رژیم غذایی مناسب و تغذیه سالم، کلید کنترل علائم اوتیسم

girautismeating 656x454 - رژیم غذایی مناسب و تغذیه سالم، کلید کنترل علائم اوتیسم

رژیم غذایی مناسب و تغذیه سالم، کلید کنترل علائم اوتیسم

متخصصین تغذیه بر اساس تحقیقات انجام‌شده دریافتند که رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزیجات و روغن‌های مفید می‌تواند به کنترل علائم اوتیسم کمک کرده و کمبودهای تغذیه ای بخصوص کلسیم و پروتئین را در افراد مبتلا به این بیماری کاهش داده و  مشکلات ارتباطات و فعالیت‌های اجتماعی را بهبود بخشد.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یا درخودماندگی (Autism) نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال معمولاً تا پیش از سه‌سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن ناشناخته ‌است. درواقع کودکان و بزرگ‌سالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، دارای مشکل هستند و این اختلال، سبب دشواری ارتباط با دیگران و دنیای خارج برای آن‌ها می شود.

یک نوع اختلال عصبی و رشدی در بیماری اوتیسم بر بسیاری از توانایی‌ها و تعاملات و فعالیت‌های فرد مبتلا تأثیر منفی می‌گذارد که در این میان می‌توان اضطراب و حساسیت انتخاب غذایی را نیز مشاهده کرد که این مورد در کودکان بسیار متداول است.

معمولاً کودکانی که دارای عارضه اوتیسم هستند، خود را با موضوعاتی سرگرم می‌کنند که فهم آن موارد برای سایرین دشوار است.  این موضوع می‌تواند شرایط زندگی را برای این کودکان سخت کند. نکته ای که باید در این میان در نظر داشت، این است که این گروه از کودکان، مسیر و نگرش خاص خود را برای مواجهه با دنیای اطرافشان و حرکت به جلو در زندگی دارند.

67275312 464919537396711 1329351297612866974 n - رژیم غذایی مناسب و تغذیه سالم، کلید کنترل علائم اوتیسم

علائم اوتیسم

بر اساس تعریف عمومی پزشکی، اوتیسم نوعی بیماری و اختلال رفتاری است که دارای علائمی از قبیل اختلال در رفتارهای ارتباطی و کلامی بوده که در پسران شایع‌تر از دخترها است. از دیگر نشانه‌های اوتیسم می‌توان به انجام حرکات تکراری و مداوم و مشکل در ایجاد ارتباطات اجتماعی اشاره نمود. علائم اوتیسم معمولاً در سال‌های نخست زندگی آشکار می‌شود.

کودکان اوتیسمی زمانی که در معرض خطر قرار دارند به‌سختی می‌توانند میان غریبه و آشنا وجه تمایز قائل شوند. آن‌ها در این شرایط دچار تغییرات ناگهانی خلق‌وخو می‌شوند و نسبت به شرایط و اطرافیان واکنش تند نشان می‌دهند و به‌سرعت عصبانی شده و در فضا و شرایط جدید وحشت‌زده می‌شوند.

آن‌ها در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری از خود نشان می‌دهند. در این افراد حرکات تکراری مانند دست زدن، پریدن و پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌بستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود. در برخی موارد، اوتیسم سبب بروز حساسیت در بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی افراد مبتلا به این عارضه می گردد.

بیماری اوتیسم - رژیم غذایی مناسب و تغذیه سالم، کلید کنترل علائم اوتیسم

رژیم غذایی مناسب برای کنترل علائم اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم به خاطر علایق و تمایلات سختگیرانه اشان به غذا می‌توانند زندگی را برای والدین خود بسیار دشوار کنند. در حالت عادی وادار کردن کودکان به خوردن یک ظرف پر از سبزیجات برای والدین سخت است و اگر این کودک به اوتیسم نیز مبتلا باشد، کاری چالش‌برانگیز و بسیار دشوارتر به نظر می‌رسد.

رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم به جهت حساسیت‌هایی که در انتخاب غذاها دارند، موجب می گردد تا دچار کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی شوند. به عقیده ویکی کوبلینر (Vicki Kobliner) از متخصصین تغذیه، کودک مبتلا به اوتیسم پنج برابر بیشتر از سایر افراد مبتلا به بیماری‌ها و اختلالات دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک‌پذیر و یبوست شده و از این بیماری‌ها رنج می‌برد.

مطلب مرتبط: آیا اوتیسم با کمبود روی در کودکان در ارتباط است؟

کوبلینر معتقد است که با انتخاب رژیم غذایی مناسب می‌توان این خطر را کاهش داد. او اعلام می‌کند که پژوهش‌های انجام شده مشخص کرده‌اند، کمبود کلسیم و پروتئین در کودکان اوتیسم بسیار متداول است.کمبود این مواد معمولاً سبب ایجاد مشکلات استخوانی و رشد ذهنی نادرست می‌شود. علاوه بر این، کمبود مواد مغذی در بدن که ناشی از بی‌نظمی در انتخاب غذاهای مناسب و تغذیه سالم می‌شود، می‌تواند خطر بروز مشکلات اجتماعی و عدم پیشرفت تحصیلی کودک را افزایش دهد.

این متخصص تغذیه توصیه می‌کند که روغن‌های مفید را در رژیم غذایی کودکان مبتلا به اوتیسم خود بگنجانید برخلاف آنچه اکثر پزشکان اعتقاددارند که رژیم آن‌ها را از کربوهیدرات غنی سازید، این کودکان به پروتئین، ویتامین‌ها و روغن‌های مفید نیاز دارند.

برای دریافت رژیم غذایی دکتر رویا خادمیان از طریق لینک زیر ثبت نام کنید

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید