رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به اگزما یا درماتیت آتوپیک

766x415 How to Create an Eczema Friendly Diet - رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به اگزما یا درماتیت آتوپیک

رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به اگزما یا درماتیت آتوپیک

اگزما یا درماتیت آتوپیک نوعی بیماری پوستی است که سبب خشکی و خارش پوست می‌شود. این بیماری در اغلب موارد به علت وجود التهاب در بدن ایجاد می‌شود. برخی کرم‌ها یا داروها در کاهش التهاب مفید خواهند بود. رژیم غذایی نیز می‌تواند در میزان التهاب تاثیرگذار باشد.

مواد غذایی مفید برای مبتلایان به اگزما

در افراد مبتلا به اگزما مصرف برخی مواد غذایی می‌تواند سبب ایجاد التهاب شود. در مقابل، برخی مواد غذایی که خاصیت ضدالتهابی دارند، در بهبود علائم این بیماری موثر می‌باشند. مواد غذایی ضدالتهاب عبارتند از:
ماهی: منبع طبیعی اسید چرب امگا 3 بوده که ماده ای ضدالتهاب است و سبب کاهش التهاب در بدن می شود. سالمون و ساردین از جمله ماهی‌های غنی از امگا 3 هستند.
مواد غذایی پروبیوتیک: پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که سبب بهبود سلامت روده می‌شوند. پروبیوتیک‌ها در ماست و کفیر یافت می‌شوند.
مواد غذایی حاوی فلاونوئید: فلاونوئیدها در میوه‌ها و سبزیجات مانند سیب، انواع توت‌ها، بروکلی و اسفناج وجود دارند  و از جمله مواد ضد التهاب می باشند.

مطلب مرتبط: مواد غذایی ضد التهاب که به درمان التهاب در بدن کمک می کند

701933 386 - رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به اگزما یا درماتیت آتوپیک

کدام غذاها ممکن است سبب بروز علائم اگزما شوند؟

علائم اگزما که به مواد غذایی مربوط می شود معمولاً 6 تا 24 ساعت پس از مصرف ماده غذایی مذکور ظاهر می‌شود. برای شناسایی غذاهایی که سبب بروز علائم اگزما می‌شوند پزشک رژیم غذایی حذفی را توصیه می‌کند. در این رژیم برخی از مواد غذایی که ممکن است سبب اگزما شوند، حذف می‌شوند. سپس هر ماده غذایی به طور جداگانه و به تدریج به رژیم غذایی فرد اضافه شده و علائم بیماری طی 4 تا 6 هفته مورد بررسی قرار می گیرد. اگر بعد از افزودن یک غذای خاص به رژیم غذایی علائم فرد شدت یافت ممکن است از فرد خواسته شود که از مصرف آن ماده غذایی دوری کند.
برخی مواد غذایی که ممکن است در بروز علائم این بیماری نقش داشته و باید از رژیم غذایی حذف شوند، عبارتند از:
مرکبات
لبنیات
تخم‌مرغ
گلوتن یا گندم
سویا
• ادویه‌ها مانند دارچین
گوجه‌فرنگی
• برخی از مغزها

1164311316717819319625344108197436222618166 - رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به اگزما یا درماتیت آتوپیک

مکمل‌های تغذیه‌ای و اگزما

تحقیقات نشان می‌دهند که دریافت مکمل پروبیوتیک در کاهش علائم اگزما موثر است. با این حال، برای تائید این نتایج نیاز به انجام تحقیقات بیشتر وجود دارد. اثر مکمل روغن ماهی نیز در این رابطه بررسی شده است. اما تاثیر قابل توجهی بر علائم این بیماری نداشته است.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید