رژیم غذایی لاغری برای نوجوانان

چاقی امروز یکی از مشکلات فراگیر در همه ی جهان شده است که متخصصین تغذیه و سلامت را وادار کرده است تا راه حلی برای آن پیدا کنند. چاقی در دوران نوجوانی یک خطر محسوب می شود ک اگر درمان نشود و به آن توجه نکنید، می تواند باعث بروز بیماری هایی در دوران بزرگسالی بشود و مشکلات جدی تری را به همراه داشته باشد.

بر اساس تحقیقات ثابت شده و نظر متخصصان، در دوران نوجوانی بدن به پروتئین ها، آهن، روی، کلسیم  بیشتر نیاز دارد تا بتواند عملکرد درست و مناسب داشته باشد و رشد کند. به همین دلیل هم توجه کردن به تغذیه در این دوران بسیار مورد تاکید می باشد. رژیم مناسب برای نوجوان ها باید رژیمی باشد که علاوه بر کاهش وزن و لاغری، شامل مواد غذایی مورد نیاز بدن آن ها هم باشد. 

در ادامه نکاتی که برای یک رژیم لاغری مناسب نوجوانان باید به آن ها توجه کنید را برای تان آورده ایم.

 

رژیم برای لاغر شدن نوجوانان

* سبزیجات و میوه جات فراوان مصرف کنید. سبزی و میوه ها، علاوه بر این که مواد مقوی و فیبر فروانی دارند، کالری شان هم کم است. بهتر است که از این خوراکی ها بیشتر در وعده های میان وعده استفاده شود. 

مصرف سبزیجات ولاغری
مصرف سبزیجات و میوه جات برای لاغری

کفش اسپرت زنانه مدل کامفی کفش اسپرت زنانه مدل کامفی پیشنهاد ویژه : قاب گوشی آیفون 7 Iphone پیشنهاد ویژه : قاب گوشی آیفون 7 Iphone

 

* کالری های غیر ضروری را کاهش دهید. خوراکی هایی مانند چیپس و پفک علاوه بر این که ارزش غذایی چندانی ندارند و باعث احساس سیری فیک می شوند، از حجم بالایی از کالری های غیر ضروری برخوردارند. مقدار کالری مورد نیاز برای دختر خانم ها روزانه 2200 کالری و برای پسر ها 2500 الی 2800 کالری می باشد. جایگزین کردن خوراکی های سالم مانند جایگزین کردن آب میوه های طبیعی به جای آب میوه های صنعتی، از مواردی است که باید به آن ها توجه کنید.

* فست فود و غذاهای پر چرب و شور را از برنامه ی غذایی خط بزنید. این غذاها برای بدن بسیار مضر هستند و بهتر است که مقدار کمی از آن ها در فاصله های زمانی طولانی مصرف شود تا کالری زیاد آن ها موجب افزایش وزن نشوند. 

فست فود
استفاده نکردن از فست فود برای لاغر شدن

 

* قرص های لاغری را دور بریزید. انجام دادن فعالیت های ورزشی سخت و افراط گونه نه تنها باعث لاغری نمی شود، بلکه در برخی موارد باعث صدمه زدن به بدن هم می شود. قرص های لاغری هم تاثیر چندان سریعی بر لاغری شما نخواهند داشت، چه بسا که عوارض جانبی آن ها از فوایدشان بیشتر می باشد.

* صبحانه را کامل بخورید. بعضی از افراد برای لاغر شدن، وعده ی صبحانه را حذف می کنند در حالی که این کار کاملا اشتباه می باشد و باعث می شود تا سلامتی فرد به خطر افتاده و در طول روز هم احساس گرسنگی داشته باشد. 

صبحانه خوردن
صبحانه بخورید تا لاغر شوید

* تحرک داشته باشید. نوجوانان باید فعالیت فیزیکی داشته باشند و برای کنترل کردن کالری بدن شان و لاغری، فعالیت ورزشی که دوست دارند را انجام دهند. به عقیده ی پزشکان هر کودک باید روزانه به مدت حداقل یک ساعت یک تمرین و حرکت ورزشی مانند دوچرخه سواری، فوتبال، دویدن و … را انجام دهد.

* شیرینی جات را کم تر مصرف کنید. این مواد برای بدن فایده هایی دارند اما به آن شرط که به اندازه مصرف شوند. مصرف بیش از حد شیرینی جات و آبنبات به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شیرینی جات و چاقی
کاهش شیرینی جات برای لاغری

 

توجه کنید که نوجوانان برای لاغر شدن و کاهش وزن، به حمایت و توجه شما نیاز زیادی دارند. پس بهتر است که بیشتر به فرزندان تان و رژیم غذایی او توجه بیشتری داشته باشید و همچنین سعی کنید که برای نوجوان از خطر های چاقی بیشتر بگویید و او را از این موضوع آگاه کنید تا خود او تصمیمی جدی برای لاغری و کاهش وزن بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید