رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

banner disease info food and nutrition - رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

هنگام مواجهه با یک بیماری جدی مانند سرطان، برنامه‌ریزی برای وعده‌های غذایی احتمالا آخرین چیزی است که به آن فکر می‌کنید. اما بخش مهم یک برنامه درمانی کارآمد، رژیم غذایی افراد مبتلا به سرطان  محسوب می‌شود. مصرف مواد غذایی خوب و مغذی دارای اثرات جسمانی، روانی و احساسی است. غذایی که مصرف می‌کنید، انرژی مورد نیاز شما طی روند درمان را تامین می‌کند. همچنین، غذا خوردن لذتبخش است و زمانی که مواد مغذی لازم را دریافت کنید احساس بهتری در شما شکل می‌گیرد. بدنبال تشخیص سرطان خون، رژیم غذایی و تغذیه ممکن است اولین چیزی باشد که به فکر شما می رسد با این حال خوردن یک رژیم غذایی متعادل می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما برای سلامت کلی شما را باشد نگه داشتن یک وزن سالم کمک خواهد کرد که شما احساس بهتر، حفظ و یا به دست آوردن مجدد توانایی خود و انرژی بیشتری داشته باشید. در حالی که به نظر می رسد مصرف تمام گوشت ها به خصوص هات داگ و گوشت فرآوری شده مرغ و ماهی به خطر ابتلا به سرطان های خون مختلف کمک می کند آفت کش ها به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش دهند از سوی دیگر، گیاهان ممکن است تأثیر مثبتی در کاهش ریسک سرطان داشته باشند.

برای داشتن یک رژیم غذایی سالم به یک متخصص تغذیه مراجعه نمایید. متخصص تغذیه با دیگر اعضای تیم مراقبت از شما از جمله متخصص گوارش و پزشک نروپاتی روی درمان طبیعی شما کار می کنند در طول درمان آنها از مکمل و درمان های دیگر برای حمایت از هضم و تغذیه مطلوب توصیه هایی دارند و به شما در مدیریت عوارض جانبی کمک می کنند. برای بیماران مبتلا به سرطان خون که تحت پیوند سلول های بنیادی هستند تغذیه نقش اساسی ایفا می کند پس از پیوند، تعداد سلول خون شما از جمله سلول های سفید خون برای مبارزه با عفونت کاهش پیدا می کنند و شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت می کنند پایبندی به ایمنی مواد غذایی در این زمان مهم است برای یک دوره از زمان پس از پیوند، طرح درمان تغذیه شما ممکن است شامل یک رژیم غذایی برای نوتروپنی باشد توصیه های رژیم غذایی ممکن است اجتناب از خام یا غذاهای نپخته (به عنوان مثال، گوشت، غذاهای دریایی، تخم مرغ، سبزیجات و یا میوه با پوست) و یا محصولات لبنی غیر پاستوریزه باشد.

اطلاعات این مقاله یک راهنمایی هستند و شما همیشه باید با تیم پزشکی خود در مورد شرایط شخصی خود صحبت کنید

سرطان خون چیست؟

لوسمی سرطان سلول های خون است آن در بافت نرم مغز استخوان داخل ترین قسمت استخوان شروع می شود در  مغز استخوان سلول های خونی ساخته می شود.
سلول های سفید خون به مبارزه با عفونتها در بدن شما کمک می کند.
سلول های قرمز خون اکسیژن را به تمام قسمت های بدن حمل می کند.
پلاکت به لخته خون کمک می کند.
هنگامی که به سرطان خون مبتلا می شوید مغز استخوان شروع به ساخت مقدار زیادی از سلول های سفید خون غیر طبیعی می نماید که سلول های سرطان خون نامیده می شود آنها کار سلول های سفید خون طبیعی را انجام می دهند آنها سریع تر از سلول های طبیعی رشد می کنند و رشد آنها در زمان لازم متوقف نمی شود.
با گذشت زمان، سلول های لوسمی می تواند جمعیتی از سلول های طبیعی خون را خارج نماید و این می تواند سبب مشکلات جدی مانند کم خونی، خونریزی و عفونت گردد سلول های سرطان خون نیز می تواند به غدد لنفاوی یا اندامهای دیگر منتشر و باعث تورم شوند.

Leukaemia1 - رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد؟

چندین نوع مختلف سرطان خون وجود دارد.
ممکن است حاد یا مزمن باشد. لوسمی حاد بسیار سریع بدتر می شود و ممکن است باعث شود شما احساس ناخوشی نمایید لوسمی مزمن به آرامی بدتر می شود و ممکن است سبب علائم برای سال ها نشود.
ممکن است لنفوسیتی یا میلوئیدی باشد. لوسمی لنفوسیتی (یا لنفوبلاستی) روی سلول های سفید خون به نام لنفوسیت تاثیر می گذارد لوسمی میلوئیدی روی نوع دیگری از سلول ها که به طور معمول به گرانولوسیت ها، سلول های قرمز خون و پلاکت ها تبدیل می شود اثر می گذارد.
چهار نوع اصلی سرطان خون عبارتند از:
لوسمی حاد لنفوبلاستیک یا ALL
لوسمی میلوئیدی حاد یا AML
لوسمی لنفوسیتی مزمن یا CLL
لوسمی میلوئیدی مزمن و یا CML
لوسمی کمتر شایع نیز مانند لوسمی سلول مودار وجود دارد همچنین زیرگروه هایی از سرطان خون، مانند لوسمی پرومیلوسیتیک حاد (یک زیر گروه از AML) وجود دارد.

علائم سرطان خون چیست؟

علائم به نوع سرطان خون بستگی دارد اما علائم شایع عبارتند از:

 • توده های جدید و یا غده متورم در گردن، زیر بازوی و یا در کشاله ران شما.
 • خونریزی مکرر از بینی، لثه ها یا مقعد، کبودی مکرر یا خونریزی بسیار شدید قاعدگی.
 • تب مکرر.
 • تعریق شبانه.
 • درد استخوان.
 • از دست دادن اشتها یا کاهش وزن غیر قابل توضیح اخیر.
 • احساس خستگی زیاد بدون دلیل مشخص.
 • تورم و درد در سمت چپ شکم.

یک رژیم غذایی متعادل چیست؟

بعضی چیزها مانند قرار گرفتن به مقدار زیادی در معرض تابش و مواد شیمیایی خاص در محل کار، مانند بنزن ممکن است خطر ابتلا به لوسمی را افزایش دهد. یک رژیم غذایی متعادل مقدار مناسبی از مواد مغذی به بدن شما می رساند میزان مواد مغذی مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد یک ایده این است که رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد. یک رژیم غذایی متعادل با خوردن مقدار صحیح از هفت مواد مغذی به شما انرژی کافی را برای فعالیت روزانه می دهد هفت مواد مغذی عبارتند از:

 • پروتئین.
 • کربوهیدرات ها.
 • چربی.
 • فیبر.
 • مواد معدنی.
 • ویتامین ها.
 • آب.

وقتی که شما درمان را شروع می نمایید مقدار این مواد مغذی مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد برای مثال، اگر یک عارضه جانبی از درمان اسهال است شما ممکن است نیاز به افزایش دریافت فیبر غذایی خود برای مدیریت این مشکل داشته باشید.

n82945353 72396467 - رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

یک رژیم غذایی روزانه برای اکثر مردم باید شامل بخش های متنوع از مواد زیر باشد:

 • میوه و سبزیجات.
 • نشاسته، غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی.
 • غذاهای با پروتئین بالا مانند گوشت، مرغ، ماهی، آجیل، تخم مرغ و حبوبات مثل لوبیا و عدس.
 • برخی از شیر و فرآورده های لبنی مانند پنیر، ماست و خامه.
 • مقدار کمی از مواد غذایی با چربی بالا، نمک و شکر.
 • مقداری آب.

مواد غذایی مفید برای بیماری سرطان خون

سس‌های گوجه فرنگی

سس‌های گوجه فرنگی نه تنها از محتوای بالای ویتامین C بهره می‌برند، بلکه گوجه‌فرنگی به از بین بردن مزه بد دهان در برخی از بیماران مبتلا به سرطان که دوره شیمی درمانی را می‌گذرانند، کمک می‌کند. سس‌های گوجه‌فرنگی که بدون ادویه هستند را مصرف کنید. اگر دارای زخم‌های دهانی هستید از مصرف گوجه‌فرنگی پرهیز کنید.

گوشت بدون چربی مرغ و بوقلمون

گوشت بدون چربی مرغ و بوقلمون هضم آسانی دارد، در شرایطی که از محتوای بالای پروتئین نیز سود می‌برید. گوشت بدون چربی مرغ یا بوقلمون انتخاب بهتری نسبت به گوشت قرمز محسوب می‌شود. گوشت قرمز ممکن است موجب افزایش التهاب شده و به شکل‌گیری بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی منجر شود.

ماهی چرب

ماهی چرب اسیدهای چرب امگا3 زیادی دارند که می‌تواند به قوی نگه داشتن عضلات کمک کند. همچنین، ویتامین B12 که بدن برای تولید گلبول‌های قرمز به آن وابسته است و ویتامین D که عنصری کلیدی برای سلامت استخوان‌ها محسوب می‌شود، از دیگر مواد مغذی موجود در ماهی‌های چرب هستند.

139506130956017138552124 - رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

زنجبیل

زنجبیل با حالت تهوع که یکی از عوارض جانبی شیمی درمانی و برخی داروهاست، مقابله می‌کند. اضافه کردن زنجبیل تازه رنده شده به غذاها یا چای ممکن است به تسکین حالت تهوع که به‌طور کامل توسط داروهای ضدتهوع از بین نرفته است، کمک کند.

محصولات پروبیوتیک

میزان پروبیوتیک در بیماران سرطانی جزو مباحث بسیار مهم است. پروبیوتیک در زبان یونانی به معنای «مفید برای حیات» است. بیماری که در حال شیمی درمانی است بالطبع وقتی سلول های سالم بدنش را از دست می‌دهد جمعیت باکتری‌های روده‌اش دستخوش تغییراتی می‌شود و آن باکتری‌هایی که ما به آنها پروبیوتیک می‌گوییم را از دست می‌دهد. از دست دادن پروبیوتیک می‌تواند زمینه ساز «التهاب» و «ترشحات التهابی» در بدن باشد و در عوارضی مانند تهوع و بسیاری از عوارض گوارشی دیگر در بیمار موثر واقع شود. توصیه‌های که ما به بیمار در طول شیمی درمانی می‌کنیم این است که ترجیحا از محصولات پروبیوتیکی در رژیم غذایی خود استفاده کنند. حتی نتایج برخی مطالعات نشان داده است که مکمل های پروبیوتیک در این افراد می‌تواند استفاده شود.

پروبیوتیک - رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

مواد غذایی قرمز، بنفش و نارنجی

توصیه بسیار زیاد می‌شود که در طول شیمی درمانی تغدیه از ابتدا نقش بسیار مهمی دارد. در بیماران سرطان سینه ترکیباتی که در میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد در بهبود و عدم تشدید بیماری می‌تواند موثر واقع شود. ترکیباتی که در زردچوبه وجود دارد می‌تواند به این افراد بسیار کمک کند، چرا که نقش آنتی اکسیدانی دارد . هر آنچه که به رنگ‌های قرمز بنفش و نارنجی است باید در رژیم غذایی این بیماران استفاده شود. مثلا بیماران می‌توانند از انگور استفاده کند و اگر این میوه در دسترس نبود می‌تواند کشمش را جایگزین کند.

مواد غذایی ممنوع برای بیماری سرطان خون

سبزیجات خام

بسیاری از بیماران از ما می‌پرسند آیا می‌توانم از سبزی استفاده کنم. آیا می‌توانم شیر فله‌ای و یا تخم‌مرغ بخورم. توصیه بر این است که حتی الامکان محصولاتی مانند سبزیجات که خام است کاملا شست‌و‌شو و گندزدایی کنند تا مشکلی از لحاظ بهداشت نداشته باشد. به طور کلی مواد غذایی مانند گوشت‌هایی که حالت چرخ کرده دارد و در رستوران‌ها سرو می‌شود برای این افراد توصیه نمی‌شود . در شیمی درمانی‌هایی که گلبول سفید بیمار زیر 500 است خوردن سبزیجات خام ممنوع است. مهم‌ترین نکته این است که سبزی‌ها به طور کامل شسته شود. البته باید گلبول سفید بیمار را بررسی کرد اگر میزان آن زیر 500 باشد مصرف میوه‌های خام را هم محدود می‌کنیم زیرا هورمون‌ها و آفت‌کش‌هایی که در برخی میوه‌ها استفاده می‌شود می‌تواند باعث تشدید اختلال در گلبول سفید بیمار شود.

کافئین

کافئین نه، اما چای سبز کمرنگ خوب است، توصیه‌ای که ما به بیماران مبتلا به سرطان سینه می‌کنیم این است که تا حدامکان از ترکیبات کافئینه استفاده نکنند. اما اگر تمایل به مصرف چای را دارند حتما از چای سبز استفاده کنند. به لحاظ اینکه ترکیبات آنتی اکسیدان در آن وجود دارد. یا اگر چای میل می‌کنید کم رنگ باشد. این موضوع ثابت شده که کافئین می‌تواند زمینه‌ای برای رشد سلول‌های سرطانی در بیماران سرطانی باشد. البته برخی مطالعات چنین موضوعی را رد کرده‌اند، اما به طور کلی خیالمان آسوده‌تر است که این موضوع را به بیمارمان آموزش دهیم که تا حد امکان از ترکیبات کافئینه در رژیم غذایی خود استفاده نکنند.

گریپ فروت

ممنوعیت مصرف گریپ فروت برای آنها که شیمی درمانی می‌کنند، مساله مهمی که برخی از بیماران از ما می‌پرسند این است که مثلا شنیده‌ایم گریپ فروت می‌تواند اثر دوز داروهای ما را بیشتر کند در حالی که ما مصرف این میوه را در بیمارانی که شیمی درمانی می‌کنند کلا حذف می کنیم. این میوه می‌تواند بر آنزیم‌ها اثر بگذارد و باعث تغییرات ژنتیک در داروها شود.

مطلب مرتبط: تغذیه در دوران شیمی درمانی ؛بایدها و نبایدهای تغذیه ای در دوره شیمی درمانی

oleo essencial de toranja - رژیم غذایی در بیماری سرطان خون

مصرف غذاهای چرب و نشاسته ای و غذاهایی که نمکشان زیاد است

در طول شیمی درمانی ممکن است افراد دچار افزایش وزن شود. به خصوص بیمارانی که به دلیل تهوع وعده های غذایی شان را زیاد می کنند و درعین حال در هر وعده میزان کمی غذا می خورند و می گویند حال بهتری دارند ممکن است دچار این حالت شوند . مصرف غذاهای چرب و نشاسته ای و غذاهایی که نمکشان زیاد  است باید محدود شود . زیرا این بیماران در حال استفاده از «دگزامتازون» و «کورتون» در طول درمان هستند.

نان‌های سفید و تخم مرغ

نان‌های سفید باید از رژیم غذایی حذف شوند. از تخم مرغ می توانیم در رژیم غذایی استفاده کرد. اگر در رژیم غذایی از تخم مرغ استفاده می‌شود باید حتما به طور کامل پخته باشد. ما از تخم مرغ عسلی و یا نیم پز نباید در رژیم غذایی این بیماران استفاده کنیم. زیرا آلودگی هایی دارد که ممکن است باعث اسهال در این بیماران شود. به طور کلی این وعده غذایی نباید حالت چرب و سرخ کردنی داشته باشد زیرا باعث سنگین شدن معده‌اش می‌شود.

مدیریت عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان خون

درمان سرطان خون می تواند عوارض جانبی، مانند کاهش وزن، خستگی، تهوع، اسهال، یبوست، شمارش سلول های خون پایین و افزایش خطر عفونت شود با ارائه تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان، پزشک تغذیه می تواند این عوارض جانبی و جلوگیری از تاخیر یا وقفه را به حداقل برساند.

متخصص تغذیه شما ممکن است از تغذیه لوسمی برای مبارزه با عوارض جانبی در طول درمان خود استفاده کند:

کاهش وزن:

متخصص تغذیه به شما از نزدیک برای اطمینان از حفظ وزن سالم نظارت می کند، از دست دادن وزن می تواند سبب تاخیر و یا قطع درمان سرطان خون شود.

خستگی:

متخصص تغذیه ممکن است وعده های غذایی مغذی کوچک و مکرر برای انرژی بیشتری را به شما توصیه کند.

تهوع:

متخصص تغذیه شما ممکن است یک رژیم غذایی ملایم کم چرب از غذاهای سرد را توصیه نماید محصولات زنجبیل، نعناع برای مبارزه با تهوع توصیه می شود یک ساعت قبل از شروع درمان، او ممکن است پیشنهاد کند که شما یک غذای با پروتئین بالا و ملایم بخورید.

کم خونی:

متخصص تغذیه ممکن است مکمل آهن و اسید فولیک را برای افزایش تعداد سلول های قرمز خون توصیه کند.

شمارش خون پایین:

متخصص تغذیه شما ممکن است یک، رژیم غذایی متعادل غنی از پروتئین برای کمک به شمارش خون برای بازگشت به سطح مطمئن توصیه کند.

یبوست:

متخصص تغذیه شما ممکن است به شما توصیه کند که مصرف فیبر غذای خود را افزایش دهید و برای از بین بردن یبوست هیدراته بمانید.

برای دریافت رژیم غذایی دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید 👇🏻👇🏻👇🏻

دریافت رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید