باروری چیست؟

رژیم غذایی باروری دقیقا چیست؟ یک رژیم باروری طبیعی، روشی برای مصرف مواد غذایی است که از بدن شما در مسیر باروری پشتیبانی می‌کند. این رژیم متشکل از غذاهایی است که سرشار از مواد مغذی لازم برای فعالیت هورمونی، تولید و تعادل، رشد جنین، سلامت تخمک، سلامت اسپرم، سلامت خون و خیلی عوامل دیگر است. این رژیم که به منظور کمک به بدن برای ایجاد تعادل در باروری طراحی شده است، ذخیره‌ی مواد مغذی در بدن را بالا می‌برد و شرایط را برای شکل‌گیری کودکی سالم فراهم می‌آورد. همچنین تمرکز اصلی این برنامه غذایی فراهم آوردن بهترین شروع ممکن برای زندگی شما و کودک آینده‌تان است.

افزایش شانس بارداری با برنامه غذایی امکان پذیر است؟

پیروی از یک رژیم بارداری طبیعی کاری است که هر کسی می‌تواند بدون توجه به محل زندگی، مسائل باروری، سن، زمان بارداری و پول انجام دهد. همه‌ی ما غذا می‌خوریم، پس اگر تصمیم به بارداری داشته باشیم چرا غذایی نخوریم که شانس بارداری را افزایش می دهند؟

 • جنین حتی پیش از تشخیص بارداری به مواد مغذی خاصی نیاز دارد که کمبود هر کدام از آنها می‌تواند باعث تولد ناقص کودک شود.
 • غذایی که اکنون مصرف می‌کنید تا ۹۰ روز آینده می‌تواند بر سلامت تخمک و اسپرم تاثیر بگذارد.
 • هورمون‌ها از طریق ترکیبات موجود در رژیم غذایی خود را نوسازی می‌کنند.
 • بهترین راه برای کنترل سندروم تخمدان پلی‌کیستیک و بارداری علیرغم وجود چنین سندرمی، رژیم غذایی است.
 • چیزهایی که نمی‌خورید به اندازه‌ی چیزهایی که می‌خورید مهم هستند.
 • اولین علت ناباروری عدم تخمک‌گذاری است و این مشکل را می‌توان با تغییر در رژیم غذایی برطرف کرد.

 

مطلب مرتبط: عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

رژیم غذایی باروری: شیوه‌های رژیمی طبیعی برای درمان

طبیعت غذاهایی خلق کرده است که به رشد و تقویت بدن کمک می‌کنند. وقتی بدن به خوبی تغذیه شده باشد و از غذاهای ناسالم اجتناب شود، آنگاه قادر خواهد بود تا خود را مرمت و بازسازی نماید. چنین شرایطی برای بارداری بسیار مناسب است به خصوص اگر مشکلات اساسی برای بارداری وجود داشته باشد. سلول‌ها دائما در بدن می‌میرند و سلول‌های جدید ساخته می‌شوند و جای آنها را می‌گیرند. چنین فرایندی در تمام اعضا، عضلات و بافت‌های بدن رخ می‌دهد. غذایی که ما مصرف می‌کنیم، سنگ بنای اصلی سلول‌های جدید هستند. رژیم بارداری طبیعی به داشتن بدنی سالم که خود را درمان می‌کند و سلول‌های سالم‌تر می‌سازد، کمک می‌نماید.

مطلب مرتبط:  رژیم غذایی مناسب برای افزایش قدرت باروری در مردان

رژیم غذایی باروری: فوائد رژیم طبیعی برای بارداری

این رژیم غذایی:

 • شامل آنتی‌اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی است که به حفظ سلامت تخمک و اسپرم در برابر آسیب‌ رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.
 • با تامین چربی‌های مورد نیاز برای تولید و فعالیت هورمون‌ها، به حفظ تعادل آنها کمک می‌کند.
 • سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت بدن است.
 • خطر سقط جنین به علت مقاومت به انسولین و آسیب رادیکال‌های آزاد به تخمک، اسپرم و DNA را کاهش می‌دهد.
 • ذخیره‌ی خوبی از مواد مغذی برای دوران بارداری فراهم می‌آورد.
 • به داشتن یک سیستم تناسلی سالم کمک می‌کند.
 • باعث نشاط و سرزندگی می‌شود.

رژیم غذایی باروری: دستوالعمل رژیم طبیعی برای بارداری

به مقدار زیاد میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک بخورید

محصولات مرسوم دارای سموم شیمیایی و آفت‌کش‌هایی هستند که بر باروری هم در زنان و هم در مردان اثر منفی دارند. مطالعات نشان داده است که میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک دارای مواد مغذی باارزش‌تر و بیشتری هستند.

ها و سبزیجات ارگانیک - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

لبنیات خام، پرچرب و ارگانیک دام‌های علف‌خوار (محلی) را بخورید

این دسته از مواد غذایی بهترین نوع از لبنیات محسوب می‌شوند. توجه داشته باشید که مواد لبنی از قبیل شیر و پنیر ممکن است در بدن انباشت شوند. در صورت وجود مشکلات باروری مثل سندروم PCOS و اندومتریوز، مواد لبنی به این مشکلات دامن ‌می‌زنند. عملکرد بدن‌تان را در برابر اینگونه مواد غذایی زیر نظر بگیرید. باید از مصرف لبنیات غیرارگانیک اجتناب کرد چرا که این مواد دارای هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌هایی هستند که باعث افزایش میزان استروژن در بدن می‌شوند. جایگزین‌های سالم فراوانی برای لبنیات وجود دارد، از جمله بادام تازه یا شیر کنف (شاهدانه).

1824 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

سعی کنید بیشتر ماهی‌های آب‌های سرد را بخورید

ماهی تامین‌کننده‌ی اصلی اسیدهای چرب (اُمگا۳) در این رژیم غذایی است. این اسیدهای چرب به تولید هورمون و کاهش التهاب کمک کرده و چرخه‌ی قاعدگی را تنظیم می‌کنند. همچنین ماهی یک منبع سرشار از پروتئین و ویتامین است. از خوردن ماهی‌های آب‌های عمیق مثل ماهی تُن زرد (ahi tuna)، ارّه‌ماهی و ماهی باس دریایی شیلی (Chilean Seabass) اجتناب کنید، زیرا این دسته از ماهی‌ها دارای جیوه‌ی فراوان هستند و به جای آنها باید به ماهی‌های آب‌های سرد همچون سالمون وحشی آلاسکایی، ماهی کاد و لوزی‌ماهی آلاسکایی روی بیاوری. و حتما از مصرف سالمون پرورشی پرهیز کرده و به جای آن سالمون وحشی بخورید چون سالمون پرورشی دارای آنتی‌بیوتیک و رنگ‌های خوراکی سمّی هستند.

ed436b62 8bb9 41ef b3a1 0ae8f6cf5b92 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

گوشت قرمز ارگانیک دام‌های علف‌خوار را انتخاب کنید

گوشت دام‌های مرسوم حاوی مقدار فراوانی هورمون‌ و آنتی‌بیوتیک‌ افزوده است که سبب افزایش استروژن در بدن می‌شوند. از طرف دیگر گوشت حیوانات علف‌خوار منبع سرشاری از اسید‌های چرب لازم برای بدن و پروتئین است و مقدار اسید‌های اشباع در این گوشت‌ها بسیار کم است. اگر سابقه‌ی بیماری آندومتریوز را دارید باید مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید چون مطالعات نشان داده‌اند که میان مصرف بالای گوشت قرمز و آندومتریوز رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.

شتر مرغ - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

گوشت مرغ‌ محلی و ارگانیک را انتخاب کنید

مرغ‌های ماشینی معمولا در سوله‌های بسته، متراکم و کثیف پرورش داده می‌شوند و از غذای غیرارگانیک و دارای دستکاری ژنتیکی، تغذیه می‌شوند. هنگام خرید گوشت مرغ به برچسب «ارگانیک» یا «آزاد» یا «محلی» بر روی محصولات دقت کنید. بهتر است گوشت مرغ را از مزارع محلی که مرغ‌ها در طول روز چند ساعتی را در محوطه و فضای باز سپری می‌کنند، بخرید.

جایگاه پرورش مرغ بومی - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

صدف منبع روی

صدف یک منبع عالی بسیار ضروری برای باردار شدن است. در مردان، روی  به  افزایش سطح تستوسترون و اسپرم کمک میکند. کمبود روی در بدن چرخه طبیعی قاعدگی در زنان  را مختل میکند. سطوح پایین روی در زنان با سقط جنین ارتباط دارد.

مطلب مرتبط:  مواد غذایی دارای روی و تامین روی مورد نیاز روزانه بدن

oysters - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

برای افزایش شانس بارداری از غلات کامل و طبیعی استفاده کنید

غلات کامل سرشار از فیبر و ویتامین‌های مهم هستند که به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. مصرف فیبر به منظور دفع هورمون‌های اضافی و متعادل‌ نگه داشتن قند خون بسیار مهم است. از خوردن غذاها و غلات فرآوری‌شده‌ی سفید همچون نان سفید، پاستای سمولینا و برنج سفید خودداری کنید. به جای این مواد غذایی، نان گندم یا جوانه‌ی سبوس‌دار، برنج یا پاستای گندم سبوس‌دار، کوینولا و برنج قهوه‌ای مصرف کنید.

ها - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

تخم مرغ منبع ویتامین D

تخم مرغ حاوی ویتامین D، است که نقش کلیدی در افزایش باروری ایفا می کند. با توجه به مطالعه انجام شده توسط دانشگاه ییل، زنان نابارور اغلب از کمبود ویتامینD رنج می برند. علاوه بر این، تخم مرغ غنی از آنتی اکسیدان ها و کاروتنوئید است که به افزایش باروری در زنان  کمک میکند.ویتامین B12، فولات و چربی امگا 3 در تخم مرغ نیزامکان نقائص هنگام تولد  را به حداقل میرساند. کسانی که  قصد باردار شدن دارند و میخواهند وزن خودر ا ثابت نگه دارند می توانند با خیال راحت در هفته 6 عدد تخم مرغ بخورند.

مطلب مرتبط: منابع غذایی سرشار از ویتامین D و تامین ویتامین D مورد نیاز بدن

tokhmmorgh - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

در کنار هر وعده‌، مواد غذایی فیبردار بخورید

فیبر به تنظیم قند خون کمک می‌کند و همین باعث کاهش مشکلات باروری نظیر سندروم PCOS و مسائل ایمنی می‌شود و تعادل هورمونی خوبی در بدن ایجاد می‌کند. نمونه‌هایی از غذاهای فیبردار عبارتند از میوه‌ها، سبزیجات، سبزیجات برگ‌تیره و حبوبات.

مطلب مرتبط: فیبر غذایی چیست و چه مزایایی برای بدن دارد؟

غذایی - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

لوبیا سیاه سرشار از فیبر

لوبیا سیاه و سفید غنی از فیبر است که به  تنظیم سطح قند خون کمک میکند، به سندرم تخمدان پلی کیستیک  که باعث کاهش باروری می شوند کمک میکند تا هورمونهای سالمی داشته باشیم  به علاوه، لوبیا سیاه و سفید  پروتئین های گیاهی هستند. با توجه به مطالعه در مجله آمریکایی زنان و زایمان منتشر شده است، یک رژیم غذایی با پروتئین های گیاهی می تواند به باروری کمک کند. همچنین، لوبیا سیاه و سفید شامل فولات، منگنز، پروتئین، منیزیم و آهن است که برای زنانی که قصد باردار شدن را دارند بسیار ضروری است.

1 1 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

کلم بروکلی سرشار از ویتامین C

با توجه به تحقیقات انجام شده در زمینه  باروری  مشخص شد ، غذاهایی که با ویتامین Cغنی شده  برای باردار شدن بسیار ضروری است. با توجه به محتوای بالای   ویتامین C درکلم بروکلی می تواند  به افزایش باروری کمک کند.در مردان، ویتامین C  اسپرم را تقویت کرده و از آسیب وارده بر اسپرم محافظت میکند. در زنان، به مشکلات سقط جنین وکروموزومی کمک میکند. همچنین، کلم بروکلی سرشار از ویتامین B و همچنین کلسیم، آهن و روی است که برای زنانی که در میانسالی باردار می شوند بسیار ضروری می باشد.

مطلب مرتبط: مواد غذایی سرشار از ویتامین C برای تامین میزان ویتامین C مورد نیاز بدن

700x400 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

بادام  غنی از ویتامین E

یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین E نشان داده شده است برای بهبود سلامت اسپرم در مردان لازمست. مطالعات همچنین نشان داده است که کمبود ویتامین E در زنان می تواند یکی از عوامل ناباروری باشد. ویتامین E همچنین یک آنتی اکسیدان است که  از DNA در اسپرم و  تخمدانها محافظت میکندهمچنین، این ماده مغذی از سقط جنین پیشگیری میکند. برای افزایش ویتامین E،  بادام  بخورید. سعی کنید  بادام بو داده و خشک با یک لیوان شیر بنوشید برای تقویت باروری خوب است و بهتر است برای افزایش شانس بارداری آن را به برنامه غذایی خود بیفزایید.

مطلب مرتبط: مواد غذایی سرشار از ویتامین E

198006c4 6b2d 4e66 a1cb 08f7f70ad5be - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

هر چه می‌توانید آب سالم بنوشید

به میزان نصف وزن بدن‌تان، البته در مقیاس اونس (هر اونس= ۲۸ گرم)، روزانه آب تمیز، خالص یا فیلتر‌شده مصرف کنید (مثلا اگر ۶۰ کیلو هستید روزانه باید ۳۰ اونس معادل ۸۴۰ گرم آب بخورید). بهتر است از آب‌های بطری‌شده ننوشید چون پلاستیک این بطری‌ها دارای مواد شیمیایی است که با عملکردی مشابه استروژن، موجب برهم خوردن تعادل هورمونی می‌شود. بهترین نوع آب برای مصرف آب اٌسمز معکوس و آب مقطر هستند. از نوشیدن آب لوله بپرهیزید به این علت که بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که آب لوله با آفت‌کش‌های مضرِ روان‌آب‌های زراعی مخلوط می‌شود.

غذاهایی که نباید بخورید

آبمیوه‌های قندی، گازدار و پاستوریزه

آبمیوه‌های پاستوریزه‌ نظیر آبمیوه‌های سیب، پرتقال و… حاوی قند تغلیظ‌شده (کنسانتره‌ی قند) هستند که باعث افزایش قند خون می‌شود و بر سیستم ایمنی و تعادل هورمونی اثر منفی می‌گذارد. همچنین از مصرف قندهای مصنوعی فراوری‌شده یا تصفیه شده بپرهیزید. استویا، عسل و شربت افرا جایگزین‌های مناسب برای شکر هستند.

Soda1 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

کافئین

مطالعات نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند بر تعادل هورمونی اثر بگذارد، خطر سقط را افزایش دهد و تخمک‌گذاری را متوقف کند. برای بهبود باروری بهتر است مصرف کافئین را در برنامه غذایی خود کاهش دهید.

2467 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

از خوردن سویا پرهیز کنید مگر سویای تخمیری، همانند میسو و تمپه

سویا دارای خواصی مانند استروژن است. برای بهبود باروری بهتر است از مصرف سویای فرآوری‌شده مثل شیر سویا، برگر سویا، پودر پروتئین سویا، چیپس سویا، گوشت سویا و پنیر سویا خودداری کنید تا آثار منفی بر تعادل هورمونی بدن‌تان ایجاد نشود. همچنین اگر کم‌کاری تیروئید دارید، اصلا به طرف سویا نروید. سویا هم بر مردان و هم بر زنان تاثیر می‌گذارد.

soy milk e1464882996526 - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

غذاهای تراریخته

وقتی بحث از غذاهای تراریخته می‌شود، این غذاها به مشکلی در باروری بدل شده‌اند، زیرا این مواد غذایی باعث بالا رفتن نرخ ناباروری در تمام دنیا شده‌اند. بر اساس برخی مطالعات، از دهه‌ی ۱۹۷۰ تعداد اسپرم در جمعیت مردان جهان به میزان ۴۰ الی ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده‌ است. البته غذاهای تراریخته شاید تنها یکی از دلایل این کاهش باشند. با این حال، همیشه در صورت امکان غذاهای ارگانیک بخرید و یا به برچسب «غیرتراتریخته» بر روی مواد غذایی در هنگام خرید توجه کنید.

GMO Foods - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

غذاهای بدون چربی

غذاهایی که به منظور کاهش یا حذف چربی تغییر داده می‌شوند، به شدت فرآوری‌شده و مملو از قند هستند. بنابراین همیشه مواد غذایی طبیعی مصرف کنید. لبنیات پرچرب یکی از نمونه‌های این مواد غذایی هستند. در یک پژوهش مشخص شده است که این نوع لبنیات باروری را بیشتر از لبنیات کم‌چرب افزایش می‌‌دهد. و اینجا مجددا باید گفت که چربی یکی از نیازهای بدن برای تولید هورمون است و نباید از برنامه غذایی حذف شود.

Fat Free Foods - رژیم غذایی باروری : برای افزایش احتمال بارداری چه بخوریم؟

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید