رژیم غذایی بای پس معده (1)

اسلیو معده چیست؛ مزایا معایب آن آشنا 99661 -  رژیم غذایی بای پس معده (1)

 رژیم غذایی بای پس معده (1)

ماهیت، مقدار و چگونگی مصرف مواد غذایی پس از جراحی بای پس معده به دلیل کوچک‌تر شدن اندازه معده و تغییر آناتومی سیستم هاضمه بسیار حائز اهمیت است؛ بنابراین رژیم غذایی بای پس معده پس از جراحی باید به دست یابی به هدف اصلی که  همان کاهش وزن است، کمک کرده و در نهایت به کنترل وزن در محدوده طبیعی منجر شود. این رژیم به بیمار کمک می‌کند که پس از جراحی، تغذیه مناسبی داشته باشد.

شایان ذکر است در صورتی که بیماران، پس از عمل جراحی، به طور مداوم رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی منظم داشته باشند، طی دو سال اول پس از جراحی حدود 60 – 50 درصد از وزن اضافه خود را از دست خواهند داد و با تداوم اجرای رژیم غذایی همراه با ورزش  در طولانی مدت وزن‌شان حفظ خواهد شد.

به طور کلی، رژیم غذایی بای پس معده شامل غذاهایی است که از نظر پروتئین غنی و به لحاظ فیبر، چربی، کالری و کربوهیدرات (قند) ساده محدود باشند. ویتامین‌ها  و مواد معدنی ضروری با مصرف مکمل تأمین می‌شوند.

مطلب مرتبط: عمل بای پس معده چیست؟ چگونه باعث کاهش وزن می شود؟ 

پروتئین

پروتئین یک درشت مغذی است که علاوه بر انرژی زایی برای بدن، برای ساخت و ترمیم سلول ها و بافت های بدن ضروری است. از این رو باعث التیام زخم‌ها و جراحات می‌شود. بنابراین، در جراحی‌ها، به خصوص جراحی بای پس معده، رژیم غذایی باید غنی از پروتئین باشد. در این صورت از تحلیل بافت ماهیچه‌ای نیز جلوگیری خواهد شد و در نتیجه کاهش وزن تنها از طریق کاهش تعداد و یا اندازه سلول‌های چربی (آدیپوسیت‌ها) اتفاق می‌افتد که بسیار مطلوب است. گوشت های بدون چربی انتخاب کنید. گوشت ماهیچه، جوجه، بوقلمون و ماهی (بدون پوست)، سفیده تخم مرغ و پنیرهای خانگی کم چرب از جمله غذاهای پر پروتئین و کم چرب هستند. باید از روش های پخت و پز با چربی بالا مانند سرخ کردن با روغن اجتناب شود.

.jpg -  رژیم غذایی بای پس معده (1)

چربی

همان‌طور که گفته شد، رژیم غذایی بای پس معده باید کم‌چرب باشد. پس از عمل جراحی بای پس معده چربی به سختی هضم می شود از اینرو چربی زیاد باعث اختلال در فرایند هضم، اسهال، تهوع، ناراحتی های گوارشی نظیر به تأخیر افتادن تخلیه معده و متعاقب آن رفلاکس یا بازگشت غذا و اسیدیته معده به داخل مری می‌شود. شایان ذکر است غذاهای سرخ‌شده و پرچرب و یا گوشت‌های چرب از متداول ترین ترکیبات غذایی مهاجم و مضر برای سیستم گوارش محسوب می‌شوند.

fried foods -  رژیم غذایی بای پس معده (1)

کربوهیدرات ساده

کربوهیدرات ساده شامل شیرینی‌جات، کلوچه، بستنی، میلک شیک، آب میوه‌های شیرین شده، ژلاتین، دسرها و غیره می‌باشد.

رژیم غذایی بای پس معده به سه دلیل باید کم کربوهیدرات باشد:

  1. مواد قندی از نظر کالری و چربی غنی بوده و حتی در مقادیر کم باعث اختلال در روند کاهش وزن می‌شوند.
  2. مصرف بیش از حد غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های ساده باعث پیشرفت سندرم دامپینگ خواهد شد.
  3. بیشتر ترکیبات قندی از نظر وجود ویتامین و مواد معدنی فقیر هستند.

1423561294 -  رژیم غذایی بای پس معده (1)

فیبر

در رژیم غذایی بای پس معده مصرف فیبر نیز محدود می‌شود. فیبر در ترکیباتی نظیر سبوس غلات، پاپ کرن، سبزیجات خام و دانه‌های خشک وجود دارد. در معده بای‌پس شده فضای زیادی برای پذیرش این مواد حجیم وجود ندارد. از طرفی معده اسیدیته لازم برای هضم آن‌ها را نیز ندارد. حتی بعضی از فیبرها  به جداره معده چسبیده و یا مسیر روده باریک را مسدود می‌کنند؛ بنابراین دریافت بیش از اندازه فیبر، ترکیبات ملین و یا قرص‌های فیبری بدون تجویز پزشک و متخصص تغذیه در این شرایط ممنوع می باشد.

غذایی -  رژیم غذایی بای پس معده (1)

ویتامین‌ها و مواد معدنی

از آنجا که بخش‌های بای‌پس شده معده قادر به جذب برخی مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها  و مواد معدنی (در طولانی مدت) نخواهند بود، بنابرای ممکن است علائم کمبود این مواد مغذی پس از ماه‌ها در فرد ظاهر شود. کمبود اسید فولیک، ویتامین B12  و کلسیم از جمله کمبود های شایع است. به همین خاطر بیشتر پزشکان، پس از جراحی برای بیماران خود مکمل‌های مولتی ویتامین – مینرال تجویز می‌کنند.

Fotolia 70802426 Micronutrients Subscription Monthly M -  رژیم غذایی بای پس معده (1)

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید