رژیم غذایی بای‌ پس معده (2)

245171372263811623951168922115512423392229 - رژیم غذایی بای‌ پس معده (2)

رژیم غذایی بای‌ پس معده (2)

در قسمت اول این مطلب  در رابطه با چگونگی تغذیه پس از عمل جراحی بای‌ پس معده و همچنین چگونگی دریافت ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها توضیحاتی ارائه شد، در ادامه مطلب با مراحل اصلی رژیم غذایی بای‌ پس معده

آشنا خواهید شد.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی بای پس معده (1)

رژیم غذایی بای‌ پس معده دارای سه مرحله اصلی است که به ترتیب عبارتند از: رژیم‌های غذایی مایع، رژیم غذایی نرم و رژیم غذایی معمولی.

رژیم غذایی بای‌ پس معده: 1) رژیم‌های غذایی مایع

این رژیم در روزهای اول پس از عمل برای بیمارانی تجویز می‌شود که باید بلع راحتی داشته باشند و فیبر و باقی‌مانده کمی دریافت کنند. در رژیم غذایی مایع  بیمار می تواند ازغذاهای مایع در دمای اتاق مانند آب ، آب میوه طبیعی رقیق شده با نسبت یک ششم آب میوه و مابقی آب، شیرکم چرب، و ماست کم چرب استفاده کند. این رژیم غذایی به مدت ۲ هفته ادامه داده می شود .

رژیم غذایی مایع شامل رژیم مایع صاف شده و مایع کامل می باشد.

رژیم مایع صاف شده

این رژیم حدود 500 کالری را تأمین می‌کند و از آن دو تا سه روز اول پس از عمل استفاده می‌شود. رژیم مایع صاف شده، چربی، سدیم و پتاسیم کمی دارد و در مواقع بروز اسهال و استفراغ نمی‌تواند مقادیر کافی الکترولیت و مایعات را برای بدن تأمین نماید. مواد غذایی مجاز در رژیم مایع صاف شده شامل چای، سوپ صاف شده و بدون چربی ( انتخاب اول پس از عمل در بیشتر جراحی‌های دستگاه گوارش )، آب میوه صاف شده، نسکافه و ژلاتین است. در این رژیم، شیر و مایعات تهیه‌شده از آن مجاز نیست. به طور معمول دریافت غذا در چند روز اول پس از جراحی، از طریق دهان ممنوع است و تغذیه روده‌ای یا وریدی جایگزین آن می‌شود.

487554164 XS - رژیم غذایی بای‌ پس معده (2)

رژیم مایع کامل

این رژیم شامل کلیه غذاهایی است که در درجه حرارت اتاق یا بدن مایعند (مثل بستنی و ژله). این رژیم برای افرادی که در مشکل بلع و جویدن دارند و قادر به هضم غذاهای جامد نیستند، مناسب است. رژیم مایع کامل، تمام نیازهای تغذیه‌ای پایه به جز فیبر را تأمین می‌کند. با استفاده از رژیم مایع کامل به مرور می‌توان بر میزان کالری و پروتئین دریافتی افزود.

شایان ذکر است این رژیم همانند رژیم مایع صاف شده، فیبر کمی داشته و لذا یبوست یکی از عوارض این رژیم است. این رژیم به طور متوسط حدود 1200 کالری را تأمین می‌کند و تا سه، چهار هفته پس از عمل قابل استفاده است. لازم به ذکر است که بیشتر مکمل‌های مولتی ویتامین – مینرال و مکمل‌های رژیمی در این مرحله تجویز می‌شوند.

clearLiquidDiet 1 1 - رژیم غذایی بای‌ پس معده (2)

رژیم غذایی بای‌ پس معده: 2) رژیم غذایی نرم

این رژیم، مرحله انتخابی بین رژیم غذایی مایع و رژیم غذایی معمولی بیمارستانی است که از نظر فیبر و باقی‌مانده محدود است. به تدریج و با پیشرفت وضعیت بیمار و با نظر پزشک و متخصص تغذیه، رژیم غذایی بیمار به سمت رژیم نرم می‌رود. بعضی از بیماران ظرف دو هفته پس از عمل جراحی می‌توانند از این رژیم استفاده کنند و برای سایر بیماران ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. غذاهای نرم معمولاً تا هشت هفته پس از عمل توسط متخصصان تغذیه برای بیماران تجویز می‌شود.

soft diet 765x510 - رژیم غذایی بای‌ پس معده (2)

رژیم غذایی بای‌ پس معده: 3) رژیم غذایی معمولی

پس از رژیم نرم، نوبت به رژیم غذایی معمولی می‌رسد که غالباً هشت هفته پس از عمل بای‌ پس معده استفاده می‌شود. اگر چه این رژیم تمام پنج گروه غذایی را در بر می‌گیرد، اما بیماران باید توجه داشته باشند که در هر وعده، رژیم خود را با غذاهای پر پروتئین و کم‌چرب شروع کنند. نکته مهم این است که  مقدار دریافت غذا به ظرفیت معده و قابلیت تحمل بیمار بستگی دارد.

برای یک معده بای‌پس شده استفاده از وعده‌های کم‌حجم و کوچک و مایعات به دفعات در طول روز تا مدت‌ها باید رعایت شود تا از بروز عوارض جلوگیری به عمل آید. در این صورت حتی اگر مشکلی به وجود آید، ظرف مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود.

مطلب مرتبط:  عمل بای پس معده چیست؟ چگونه باعث کاهش وزن می شود؟ 

توصیه های تغذیه ای مهم برای افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند

* ظرفیت معده بای‌پس شده در هر وعده بطور متوسط تنها به اندازه نصف فنجان است.

* در شروع دوره رژیم درمانی از شش وعده کوچک، به تدریج از چهار وعده و در نهایت هنگامی که بافت معده سازگاری لازم را پیدا کرد، از سه وعده کامل و کم حجم استفاده می‌شود.

* غذا باید به آرامی میل شده و هر لقمه به طور کامل و در حدود 30 بار جویده شود.

* زیاد خوردن نه تنها در طول دوره رژیم درمانی، بلکه در تمامی دوران زندگی برای این دسته از افراد ممنوع است.

* زیاد خوردن نه تنها کالری بیش از حد نیاز به بدن شما می رساند بلکه ممکن است موجب درد و تهوع و استفراغ گردد.

* برای هر وعده غذایی باید بین 30 تا 60 دقیقه وقت گذاشته شود.

* غذا به اندازه‌های کوچک‌تر تقسیم گردد تا آسان‌تر جویده شود.

* سوراخ جدیدی که معده شما را به روده کوچک متصل می نماید خیلی کوچک است و قطعات بزرگتر غذا می تواند آن را مسدود نماید. این امر  موجب می شود که غذا نتواند از معده خارج شده و وارد روده گردد و ممکن است منجربه استفراغ ، تهوع و دردهای شکمی شود.

* بهتر است از قاشق مربا خوری برای صرف غذا استفاده شود.

* حتی‌الامکان از مصرف هم‌زمان مواد غذایی جامد و مایعات خودداری شود.

* غذا خوردن را با فعالیت‌های دیگر ترکیب نکنید. بنشینید؛ تنها بر روی غذای خود تمرکز کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

* به محض اینکه احساس پری کردید، از غذا خوردن دست بکشید. به خاطر داشته باشید که دریافت بیش از حد غذا، هضم و جذب را دچار اختلال می‌کند.

* در صورتی که یکی از علائم زیر را پس از صرف غذا احساس نمودید، احتمالاً در خوردن زیاده‌روی کرده‌اید: تهوع، درد در شانه یا ناحیه بالای سینه، احساس پری سر دل یا فشار زیر قفسه سینه

* اگر تنها از یک رژیم جامد استفاده می‌کنید، سه وعده در طول روز کافی است.

* مایعات را درطول روز بین وعده های غذایی میل نمائید نه همراه آن.

* از دریافت کافی مایعات مطمئن شوید چرا که بدن برای حفظ تعادل الکترولیتی خود به دریافت مایعات کافی احتیاج دارد.

* از مصرف آب و مایعات، 30 دقیقه قبل و بعد از هر وعده غذایی خودداری شود.

* از مصرف نوشیدنی‌های کربناته اجتناب کنید.

* مصرف ویتامین و مکمل های معدنی توصیه شده را فراموش نکنید.

* از مصرف نوشیدنی‌های پر کالری نظیر میلک شیک، سودا، آب میوه‌های پر کالری و پر کربوهیدرات و نوشیدنی‌های میوه‌ای دوری کنید؛ چرا که بدون ایجاد حالت پری، باعث افزایش کالری دریافتی و افزایش وزن خواهند شد.

* از جویدن آدامس یا مصرف آب‌نبات‌های سفت اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است در صورت بلعیده شدن باعث انسداد مجرای خروجی معده شوند.

* آرامش خود را حفظ کنید و از زندگی خود لذت ببرید.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید